Po letuškách a stewardoch je dnes veľký dopyt, pretože mnoho z nich počas kovidu zmenilo prácu a v časoch zvyšujúcich sa cien je super dostávať za cestovanie zaplatené. Z minulosti máme zafixované, že letuškami sú väčšinou mladé, vysoké a jazykovo zdatné blondínky s milým úsmevom a mierami 90-60-90, a tak mnohým z nás ani len nenapadlo sa o prácu palubného sprievodcu, ako sa dnes korektne nazývajú letušky a stewardi, uchádzať.
Toto sa však už zmenilo a dnes sú hlavnými kritériami osobná motivácia, komunikatívnosť a znalosť angličtiny.
V tomto článku ťa prevediem svetom palubných sprievodcov, zbúram mýty hromadiace sa okolo letušiek a stewardov a zodpoviem najčastejšie otázky.
Informácie a tipy v tomto článku som získala vďaka Danke, ktorá pracuje ako letuška už 20 rokov a je tiež lektorkou počiatočného výcvikového kurzu, ktorý organizuje v Bratislave spoločnosť LeMar Jet Training. Ak sa rozhodneš pre kariéru letušky či stewarda, je veľká šanca, že lektorkou bude aj Danka.
Cabin Crew, letuška, steward a palubný personál. Aký je tam rozdiel?
Palubný personál je slovenský preklad anglického pomenovania Cabin Crew. Cabin Crew sa skladá zo žien, tie sa volajú letušky a z mužov, ktorí sa volajú stewardi. V článku používam všetky tieto pomenovania, takže vedz, že ide v zásade o to isté.
Začnime od úplného základu. Kto môže pracovať ako palubný sprievodca/cabin crew?
Všeobecné požiadavky na palubného sprievodcu/cabin crew sú:
- plnoletosť – vek nad 18 rokov,
- doklad o absolvovaní štúdia – minimálne zakončené maturitnou skúškou – tá je potrebná na dôkaz toho, že je človek v určitej miere vzdelaný a vie sa vyjdarovať,
- plynulosť v anglickom jazyku – písomná aj slovná, pretože letecký svet funguje v angličtine, rovnako tak treba najprv v angličtine pochopiť výcvik a komunikovať s ostatnými – ďalší jazyk nie je vyslovene povinný, no vždy je len pre teba bonusom, keď ho ovládaš,
- byť fit – zvládnuť manuálnu prácu v lietadle aj mentálnu prácu s ľuďmi,
- mať dostatočnú výšku na pohodlné otvorenie a zatvorenie úložného priestoru v lietadle – každé lietadlo má úložný priestor v inej výške, no v zásade letuškou či stewardom môže byť ktokoľvek nad 160 centimetrov až do 190-195 centimetrov,
- veľmi ideálne je mať absolvovaný základný kurz, tzv. Initial Training Course – niektoré spoločnosti tento kurz vyslovene vyžadujú, iné ti ho poskytnú po tom, ako podpíšeš pracovnú zmluvu. Tí, ktorí majú kurz absolvovaný ešte pred pracovným pohovorom do leteckej spoločnosti, majú vyššiu šancu, že ich príjmu, pretože majú jednak certifikát, jednak poznajú anglickú terminológiu spojenú s prácou letušky a rozumejú leteckému svetu. Tento kurz sa koná aj v Bratislave a trvá 6 dní. Realizuje ho spoločnosť LeMar Jet Training v spolupráci s rakúskou leteckou akadémiou Punitz Flugbetrieb GmbH a po absolvovaní kurzu získaš rakúsky certifikát CCA (The Cabin Crew Attestation), ktorý je platný a uznávaný v celej EÚ. Kurz prebieha v angličtine.
Musí mať cabin crew stále nad 170 cm?
Dnes nie je problém vysoká ani nízka žena a rovnako je to pri mužoch. Každá letecká spoločnosť má kritériá nastavené inak a záleží tiež na type lietadla.
Niektoré lietadlá majú nízku kabínu, ktorá je super pre nižšie osoby, napríklad business jety, iné lietadlá sú lepšie pre vyšších. Aj z vizuálneho hľadiska je krajšie, keď je nižšia osoba v nižšej kabíne. Podstatné je, aby človek, keď vystrie ruky a načiahne sa, tak dosiahne otvoriť a zatvoriť úložný priestor alebo vybrať z neho batožinu.
Musia letušky stále nosiť vysoké opätky? A čo tetovania?
Čo sa týka výzoru, ideálna je tzv. klasická elegancia, ktorá má úspech u širokej klientely, tzn. upravená letuška s jednoduchým make-upom, nie prehnane extravagantným účesom (žiadne fialové vlasy). Tetovania sú u väčšiny leteckých spoločností akceptované, ak nie sú na viditeľných miestach.
Uniformy a vizáž palubných sprievodcov sú individuálne pri každej leteckej spoločnosti, rovnako tak požiadavka na výšku opätkov. Zvyčajne to však nie sú ultra vysoké lodičky, ale skôr pohodlné topánky s pár centimetrovým opätkom v rozmedzí napríklad 2-7 cm.
Pri servisoch na dlhých alebo nočných letoch sa letušky môžu prezuť do balerínok. Rovnako ako vo výzore, aj pri uniforme prevláda v Európe klasická elegancia, hoci v niektorých leteckých spoločnostiach sú súčasťou dokonca aj rifle a tenisky.
Majú cabin crew čas vidieť svet alebo len lietajú z destinácie do destinácie?
Tu veľmi závisí, či lietaš pre charterovú spoločnosť alebo na pravidelných linkách. Vysvetlím ti, kde je rozdiel.
Pravidelné linky
Pravidelné linky, ktorými lietajú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti fungujú tak, že máš určenú základňu (alebo “base” po anglicky), z ktorej pravidelne lietaš do rôznych destinácií.
Krátke lety na pravidelných linkách
Ak lietaš na krátkych letoch, každý deň sa vrátiš na tvoju základňu. Ak teda lietaš napríklad pre Ryanair a tvojou základňou je Bratislava, každý večer priletíš do Bratislavy. Ak lietaš pre Austrian Airlines a lietaš krátke lety, tvojou základňou bude Viedeň, a tak každý deň priletíš do Viedne.
Táto verzia práce palubného sprievodcu sa teda veľmi nelíši od iných prác, kde ideš ráno do práce a večer prídeš domov a robia ju napríklad aj ženy s deťmi.
Dlhé lety na pravidelných linkách
Ak lietaš na pravidelných linkách, no lietaš dlhé lety do Ázie či Južnej Ameriky, po každom prelete zostaneš pár dní v destinácii. Je to kvôli tomu, že dlhé lety cez viaceré časové pásma sú zásahom pre metabolizmus a je presne stanovené, koľko takýchto letov môžeš za mesiac absolvovať.
Ak teda lietaš napríklad na linke Viedeň – New York, po prílete do New Yorku máš pár dní voľna (ubytovanie aj diéty ti platí zamestnávateľ), následne letíš znovu naspäť na lete New York – Viedeň a znovu máš pár dní voľna, kým sa vydáš do New Yorku alebo do inej vzdialenej destinácie.
Dlhé verzus krátke lety na pravidelných linkách – čo je lepšie?
Sumár sumárum, ak lietaš dlhé lety, lietaš menej dní, no tie dni, kedy letíš, sú dlhé a intenzívne. Ak lietaš krátke lety, lietaš viac dní, no každý deň priletíš na tvoju základňu. Vybrať si, či chceš pre leteckú spoločnosť lietať dlhé alebo krátke lety, si nevieš, vieš si však vybrať leteckú spoločnosť, ktorá lieta hlavne také lety, ktoré chceš ty.
Ak chceš krátke lety, vyberieš si leteckú spoločnosť, ktorá lieta hlavne po Európe. Ak chceš vidieť svet, vyberieš si takú, ktorá lieta po celom svete. Ja by som si asi radšej vybrala dlhé lety a následné dni voľna v destinácií, pretože to je doslova platená dovolenka. Neviem ale, ako dlho by som vydržala takto lietať a možno by som to po roku-dvoch chcela zmeniť.
Letecké spoločnosti majú vždy pripravený letový poriadok na polroka dopredu, takže palubný personál vie, kam budú letieť a kedy bude mať voľno a vie si preto plánovať aj čas pre seba, svoju rodinu a priateľov.
Charterové lety fungujú úplne inak ako priame lety
Charterové letecké spoločnosti prenajímajú svoje lietadlá aj s palubným personálom klientom a sú sezónne. Tým sa líšia od pravidelných liniek. To, kde máš základňu, záleží od toho, kto si prenajme lietadlo a kde klient stanoví základňu. Napríklad na jar môže byť základňa vo Frankfurte. Cabin crew tam odletí a odtiaľ počas marca a apríla lietajú do sveta. V lete už môže byť základňa inde.
Charterové lety lietajú najviac v letnej sezóne – apríl-október – palubný sprievodca letí priemerne 85 hodín mesačne a v zime 35-50 hodín, čo je oveľa menej ako pravidelné linky, ktoré fungujú rovnakým spôsobom celoročne.
Pre koho sú charterové lety ideálne?
Výhodou charterových letov je, že ak chceš viac cestovať a mať zážitky, tak je toto presne pre teba, no bývaš mimo domova 2-3 týždne. Ak máš rodinu alebo chceš dlhodobý vzťah s perspektívou, charterové lety nebudú pre teba. Vtedy sa skôr zameraj na pravidelné linky, kde sa každý deň vraciaš domov rovnako, ako keby prídeš z kancelárie.
Môžem si vybrať trasy, ktoré budem lietať?
Nezávisle od typu prevádzkovania letov (pravidelné linky alebo charterové lety), nikdy si sám/sama nevyberieš, aké trasy budeš letieť. Členov cabin crew sú v rôznych leteckých spoločnostiach stovky, ba až tisíce, kolektív je obrovský, niekto nie je preferovaný, sú si všetci rovní, a preto ,,všetci lietajú všetko.”
Špeciálny princíp seniority sa uplatňuje vtedy, keď človek s leteckou spoločnosťou lieta veľmi dlho – podobne, ako to funguje všade inde.
Treba si vopred naštudovať tvoju vysnívanú leteckú spoločnosť, aké lety a kam prevádzkuje, prípadne si získať kontakt na niekoho, kto pre danú spoločnosť pracuje ako letuška či steward a až potom sa hlásiť na pohovor do tých leteckých spoločností, ktoré ti prevádzkovo vyhovujú.
Napríklad, ak sa budeš hlásiť do Ryanairu, nemôžeš čakať dlhé nočné alebo charterové lety, no môžeš mať istotu, že každý deň priletíš domov a spíš stále v rovnakej posteli. Ak budeš lietať pre Etihad či Emirates, môžeš rátať s tým, že uvidíš svet, no budeš stále niekde inde. Vo Viedni majú napríklad základňu Austrian Airlines, Ryanair, Wizzair a Eurowings, v Bratislave Ryanair.
Na základe tvojho prieskumu potom rozpošleš CV-čka alebo sa zúčastníš “Open Day”, ktorý mnoho leteckých spoločností organizuje. Nábory leteckých spoločností, napríklad Eithad a Emirates bývajú aj v Bratislave, Viedni či Budapešti. Ohlasujú ich cez sociálne siete ako “Open Day”. Celkovo čo sa týka prijímania nových cabin crew, letecké spoločnosti väčšinou majú na webe záložku “Hiring” a tam si vieš pozrieť základné podmienky.
Pred pohovorom do leteckej spoločnosti je však veľmi odporúčané absolvovať počiatočný výcvikový kurz.
Kurz, ktorý z teba spraví letušku či stewarda
Každá letuška a steward musia pred oficiálnym nástupom do práce absolvovať dva kurzy:
- Prvý z nich je počiatočný výcvikový kurz, tzv. Initial Training Course – všeobecný zvyčajne dlhší výcvik palubného sprievodcu.
- Druhý je typový výcvik prevádzkovateľa, t.j. Conversion Training. Conversion Training vždy robíš až po prijatí do konkrétnej leteckej či charterovej spoločnosti. Ide o cca týždňový preškoľovací výcvik, podľa typu lietadla, ktorým lieta letecká spoločnosť a ktorým teda budeš aj ty.
Počiatočný výcvikový kurz resp. Initial Training Course je dobré spraviť si ešte pred tým, ako sa uchádzaš o prácu palubného personálu a prejdeme si ho detailnejšie.
Initial Training Course
Initial Training Course je taká základná škola letušky. Naučíš sa na ňom všetko, čo potrebuješ na prácu v akejkoľvek leteckej spoločnosti. Kurz prebieha po anglicky a naučíš sa počas neho veľa informácií, ktoré využiješ pri pracovnom pohovore v leteckej spoločnosti, vrátane anglickej terminológie a praktických skúseností.
Nadobudneš tiež komunikačné zručnosti, naučíš sa dávať prvú pomoc a získaš tréning v prípade požiaru.
Treba Initial Training course absolvovať pred prijímacím pohovorom na pozíciu cabin crew?
Niektoré letecké či charterové spoločnosti vyslovene vyžadujú, aby uchádzači o pozíciu palubného sprievodcu Initial Training Course už mali absolvovaný a mali certifikát (organizovať kurz totiž trvá čas, stojí náklady a vyťaží inštruktorov a oveľa efektívnejšie je pre nich prijať už hotového človeka), iné ťa príjmu aj bez tohto kurzu.
Ak si Initial Training Course spravíš vopred, získavaš dôležité plusové body pri pohovoroch a výrazne si zvýšiš šancu, že letecká či charterová spoločnosť prijme teba a nie iného uchádzača, ktorý kurz spravený nemá. Kurz si ale platíš.
Ak ťa charterová či letecká spoločnosť prijme aj bez Initial Training Course, musíš ho absolvovať tak či tak. Od nového zamestnávateľa dostaneš kurz “zadarmo”, no v úvodzovkách. Cena za výcvik sa ti totiž často sťahuje z platu a musíš sa zaviazať na minimálnu dobu práce pre danú spoločnosť. Ak by si chcel/a dať výpoveď skôr, musíš im cenu kurzu doplatiť.
Takže ho vlastne zadarmo nemáš a ešte si pri pohovore v nevýhodnejšej východiskovej pozícii oproti uchádzačom, ktorí kurz už majú. Ak si spravíš Initial Training Course na vlastnú päsť, môžeš s ním pracovať v akejkoľvek leteckej či charterové spoločnosti.
Kde absolvovať Initial Training Course
Ten istý kurz sa dá absolvovať za 14-15 dní výučby, ktoré sú rozložené na viacero týždňov alebo za 6 intenzívnych, za sebou idúcich dní. Práve 6-dňový kurz bude atraktívny pre všetkých, ktorí majú prácu či iné povinnosti a je tiež fajn z pohľadu nákladov. Kto totiž nežije v Bratislave a musí si platiť ubytovanie a stravu, výrazne ušetrí.
Tento 6-dňový kurz organizuje spoločnosť LeMar Jet Training v spolupráci s rakúskou leteckou akadémiou Punitz Flugbetrieb GmbH a po absolvovaní kurzu dostaneš rakúsky certifikát CCA (Cabin Crew Attestation), ktorý je platný v celej EÚ. Kurzy LeMar Jet Training organizuje v Bratislave, vždy od októbra do apríla. Posledný kurz pred letnými prázdninami stihneš ešte 24. apríla 2023, potom až v októbri. Cena kurzu je 1200€ a prihlásiť sa vieš tu.
Výcvik prebieha v angličtine, pretože je cieľom sa naučiť ju v letectve používať. Kurzom ťa prevedú profesionáli – dozvieš sa, ako funguje letecké prostredie, naučíš sa základné pojmy v angličtine a získaš obrovskú konkurenčnú výhodu, keď na pracovné interview prídeš s rakúskym CCA certifikátom.
LeMar Jet Training spolupracuje so štyrmi leteckými a charterovými spoločnosťami, v ktorých ti pomôžu sprostredkovať prácu. Tieto spoločnosti akceptujú iba uchádzačov s certifikátom CCA. Vďaka kurzu cez LeMar Jet Training sa dostaneš do ich internej databázy uchádzačov, ktorí sú v prípade voľného pracovného miesta kontaktovaní a pozvaní na pohovor.
Práca cabin crew nie je len o ponúkaní občerstvenia
To ani zďaleka. Počet palubných sprievodcov závisí od veľkosti lietadla či počtu núdzových únikov. Tí sa na palube starajú nielen o servis – jedlo, drinky…, ale najdôležitejšia je bezpečnosť. Musia riešiť bežné aj krízové situácie, pričom tréningy na to, aby to zvládli, sa opakujú každý rok.
Ku krízovým situáciám nepatrí len bezpečné núdzové pristávanie, ale aj neprispôsobivý cestujúci – pasažier napríklad ide na toaletu, aj keď má byť práve pripútaný. Rovnako môžu nastať aj zdravotné komplikácie.
Poznáme to, keď sa chystáme na letnú dovolenku, v práci si chceme čo najviac nadrobiť, potom sa v noci baliť a pripraviť domácnosť, ráno skoro vstať a potom doslova prísť na dovolenku z posledných síl… Tiež pre starších či chorých pasažierov môže byť únavný proces, kým si po kontrolách sadnú do lietadla.
V takých prípadoch musí byť letuška alebo steward po ruke, aby podali pomocnú ruku. Na Initial Training Course sa učia aj tieto zručnosti a prechádza sa rôznymi prípadovými štúdiami, ktoré môžu počas letu nastať.
Kariéra cabin crew a kam sa vieš posunúť
Toto všetko riešia letušky a stewardi s úsmevom na perách. Každý deň je iný, originálny a nuda na letoch nehrozí. Kariérne môžeš rásť, z juniora, kde nadobudneš prvé návyky a rutiny či pravidlá, napríklad na vedúceho palubných sprievodcov (senior cabin crew member), ktorý dohliada, či všetko šľape ako má, rozdeľuje a kontroluje úlohy ostatnými členom cabin crew na palube.
Ľudia pracujúci ako cabin crew sú manuálne veľmi šikovní, rozhľadení a rýchlo sa potom aj v iných zamestnaniach zapracujú, pretože pri práci s ľuďmi sa toho naučili naozaj veľa. Vedia cestujúcich upokojiť, vyriešiť problémy aj spraviť tip-top servis. Situácií na palube je mnoho, sú rôznorodé a seniori sú na to dobre pripravení, čo z nich následne robí aj skvelých inštruktorov pri výcvikoch.
Každý let je výzva, práca palubného sprievodcu nie je nudná, let prejde rýchlo a len ťažko skĺzne do stereotypu.
Najväčší benefit tejto práce? Sloboda bez hraníc!
Práca palubného sprievodcu je ideálna pre tých, ktorí chcú viac cestovať alebo pre mladých, ktorí práve skončili školu a nie sú stotožnení s tým, že po škole už budú hneď pracovať v kancelárii od deviatej do piatej či za pásom vo fabrike. Ak chceš vidieť svet, je to práca pre teba. Nie je ľahká, no je krásne slobodná.
Ak ťa tento článok nakopol a cítiš, že práca cabin crew by mohla byť pre teba, chyť sa tejto príležitosti a skús to. Dnes je po cabin crew veľký dopyt a kedy začať, keď nie teraz? Prihlás sa na Initial Training Course a začni cestovať a mať za to zaplatené. 🙂

Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.


