Pred 30-tkou v kúpeľoch? Veru, neplánovala som to. Napriek tomu, že som zostala iba pár dní, to bol perfektný oddych pre mňa a dobrá investícia pre moje telo. Dudinská voda je totiž liečivá.
Prečo je dudinská voda tak špeciálna?
Takú vodu, akú máme v Dudinciach, nájdeme iba na 2 ďalších miestach vo svete – v známom kúpeľnom meste Vichy vo Francúzsku a v Japonsku. Vo vode nájdeme cennú kombináciu plynov oxidu uhličitého a sulfánu. Vďaka tejto kombinácií sa v kúpeľoch liečia viaceré typy ochorení – ochorenia pohybového aparátu, kardiovaskulárne ochorenia, neurologické ochorenia, či choroby profesionálneho preťaženia.
Dudinská voda obsahuje 5,6g minerálov na liter a jej minerály naozaj robia divy. Kúpeľ v tejto vode má dokázané prospešné účinky pre telo a ja to môžem potvrdiť. Po 20 minútach bolo moje telo ako vymenené. A to som si len trochu zaplávala v minerálnom bazéniku 🙂
Odporúča sa, aby denný pobyt v dudinskej liečivej vode nepresiahol 30 minút. Ideálne je kúpať sa v nej 14 a viac dní za sebou. Nielen liečivé procedúry, ale rovnako aj pitie sírnej dudinskej minerálnej vody priaznivo pôsobí pri viacerých ochoreniach – osteoporóze, ochoreniach pečene, dny, ochoreniach zažívacieho traktu, pri diabete mellitus, ale tiež aj pri psychických zdravotných problémoch.
Priaznivé účinky poznajú aj domáci, ktorí si túto medicínu dávajú 2-3 deci denne na zdravie.
Kde nájdeš dudinskú liečivú vodu?
V Dudinciach sú 4 ubytovacie zariadenia, ktoré majú prístup k dudinskej liečivej vode. Ide o liečebné domy Rubín, Smaragd, kúpeľný hotel Minerál a Kúpele Diamant Dudince. Hotel Diamant patrí štátu, Rubín, Smaragd a Minerál patria Kúpeľom Dudince, a.s.. Tieto 4 ubytovacie zariadenia sú jediné, kde ponúkajú procedúry s liečivou dudinskou vodou. Nedá sa objednať iba na procedúry, treba sa tu aj ubytovať.
Okrem vyššie spomenutých hotelov je liečivá dudinská voda dostupná z pitných váz. Tie sú dostupné pre každého, môžeš prísť a vodu si načapovať do fliaš.
V lete je tiež otvorené Kúpalisko Dudinka, kde je aj minerálny bazén s liečivou dudinskou vodou. Keď sa chceš okúpať v liečivej vode a nebývaš v jednom z vyššie spomenutých 4 zariadení, kúpalisko je tvoja jediná šanca, ako sa k vode dostať. Otvorené je od mája do septembra.
Dudinská liečivá voda teda netečie z každého kohútika a nenájdeš ju vo všetkých hoteloch, ktoré sa nachádzajú v Dudinciach a okolí. To môže byť v pohode hlavne v lete, keď je otvorené kúpalisko Dudinka. Keď nie je otvorené kúpalisko, vstup do minerálneho bazéna je možné zakúpiť v LD Rubín (30-minútový). Podmienkou nie je pobyt, ani lekárska konzultácia.
Kozmetika s dudinskou vodou
Tak, ako má svoju svetoznámu radu kozmetiky Vichy, tak ju majú svoju kozmetickú radu aj Dudince. Každý výrobok obsahuje liečivú dudinskú vodu. Ja som odskúšala šampón, krém na telo a masážny chladivý gél a všetky tri môžem odporučiť – najviac šampón, ktorý moje vlasy behom týždňa premenil na najviac plyšákové, aké som kedy mala. 🙂
Minisprievodca dudinskými kúpeľmi – kde sa ubytovať?
Ja som navštívila všetky tri zariadenia, ktoré patria Kúpeľom Dudince. Každý z nich má rovnakú cenu za pobyt. Ktorý si teda vybrať?
Liečebný dom Rubín
Priamo v tomto liečebnom dome sa nachádzajú kúpele a realizuje sa tu 90% procedúr. Chodia sem hostia z vedľajšieho Liečebného domu Smaragd a na niektoré procedúry sem chodia aj hostia z Kúpeľného hotela Minerál. Je to najväčší kúpeľný dom a najrušnejší. A tiež býva najskôr vybookovaný, pretože mnoho ľudí chce bývať práve tu.
Aj ja som tu bývala. Hosťom vyhovuje, že všetky procedúry prebiehajú práve tu a majú to naozaj na skok z izby. Čo sa týka izieb, sú s balkónom, ja som mala výhľad na vonkajší bazén.
Liečebný dom Smaragd
Smaragd je prepojený chodbou s liečebným domom Rubín, kam chodíš na procedúry. Netreba teda vychádzať von a ísť pešo, iba prejdeš chodbou. Smaragd má novšie vybavenie a je výrazne tichší a pôsobí pokojnejším dojmom.
Sú tu dva typy izieb – už prerobené a ešte pôvodné. Pri rezervovaní izby si môžeš vybrať, ktorú chceš – fotky prikladám. Ja som sa v Smaragde tu cítila oveľa príjemnejšie ako v Rubíne. Vyhovoval mi kľud a fakt, že je tu menej izieb a menší šum ako v Rubíne.
Na ľavej fotke môžeš vidieť pôvodnú izbu a vpravo už po rekonštrukcii.
Kúpeľný hotel Minerál
Najnovší a najmodernejší hotel, pritom sa vždy obsadí medzi poslednými. Keď riešiš kúpele na poslednú chvíľu, najväčšia šanca je, že sa ti ujde ubytovanie práve v tomto hoteli.
Keď je niečo najnovšie a najmodernejšie a zároveň sa to obsadí ako posledné, musí v tom byť háčik. Veru, hotel Minerál je od Rubínu, kde prebiehajú procedúry s liečivou dudinskou vodou, vzdialený cca 390 metrov. Tie treba prejsť pešo väčšinou raz za deň, keď ideš na procedúru s liečivou dudinskou vodou. Väčšina ostatných procedúr prebieha priamo v hoteli Minerál.
Pre mňa bol práve tento hotel úplne najlepší. Najkľudnejší a vybavenie bolo naozaj o úroveň vyššie. A tých 400 metrov? Budem rada za prechádzku. 🙂 Chápem však, že starším ľuďom tento hotel nevyhovuje (ďalšia výhoda – keď chceš byť v kúpeľoch viac medzi mladými, zvoľ tento hotel).
SPA v hoteloch Minerál a Rubín – ktoré je lepšie?
Jedno menšie SPA sa nachádza v hoteli Minerál. To je určené iba hotelovým hosťom Minerálu. Je veľmi útulné a príjemné. SPA pre hostí zo Smaragdu a Rubínu sa nachádza v Liečebnom dome Rubín. Je oveľa väčšie a tiež super vybavené (+ s výhľadom na stromy), no už postráda intimitu a kľud.
Ani v jednom zo SPA nie je liečivá dudinská voda.
Čo vidieť v Dudinciach okrem kúpeľov?
Dudince sú malé, no majú veľkú históriu. Pár krokov od hotela nájdeš pozostatky rímskych kúpeľov z 2. storočia. Hneď oproti je amfiteáter, kde v lete bývajú akcie. Dudince sú inak akčné mesto, tu si môžeš pozrieť podujatia, ktoré sa tu organizujú.
Rovno pri kúpeľoch sa nachádza lesopark Búroš. Okrajom lesoparku sa tiahne kúpeľný chodník zdravia s cvičebnými zariadeniami smerom od kúpaliska Dudinka cez Rímske kúpele až po altánok s minerálnou vodou slatinského typu. Okrem toho, aj za liečebným domom Rubín nájdeš outdoorové ihrisko na cvičenie a pocitový chodník, kde sa môžeš naboso poprechádzať po rôznych typoch povrchov. Prírody teda v Dudinciach nebude málo.
Nesmiem tiež zabudnúť na kúpeľné oblátky. Tie sa dajú v Dudinskej oblatkárni objednať aj príjemne ohriate. Kto by mal skôr chuť na zmrzku, hneď vedľa sa nachádza zmrzlináreň. Vlastní ju Macedónec, takže je to typická jadranská zmrzka, ako má byť. Majú aj sorbety a je naozaj výborná!
Niečo sa tu nájde aj pre vinárov. Neďaleko od Dudiniec sa nachádzajú vinice. Tieto však boli úplne špeciálne. Išli sme k nim 10 minút autom cez absolútnu panenskú prírodu, až sme dorazili ku krásnym domčekom. Okolo nás bola len príroda, zvieratá a my. Dokonalé miesto pre každú prepracovanú dušu, ktorá potrebuje samotu, kľud a občasný pohár vína.
Svoje vinice aj vináreň tu má miestny vinár Peter Šťastný. Zorganizoval nám perfektnú degustáciu so zaujímavými informáciami. Dovolil mi dať do článku jeho email a číslo, kto by ste mali záujem, volajte mu na 0915833120 alebo píšte email. Až z tohoto článku som sa mimochodom dozvedela, že Peťo je bývalý bezpečnostný technik.
Tiež si prečítaj:
Verím, že tento článok ťa inšpiroval a dal ti praktické tipy, kam na výlet, či dlhšiu relaxačnú dovolenku. Bol/a si už v kúpeľoch? Zvažuješ to?
Aktivita je realizovaná s finančnou podporou MDaV SR