Pred každou cestou do exotiky ti odporúčam sa oboznámiť s tým, či je potrebné sa zaočkovať do danej krajiny a ak áno, tak aké očkovania sú odporúčané na dané miesto. Ja sama som zaočkovaná len proti žltačke a keď som zistila, že krajiny ktoré som navštívila majú vysoké percento získania brušného týfusu, nebolo mi všetko jedno. Čo brušný týfus znamená a v ktorých krajinách na svete sa vyskytuje si prečítaj nižšie.
Dôvod prečo som zaočkovaná len proti žltačke je ten, že sa bojím ihiel. To je všetko. Nič viac za tým nie je.
Krajiny, kde som v minulosti bola a kde sa vyskytuje aj brušný týfus chcem určite ešte v budúcnosti navštíviť, no určite sa už budem snažiť lepšie chrániť. Pri googlení o brušnom tyfúse som zistila, že očkovanie nie je len ihla ale existujú aj kapsule, ktoré prehltneš a ktoré majú rovnaký účinok ako očkovanie ihlou. Jasne, že sa mi to páči.
Našla som, že od januára 2020 existujú lieky VIVOTIF, ktoré stačí zobrať pár dni pred dovolenkou a účinok je rovnaký. Kompletná vakcinácia pozostáva z požitia troch kapsúl. Jedna kapsula sa užíva v 1., 3. a 5.deň. Ochrana pred brušným týfusom začína približne sedem až desať dní po požití tretej dávky vakcíny. Tu nájdeš príbalový leták k VIVOTIF.
Samozrejme ak máš radšej ihly a budeš mať z toho lepší pocit a istotu, existuje aj vakcína s názvom Typhim Vi. Doteraz bola jedinou alternatívou, ktorú mali ľudia, ktorí sa chceli zaočkovať proti brušnému týfusu. Tu nájdeš príbalový leták k Typhim Vi.
Kapsuly Vivotif sú dostupné aj na Slovensku v lekárňach a ak by si ich náhodou u nás v lekárňach nezohnal, skús pobehať súkromné centra ako napr. INOCEM – Inštitút očkovania a cestovnej medicíny, ZAMA – polikliniky pre cudzokrajné choroby a Travel Health Clinic. V Košiciach funguje LV Medical. V Trenčíne funguje táto ambulacia cudzokrajných chorôb.
Koľko takéto kapsule stoja a či je očkovanie proti brušnému týfusu povinné si prečítaj v mojom samostatnom článku.
Mapka, kde všade sa brušný týfus vyskytuje: