Čo očakávať od ostrova Kefalónia?
V jednej vete – krásne pláže, vinice, krásne farebné mestečká a prístavy, dychberúce výhľady, panoramatické serpentíny vytesané do kameňa a dobré jedlo. Viac povedia fotky v článku.
Letenky na ostrov Kefalónia
Na Kefalóniu lietajú počas letnej sezóny (väčšinou od mája do októbra) nízkonákladové letecké spoločnosti z Viedne či Budapešti. Ceny sa pohybujú v desiatkach eur, najmä keď letenky kúpiš s niekoľkomesačným predstihom.
Alternatívou pri kupovaní leteniek na Kefalóniu je spojiť ju s Lefkadou, ktorá sa nachádza hneď vedľa. Priletieť môžeš na letisko Preveza – Aktion, z Lefkady sa z mestečka Vasiliki presunieš loďou do mesta Fiskardo na Kefalónii. Pozor, takáto možnosť je možná iba v čase, kedy premávajú lode – čiže v letnej sezóne. Predtým, ako bookneš lacné letenky, si pozri rozpisy lodí.
Lodné spojenia odporúčam pozerať cez web rome2rio.com, ktorý ti ukáže, aké spojenia existujú. Akonáhle nájdeš spojenie, ktoré ti vyhovuje, over si čas odchodu lode ešte priamo so spoločnosťou, ktorá loď prevádzkuje – ideálne telefonicky.
Orientácia na ostrove Kefalónia a čo očakávať
Kefalónia je pomerne veľký ostrov. Nedá sa prejsť za deň, ako napríklad Lefkada. Rozloha Kefalónie je 773 km2.
Severu ostrova dominujú mestečká Fiskardo a Asos. Fiskardo je krásne malé prístavné mestečko a Asos je farebné, rozprávkové mestečko s krásnymi výhľadmi z hradu. Obe tieto mestá sú najdrahšími na ostrove. Neďaleko Assosu sa nachádza najkrajšia pláž ostrova – Myrtos.
Polostrov Paliki, kde sa nachádza mesto Lixouri, je najmenej turisticky rozvinutý a tiež cenovo najprístupnejší. Nájdeš tu pláže so špeciálnym bahnom, ktoré zlepšuje pokožku a tiež krásne pláže podobné najznámejšej pláži Myrtos.
Oproti mestu Lixouri leží hlavné mesto ostrova Argostoli. V tom podľa môjho názoru pre turistu toho veľa nie je. Neďaleké pláže Makris Gialos a Platis Gialos sú známe ako party pláže. Na juhu ostrova nájdeš aj viacero nuda pláží.
Človek by povedal, že na Kefalónii bude jedna konkrétna časť ostrova, kde sú krajšie pláže ako inde. Nie, neplatí to. Celé pobrežie Kefalónie má krásne pláže. Tie najkrajšie a najznámejšie si prejdeme v ďalšom texte. V strede ostrova, medzi mestom Argostoli a Skala, nájdeš vinice a vinárne.
Pláže na Kefalónii
Kefalónia má 42 pláží. Všetky majú nádhernú, čistú vodu. Tu sú veci, ktoré treba vedieť:
- Pláže sú približne 50:50 kamenisté a piesočnaté.
- Krásne pláže sú na celom ostrove. Nie je jedna časť, kde sú pláže krajšie.
- Väčšina pláží má bufet s WC a požičovňu lehátok a slnečníkov.
- Na väčšinu pláží sa dá prísť autom. Na niektoré treba ísť cez les, na niektoré sa dá prísť iba loďou.
Piesočnaté pláže na Kefalónii
Nájde sa však aj piesok, a to konkrétne na:
- Xi beach (a okolitých menej známych plážach Kounopetra, Mania a Kounopetra)
- na party plážach Makris Gialos a Platis Gialos
- Vatsa beach
- Livadi beach
- Porto Cheli beach
- Avithos beach
- Trapezaki beach
- Lourda beach
- Ligia beach
- Koroni beach
- Agios Thomas beach
- Ammes Beach
- Gradakia beach
- Kalami beach
- Kaminia beach
- Skala beach
Vyhlásené pláže na Kefalónii – pieskové aj kamenisté
- Myrtos beach – nr.1 kamenistá pláž Kefalónie.
- Antisamos beach – pláž, ktorá je obkolesená zelenými lesmi. Neskutočný pohľad. Pláž je kamenistá.
- Skala beach – piesočnatá pláž obľúbená hlavne medzi rodinami s deťmi. Skala je jedno z najturistickejších mestečiek Kefalonie, na pláži určite nebudeš sám/sama.
- Lourdas – dlhá, piesočnatá pláž.
- Foki beach – neďaleko mesta Fiskardo, táto zátoka je obľúbená pre jej krásnu modrú farbu a zeleň v okolí.
- Emblisi – veľmi populárna a veľmi krásna pláž, kamenistá.
- Platis a Makris Gialos – dve piesočnaté pláže neďaleko hlavného mesta Argostoli. Veľmi obľúbené a často preplnené. Ľudia sem chodia za zábavou. Keď chceš na Kefalónii party dovolenku, ubytuj sa tu. Neďaleko sa nachádza Gradakia beach, ktorá je rovnako pekná, no tichšia, ideálna pre rodiny s deťmi.
- Petani beach – panoramatická pláž, ktorá sa v mnohom podobá na Myrtos beach – najobľúbenejšiu pláž ostrova. Pláž je kamenistá.
- Xi beach – pláž s červeným pieskom a bahnom, ktorým sa môžeš natrieť.
- Ammes beach – dlhá piesočnatá pláž pri meste Argostoli. Pozor, počas veterných dní sem neodporúčam ísť – je tu veterno aj keď inde nefúka.
- Minies beach – pri tejto pláži pristávajú lietadlá, nachádza sa neďaleko letiska. Môžeš sem prísť pozorovať pristávajúce lietadlá popri kúpaní. Pláž je piesočnatá.
- Eglina beach – piesočnatá, krásna, no menej známa pláž pri letisku.
- Kaminia beach – pláž, ktorú obľubujú korytnačky na kladenie vajíčok.
- Kato Lagadi – veľmi malá, kamenistá pláž medzi skalami. Väčšinou tu je minimum ľudí, keďže tu nie sú žiadne služby – WC, bufet, požičovňa lehátok.
- Megali Ammos – jedna z najznámejších pláží, kamenistá.
- Platia Ammos – krásna pláž, na ktorú viedli do roku 2014 schody, no tie sa následkom zemetrasenia zrútili. Odvtedy sa sem dá prísť iba loďou.
- Chorgota a Agia Sofia beach – krásne prírodné pláže, málo známe a bez akýchkoľvek služieb.
- Porto Atheras – veľmi kludná, zelená pláž, vyhľadávajú ju rodiny s deťmi.
- Pessada beach – krásna, scénická, sčasti kamenistá, sčasti piesočnatá pláž, bez akýchkoľvek služieb.
Ako si nájsť svoje NAJ pláže?
Každý vyhľadáva niečo iné. Ako si ja osobne vyberám pláže, ktoré chcem neskôr navštíviť?
- Pozriem si možnosti. Na Grécko ti viem odporučiť túto stránku, je tam vždy super prehľad s autentickými obrázkami. Každú pláž si odporúčam otvoriť a pozrieť si viacero obrázkov, ten úvodný, je občas klamlivý.
- Pláž si pozriem cez Google Maps. Zaujímajú ma fotky, či je tam bufet alebo ide o pláž bez servisu. Pozriem si satelitné zábery – či sa tam dá parkovať a ako vyzerá okolie či voda (či je tam plytčina, či je voda svetlo modrá alebo skôr tmavá).
- Pozriem si, čo sa nachádza v okolí pláže – čím viac hotelov, tým viac ľudí bude na pláži (niektoré pláže, napríklad Myrtos, ani nemusia mať hotely v okolí a aj tak budú plné, pretože sú známe, no pre menej známe pláže je toto dobrý ukazovateľ).
- Ja osobne mám najradšej rôznorodé pláže. Vyberám si tie, ktoré ma niečím zaujmú. To je ale individuálne.
- Každú pláž, ktorá ma zaujme, si označím do Google mapky.
Fiskardo
Fiskardo je krásne mestečko a každý blog ho odporúča navštíviť. Čo som sa nedočítala ani v jednom blogu je fakt, že samotné mestečko = iba zopár uličiek. Prejsť ho trvá asi 30 minút. V okolí mesta sú krásne pláže a tiež možnosť trekovať. Najznámejšie treky sú The Battery Trail (10km), The Cypress Trail (4.7km), The Lighthouse Trail (850m). Každý si môže vybrať podľa vlastného uváženia.
Čo sa týka pláží, krásna je Zavalata beach (rovno v meste), Foki beach, Emplisi, Kimilia a Dafnoudi. Na Kimiliu a Dafnoudi sa dá ísť iba loďou alebo pešo cez les, takže tam môžeš čakať málo ľudí aj v sezóne.
Nájsť si ubytovanie vo Fiskardo je drahé, ceny sú 2-3x drahšie ako v iných častiach ostrova. Ceny zdvihli hlavne jachtári, ktorí sem chodia s ich loďami. Z môjho pohľadu je fajn prísť sem autom, pozrieť si mestečko a potom zamieriť na niektorú z pláží – ak chceš aj turistiku, vyber si niektorý z trekov – každý vedie aj cez pláž.
Asos
Neďaleko Fiskardo sa nachádza mestečko Asos. Farebné, malebné, zasadené do zátoky, obkolesené skalami a hradom na kopci. My sme si tu bookli ubytovanie na jednu noc a ubytovanie veľmi rada odporučím. Pani domáca bola tak milá a nakoniec nás pozvala, aby sme zadarmo zostali aj druhú noc, keďže to bola posledná noc sezóny, kedy mala ubytovanie otvorené a nikto si izbu nebookol.
Čo chceš vedieť je fakt, že Asos sa nachádza pod útesom. Pri ceste do Asosu musíš rátať s tým, že 15 minút stráviš na ostrých serpentínach. Z tohoto dôvodu to nie je ideálna báza pre výlety po ostrove – dostať sa do Asosu trvá dlho a zožerie nervy každého šoféra.
Počas leta sú v Asose nádherné západy slnka (v októbri už slnko zapadalo za hrad a západ nebol tak spektakulárny ako býva v lete) a tiež sa tam dá kúpať počas dňa.
Myrtos beach
Myrtos beach je naozaj TÁ najkrajšia pláž ostrova. Príde mi podobná ako Egremni beach na Lefkade. Rozdiel je iba ten, že na Myrtos sa dá prísť autom (čakajú ťa serpentíny) až dole a netreba 30 minút chodiť pešo.
Myrtos má 2 viewpointy jeden na jednej strane, druhý na druhej. Mne príde krajší ten prvý.
Na Myrtos máš základný beach bar a môžeš si požičať lehátka a slnečníky. Nenájdeš tu žiadne ubytovanie. Najideálnejšie pre tých, ktorí chcú na Myrtos chodiť viac dní je ubytovať sa v mestečku Divarata. Nachádzajú sa tu cenovo veľmi prijateľné ubytovania a sú tu super kaviarne a snack bary.
Ja som si obľúbila Myrtillo, kde robia perfektné vajíčka, sendviče aj koláče. Navyše majú aj obchodík s bio produktmi vyrobenými na ostrove a atmosféra je veľmi príjemná. Večer robia aj miešané drinky v záhrade.
Polostrov Paliki
Práve na tento polostrov chodí najmenej turistov, čo by bola škoda nevyužiť.
Pláže s bahnom na juhu polostrova
Na juhu ostrova nájdeš pláže s tmavým bahnom, ktorým sa môžeš natrieť (ako napríklad pri Mŕtvom mori) a tvoja pokožka bude po ňom neskutočne jemná. Väčšina ľudí si myslí, že bahno nájdeš jedine na pláži Xi (tá je najznámejšia a najturistickejšia pláž polostrova), no rovnaké bahno je aj na okolitých neznámych plážach Kounopetra, Mania či Kounopetra, ktoré sú väčšinou narozdiel od Xi, poloprázdne.
Špeciálne na týchto plážach je aj fakt, že ide o jedny z mála pláží, ktoré sú pieskové.
Ostatné pláže polostrova
Medzi najznámejšie pláže polostrova patria Platia Ammos a Petani. Tieto konkurujú najznámejšej pláži Myrtos, no sú oveľa prázdnejšie. Na Platia Ammos sa však aktuálne dá dostať iba loďou. Okrem týchto známych pláží by som ti odporučila tieto:
- Agia Eleni – krásna malá pláž neďaleko Petani. Nemáš na nej bary ani iné služby, takže sa na to priprav. Ako väčšina pláží, aj táto je kamenistá.
- Fteri beach – dá sa sem ísť iba cez les, pešo alebo loďou z mesta Zola. Jednoznačne sa to oplatí, je to pani pláž.
- Kto by nemohol alebo nestíhal ísť na Fteri, hneď vedľa sú pláže Vouti a Kiriaki. Obe krásne. Takisto samotná cesta na tieto pláže je naozaj panoramatická. Celé mesto Zola a jeho okolie je položené v horách s nádhernými výhľadmi. Hovorí sa, že najkrajšie výhľady máš pri ceste z Fiskardo do Argostoli, no ja by som si dovolila oponovať – najkrajšie výhľady sú cestou do mesta Zola. Upozornenie pre vodičov – cesta cez mestečko Zola smerom na pláže Vouti či Kiriaki je naozaj divoká a plná veľmi ostrých zatáčok a úzkych ciest. Stojí to ale za to!
Centrálna časť Kefalónie
Túto časť sme nakoniec veľmi nestihli. Bola v pláne, no počas dovolenky na Kefalónii sa mi dostala voda do uší, musela som vyhľadať doktora a mať iný režim, a toto zmenilo plány. Nestihli sme ochutnať vínko v lokálnych vinárňach a nestihli sme pláže juhu, až na Antisamos beach a mestečko Sami.
Tu sú však moje informácie a research:
- Do tejto časti Kefalónie chodí veľmi veľa turistov. Najvyťaženejšie sú mestá Skala, Lassi (pod Argostoli), Argostoli, Sami (toto je prístavné mesto, dá sa ísť odtiaľto na výlety na ostrov Ithaca a do mesta Patra), Poros.
- Z prístavných miest Poros, Sami, Fiskardo a Argostoli sa organizujú výlety loďou – denné aj večerné (na západ slnka). Je to super spôsob, ako spoznať ostrov z inej perspektívy a vidieť aj miesta, kam sa autom nedá dostať.
- Nachádza sa tu vinárska časť ostrova. Vinárne sa sústreďujú okolo dediniek Valsamata a Omala. Je tu aj veľmi príjemná tradičná taverna, kde obeduješ pod krásnym stromom. Volá sa Platanos a dostala som ju odporučenú lokálnymi ľuďmi. Určite tam choď, keď budeš v tejto časti ostrova. Čo sa týka vinární a miest, kde sa dá ochutnať miestne víno, je ich viacero, vyber si podľa toho, čo konkrétne očakávaš:
- Vassilakis Distillery – možnosť ochutnávky a zakúpenia vína,
- Robola Winery – vinárstvo s možnosťou ochutnávky, krásne priestory, krásne výhľady
- Nachádzajú sa tu vodopády. Nečakaj nič prevratné, no kto bude mať cestu okolo, prečo nie.
- Je tu viacero FKK pláží (nudistických), hlavne medzi mestom Lourdata a Skala. Nájdeš ich tak, že do Google Maps napíšeš FKK Kefalonia.
Doprava na Kefalónii
Celá Kefalónia je extrémne hornatá. Cesty si predstav ako serpentíny s ostrými zákrutami. Niečo ako 1 kilometer rovnej cesty je na Kefalónii takmer nemožné. Cesty sú často nad útesmi – hlavne medzi mestami Fiskardo, Assos a Argostoli. Nájdeš tu krásne výhľady, no tiež je to výzva pre šoférov.
Šoférovanie po ostrove
Mimohodom, keď sme pri šoférovaní, najviac vyťažená cesta je medzi Argostoli a mestom Poros. Chodí tade veľa nákladných áut, ktoré prídu do Porosu loďou a doručujú tovar do hlavného mesta Argostoli.
Keď ti bude navigácia ukazovať, že 10km cesta ti bude trvať 20 minút, ver jej. Bude ti trvať minimálne 20 minút. Miesta v Kefalónii nie sú od seba tak ďaleko, no cesty sú plné zatáčok a miest, kde musíš ísť 20km/h.
Bez ohľadu na informácie, ktoré som napísala vyššie, stále každému odporúčam požičať si auto. Je to najlepší spôsob, ako spoznať ostrov a keď nechceš zostať iba v jednom meste, ale vidieť toho viac, auto je skôr nutnosťou ako možnosťou.
Druhá možnosť je požičať si skúter, no vedz, že zákruty sú ostré, na veľa miestach fúka, na cestách občas nájdeš popadané skaly a že Kefalónia je najväčší z Jónskych ostrovov. Ja osobne by som si skúter nepožičala a chcela pohodlie a bezpečie auta.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Autobusy na ostrove Kefalónia
Čo ak nechceš mať auto ani skúter? Nuž, budeš to mať ťažšie. Doprava po ostrove autobusmi totiž nie je ideálna a ak chceš cestovať na vlastnú päsť a nie výletnými autobusmi, zaberie ti to veľa času. Cez tento odkaz si vždy nájdeš aktuálny rozpis autobusov. Platí, že z jedného mesta do druhého sa dostaneš, už ťažšie je dostať sa na pláže či miesta mimo miest.
Ubytovanie na ostrove Kefalónia
Ubytovaní priamo na plážach je pomenej, pretože mnoho pláží je pod útesom. Ubytovaní na pláži je však stále oveľa viac ako na susednom ostrove Lefkada.
Ubytovanie v Asos
Jednoznačne najdrahšie ubytovania budeš mať v mestách Asos a Fiskardo. Tu ceny zvýšili jachtári, no tiež je to dané tým, že Fiskardo aj Asos sú vyhlásené a turisticky veľmi známe mestá, ktoré sú krásne a každý v nich chce bývať.
My sme bývali v Asos a bol to super nápad, pretože sme zažili nádherné západy slnka s výhľadmi a tiež sme mali postarané o workout, keďže sme bývali na úplnom vrchu mestečka (odtiaľ sú najkrajšie výhľady predsa!).
Ak sa rozhodneš bývať v mestečku Asos, ber do úvahy fakt, že autom sa dostaneš iba do niektorých ubytovaní. Ak máš problémy s chodením po schodoch, over si u prenajímateľa, či sa dá k ubytovaniu dostať autom predtým, ako bookneš.
Najkrajšie výhľady budeš mať z ubytovaní v tejto lokalite:
My sme bývali v ubytovaní Asos Caldera – vidíš ho napravo od horného čierneho krúžku. Aj odtiaľ sme ešte mali krásny výhľad, no hlavne z hornej terasy, ktorú sme mohli využívať k ubytovaniu, ktoré bolo dole. Povedala by som, že toto ubytovanie je asi posledné, ktoré má ešte pekný výhľad, ostatné sú už príliš ďaleko.
Ubytovanie Asos Caldera rada odporučím, izby boli príjemné, každá má svoju terasku a hlavne, hore nad prenajímanými ubytovaniami býva staršia pani Poppy, ktorá je mamou prenajímateľky a je neskutočne milá a ochotná.
My sme sa jej opýtali, či môžeme používať aj terasu na jej poschodí a ona s tým nemala žiaden problém – neviem, či to ponúkajú každému alebo iba tým, ktorí sa opýtajú. Toto ubytovanie je jedno z cenovo najdostupnejších v Asose (my sme platili cca 65€ na noc pre 2 osoby, no to bol úplný koniec sezóny) a stále má krásne výhľady.
Ubytovanie vo Fiskardo
Čo sa týka Fiskarda, celá dedinka je tak veľmi malá a ubytovanie tak drahé, že by som neodporúčala bývať tam (ubytovanie pod 100€ na noc sme nenašli ani na úplnom konci sezóny – koniec októbra). Fiskardo si obehneš za 1 hodinu a môžeš ísť ďalej.
V jeho okolí je krásne a aj ubytovanie je lacnejšie, no samozrejme, už nemajú také výhľady. My sme sa v rámci tejto situácie rozhodli booknuť si ubytovanie radšej v Asose a dobre sme spravili. Síce treba ísť 10-15 minút serpentínami, no Asos je viac v strede ostrova a blízko k super miestam ako Fiskardo, ktoré je na úplnom cípe ostrova.
Cenovo výhodné ubytovanie v meste Divarata
Pre tých, ktorí by ideálne chceli ubytovanie za veľmi dobrú cenu a majú požičané auto, viem odporúčiť už spomínané mestečko Divarata, ktoré je kúsok od Myrtos Beach, Asosu a tiež prístavu Sami či mestečka Agia Efemia a super pláže Agia Paraskevi.
Výhodou je, že priamo v mestečku sú aj super kaviarne a raňajkárne. Kebyže idem na Kefalóniu ešte raz, asi by som si bookla cenovo výhodné ubytovanie tu a do Asosu išla buď iba na prechádzku a večerný drink alebo si tam bookla zážitkové ubytovanie na jednu noc.
Super a cenovo výhodné ubytovania v meste Divarata sú napríklad Minas Apartments.
Ubytovanie na polostrove Paliki
Nikde nie je lacnejšie ubytovanie ako na tomto polostrove. Akoby to bolo pre turistov “od ruky” a nechodia sem v takých množstvách. Pritom je tu krásne – aj čo sa týka pláží, aj prírody. Cítila som tu oveľa väčší pokoj ako v centrálnej časti ostrova.
My osobne sme si bookli ubytovanie kúsok od bahnovej pláže Kounopetra. Ubytovanie bolo krásne, pán prenajímateľ veľmi milý a izba stála necelých 40€ na noc pre dvoch (na konci sezóny – ceny v top sezóne budú asi iné, no stále nižšie ako v centrálnej časti ostrova). Ubytovanie sa volalo Villa Carina a kto chce kľud a pohodu, toto miesto je super.
Nevýhodou je, že ubytovanie sa nachádza na konci polostrova Paliki a nemá ideálnu lokáciu na tzv. “base camp” na objavovanie polostrova. Kto chce byť každý deň na inom mieste, strategickejšia poloha je určite pri meste Lixouri alebo v okolí miest ako Kardakata alebo Agkonas.
Tieto miesta sú už ale dosť blízko mestu Divarata, a tak možno pre teba bude dávať zmysel objaviť polostrov Paliki s ubytovaním v Divarata.
Ďalšie tipy na ubytovanie na Kefalónii
Kto chce party dovolenku na Kefalónii, voľ mestečko Lassi alebo ubytovanie pri plážach Makris alebo Platis Gialos.
Mestečká Skala, Sami či Poros ponúkajú veľké množstvo ubytovaní v rôznych cenových kategóriách. Rovnako veľa ubytovaní nájdeš v hlavnom meste Argostoli. Ubytovaní je naozaj veľa a začať treba skôr od plánu, čo chceš na Kefalónii vidieť, či chceš obehnúť celý ostrov alebo si vybrať iba niektoré časti a tiež či budeš mať auto.
Reštaurácie na ostrove Kefalónia
To, že grécka kuchyňa je delikátna, vieme už asi všetci. Kefalónia má veľmi veľa príjemných lokálnych reštaurácií, ktoré varia typickú grécku kuchyňu. Tu je zoznam reštaurácií, ktoré som objavila alebo ktoré mi poradili čitatelia či lokálni ľudia. Niektoré už spomínam vyššie v článku, tu sú zosumarizované:
Polostrov Paliki
Centrálna časť ostrova
Zhrnutie článku v bodoch:
Letenky na Kefalóniu: lietajú sem počas letnej sezóny (väčšinou od mája do októbra) nízkonákladové letecké spoločnosti z Viedne či Budapešti. Ceny sa pohybujú v desiatkach eur, najmä keď letenky kúpiš s niekoľkomesačným predstihom.
Doprava na Kefalónii: každému odporúčam požičať si auto – je to najlepší spôsob, ako spoznať ostrov a keď nechceš zostať iba v jednom meste, ale vidieť toho viac, auto je skôr nutnosťou ako možnosťou.
Ubytovanie na Kefalónii: ubytovaní priamo na plážach je pomenej, pretože mnoho pláží je pod útesom. Jednoznačne najdrahšie ubytovania budeš mať v mestách Asos a Fiskardo.
Reštaurácie na Kefalónii: Kefalónia má veľmi veľa príjemných lokálnych reštaurácií, ktoré varia typickú grécku kuchyňu. Zoznam nájdeš vyššie.
Pláže na Kefalónii: Kefalónia má 42 pláží. Všetky majú nádhernú, čistú vodu. Pláže sú približne 50:50 kamenisté a piesočnaté.
Kefalónia bola super a odporúčam ju všetkými desiatimi!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.