Kde bookovať letenky v rámci Európy?
V tomto fungujú nízkonákladovky super jednoducho. Najlepšie ceny VŽDY nájdeš na webe leteckej spoločnosti.
Keďže nízkonakladoviek je veľa a ty asi nechceš pozerať web každej jednej samostatne, odporúčam použiť vyhľadávač. Asi najlepší je momentálne kiwi.com.
Má veľa filtrov:
- Odlet z viacerých letísk či štátov, to isté platí na príletové miesta.
- Flexibilný čas – vieš si napríklad nastaviť, že chceš odlietať od 5.5. do 15.5. a priletieť od 20.5 do 25.5., prípadne si môžeš určiť aj dĺžku pobytu (napríklad odlet medzi 20.5 a 25.5., dĺžka pobytu 7 dní).
Kedy bookovať letenky v rámci Európy?
Štatisticky vychádza, ako najlepší čas na kúpu leteniek 4-6 týždňov pred odletom. Ak ide o sezónu (leto, Vianoce, Nový rok), kľudne aj 8 týždňov.
Ako zaplatiť za letenku čo najmenej?
Ceny leteniek sa menia takmer každý deň. Ak máš ešte na kúpu letenky dosť času, odporúčam ti nastaviť si price alerty. Tie si vieš nastaviť cez kiwi.com. Akonáhle sa cena zníži, príde ti mail s upozornením. Opäť ale dodávam – letenky kúp priamo na webe leteckej spoločnosti, bude to lacnejšie.
Kupuješ viac leteniek? Na toto si daj pozor
Ak ti počas bookingu letenky svieti, že sú dostupné posledné 2 letenky, znamená to, že za túto cenu sú dostupné posledné 2 letenky. Potom sa cena zvýši.
Ak teda potrebuješ kúpiť napríklad 4 letenky, kúp dve za nižšiu cenu a následne 2 za vyššiu – v 2 samostatných nákupoch. Ak totiž budeš chcieť kúpiť všetky 4 naraz, za každú zaplatíš vyššiu cenu.
Každá nízkonákladovka ťa zavalí extra príplatkami. Oplatia sa?
Určite si neber cez letecké spoločnosti poistenie. Ešte som nevidela ani jedno, ktoré by bolo výhodné. Tiež shuttle busy z letiska do mesta bývajú s príplatkom.
Čo sa oplatí kúpiť priamo s kúpou letenky je batožina. Tá je vtedy najlacnejšia. O trochu drahšia je pri robení Check-Inu a extrémne drahšia priamo na letisku. Mimochodom, na letisku je drahé všetko.
Ja si nikdy nepriplácam za nič – batožinu nepotrebujem, poistenie mám vlastné a ak ideme dvaja a kupovali sme si letenky spolu, skoro vždy dostaneme miesta vedľa seba (ak je voľná kapacita lietadla, dostaneme miesta vedľa seba). Párkrát sa mi stalo, že nás rozsadili cez celé lietadlo. Vtedy som milo poprosila spolusediacu, či by sa vymenila.
S týmto batôžkom chodím na výlety na max. 7-8 dní. Zmestím doň všetko a nemusím nikde nič priplácať. Tu som o tom čo-to popísala.
Merajú na letiskách príručnú batožinu?
Každá letecká spoločnosť má stanovené rozmery príručnej batožiny. Väčšinou sa kontrolujú len proforma – voľným pozorovaním pracovníčky, ktorá ti skenuje Boarding pass. Niekedy však vyzývajú každého, aby vložil batožinu do stojana, ktorý má presné rozmery povolenej batožiny. Ak sa batožina zmestí, si ok,ak nie, musíš si priplatiť.
Toto sa dá hacknúť viacerými spôsobmi:
- Nenos si so sebou kufor ale ruksak. Ideál taký, ktorý vieš skrčiť.
- Bundu či mikinu si môžeš obliecť na seba – hneď sa ti uvoľní miesto vo vaku.
- Ak ani to nepomôže, niečo sa ti zmestí aj do vačkov na bunde/mikine.
Ak máš len pár vecí naviac, tri tipy vyššie by ti mali stačiť. Píšem ich sem, pretože sa často stane, že tvoja batožina je len o pár centi širšia a platiť za to 40€ poplatok mi príde, ako nezmysel.
Čo ak ti mešká let?
V skratke, ak priletíš s viac ako 3h omeškaním a nebolo spôsobené počasím alebo štrajkom, máš nárok na super odškodnenie. V tomto článku nájdeš komplet návod.
Aký je rozdiel medzi nízkonákladovkami a klasickými leteckými spoločnosťami?
Ryanair verzus Emirates. To, že nízkonákladovky majú nepohodlné sedadlá, málo miesta na nohy a (občas) neochotné letušky s podivnými prízvukmi, to vie každý, kto aspoň raz letel nízkonákladovkou.
Len aby bolo jasno, medzi nízkonákladovky v Európe patria: Ryanair, Wizzair, Laudamotion, Easyjet, Transavia, Vueling, LEVEL, Volotea, Eurowings.
Je tam však oveľa dôležitejší rozdiel, o ktorom mnoho ľudí netuší.
Zatiaľ čo klasické letecké spoločnosti predávajú letenky jednosmerné a spiatočné (pričom jednosmerná stojí často skoro rovnako ako spiatočná), v nízkonákladovkách sa letenky kupujú jedine jednosmerné.
Môžeš si teda kúpiť let Viedeň – Barcelona s Laudamotion, let Barcelona – Mallorca s Ryanair a let Mallorca – Viedeň s Wizzair, podľa toho, ako sa tebe hodí.
Čo je však nevýhodou sú prestupné lety. Pamätáš? Letenky nízkonákladoviek sú VŽDY jednosmerné, a tak ak si kúpiš letenku Viedeň – Barcelona s príletom o 14:00 a ďalšiu letenku Barcelona – Mallorca s odletom z Barcelony o 17:30 a prvé lietadlo ti bude meškať kvôli čomu nestihneš druhý let, máš viacmenej smolu (môžeš žiadať o odškodnenie, no musíš si kúpiť novú letenku).
Prečo? Lebo lety na seba nenadväzujú.
Ak kúpiš tú istú letenku Viedeň – Mallorca s prestupom v Barcelone s klasickou leteckou spoločnosťou (vymyslím si, s Lufthansou), všetky letenky máš na jednom e-tickete a nadväzujú na seba. Ak jeden let zmeškáš, zrušia sa všetky nasledujúce lety.
Na druhú stranu, Lufthansa nesie zodpovednosť za to, aby si stihol/stihla nasadnúť na druhý let. A keď to nestihneš kvôli tomu, že ti meškal 1.let, musia ti vybaviť nový let (+ dostaneš odškodnenie).
Ďalšie zaujímavé články:
Verím, že som v článku napísala nové tipy a dala ti komplet prehľad. Aj takéto tipy som spísala do mojej knihy Cestuj bez miliónov, kde mám komplet know-how ako cestovať šikovne a lacno.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.