Po tom, ako sme na 13-dňovom zájazde s CK BALOO prešli Zambiu a Zimbabwe, presunuli sme sa do ďalšej krajiny – Bostwany. Po vydarenom safari nás čakal ešte jeden unikátny zážitok, ktorý som predtým nezažila. Čítaj ďalej a uvidíš, čo som robila prvýkrát.
Botswana, here we go
Botswana je asi najprírodnejšou krajinou Afriky. Ľudia tu žijú v súhre s prírodou, zvieratá sú (takmer) všade. V mestách dokonca ani len nie sú puby a diskotéky, všetko je mimo mesta – aby bol kľud. Je tu dlhodobo mier a bezpečno. Botswana má malú armádu, prioritou č.1 botswanskej vlády je zdravotníctvo.
Je to veľmi slobodná krajina a dbá sa tu na práva žien. Spolu tu žije 2,5 milióna ľudí. Je to tu úplne bezpečné, najväčšou hrozbou je, že po ceste do izby narazíš na hrocha alebo slona.
Cca 20 % obyvateľstva má HIV. Je to jedno z najvyšších percent na svete – vyššie je Lesotho s cca 21 % a Eswatini (Svazijsko) s 27 %. Pri HIV je však okrem čísel relevantné aj to, či je choroba u ľudí podchytená a či pozitívni ľudia berú lieky. Botswana je na tom v tomto ohľade dobre.
My sme tu boli 2 dni a hlavným bodom programu bolo safariiiii!
Tak blízko k levovi!
Keď sme prichádzali naším autom bližšie, lev zrazu zdvihol hlavu, postavil sa a 100 % upriamil pohľad na mňa. Ja som bola na ľavej strane auta – doslova meter a pol od leva. Skoro som si cvrkla. V tom momente mi ani nenapadlo natáčať alebo fotiť, to bol moment medzi nebom a zemou – alebo skôr medzi mnou a levom.
Spolu sme v Botswane videli 2 levy a 2 levice. Tu je zopár zaujímavostí, ktoré som si zapamätala:
- jedia cca raz za týždeň, na prázdny žalúdok dokážu zjesť 40 kíl mäsa,
- lev väčšinu dňa prespí – cca 16h,
- keď má mladý lev 3-4 roky, sú vyhodené zo svorky, musia si nájsť svoju,
- maximálnu silu a výkon dosahujú v 5-6 rokoch,
- pri love majú 11 % úspešnosť, musia sa strategicky rozmiestniť, celý lov naplánovať a vybrať si zviera, ktoré vedia chytiť, no je dosť veľké, aby ich nasýtilo na týždeň,
- najradšej majú byvoly, pakone a zebry, no môžu to byť aj antilopy,
- samec leva sa v prírode dožije tak 13 rokov, v zoo 20 rokov, samičky sa dožívajú viac, 20-25 rokov.
Bola som tu 6. deň, ale mám pocit, že som už teraz toho zažila zážitkov na mesiac dopredu. A to ma ešte čakalo ďalších 7 dní. BALOO, ste top.
Slony v Botswane to nemajú ľahké
V Afrike bolo pred 50 rokmi 1-2 milióny slonov, dnes je to len cca 450 tisíc. V Botswane ich je 150 tisíc, najviac zo všetkých krajín Afriky. Farmári slony kvôli tomu strieľajú, čo je z ich pohľadu pochopiteľné, no z globálnej perspektívy je to smutné.
Rôzne nemecké štáty a ochranárske organizácie na Botswanu tlačia, aby slony lepšie chránila. Botswanský prezident ponúkol (alebo skôr pohrozil) deportáciou 20 000 slonov z Botswany do Nemecka a 10 000 do Anglicka.
Na safari nám náš sprievodca Zolo povedal veľa zaujímavostí o slonoch, ktoré ma šokovali a teraz ich posúvam:
- Slony majú obrovskú empatiu a výbornú pamäť. Za zosnulým slonom z ich stáda trúchlia dlhé mesiace a dokonca sa pravidelne vracajú na miesto, kde sú kosti zosnulého slona (toto sme videli aj na vlastné oči. Pozrite stories).
- Slony sú veľmi dôležité pre prírodu. Pri kŕmení sa najedia veľa semiačok, ktoré potom vykakajú na inom mieste. Takto zabezpečujú migráciu rôznych typov stromov a rastlín na nové územia. Slony tiež vytvárajú malé korytá, kde keď naprší, ďalšie zvieratá sa z nich dokážu napiť.
- Slony sú veľmi citlivé zvieratá. Slony reagujú na hnev, či krik a nechceš ich naštvať. Keď si pri nich na safari bizko, musíš byť ticho. Vážia totiž aj 5-6 ton a ak ho naštveš, je dosť silný napríklad na to, aby prekotil tvoje 9-miestne terénne auto. Na internete kolujú o tomto desivé videá, my sme to našťastie nezažili.
- Slony majú 2-2,5 cm hrubu kožu, ktorá je však veľmi senzitívna na hmyz a slnko. Preto si na seba nahadzujú blato, čím získajú ochranu. Keď budeš vidieť slona špinavého od bahna, je to presne na tento účel.
- Keď sa narodí malý sloník, váži už 100 kíl. V bruchu je 22 mesiacov. Po narodení je malé sloníča vždy medzi rodičmi, má tam ochranu.
Cestovanie v skupinke
Cestovať s ľuďmi, ktorých prvýkrát stretneš v aute cestou na Schwechat, je obrovský krok do neznáma. Aspoň teda pre mňa.Totiž na cestách sa veľmi rýchlo ukáže, či ste kombatibilní – oveľa rýchlejšie ako pri bežných stretkách na 2-3 hodiny.
Aj pred týmto výletom do Afriky mi prebehlo hlavou, aká asi partia budeme. Nikoho som totiž nepoznala, iba Zola, nášho sprievodcu. Prvé zoznámenia padli ešte v aute smerom na Schwechat a od prvého momentu som videla, že to bude super. A aj sa to potvrdilo.
Mali sme tu 3 chalanov, ktorí prišli indivindi, manželský pár, ktorý si tu spravil neskorú svadobnú cestu, maminu s dcérou a ja. Každý bol iný, rôzne vekové kategórie, od Bratislavy až po Prešov. Ale rozumeli sme si, mali kopec srandy a za týždeň sme si vybudovali super tímovú kultúru.
Mojich TOP 10 momentov zo safari v Botswane
Čo bolo úplne NAJ NAJ NAJ? Sledovať, aká dokonalá je príroda, keď ju necháš fungovať a nezasahuješ do nej. Všetko do seba zapadá, každé zviera, rastlinka, strom má svoje opodstatnenie, úlohu.
Najväčšou hrozbou pre tento dokonalý ekosystém sme práve my, ľudia, naše zásahy do prírody, pytliaci, ezoterické povery typu ,,keď zješ prášok z kla slona, prinesie ti to dlhovekosť” a otepľovanie planéty, následkom čoho majú zvieratá problém nájsť vodu.
Vidieť toto všetko na vlastné oči a ocitnúť sa v bezprostrednej blízkosti zvierat je tak silný zážitok, že naň ťažko hľadám slová. Choď do Afriky, choď na safari, je to neuveriteľný zážitok.
Bol/a si už na safari?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.