V praxi meškajú letecké spoločnosti často. My, cestujúci, potom unavene a podráždene čakáme na letisku a preklíname leteckú spoločnosť. V skutočnosti nám však veľa meškaní preplatí dovolenku. Letecká spoločnosť však za nami nepríde, nepoklepe nás po pleci a neoznámi nám, že za dnešné meškanie si môžeme požiadať o kompenzáciu v hodnote 250€. To však neznamená, že na ňu nemáme nárok.
Treba iba vedieť, ako je nastavené právo cestujúcich a kedy máme na kompenzáciu nárok. Práve tieto súhrnné informácie o postupe pri uplatňovaní práv cestujúcich voči leteckým spoločnostiam pri meškaní alebo zrušení letu nájdeš v tomto článku.
Na začiatok si dajme kúsok (dôležitej) teórie.
V akých situáciách má cestujúci nárok na finančnú kompenzáciu?
Každý cestujúci s nárokom na vlastné sedadlo, teda aj deti (obvykle od 2 rokov), má podľa európskej legislatívy vo všeobecnosti nárok na finančnú kompenzáciu (odškodnenie) od leteckej spoločnosti. Tú si môže cestujúci uplatniť, ak:
- let s odletom alebo príletom v EÚ meškal dlhšie než 3 hodiny
- let s odletom alebo príletom v EÚ bol úplné zrušený menej ako 14 dní pred plánovaným odletom, pričom letecká spoločnosť nezabezpečila náhradný let, alebo zabezpečila náhradný let s výrazne inými časmi odletu a príletu oproti pôvodným časom,
- cestujúcemu na lete s odletom alebo príletom v EÚ nebol umožnený nástup do lietadla z kapacitných dôvodov (over-booking), pričom letecká spoločnosť nezabezpečila náhradný let
Aby si mohol cestujúci úspešne uplatniť nárok na finančnú kompenzáciu, musí byť splnená podmienka, že:
(i) ide o let s odletom z EÚ (vrátane letísk v Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a na Islande), bez ohľadu na to, kde má letecký prepravca svoje sídlo, alebo (ii) ide o let s odletom z 3. krajiny a príletom do EÚ (vrátane vyššie spomínaných krajín), pričom letecký prepravca má sídlo v EÚ.
Ďalej, že let nemeškal alebo nebol zrušený v dôsledku tzv. mimoriadnych okolností – napr. kvôli zlému počasiu. Ďalej nesmie ísť o niektorú zo situácií, na ktoré sa vzťahujú špeciálne výnimky – viď článok: Kedy letecká spoločnosť musí a kedy nemusí poskytnúť kompenzáciu (odškodnenie) za meškanie alebo zrušenie letu?
Aké podklady sú potrebné pre úspešné uplatnenie nároku na kompenzáciu?
Cestujúci, ktorý má nárok na kompenzáciu od leteckej spoločnosti, by si mal v prvom rade zabezpečiť potrebné doklady, ktorými svoj nárok preukáže. To znamená, že cestujúci by si mal vždy uchovať aspoň rezerváciu letenky a palubný lístok – boarding pass (jednak za seba, jednak za ostatných členov rodiny, ak bude kompenzáciu požadovať za všetkých), prípadne tiež doklady o použití transferu (napr. taxíka) a ubytovaní v hoteli, v ktorom musel cestujúci prenocovať.
Ak cestujúci tieto podklady nemá, neznamená to ešte, že kompenzácia mu nebude priznaná, no pri komunikácii s leteckou spoločnosťou alebo v prípadnom spore bude pre neho ďalší postup komplikovanejší – bude musieť preukázať, že nárok mu skutočne vznikol.
Ako postupovať pri vzniku nároku cestujúceho na finančnú kompenzáciu?
Väčšina leteckých spoločností má priamo na svojich webových stránkach sekciu, ktorá umožňuje vyplnenie potrebných údajov a odoslanie žiadosti cestujúceho o kompenzáciu. Cestujúci by mal preto primárne použiť webovú stránku leteckej spoločnosti.
Ak sa cestujúci na webovej stránke nevie zorientovať alebo táto webová stránka nemá vytvorenú osobitnú sekciu na uplatňovanie nárokov pri meškaní či zrušení letu, cestujúci by mal leteckú spoločnosť kontaktovať na zákazníckej linke, cez všeobecný kontaktný formulár alebo za pomoci listu, v ktorom uvedie všetky podstatné informácie – číslo rezervácie, číslo letu, informácie o nároku, aký uplatňuje a informácie o bankovom spojení.
Súčasťou emailu či listu by malo byť tiež oficiálne tlačivo, ktoré sa pre tento typ nároku používa a ktoré je dostupné tiež tu.
Podľa reakcie leteckej spoločnosti sa cestujúci následne dozvie, či letecká spoločnosť jeho nároky uznáva a je ochotná poskytnúť mu kompenzáciu, alebo naopak nie je ochotná cestujúceho odškodniť.
V ideálnom prípade tak cestujúci leteckej spoločnosti poskytne informácie o lete (resp. o rezervácii) a bankovom spojení s tým, že suma kompenzácie je mu už do niekoľkých dní či týždňov pripísaná na účet.
V horšom prípade cestujúcemu neostáva iné, než riešiť svoju situáciu právnou cestou a využiť niektorú z nasledovných možností:
Kontaktovanie Európskeho spotrebiteľského centra v SR
To v obmedzených možnostiach poskytuje poradenstvo a pomoc spotrebiteľom pri sporoch so zahraničnými dodávateľmi tovaru a služieb, teda aj cestujúcim. Výhodou tohto riešenia je získanie cenných rád a prípadná snaha Centra o mimosúdne riešenie záležitosti (Centrum kontaktuje leteckú spoločnosť), avšak nejde o riešenie, ktoré by bolo pre leteckú spoločnosť záväzné.
Podanie sťažnosti orgánu dozoru v mieste odletu alebo príletu (v rámci EÚ)
Toto riešenie môže viesť k tomu, že leteckej spoločnosti je zaslané oficiálne upozornenie na porušenie európskej legislatívy alebo je jej uložená pokuta, čo vo výsledku môže viesť aj k tomu, že letecká spoločnosť cestujúceho napokon odškodní.
Výhodou tohto riešenia je väčšia záväznosť pre leteckú spoločnosť, nevýhodou je zas to, že pri odletoch či príletoch zo zahraničných letísk môže cestujúci kontaktovať len zahraničný orgán dozoru.
Ak teda ide o let s odletom či príletom na Slovensku, týmto orgánom bude Slovenská obchodná inšpekcia, no v prípade zahraničného letiska bude miestne príslušný obdobný orgán na ochranu spotrebiteľov, s ktorým bude pravdepodobne potrebné komunikovať v lokálnom jazyku.
Podanie žaloby a súdne konanie
Buď formou tzv. Európskeho konania vo veciach s nízkou hodnotou sporu alebo formou štandardnej žaloby. Nevýhodou tohto riešenia je dlhšia doba potrebná na vyriešenie, výhodou je však úplná záväznosť súdneho rozhodnutia a v prípade cestujúcich zo Slovenska tiež to, že ich žaloba podaná na slovenskom súde je oslobodená od súdneho poplatku.
Toto riešenie však vyžaduje viac času a zručností, keďže cestujúci pred súdom musí uniesť tzv. dôkazné bremeno, a teda preukázať svoj nárok príslušnými dokladmi.
Advokáti si spravidla za svoje služby účtujú “success fee” – po tom, ako vysúdia peniaze od leteckej spoločnosti im prináleží 20% z vymoženej sumy. Ak súdny spor prehrajú, ty ako pasažier im neplatíš nič. Nie každý advokát ponúka podobné služby.
Ja mám odskúšaného Tomáša Vavra z Advokátskej kancelárie AK Vavro. Tomáš má veľa skúseností s právami cestovateľov a veľakrát poradil aj mne či mojim kamošom a followerom. Na konci článku nájdeš kontaktný formulár, ktorým ho môžeš kontaktovať, ak máš záujem o jeho služby. 🙂
Môže si cestujúci uplatniť nárok na kompenzáciu aj s odstupom času?
Tak ako aj iné peňažné nároky, aj nárok cestujúceho na finančnú kompenzáciu za meškanie či zrušenie letu podlieha premlčaniu. To znamená, že cestujúci môže požadovať kompenzáciu napríklad aj za minuloročnú dovolenku, ak pri nej boli splnené vyššie spomínané podmienky.
V prípade občanov SR platí premlčacia doba 3 rokov odo dňa, kedy došlo k meškaniu či k zrušeniu letu, teda odo dňa, kedy si cestujúci mohol uplatniť svoj nárok po prvýkrát.
Potrebuješ pomôcť s uplatnením nároku na kompenzáciu za meškanie či zrušenie letu? Neváhaj využiť tento kontaktný formulár!
Podarilo sa ti niekedy získať finančné odškodnenie od leteckej spoločnosti? Koľko peniažkov sa ti vrátilo?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.