Blogovať o cestovaní totižto nie je len o tom pozlátku, popularite, fotkách z exotických destinácií a sharoch na FB, ktoré vidí každý. To je možno 30%. A čo tých zvyšných 70%? Presne o tom bude tento článok. O tom, čo je podľa mňa najdôležitejšie, aby sa tvoj blog dostal z niečoho takéhoto:
Na niečo takéto:
Sú to moje subjektívne pripomienky, ale keď čítaš tento blog, asi stojíš o môj názor. Netvárim sa, že som zjedla múdrosť sveta, my všetci sa učíme celý život a ľuďom, ktorí tvrdia, že už všetko vedia, sa sama radšej vyhýbam, pretože tam vždy býva nejaký zádrheľ.
6 rád, ktoré chcem dať každému začínajúcemu bloggerovi (ale aj niektorým, ktorí cestovateľský blog už majú)
1. Ujasni si, prečo chceš založiť blog. Ak sa nemáš čím odlíšiť, budeš to mať ťažké
Prečo chceš založiť web/blog? Je to sláva? Sú to peniaze? Alebo chceš svojimi názormi niečo vo svete zmeniť? Ak chceš mať úspešný blog, musíš mať čo povedať. Musíš mať nápad, vedieť o čom budeš písať. Ak nie, tak vedz, že každý druhý deň vznikajú nové blogy ako je ten tvoj. A keď sa nemáš čím odlíšiť a chceš písať len preto, lebo je to trendy, budeš to mať ťažké.
2. Ak máš autentickosť, nemáš konkurenciu
Autenticita je alfa omega. Prejavuje sa to všade. V písaní článkov, v komentovaní, v statusoch. Musíš to byť ty a musí to ísť z teba. Ak na ľudí pôsobíš autenticky, nemáš konkurenciu…Pretože nikto nie je ako ty.
Ak ale rozmýšľaš nad tým, že sa „inšpiruješ“ niekým iným a pridáš k tomu svoje nápady, ver mi, že ľudia, tvoji fanúšikovia, to pocítia. Jasné, každý chce mať veľa sharov a lajkov a pochvál. No vziať to skratkou a okopírovať štýl niekoho iného, kto už úspešný je, nevedie dlhodobo nikam. Pretože ľudia nie sú hlúpi. Oni cítia, že ti chýba autenticita, niečo im na tebe nesedí. A to malé “niečo” je to najdôležitejšie, čo máš.
Preto sa nevykašli na autentickosť. Lepšie, ako opakovať po iných, je spraviť si veci po svojom. Možno to potrvá dlhšie, áno. Ale v konečnom dôsledku to bude stáť za to.
3. Nekradni štýl písania
Veľa začínajucich bloggerov sa „inšpiruje“ blogmi, ktoré už existujú. Na vychytaní know-how nie je nič zlé, aj ja som mala prelúskaných ostatných bloggerov keď som začínala. Ale prosím, zachovaj si autenticitu a vyhni sa kopírovaniu štýlu písania – slovných spojení, štruktúry článkov a štýlu komunikácie na sociálnych médiách.
Ak budeš kopírovať tak, že to bude vidno, iní bloggeri (tí autentickí) s tebou nebudú spolupracovať a medzi sebou si na teba rozšíria zlú referenciu. Potom niekam prídeš a budeš sa diviť, že sa s tebou ľudia nechcú baviť..
Ja sama to vidím. Už som narazila na blogy, ktoré preberajú môj štýl písania, dokonca aj konkrétne slovné spojenia. Keď som to videla prvýkrát, druhý, tretí..hovorila som si, že „veď ok, to je náhoda, nemôžem čakať, že keď niečo napíšem, tak už to nikto nenapíše podobne.“
Ale keď sa to deje nonstop, už len neveriacky krútim hlavou a hovorím si, že fuck it! Dokonca sa mi stalo, že jedna začínajúca stránka UKRADLA celý článok, ktorý mám na webe (tento o Madeire bez cestovky) a uverejnili ho ako ich. To už bola pohroma.
Tieto stránky sú a už navždy zostanú v mojej hlave vo veľkom blackliste a ver mi, že s nimi nielen nikdy nebudem spolupracovať a nikomu ich nikdy neodporučím. Jednoducho u mňa skončili. Slovenský svet bloggerov je malý, nechceš si to dokafrať hneď na začiatku.
4. Priprav sa na ostrú kritiku
Nikdy sa nezápačiš všetkým. Hlavne keď píšeš autenticky. Správne sa hovorí, že každý, kto robí niečo dobre, má hejterov. Väčšina hejterov sú ľudia, ktorí nikdy nič sami nespravili a snoria po fórach a FB, aby zhejtovali cudziu prácu a úsilie. A často dokonca nie pod svojím menom, ale ako anonym.
A keď to vidíš, ako niekto ničí tvoju niekoľkomesačnú prácu jedným hnusným komentárom, to, čo ti behá hlavou, by som opísala takto:
„Sakra prečo to robí? Jeho to asi baví, to je chudák, bohvie čo už dokázal on..Ale sakra, čo ak má pravdu? Čo ak to fakt robím zle?“ A akonáhle začneš pochybovať a pripustíš si takéto komentáre k telu, si v keli.
Môj prvý článok, ktorý som kedy napísala o Seychelách bez miliónov, si prečítalo skoro 50.000 ľudí za 3 dni. Publikovala som ho na Denníku N. Behom prvých pár dní tam bolo asi 80 komentárov, z toho asi polovica boli hejty. Nadávali mi do štetky, hlupane, drzane, urážali mňa aj moju rodinu, spochybňovali, že som na Seychelách reálne bola.
Úprimne povedané, niekoľkokrát som kvôli tomu revala ako malá. Ľudia tam popísali veci, ktoré sa ma fakt dotkli. A potom mi jedna kamoška napísala super vec, ktorou sa riadim doteraz: „Ak by si nemala hejterov, robíš niečo zle.“
A odvtedy to ide jednoduchšie. Hejty neprestali, práve naopak, no buď ich ani nečítam, alebo ich skrátka strávim. Keď chceš mať úspešný blog, ktorý bude čítať aj niekto iný ako tvoja rodina a kamoši, musíš sa na to pripraviť.
4. Píš tak, aby si sa za seba nemusel/a hanbiť
Blog, na ktorom píšeš, ťa definuje. Povie o tebe oveľa viac ako tvoje CVčko. Dokonca iní ľudia ťa súdia podľa tvojho blogu a ty nikdy nevieš, kto si to prečíta. Preto dávaj si bacha, aby tvoje blogy neboli nízkokvalitné hlody s polopravdivými informáciami. Napísať kvalitný článok trvá hodiny, nie 20 minút.
Ja som si to dlho neuvedomovala, až sa ma raz jeden docent v škole počas skúšky spýtal, že “či som to ja s tým blogom o cestovaní.” Jednoducho svet je malý a nikdy nevieš, kto tvoj blog prečíta. Čiže so všetkým, čo napíšeš a ako to napíšeš, musíš byť v 100% harmónii, nech by to čítal prezident, tvoja babka alebo tvoj šéf.
5. Cestovať a písať o cestovaní sú dve odlišné veci
Rozmysli si, či chceš cestovať alebo o cestovaní aj písať. Pretože ak ťa baví cestovať, ver mi, že pri písaní blogu stráviš veľa hodín, ktoré by si mohol precestovať. Ja viem, že písať blog je in, no nie je to pre každého. Asi takto:
6. Je blog tvoje hobby alebo práca?
Chceš písať pre radosť alebo chceš, aby ťa blog v budúcnosti aj živil? Mám pocit, že väčšina ľudí si hovorí, že by chceli, aby ich v budúcnosti úplne alebo čiastočne cestovateľský blog živil. Ale POZOR, je megaveľký rozdiel medzi blogom, ktorý píšeš pre radosť a vtedy, keď máš chuť a blogom, ktorý ťa živí.
Keď chceš, aby ti blog zarábal, rátaj s tým, že 75% času stráviš niečim iným ako písaním blogu. A výsledky prichádzajú pomaly. Najprv musíš vložiť čas, úsilie, kreativitu a vôľu a potom MOŽNO prídu výsledky. Je to oveľa mentálne náročnejšia, ale aj zaujímavejšia práca ako sedieť v kancli a robiť to, čo to prikáže šéf.
Ja som si zvolila možnosť “blog ako práca”. Nemám rada autority, mám rada výzvy a chcem makať sama na seba. Napísala som knihu s mojím cestovateľským know-how a robím konzultácie, kde ľuďom bookujem dovolenky, ukazujem im moje know-how alebo odpovedám na ich individuálne otázky. Bola to dlhá a tŕnistá cesta, kým sa mi podarilo začať sa tým živiť, ale stálo to za to a teraz je môj blog autentický a živí ma.
Ale vieš koľko hodín práce ma to stálo? Doteraz asi 800, a to nepreháňam. Tieto hodiny som mohla stráviť cestovaním alebo blogovaním pre hobby. Zváž si dobre, ktorou cestou sa vyberieš predtým ako si zaumieniš, že budeš mať cestovateľský blog, ktorý ti zarába.
Toto sú moja kniha a Travelhacker balík, vďaka ktorým sa živím cestovaním. Nájdeš ich na www.cestujbezmilionov.sk:
Verím, že ti článok ukázal viac z blogerského sveta ako vidíš na Facebook stránkach. Ak máš kamošov, ktorí tiež rozmýšľajú nad blogom, pošli im ho, možno im pomôže.
A ak sa ti článok páčil, budem veľmi vďačná za hviezdičkové ohodnotenie nižšie (5* je najviac).
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.