Ryanair je írska nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá má hlavné sídlo v Dubline. Ide o najväčšiu leteckú spoločnosť v Európe a najväčšiu na svete s počtom prepravovaných medzinárodných pasažierov.
Som takmer presvedčená, že skoro každý sa už raz obabral pri kúpe letenky cez Ryanair na výmenných kurzoch, len o tom nevieš. Ako je to možné? Ryanair má totiž pri poslednom kroku kúpy letenky automaticky zaškrtnutú možnosť, nech sa peniaze stiahnu fixným kurzom v dolároch.
Ak si to nevšimneš a neodškrtneš, zaplatíš cez 2 zlé kurzy:
- Ryanair fixný kurz prepočtu z € na doláre.
- Kurz tvojej banky, kde ti znovu prepočíta doláre na € a toľko ti stiahne z účtu.
Nedáva to význam, ja viem. Takúto ,,praktiku” má len Ryanair (aspoň, čo viem). A čím je letenka drahšia, tým na kurze preplatíš viac.
Poďme k rozmerom batožiny:
V cene letenky máš jednu malú batožinu o rozmeroch 40 x 20 x 25 cm. Zvyšok sa platí alebo je potrebné si priplatiť Priority.
Tí, ktorí majú kúpené Priority, si môžu 10 kg batožinu zobrať na palubu zdarma. Viac o batožine v Ryanair, ale aj Wizzair, si prečítaj v článku.
Keď sme už pri nízkonákladovkách. Vieš, čo všetko si môžeš zobrať do príručnej batožiny? Poradím ti jedno základné pravidlo: nesnaž sa v príručnej batožine preniesť tekutiny s objemom viac ako 100 ml – je 99 % pravdepodobnosť, že ti ich vyhodia.
Ak chceš preniesť fľašku na vodu, odporúčam skrčiť ju a preniesť ju prázdnu cez kontrolu, následne do nej napustiť vodu na WC po kontrole. Takúto prázdnu, skrčenú fľašku, mi zatiaľ zobrali iba raz, a to na bruselskom letisku, kde to berú ozaj seriózne.
Keď prenášam tekutiny do 100 ml, používam 100 ml fľašky z IKEA. Sú praktické, majú presne 100 ml a sú lacné. Nezabudni ale, že limit na osobu v príručnej batožine je 1 l tekutín (v max 100 ml fľaštičkách). Nikdy som sa nesnažila preniesť viac ako 1 l na osobu, takže neviem, ako veľmi to kontrolujú. Viac o príručnej batožine som spísala do samostatného článku, ktorý si môžeš prečítať tu. O podpalubnej batožine som taktiež napísala pár tipov.