Goa je (štatisticky) najbezpečnejší, najbohatší, naj ”európskejší” štát v Indií. Platí sa indickou rupiou. V čase našej návštevy bol kurz cca 70 rupií – 1€. V zásade, Goa sa delí na severnú a južnú časť Sever je viac komerčný, drahší, párty. Juh je kľud, yoga, pohoda, lacno, relax.
Ideálnym časom na návštevu Goa je od októbra do mája, od júna do septembra je obdobie dažďov. My sme boli v novembri, počasie fantastické. Všade behajú kravy a psy, takmer všetky sú priateľské a neškodné.
Na konci článku som pripravila aj mapku s konkrétnymi tipmi na Indické Goa.
Letenky do indickej Goa
Janka nás už všetkých naučila ako nájsť a kúpiť tie najlacnejšie letenky.
Goa nemá medzinárodné letisko, letí sa s prestupom v Delhi alebo Mumbai, čiže možno sa ti oplatí kupovať letenky zvlášť. Tam si daj dobrú časovú rezervu na kontrolu víz. Myslím, že 5 hodín je minimum.
Batožinu si musíš vyzdvihnúť a znova zacheckovať, aj keď má všetko na jednej letenke a pri odlete si si ju dal poslať priamo do Goa. Na to ťa ale upozornia v lietadle. Pri spiatočnom lete to už ale neplatí. Pri vízovej kontrole si priprav trpezlivosť a hlavne sa postav do správneho radu.
ETA čiže e-visa nevybavia tam kde napr. medicínske. Ale všetko je dobre označené. Maj u seba aj potvrdenie o spiatočnej letenke. Niekedy ho vyžadujú.
Po prílete do indickej Goa
Ak si v Indií prvýkrát, nezľakni sa. Hluk, trúbenie, psy, kravy, ľudi To je všetko dobre zorganizovaný chaos a časom ho pochopíš. Ak sa ti po prílete už nechce ďalej alebo priletíš v noci, odporúčam ísť na 1-2 noci do dedinky Bogmalo, ktorá je asi 10 minút od letiska.
Hneď pred letiskom je shalter “prepaid taxi”, sú tam taxikári v béžových uniformách. Cenu tu nezjednáš ale zavezú ťa za 300 rupií. Nočná cena je 500, platí do 5 rána. Druhá možnosť je autobus za 10 rupií. Spýtaj sa niekoho, povedia ti odkiaľ. Bogmalo je ale naozaj dedina s jednou plážou, poriadne sa najec iba v reštaurácii, v obchodíku pri pláži kúpiš iba drobnosti.
Víza do indickej Goa
Dajú sa vybaviť cez internet alebo na ambasáde. Pri kupovaní cez internet si daj pozor pretože je veľa pofiderných stránok. Indian visa online je ich oficiálna stránka, klikaj na možnosť e-visa. Stoja okolo 45€. Pozor, potrebuješ fotku 2×2 palce, nie pasovú.
Doprava po indickej Goa
Dopravovať sa po Goa vieš buď autobusom, vlakom, rikšou, taxíkom alebo skútrom. Je len na tebe, ktorý prostriedok si na prepravu vyberieš.
Autobus
Ceny sa pohybujú v desiatkach rupií, kratšie vzdialenosti začínajú od 10 rupii. Lístky sa kupujú v autobuse, ktoré bývajú plné. Super je na tom, že stoja všade, aj na želanie mimo zastávky.
Tie často nie sú ani nijako vyznačené, treba sa spýtať domácich, kde nastúpiť a vystúpiť. Batožina sa dáva dopredu, za mreže k šoférovi, lebo inde na ňu nie je miesto. Všetky cenné veci si zober k sebe a ostatné vás tam počkajú.
Vlak
Pri kupovaní lístku na stanici sa pretlač dopredu a vezmi si lístok, ktorý treba vyplniť. Je to niečo ako žiadosť, píšeš tam nejaké osobné údaje a vlak, na ktorý chceš lístok. Na základe tohto lístku ti vydajú riadny.
Ak kupuješ lístok vopred, dobre si skontroluj, či sedí dátum. Vlaky sú rozdelené na triedy. Tá najlacnejšia je tá povestná “sardinkáreň”. Na kratšie vzdialenosti je to ale ok. Ak ideš dlhšiu trasu, určite si kúp miestenku do vyššej triedy a ideálne vopred. Návod ako na to nájdeš TU.
To, čo uvidíš z vlaku je nádhera. Áno, dvere sú otvorené počas celej jazdy. Po vlaku chodia predavači polievok a nápojov. Meškajú aj niekoľko hodín, takže si pribaľ trpezlivosť a mysli na to, že u nich je to normálne, ty si ten návštevník. On raz príde.
Rikša
Lacný a rýchly spôsob dopravy na kratšie vzdialenosti.
Taxi
Taxíkom sme išli len z letiska. Ale je to určite pohodlný a spoľahlivý spôsob dopravy.
Skúter
Všade sme za požičanie platili 300 rupií na deň. Zvyčajne ho ale dostaneš s takmer prázdnou nádržou. Buď pôjdeš na benzínku alebo kúpiš benzín alebo čo to miešajú v miniobchodíkoch na každom kroku vo fľaške. To sme ale neskúšali. Medzinárodný vodičák potrebuješ, tak ako všade mimo EU. Jazdí sa naľavo.
Ubytovanie v indickej Goa
Na hľadanie ubytovania môžeš využiť buď airbnb alebo booking. My sme využívali len booking.
Ubytovanie sme mali booknuté len na prvé 2 noci v Bogmale, ďalej sme to riešili tak, že sme sa dopravili na miesto a začali hľadať. Niekedy sme mali ubytko vytipované cez booking.
Odporúčam sa ísť spýtať osobne, lebo keď nemusíš platiť províziu žiadnej stránke, izbu ti automaticky ponúknu lacnejšiu. Keď požiadaš o zľavu, väčšinou ju dostaneš. Povedz im, že máš budget napr. 1000 rupií na noc a oni ti vyjdu v ústrety.
Taký náš minihack bol, že sme k tomu dodali že nepotrebujeme TV, klímu (ventilátor bohate stačí) a platíme cash. Tým sme sa na 90% dostali na tých 1000 Rupií na noc za izbu pre dvoch. Toto je spôsob, ktorý šetrí peniaze a je to fakt haluz, ale ak ti je milšie šetriť čas a nervy, určite bookuj vopred.
Pre nás bolo smerodajné, aby tam bol kľud, čisto, sprcha, posteľ a blízko na pláž. Brali sme to tak intuitívne a príplatkový výhľad sme si nechali priamo na pláž.
Viac tipov ako sa ubytovať šikovne a lacno nájdeš v článku o hľadaní lacných ubytovaní.
Zoznam všetkých ubytovaní, ktoré sme mali:
- Bogmalo: All Seasons Guest House – určite odporúčam, spravia malé raňajky, poradia. Nás pozvali aj na striebornú svadbu sestry pani domácej.
- Vasco Da Gama: Karma Plaza – nič moc, ale na jednu noc ok.
- Dona Paula pri Panjim: Beach View Hotel – celkom ok, tu musím povedať že, v skutočnosti to vyzerá lepšie ako na fotkách.
- Calangute Beach: Leon´s Guest House – odporúčali nám to domáci, 5 minút od pláže, super lokalita, nižšie píšem prečo.
- Anjuna Beach: Colors – krásne čisté izby, kúsok od pláže.
- Bhagwan Mahaveer Sanctuary: Jungle Book – toto sem dávam iba, aby som ťa varovala, že sem NECHOĎ! Mali sme v kúpeľni 2 pavúkov veľkých ako ruka, susedia zase žabu, personál nepríjemný a keď im nefungovali 2 terminály, tvrdili, že to je problém s našimi kartami (všetkými 3 – zaujímavé) a poslali nás v tme hľadať bankomat. Inak nám nechceli dovoliť ostať na noc. Držia slony v reťaziach a majú vyhladované psy. Celé zle.
- Netravali Sanctuary: Tanshikar Spicy Farm – jednoznačne TOP! Organická koreninová farma s možnosťou ubytka v tradičnom blatovom domčeku s plnou penziou s ponukou výborného organického jedla. V cene je prehliadka farmy a návšteva vodopádu.
- Palolem Beach: La Alegro – vynikajúce. 3 minútky pláž, 2 hlavná ulica. Kľud a čisto.
- Agoda Beach: Agonda Holiday Home – opäť topka. Fantastický bungalow a super reštaurácia. Personál je výnimočne ústretový a priateľský.
Ďalšie tipy na ubytovanie nájdeš dole v mapke:
Stravovanie v Goa
- Všade mäso – typické je kura, morské plody, aj hovädzina. Sladkosti majú celkovo úžasné. Vyskúšaj dezert bibinca je to koláč veľmi neobvyklej, trochu karamelovej chuti alebo pinanga, čo je kokosová gulička. Skús aj varené arašidy, predávajú ich v takých papierových kornútkoch.
- Vegetariánsky raj. Používajú označie “Veg” (znázorňujú to aj takou zelenou guľatou značkou na jedálnych lístkoch, balených potravinách aj kozmetike) – to znamená bez mäsa, vajec, ale s mliečnymi produktmi. Veľa reštaurácií ponúka iba “Pure Veg”. Byť vegánom je tu tiež možné, ale mnohokrát nevedia, čo od nich chceš, jednoducho to nepoznajú.
- Čerstvé džúsy sú všade, kúpiš ich okolo 60-100 rupií, ale sypú do nich cukor, tak pozor. Sú dosť sladké aj bez neho. Určite vyskúšaj džús z cukrovej trstiny. Ten sme kupovali za 10 rupií.
- Masala chai musíš vyskúšať. Je to čierny čaj s mliekom a korenim. Alebo aj obyčajný čierny.
- Pivko a alkohol – pivko je super Kingfisher. Tradičný alkohol v Goa je feni, likér z kešu alebo kokosu.
Indická kuchyňa je jeden zázrak. V každej oblasti je iná.
Indické reštaurácie nájdeš všade a všetky sú naozaj mega, dám ti tipy, kam ísť, keď budeš mať chuť na zmenu. Inak sa naozaj neboj ísť medzi domácich, najedz sa, kde oni. Len si to vypýtaj menej pikantné. Keď je jedlo predsa len príliš pikantné, daj si lasi alebo čo fungovalo nám, je šalát.
V Goa nie je veľa streetfodu. Reštaurácie sú ale lacné, do 1000 rupií sa dvaja najete určite, keď hovorím o turistických miestach. V lokálnej reštaurácii sa najete aj za 200. Ovocie kúpiš na každom kroku, často ho ale nekrájajú – odporúčam nosiť so sebou vreckový nožík a také tie “lyžičkovidličky”.
Tipy na konkrétne reštaurácie
- Artjuna v Anjuna Beach – je to komplex vegan reštaurácie, knižnice, obchodíkov a yoga štúdia.
- Little World v Palolem Beach – vegan a vegetariánska reštaurácia s raw koláčmi a nenormálnym jedlom.
- Zest v Agonda Beach – nádherný priestor, super atmosféra, znova vegan a zdravo, ale mega chutne!
- Jai Ganesh Juice Centre v Chapora – džúsiky a ovocné šaláty sú v tejto reštike najlepšie.
Veľmi rada s tebou zdieľnem tipy na miestá, ktoré sa oplatí v Indickej Goa navštíviť. Všetky som dala do google mapky, ktorú nájdeš na konci článku.
Pláže v Indickej Goa
V Goa je na pláži bezpečne! Najväčší rozdiel medzi severom a juhom vidieť práve na plážach.
- Sever – pláže sú rušné, veľa Rusov, Britov, párty, vodných športov.
- Juh – kľudný, kde-tu ti ponúknu kajak alebo výlet loďkou.
Pláže sú obrovské, široké, čisté. Na každej sú shacky, beach bary, kde sú ležadlá zadarmo, ak si dáš niečo z baru. V zásade im je jedno, či tam za celý deň vypiješ jednu sódu s limetkou za 50 rupií alebo tam minieš majland.
Na každej pláži sú záchranári, ktorí sa volajú drishti – čo znamená pohľad. Šnorchlovanie a potápanie tu nečakaj, voda je čistá ale kalná, kvôli riekam, ktoré ústia do mora. Ak si mimo shacku, pozor na veci a hlavne jedlo. Behajú tam kravy a psy a prídu sa ponúknuť.
Pláže na severe Indickej Goa
- Bogmalo Beach – kľud, pokoj, ticho a čisto.
- Calangute Beach – vyhni sa stredu a hlavnému vstupu, tam je to plnka. Radšej ostaň hneď na začiatku, skús shack Prince of Tides (dajte si super masáž od Savity) v blízkosti je aj ubytovanie, ktoré odporúčam vyššie.
- Anjuna Beach – hippie, párty, Briti, ktorým na pláži vrieskajú repráky.
- Small Vagator alebo aj Ozran Beach – malá pláž, známa skalou s tvárou boha Shivu.
- Sinquerim Beach – pláž pri Aguada Fort so známym a fotogenickým mólom.
Pláže na juhu Indickej Goa
- Palolem – pre mňa najlepšia a paradoxne, najlacnejšia pláž. Určite sa prejdi na koniec, keď budeš stáť tvárou k morzu tak potom doprava. Tam nájdeš pána, ktorý ponúka plavbu po rieke, kde je zahrnuté kŕmenie divokých orlov. Fakt zážitok. Platili sme 1000rupií pre 2, trvalo to niečo cez hodinku.
- Agonda – chatky najdrahšie, no všetko ostatné ceny ok. Inak rovnako dobrá ako Palolem. Tu sme videli aj delfíny z pláže.
Tipy a triky, ktoré v bedekri nenájdeš
- Indovia v Goa sú mimoriadne milí, ústretoví a inteligentní ľudia. 90% hovorí anglicky.
- V Goa sa hovorí konkánčinou. India nemá jeden spoločný jazyk, každý štát má svoj a angličtinou komunikujú aj medzi sebou.
- Na prvý pohľad môžeš mať pocit, že po tebe zazerajú. Nie je to väčšinou tak.
- V Indii sa nepatrí držať sa za ruky alebo bozkávať na verejnosti. V Goa to tak striktné nie je, ale netreba zbytočne provokovať.
- Nemusíš mať dlhé rukávy a nohavice ako inde, ale babám odporúčam aspoň dlhú sukňu alebo “nasrávačky”, na presuny busom pohodlnejšie a hlavne, budete sa lepšie cítiť. Na pláži a v turisticky rušných miestach je to samozrejme jedno. Ale keďže v busoch a vlakoch moc turistov nie je, takže budú po tebe pozerať tak či tak, ale to je skôr zvedavosť.
- Turistov majú radi. A ešte radšej sa s nimi fotia. Keď príde jeden, že chce selfie a zrazu ich je 20, kľudne aj celá rodina, chcú fakt len to selfie.
- Ceny sa v Goa zjednávajú. Áno, sme travelhackri a cestujeme šikovne a lacno, ale tu mysli pri zjednávaní na to, akú hodnotu má 200 rupií pre nás (2,50…?) a pre nich. Proste zjednávaj tak, aby si sa dostal k win-win. Jasné, že sa nedaj totálne ošklbať, lebo im to treba viac.
- Indovia sú svojskí, na každom kroku ti niečo ponúkajú, hádžu smeti na zem, stále sa predbiehajú. V obchode, v rade na lístky, všade (tlač sa proste s nimi). Je to ale ich spôsob života, oni sú doma a ty na návšteve, rešpektuj to.
- Biznis robia poctivo, ak sa dohodneš na cene a podmienkach, dodržia ich. Ak sa spýtaš taxikára na autobus, nebude ťa balamutiť, ale povie odkiaľ a kedy.
- Keď Indovia kývajú hlavou zo strany na stranu (keď uvidíš, pochopíš čo myslím), myslia tým áno.
- Na juhu Goa sa cvičí joga skoro všade. Hodina ťa vyjde medzi cca 300 – 700 rupii. Aranya Yoga Ashram, Palolem Beach – miesto, kam môžeš ísť na yogu, školu varenia, bubnovú meditáciu alebo reiki. Nič z tohto nemusíš vopred bookovať. Robia aj kurzy pre učiteľov yogy.
- Na sim kartu potrebuješ kópiu pasu, víz a fotku. Vyplníš formulár a dostaneš kartu. Tá bude aktivovaná buď v ten istý deň po 21.00 alebo až ďalší deň ráno – kým to niekde na centrále po obdržaní tvojich dát aktivujú. Takže ostaň v kľude a pekne čakaj. Volania v rámci Indie (alebo Goa, neviem presne) sú zadarmo, 24GB, najlepšie siete sú Airtel alebo Vodafone.
- Peniaze sme vyberali z bankomatu. Niektoré si berú poplatok 500 rupií, iné nie. Každopádne ťa na to bankomat upozorní. Existujú aj zmenárne, kde môžeš zaplatiť kartou a dostaneš hotovosť už v rupiách. Tam sú ale obrovské poplatky.
- V obchodoch nemajú cenovky. Ceny sú vždy vytlačené priamo na produktoch.
- Koreniny je zážitok kupovať na trhu, ideálne na lokálnom. Ak je to v turistickej oblasti, kúpiš ich podstatne lacnejšie v obyčajnom obchode. Dávaj si pozor na šafrán. 90% na turistickom trhu je zafarbená burina (nie nebezpečná, to zas nie). Ideálne je spýtať sa niekoho, kto sa vyzná, kde kúpiš pravý. Tu ti prikladám video, ako ho rozoznať. My sme kúpili v Agonda Beach. Ak chceš, tak mi napíš, dám ti kontakt na majiteľa shopu.
- Neboj sa medúza, že ťa nejaká popŕhli, je málo pravdepodobné, pretože pri pláži skoro žiadne nie sú. My sme stretli iba jednu. A môj muž to schytal. Choď si do shacku vypýtať citrón a ľad, striedavo si to miesto potieraj. Ak sa to behom pár minút nezlepší, choď určite k doktorovi. Záleží samozrejme od toho, aký druh to je.
- Očkovanie nie je povinné, ale proti tetanu a žltačke je istota.
- Elektrické zásuvky môžeš používať bez adaptéra.
- Indovia jedia pravou rukou. Ľavá sa používa na WC. Tou by si jedlo chytať nemal.
Ak ti to znie ako raj na zemi, je to tak. Nie, nečakaj tyrkysovú vodu v ktorej vidíš na dno aj v 2m hĺbke ani snehobiele pláže. Čakaj atmosféru ako nikde inde na svete a ľudí, ktorých úprimne zaujíma ako sa máš či sa ti ich krajina páči.
Kilometre dlhé zlaté pláže, prekrásne západy slnka a pokoj. Indiu dostane každý takú, akú si zaslúži. A pozor na to, čo si praješ. Pretože tam sa to plní výnimočne rýchlo a presne. Ďakujem za tvoj čas pri čítaní a prajem šťastnú cestu, kamkoľvek to bude.
Ak by mal niekto otázky alebo potreboval pomoc s plánovaním, rada pomôžem. Napíš mi email: dfitosova@gmail.com.
MAPKA s tipmi čo vidieť v Indickej Goa
Spravila som mapku konkrétnych miest, kam sa oplatí ísť v Indickej Goa. Je to Google mapka, ktorú ti rada zdieľnem, stačí keď mi nižšie napíšeš kam ti ju mám zdieľať a príde ti behom pár minút.
Zhrnutie článku v bodoch:
Letenky do Goa: tipy nájdeš v článku ako nájsť lacné letenky, prípadne som o tom písala vyššie.
Doprava v Goa: dopravovať sa po Goa vieš buď autobusom, vlakom, rikšou, taxíkom alebo skútrom. Je len na tebe, ktorý prostriedok si na prepravu vyberieš.
Ubytovanie v Goa: Na hľadanie ubytovania môžeš využiť buď airbnb alebo booking. My sme využívali len booking. Spravila som taktiež príklad výberu ubytovania pre teba.
Strava v Goa: v Goa nájdeš veľa mäsa, čerstvých džúsov, no nenájdeš veľa streetfoodov. Na druhej strane sú reštaurácie veľmi lacné. Do 1000 rupií sa dvaja najete v pohode. Tipy na reštaurácie nájdeš vyššie v článku.
Víza do Goa: Dajú sa vybaviť cez internet alebo na ambasáde. Pri kupovaní cez internet si daj pozor, pretože je veľa pofiderných stránok. Indian visa online je ich oficiálna stránka, klikaj na možnosť e-visa. Stoja okolo 45€. Pozor, potrebuješ fotku 2×2 palce, nie pasovú.
Pláže v Goa: v Goa je na pláži bezpečne! Najväčší rozdiel medzi severom a juhom vidieť práve na plážach. Na severe – pláže sú rušné, veľa Rusov, Britov, párty, vodných športov. Juh je naopak kľudný, kde – tu ti ponúknu kajak alebo výlet loďkou. Konkrétne tipy na jednotlivé pláže spomínam vyššie.
Yoga v Goa: na juhu Goa sa cvičí joga skoro všade. Hodina ťa vyjde medzi cca 300 – 700 rupii. Aranya Yoga Ashram, Palolem Beach – miesto, kam môžeš ísť na yogu, školu varenia, bubnovú meditáciu alebo reiki. Nič z tohto nemusíš vopred bookovať. Robia aj kurzy pre učiteľov yogy.
Články, ktoré ťa budú zaujímať:
Toto je hostblog. Poďakovanie patrí predovšetkým Dianke Fitosovej, ktorá dala tipy na indickú Goa, ale taktiež aj všetkým ostatným, ktorí prispeli svojimi tipmi. Ak sa ti článok páčil, poteším sa, ak ho budeš zdieľať známym.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.