Posledné týždne som znovu ocitla vo svete prerábok a vylepšení bytu. Po roku prerábania už šťastne bývame v našom krásnom podkrovnom byte, no s príchodom 35-stupňových horúčav sme pochopili, že bez roliet a žalúzií to nepôjde. Klíma samozrejme pomáha, no tá iba chladí už horúci byt. Ako ale zabrániť teplu, aby sa dostalo do bytu? Znovu som sa ponorila do témy “house-hackingu” a keďže viem, že tieto témy vás zaujímajú, spísala som tipy a hacky, ktoré som sa naučila.
Celým procesom výberu roliet a markíz nás sprevádzala firma DOSTAV. V stavebníctve často milých a ochotných ľudí nenájdete, o to viac som si cenila Katku a Mateja Báchorovcov, ktorí za firmou DOSTAV stoja. Sú to veľkí profíci a montáži a predaju okien a doplnkov sa venujú dlhodobo. Na každý problém našli riešenie a zodpovedali mi aj mojich tisíc zvedavých otázok 🙂
Aj tipy v článku, ktoré čítate, mám aj vďaka nim a ich prehľadu. Keď teda cítite, že potrebujete poradiť, vyberte sa za nimi do Galanty, majú super showroom alebo im zavolajte a dohodnite si obhliadku či konzultáciu.
Vonkajšie verzus vnútorné rolety a markízy – kde je rozdiel?
Cez okná nám do bytu/domu prenikajú slnečné lúče. Tie zvyšujú teplotu vo vnútri. Ak teda chceme, aby nám do bytu/domu neprenikalo teplo, potrebujeme zamedziť slnečným lúčom.
Mnoho ľudí (vrátane mňa ešte pár týždňov dozadu) si myslí, že problém vyrieši vnútornou zatemňujúcou roletou. No opak je pravdou. Vnútorné rolety takmer vôbec nechránia pred teplom. Áno, chránia pred svetlom. No my potrebujeme ochranu primárne pred teplom, nie pred svetlom.
Ak chceme, aby do nášho bytu nešlo teplo (respektíve, aby prenikalo menej), potrebujeme vonkajšiu roletu alebo markízu.
Vonkajšie rolety a markízy vás ochránia pred teplom
Akonáhle som pochopila rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími roletami, bolo mi jasné, že náš problém s teplom vyriešia iba tie vonkajšie. Vonkajšie aj vnútorné rolety a markízy musia sedieť na okno. 98% všetkých ľudí má VELUX okná, takže treba kupovať VELUX rolety a markízy. Velux má v ponuke 3 typy vonkajších roliet a markíz, prejdeme si ich.
1. Vonkajšia markíza
Prvou z možností vonkajších roliet/markíz je vonkajšia markíza. Tá je ako jediná dostupná na manuálne ovládanie (to sú tie fotky z kúpelne) alebo elektrické (to sú tie fotky strechy). Je dierkovaná, takže cez ňu prechádza svetlo. Napriek tomu chráni pred teplom. Toto je super, pretože ja osobne počas dňa nechcem mať v byte tmu.
Navyše, extrémne ma potešil fakt, že táto markíza je najefektívnejšia v tlmení hluku z dažďa. Kto má spálňu v podkroví vie, aký hlučný vie byť dážď. Vďaka tomu, že roleta je z tkaniny, znižuje hluk z dažďa až o 10dB, čo je o 3dB viac ako ostatné rolety v ponuke.
Vonkajšia markíza najlacnejšou z alternatív, hlavne vo verzii na manuálne ovládanie.
Mne sa na nej hneď na prvý pohľad páčilo, že v byte zostane svetlo a to, že viem okno otvoriť do akejkoľvek polohy. Super je, že minimálne verzia na manuálne ovládanie sa ľahko inštaluje – zo všetkých troch možností je táto na inštaláciu najjednoduchšia. To poteší každého, kto by si ju chcel inštalovať sám.
Druhou možnosťou zamedzenia tepla v podkroví je ľahká vonkajšia roleta. Motor rolety je poháňaný batériou, ktorá je priebežne dobíjaná integrovaných fotovoltaickým článkom. Výhodou tu je, že nespotrebováva elektrinu zo siete a hlavne – k oknu nie je potrebné privádzať kábel.
Musím povedať, že táto je dizajnovo veľmi pekná a tiež je efektívnejšia ako vonkajšia markíza (možnosť č.1, o ktorej píšem vyššie) čo sa týka ochrany proti teplu. Dokáže tiež tlmiť hluk z dažďa, zníži ho o cca 7dB. Táto možnosť je drahšia a je dostupná iba s ovládaním na diaľkové ovládanie (čiže už žiadne manuálne ovládanie).
Podobne ako pri vonkajšej markíze, aj s touto ľahkou vonkajšou roletou viem okno otvoriť do akejkoľvek polohy.
Táto roleta zatemní byt viac ako vonkajšia markíza (možnosť č.1) – takže ak sú zatiahnuté rolety na všetkých oknách v miestnosti, v byte je dosť tma. To je v pohode v miestnostiach, kde počas dňa nie ste – napríklad v spálni. Takisto, ak ste počas dňa v práci a nechcete na večer prísť do rozpáleného bytu, táto vonkajšia roleta je super voľba. Keďže ja pracujem z domu a nechcem mať v obývačke či pracovni počas dňa tmu, pre nás táto možnosť nebola až tak ideálna.
A sme pri tretej, poslednej možnosti, ktorou je vonkajšia roleta. Je to najdrahšia možnosť, ktorá však najviac chráni pred teplom a tiež najviac zatemňuje. Táto možnosť vie efektívne vyriešiť viaceré problémy:
- Teplo pri zaspávaní (nechceme v spálni klímu) – tým, že by bola roleta počas dňa zatiahnutá, nepreniklo by do spálne teplo.
- Hluk pri pršaní – roleta tlmí hluk z dažda o 7 dB.
- Tepelná izolácia v zime – roleta dokáže odizolovať nielen teplo, ale aj zimu. Pri aktuálnych cenách energií to je celkom výhoda
- Ochrana pred vlámaním – vďaka jej konštrukcii poskytuje dodatočnú ochranu pred vlámaním.
Nevýhodou je, že keď je roleta zatiahnutá, okno viete otvoriť na maximálne 22cm. Pri predošlých dvoch možnostiach sa okno dalo so zatiahnutou roletou otvoriť akokoľvek.
Porovnanie troch vonkajších roliet a markíz
V katalógu VELUX som našla super porovnanie týchto troch vonkajších roliet a markíz, prikladám ho aj sem:
Ako si vybrať medzi vonkajšími roletami a markízami?
Do ktorých miestností sa oplatí zainvestovať do vonkajších roliet a markíz? Nám prídu praktické v obývačke, pracovni a spálni.
Obývačka
Čo sa týka obývačko-kuchyne, tu si viem predstaviť jedine možnosť č.1 – vonkajšiu markízu. Tá ako jediná iba zredukuje svetlo v miestnosti. Zvyšné dva typy roliet by miestnosť úplne zatemnili, čo nechcem, keďže sme často doma. Táto možnosť je najlacnejšia, čo ma aj teší, pretože tu máme 4 okná a aby bola ochrana pred teplom efektívna, markízy musia byť na každom okne.
Keďže často premietame filmy na stenu a v lete sa stmieva neskoro, na dosiahnutie úplnej tmy by som pridala zatemňujúce rolety.
Spálňa
Čo sa týka spálne, tu zvažujem medzi manuálnou vonkajšou markízou, ktorá o trochu viac tlmí zvuky dažďa a hliníkovou vonkajšou roletou, vďaka ktorej bude v spálni úplná tma. Zrejme uvidíme aj podľa časov dodania.
Pracovňa
Do pracovne by som tiež volila možnosť č.1 – vonkajšiu markízu. Pracujem počas dňa a som slnečný typ – nerada pracujem v tme alebo pri umelom svetle.
O vonkajších roletách a markízach som už písala dosť (a verím, že som obsiahla všetky praktické tipy), poďme sa pozrieť na vnútorné rolety.
Vnútorné rolety – na čo sú dobré a kedy ich inštalovať?
Vnútorné rolety vás neochránia pred teplom, no pomôžu pred svetlom. Sú super napríklad na zatemnenie spálne (nech vás nebudí svetlo) alebo obývačky (my napríklad často premietame filmy na projektore a keďže je svetlo v lete takmer do 22:00, zatemňujúce rolety sú naši kamoši).
Dôležité je však znovu zopakovať, že vnútorné rolety nás neuchránia pred teplom. Ak ste si pri čítaní predošlej časti článku povedali, že idete do vonkajších roliet/markíz, riešiť vnútorné rolety sa oplatí iba pri možnosti č.1 (vonkajšej markíze), ktorá byt úplne nezatemní alebo v rámci designu alebo ak chcete roletami zabezpečiť, aby vám nikto nepozeral do bytu a teplo neriešite.
Vnútorné rolety sa predávajú na manuálne alebo elektrické ovládanie. S manuálnym ovládaním sú lacnejšie.
Aké typy vnútorných roliet sa dajú kúpiť?
Ak chcete rolety, ktoré neprepúšťajú svetlo, treba hľadať zatemňujúce alebo dvojito plisované. Rozdiel je v dizajne a funkčnosti – dvojito plisovaná zadržuje v zime chlad.
Naopak, plisované a zatieňovacie rolety svetlo rozptýlia a zjemnia, takže je oveľa príjemnejšie, no nezatemnia. Takéto rolety sú príjemným dizajnovým doplnkom a tiež záležitosťou súkromia.
Alternatívne sa ešte dajú kúpiť kombinované rolety, a to kombinácia zatemňujúcej rolety, ktorá svetlo neprepustí a plisovanej, ktorá, ako spomínam aj vyššie, svetlo rozptýli a zjemní. Samozrejme, použiť sa dajú aj staré dobré žalúzie. Tie však nie sú mojimi obľúbencami, rolety a markízy mi prídu praktickejšie aj krajšie.
Čo sa týka farieb, vždy sú v ponuke štandardné farby – tie sú najlacnejšie. Drahšie sú farby v sérii Premium. VELUX okrem toho ponúka tiež možnosť navrhnúť si úplne vlastnú farbu – na výber je z tisíciek farieb.
Kde kúpiť rolety a markízy najlacnejšie?
Priamo cez VELUX
Na toto som hľadala odpoveď dlho. VELUX je totiž jednak výrobca, jednak predajca – ich eshop nájdete tu. V tomto eshope si však iba môžete kúpiť rolety či markízy (samozrejme, aj okná a iné veci) za fixné cenníkové ceny.
Pozor ale, VELUX sám osebe neposkytuje možnosť montáže. To vie byť ok pri vnútorných roletách, maximálne pri vonkajšej markíze s manuálnym ovládaním, no elektricky ovládané rolety chcete nechať namontovať odborníkovi.
Cez predajcov
Okrem VELUX eshopu nájdete na Slovensku mnoho predajcov, ktorí jednak predávajú rôzne rolety a markízy vrátane tých z VELUX a tiež ich vedia prísť namontovať a poskytujú servis. Ich zoznam nájdete priamo na webe VELUX. Môžete si vybrať, či chcete:
- predajcov (tí, ktorí vám predajú rolety či markízy),
- montážnikov (tí, ktorí vám ich nielen predajú, ale aj namontujú) alebo
- servis – pre tých, ktorí už rolety či markízy majú.
Takíto predajcovia vám samozrejme vedia namontovať aj tovar zakúpený priamo vo VELUX eshope, no vyjde vás to drahšie ako kebyže si od nich výrobky aj kúpite. Z mojej skúsenosti teda najlepšie vychádza zobrať všetko od predajcu, ktorý vám rolety a markízy nielen predá, ale aj namontuje (ak si ich nechcete alebo neviete montovať sami).
Pri nakupovaní u predajcov na 100% platí, že s cenníkovými cenami sa dá hýbať smerom nadol – hlavne keď kupujete viac výrobkov. Najvýhodnejšie bude kupovať rolety a markízy rovno s oknami. Keď už okná máte, oplatí sa vám nakúpiť všetky tieniace doplnky naraz. Keď budete kupovať jednotlivo, vyjde vás to najdrahšie.
Napríklad, keď som riešila rolety ja, bola 15% zľava na kombináciu vonkajšej markízy a vnútornej zatemňujúcej rolety.
Pozor na doby dodania + čakanie na montáž
Pri výbere roliet a markíz si treba dať pozor aj na doby dodania. Na štandardné farby vnútorných roliet sa čaká menej ako na tie z radu Premium, niektorá vonkajšia markíza môže byť na sklade o 2 dni, na inú sa môže čakať 2 týždne. Leto je typické tým, že každý chce rolety ideálne včera – a ak sa nedá, tak dnes alebo zajtra.
V praxi to však trvá – rolety sa najprv musia objednať. Keď ich má predajca na sklade, ešte treba nájsť termín na ich montáž a áno, montážnici sú vyťažení.
Viem si roletu namontovať ja?
Tí, ktorí si vedia rolety/markízy namontovať sami, majú výhodu – čakajú len raz – na dodanie tovaru. Ako som ale písala už vyššie, montovať na vlastnú päsť podľa návodu sa odporúča iba pre vnútorné rolety, prípadne na vonkajšiu markízu s manuálnym ovládaním. Aj na tieto montáže treba trochu technických schopností a zručnosti, nie je to ako namontovať IKEA poličky.
Kde sa dajú rolety a markízy vidieť naživo?
VELUX má showroom v Bratislave na Galvaniho 17/A, kde si viete prísť pozrieť jednotlivé markízy a rolety. Zo všetkého sú tam vzorky, takže sa dajú jednotlivé výrobky “chytiť” a vyskúšať.
Okrem toho majú svoje showroomy aj jednotliví predajcovia. Ako spomínam na začiatku článku, nám s výberom pomáhali DOSTAV. Oni majú showroom v Galante a tam majú vystavené všetky možné vnútorné aj vonkajšie rolety a markízy. Kľudne im zavolajte a dohodnite si obhliadku či konzultáciu.
Tu nájdete zoznam všetkých predajcov tieniacej techniky (rolety, markízy, žaluzie).
Mne veľmi pomohol aj katalóg všetkých tieniacich doplnkov, kde sú vysvetlené rozdiely medzi jednotlivými výrobkami. Stačí nájsť si “Katalóg roliet a žalúzií s cenami”.
Verím, že tento článok padol vhod všetkým, ktorí riešia strešné okná, teplo a tienenie a majú strešný byt či dom so strešnými oknami. Koho zaujíma táto téma, postupne a pomaly ju rozvíjam a fascinuje ma rovnako ako hackovanie cestovania. Môžete sa tešiť na nové články a tipy aj z tejto témy.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.