Veľa cestujúcich už asi počulo o tom, že podľa európskych regulácií si u leteckej spoločnosti môžeme nárokovať finančnú kompenzáciu za meškanie alebo zrušenie letu.
Situácií, kedy si takýto nárok môžeme uplatniť, je v praxi mnoho, pričom výslednú výšku kompenzácie ovplyvňujú 3 faktory – celková doba meškania, dĺžka letu a v prípade jeho zrušenia tiež to, s akým predstihom pred plánovaným odletom bol let zrušený.
V nasledujúcom článku si ukážeme, ako sa táto kompenzácia vypočíta.
Kedy má cestujúci nárok na finančnú kompenzáciu voči leteckej spoločnosti?
Na úvod si pripomeňme, že ako cestujúci si môžeš voči leteckej spoločnosti nárokovať finančnú kompenzáciu v týchto prípadoch:
- let s odletom z EÚ alebo s príletom do EÚ mešká viac ako 3 hodiny,
- let s odletom z EÚ alebo s príletom do EÚ je úplné zrušený, a to menej než 14 dní pred naplánovaným odletom, bez zabezpečenia náhradného letu alebo so zabezpečením náhradného letu s výrazne odlišnými časmi odletu a príletu
- nemôžeš si nastúpiť do lietadla s odletom z EÚ alebo s príletom do EÚ z dôvodu prekročenia kapacity (tzv. over-booking), pričom letecká spoločnosť pre teba nezabezpečila náhradný let.
Uvedené situácie predstavujú len základné zhrnutie, pričom je vhodné prečítať si aj o rôznych výnimkách a skutočnostiach, ktoré je potrebné zohľadniť. Napríklad v prípade, kedy sa let omeškal z dôvodu zlého počasia, alebo v prípade, keď letíš z krajiny mimo EÚ do EÚ, no letecká spoločnosť nemá v EÚ sídlo.
Ak si sa ale v týchto článkoch našiel a myslíš si, že si sa ocitol v niektorej zo spomínaných situácií, čítaj ďalej a zisti, akú sumu si môžeš u leteckej spoločnosti nárokovať.
Ako sa vypočíta kompenzácia za meškanie alebo zrušenie letu?
Výpočet sumy kompenzácie voči leteckej spoločnosti pri meškaní alebo zrušení letu ovplyvňuje jednak dĺžka letu (vzdialenosť od letiska v mieste odletu po letisko v mieste príletu vzdušnou čiarou), jednak celková dobu meškania a pri zrušení letu tiež to, kedy ti letecká spoločnosť zrušenie letu oznámila.
Kombinácie týchto 3 faktorov a k nim prislúchajúce nároky sa pokúsim zhrnúť do nasledovnej tabuľky:
*Starostlivosťou na letisku sa rozumie zabezpečenie občerstvenia (jedlo a nápoj), 2 bezplatných telefónnych hovorov či emailov a v prípade letov v nočných hodinách, kedy sa čas odletu posunul na ďalší deň, tiež transfer na letisko a ubytovanie.
Názorný príklad:
Aby sme si tabuľku vysvetlili na príklade, predstavme si, že cestuješ na dovolenku z Bratislavy do tureckej Antalye. Dĺžka trasy letu je 1675 km a tvoje lietadlo do cieľovej destinácie priletelo s meškaním 3 hodín aj 10 minút, nakoľko čas odletu bol posunutý z dôvodu technickej poruchy lietadla.
To znamená, že tvoj nárok na kompenzáciu predstavuje sumu vo výške 400 EUR. K tomu ti letecká spoločnosť priamo na letisku v Bratislave musí počas čakania zabezpečiť jedlo a nápoj, ako aj možnosť zavolať si.
Ak by si cestoval ako člen 4-člennej rodiny s 2 malým deťmi, spomínané nároky by sa násobili každou osobou, t. j. 4-mi.
Ako sa určí doba meškania a dĺžka letu?
Doba meškania sa počíta v zásade jednoducho – let má stanovený čas príletu a čas odletu. Ak sa tento čas omešká o vyššie uvedenú dobu (minimálne 3h), je tým splnená jedna z podmienok vzniku nároku na kompenzáciu.
Ako zistíš, ako dlho ti lietadlo meškalo? Za čas, kedy priletíš do cieľovej destinácie, sa rozumie moment, kedy sa otvoria dvere na lietadle a ty môžeš vystúpiť. Ak bol teda tvoj pôvodný čas príletu 15:10 a dvere na lietadle po pristátí sa otvoria o 18:05, nárok na kompenzáciu nemáš. Ak sa dvere otvoria o 18:15, nárok ti vznikol a ty sa môžeš tešiť na extra vreckové na dovolenku.
Pokiaľ ide o výpočet dĺžky letu, ak túto informáciu nemáš uvedenú priamo v potvrdení rezervácie, môžeš si pomôcť aj so službou Google Maps, konkrétne s funkciou „zmerať vzdialenosť“. Prípadne ti pomôže aj jednoduchá služba distance.to, kde len vložíš názvy letísk medzi ktorými si letel/a. Tak určíš aj druhý z podstatných parametrov.
Ak sú oba parametre splnené, pričom na danú situáciu sa nevzťahuje žiadna z výnimiek (napr. meškanie či zrušenie letu z dôvodu zlého počasia), môžeš sa pokúsiť uplatniť svoj nárok u leteckej spoločnosti.
K tomu môžeš obvykle využiť špeciálne formuláre na stránkach leteckej spoločnosti, alebo sa jednoducho necháš zastúpiť skúseným profesionálom, ktorý ti ušetrí energiu a čas a všetky formality (za cenu provízie) zaobstará za teba.
Potrebuješ pomôcť s uplatnením nároku na kompenzáciu za meškanie či zrušenie letu? Neváhaj využiť tento kontaktný formulár!
Koľko peniažkov sa ti podarilo dostať späť?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.