Dovoľ mi predstaviť ti miesta, ktoré sú v Kolumbii must-see. Výprava po kávových plantážach, púštne dobrodružstvo, trekovanie v národných parkoch, kolumbijské pobrežie plné pláží, ale aj ostrov vzdialený 700km od kolumbijskej pevniny známky ako jediný Karibik Kolumbie. Poď na návštevu do južnej Ameriky.
Pripraviť sa – pozor – štart! Prichádza veľa tipov na veľa krásnych miest.
Kolumbia je extrémne rozmanitá a ponúka veľmi veľa odlišných zážitkov. Dalo by sa povedať, že v Kolumbii dostávaš 5v1. 5 totálne rozličných krajín v jednej.
Teaser: v Kolumbii nájdeš púšte, nádherné hory, kávové plantáže, hlavné mesto salsy, vychillované pláže, karibský ostrov 700km vzdialený od pevniny, historické mestá, farebné grafity všade, mekku pre digitálnych nomádov a neskutočne milých ľudí, ktorých ešte (podľa môjho názoru) nestihol pokaziť masový turizmus.
Ale aby som nehovorila len to dobré, tak aj obrovskú chudobu a korupciu.
Čo v Kolumbii vidieť a kam chodia turisti
Keď sa pozrieš na mapu Kolumbie, uvedomíš si, aké veľké je jej územie. Turisti však chodia iba na zlomok miest. Zvyšok zostáva neobjavený – jednak z dôvodov bezpečnosti, jednak tam nie je nič, čo by bolo až tak zaujímavé pre turistické oko.
Top mestá v Kolumbii
Cartagena je farebná, historická, pri mori a najviac turistická. Nájdeš tu štvrť plnú grafitov a umenia, ktorá prešla transformáciou z nebezpečného ghetta, ale aj krásne romantické centrum. Zaujímavé sú aj ostrovčeky okolo mesta Cartagena. Tie sú vyhľadávanými destináciami turistov vďaka ich krajším plážam ako sú na pobreží.
Bogota je mesto plné grafitov. Reálne, veľké a chladné. Mnohí v ňom nenájdu čaro, no mne sa páčilo. Vidíš tu kadečo, hlavne keď zavítaš do zlej uličky. Po zotmení je lepšie byť v hosteli a vyťahovať telefón nie je niekedy dobrý nápad.
Medellin je najrozvinutejší, mekka digitálnych nomádov známa vyčínaním Pabla Escobara. Nájdeš tu farebnú Communu 13, ktorá je oceňovaná po celom svete. Tiež tu je veľa luxusnej hipsterčiny za dobrý peniaz. Za také kaviarne a reštaurácie ako má Medellin by sa nemusel hanbiť ani Berlín či Londýn. Z Medellinu sa chodí na oneday trip do mestečka Guatapé. To je známe farebnými uličkami a krásnymi výhľadmi, ale aj poriadnym workoutom po ceste na ne.
A v neposlednom rade Cali, mesto salsy a nočného života. Predstav si, Cali má vlastnú verziu salsy, ktorá sa netancuje nikde inde na svete. A je to kopec tanečných škôl, kde ťa ju naučia.
Výprava po kávových plantážach
Kolumbia má tri oblasti, kde sa vo veľkom pestuje káva. Prezývajú sa aj Coffee Triangle a ide o oblasti Risaralda, Caldas a Quindio. Dozvieš sa tu všetko o pestovaní kávy, čakajú ťa výlety po kávových plantážach aj farmách (finca).
Púštne dobrodružstvo
Neďaleko mestečka Neiva sa nachádza púšť Tatacoa. My sme sem žiaľ prísť nestihli, keďže sa sem lieta iba z Bogoty a autom je to dlhá a strastiplná cesta, no kamoši z Travelistanu tu boli. Keď som videla fotky, padla som na zadok. Viac tipov od nich na Kolumbiu ohľadom nielen podmienok vstupu do Kolumbie, itinerára, ale aj o špeciálnom kompaktnom cestovateľskom prekladači nájdeš v tomto článku.
Za 70m vysokými palmami do krásnej kolumbijskej prírody
Údolie neďaleko kávového mestečka Salento sa pýši krásnymi scenériami vysokých paliem. Celé údolie je nielen fotogenické, ale naozaj zelené. Celodenný trek určite odporúčam na prečistenie pľúc aj hlavy.
Kolumbijské pobrežie
Začínajúc Cartagenou a Santa Martou, Kolumbia má dlhé pobrežie plné pláží. Síce dlhé, no pláže nie sú svetovým unikátom. Skôr takým priemerom. Kto bol na Bali, napríklad v Canggu, asi pochopí. Pláže sú vhodné tiež na surf a windsurf, no neoplývajú krásou Karibiku.
Piesok je tu tmavý, voda má často väčšie vlny. My sme sedem dní strávili v hippie mestečku Palomino. Veľmi príjemný oddych od nacestovaných kilometrov.
Národné parky, treky, či príroda
Tých má Kolumbia naozaj mnoho a nadšenec prírody by tu mohol stráviť roky. Za všetko spomeniem národný park Tayrona nachádzajúci sa na pobreží, ktorý spája krásne výhľady a prírodu. V parku máš kempy a západy slnka sú naozaj prvotriedne.
Známy je tiež Lost City Trek. Trekuješ do starovekého mesta, ktoré je ešte staršie ako Machu Picchu. Ide o viacdňový trek na ktorý musíš ísť so sprievodcom. Nevýhodou je, že sa vraciaš po tej istej trase akou si prišiel/prišla a tiež cena – cca 270€ za 4 dni už aj so stravou (základnou) a ubytovaním (základným).
Kolumbia má 59 národných parkov s rozlohou takmer 170.000 km2. Treky na výber siahajú od extrémnych expedícii v snehu až po tie jednoduché, ktoré zvládne bežný turista. My sme trekovali iba v Cocora Valley, takže veľa tipov u mňa nenájdeš, no Google má tipov viac než dosť – napr. tu.
Ostrov 700km od kolumbijskej pevniny a “jediný Karibik” Kolumbie
Pre mnohých je tyrkysové more a biely piesok neoddeliteľnou súčasťou dovolenky. Čo si budeme hovoriť, aj mňa poteší stráviť pár dní v karibskom nebi. Aj preto sme si počas nášho výletu v Kolumbii odleteli na ostrov San Andres.
Ten spolu s ostrovom Providencia, ktorý leží neďaleko, patrí medzi vyhľadávané destinácie, a to hlavne pre lokálnych turistov. Pre mnohých Kolumbijčanov je to jediný Karibik, ktorý kedy navštívili.
Na ostrove cítiť zmiešaný vibe Karibiku, Kolumbie a kreolskej kultúry. 700km naozaj spraví dosť a z ostrova San Andres, napriek tomu, že patrí Kolumbii, som mala úplne iný pocit ako z pevninskej Kolumbie.
Walking tours sú super spôsob, ako spoznať mesto
V mestách, kde existujú no-go zóny a kde si nový a nevieš, čo a ako nepoznám lepšiu voľbu, ako ísť hneď prvý deň na organizovanú prehliadku. V kurze sú free walking tours, ktoré samozrejme free nie sú, lebo na konci sa platí a dokonca ti aj povedia, koľko (ak si samozrejme bol/a spokojný/á).
Pointou je ísť si pozrieť mesto s niekým, kto vie, kam ísť a kade ísť a hlavne – kam neísť. Určite takúto tour odporúčam absolvovať v Bogote a tiež v Cali. Centrum Cartageny, kde chodia turisti je bezpečné, tam bez free walking tour v pohode prežiješ. Pri Medelline odporúčam tours, no možno namiesto free walking tour trošku väčšiu tour. O tom však viac napíšem v článku o Medelline.
Sprievodcu, prípadne walking tour a iné tours si môžeš nájsť buď na internete, opýtať sa na recepcii v hoteli alebo si pozrieť moje odporúčania v článkoch.
- mestečko Popayán – biele mestečko s krásnymi koloniálnymi budovami,
- Parque Arqueológico Nacional de Tierradentro – ako už napovedá názov, ide o archeologický park zaradený do UNESCO dedičstva, kde v podzemí nájdeš rôzne rezbárske diela z pre-kolumbijskej éry,
- Santuario «Virgen de Las Lajas – kláštor, ktorý do Kolumbie vizuálom vôbec nepatrí, ide o obľúbené pútnicke miesto a stavbu z 18. storočia postavenú v gotickom štýle,
- rieka piatich farieb – Cano cristales – od júla do novembra sa táto rieka zmení na farebné divadlo a voda hrá vo farbách žltej, zelenej, modrej, čiernej a červenej, farby vznikajú vďaka rastlinke, ktorá sa nachádza na dne rieky,
- Salto Del Tequendama – dychberúci 132m vysoký vodopád,
- Punta Gallinas – najsevernejší bod Kolumbie, ktorý sa nachádza uprostred púšte; nie je úplne vhodné ísť sem bez patričnej prípravy, cesta sa postupne mení na púšť a bez vhodného auta nie je možné dosiahnuť cieľ,
- Chiribiquete National Park – najväčší národný park a najväčší dažďový prales na svete,
- Minca – mestečko pri pobreží uprostred hôr, známe ako kávová oblasť, oblasť plná vodopádov a turistiky, neďaleko od turistickej a horúcej Santa Marty, Minca je menšia, v prírode a pokojnejšia.
Pred pokračovaním v čítaní tohto článku, mrkni aj sem:
Bezpečnosť v Kolumbii – je vôbec safe ísť do Kolumbie na dovolenku?
Toto je určite jedna z prvých otázok, ktoré ti napadnú. Minimálne napadla mojim rodičom, keď som im povedala, že ideme do Kolumbie. A väčšine kamošov tiež.
Kolumbia zažívala pomerne nedávno naozaj temné časy. Únosy, výbuchy bomb na ulici, narkovojny, vojny narkobarónov so štátom, vojny FARC so štátom… Najväčšie nepokoje boli v rokoch 1984 až 1993, kedy bol zabitý Pablo Escobar. V týchto rokoch umrelo v dôsledku narkovojny cca 46000 ľudí. Neskutočné číslo.
Odvtedy sa situácia zlepšovala, no Kolumbia nevyhrala ani smrťou Pabla. Jeho narko sieť prebrali iní. V dnešnej Kolumbii stále nájdeš nepokoje, no situácia je bezpečná. S kokaínom sa obchoduje oveľa viac ako za Pabla. Hovorí sa, že tretina až polovica peňazí v kolumbijskej ekonomike je práve z obchodovania z drog. Vláda to v tichosti akceptuje a kryje. Vraždy a únosy sa stratili. Stále sa občas udejú, no tajne a selektívne.
Vláda je krajne pravicová a ľudia ju obviňujú z toho, že pracuje len pre blahobyt oligarchov a na bežných občanov nezostáva priestor. No podobnú výčitku majú občania väčšiny krajín sveta, v jednej takej som sa dokonca aj narodila. Možno aj ty. 🙂
Sumár sumárum – Kolumbia nie je z pohľadu bezpečnosti druhé Švajčiarsko. Nie je však ani vyslovene bebezpečná a adrenalínovaná destinácia. Vládna korupcia sa turistov takmer netýka, krajina je v mieri a pokiaľ sa za tmy nezatúlaš do no-go zón v Bogote, Cali, či Medelline alebo nepôjdeš po stopách drogových dílerov, všetko bude fajn.
Myslím, že je ok ísť tam ako pár, ako partia kamošov a tiež s malými deťmi. Kolumbia prináša všetko – oddych na plážach, poznanie histórie a kultúry, športy a turistiku, ako aj veľa salsy.
No-go zóny vo veľkých mestách Kolumbie a Južnej Ameriky
Toto je koncept, ktorý v Európe (našťastie) veľmi nepoznáme, no v Južnej Amerike je celkom bežné, že hlavne vo veľkých metropolách sú ulice a štvrte, kam ako turista jednoducho nemáš ísť – a už určite nie na vlastnú päsť alebo nebodaj po zotmení.
Akonáhle sa ocitneš v Bogote, Medelline, Cartagene, či Cali, veľmi rýchlo pocítiš, že si niekde odbočil zle. Zrazu vidíš pofidérnych ľudí, ktorí na teba pozerajú, ošarpané ulice. Úplne sa zmení atmosféra a keď aspoň trochu vnímaš, čo sa deje okolo teba, veľmi rýchlo si uvedomíš, že si tam zle. V takýchto situáciách hlavne nevyťahuj telefón, peňaženku, peniaze, či foťák. Nie je bezpečné fotiť, či prehrabávať sa v peniazoch.
Nám sa hlavne v Bogote stalo asi 3x, že sme sa v ocitli v menej bezpečnej zóne. Chodili sme po meste, všetko bolo fajn a zrazu sme odbočili na ulicu, ktorá bola v horšej štvrti. Nemali sme pripravené vopred, kam ísť a kam nie, čo bola naša chyba.
Naša story
Veru, Bogota, či Cali nie sú úplne prechádzacie mestá a objavovať ich štýlom “vezmem si pol litra vody, foťák, peniaze a telefón do ruky a idem, kam ma nohy zavedú”, je veľmi zlý nápad. Vždy sme z takejto štvrte čo najskôr zdrhli a všetko bolo ok. Iný príbeh by možno bol, kebyže sa tam ocitneme za tmy.
V Bogote nás na to, že nie sme v dobrej štvrti, upozorňovali domáci. Samozrejme, Janka, ktorá chce zachytiť každé miesto na blog, mala vytiahnutý telefón a fotila. Nikto z nás si nevšimol, že sme vstúpili do horšej štvrte.
Domáci na mňa začal kričať cez celú ulicu – ja som si myslela, že mu vadí, že ho fotím (bol ďaleko, no aj tak, moje GDPR európske ja, sledujúce ochranu súkromia, sa hneď ozvalo), no on mi len po španielsky kričal, že nech schovám telefón, keď sa nechcem dostať do problémov.
Tebe jednoznačne odporúčam pozrieť si vopred cez google “no go zones bogota map”, prípadne “no go zones cali map”, “no go zones cartagena map”, či “no go zones medellin map”. Nájdeš vždy viacero zdrojov, je dobré si ich porovnať.
Napríklad, taká Bogota je oficiálne rozdelená do 6 sociálnych zón (estratos). 1 je najhoršia, 6 je najlepšia. Častokrát sa stáva, že najhoršie zóny sú hneď vedľa tých najlepších, najluxusnejších. A práve preto sa môžeš v zlej zóne ocitnúť tak rýchlo. My sme napríklad bývali v Candelarii, historickom meste. V Bogote sme si veru zažili zaujímavé výjavy, no o tom v samostatnom článku k Bogote.
Mapky no-go zón z Medellinu
Tu je super mapka na Medellin, ktorú sme používali, no v mapke spojili hodnotenie bezpečnosti jednotlivých zón s hodnotením, ktoré miesta sú turistické pasce, čo podľa mňa spôsobilo, že mapa nie je na 100% využiteľná. Podľa tejto mapky sme bývali na kraji relatívne nebezpečnej štvrti, a pritom sme bývali v najluxusnejšej, najdrahšej štvrti, ktorá bola úplne safe aj večer – El Poblado.
Preto sme túto mapku dopĺňali informáciami z tejto mapky. Táto mi prišla oveľa presnejšia z pohľadu presnosti.
Pre koho nie je Kolumbia dobrou destináciou
Pre ľudí, ktorí chcú priletieť na jedno miesto, tam zaliezť do hotela a 2 týždne z neho nevyjsť a iba si užívať all inclusive a peknú pláž. Kolumbia nie je známa krásnymi plážami (rovnako tak na Bali nejdeš kvôli krásnym plážam) ani all inclusive rezortami. To choď radšej do Turecka, bude ti tam lepšie. Každému inému by sa malo páčiť. 🙂
MAPKA miest, ktoré sa oplatí vidieť v Kolumbii
Mapku miest, ktoré sme v Kolumbii navštívili, ti obratom pošlem, keď mi nižšie zanecháš mail. Verím, že ťa inšpirujú k tomu, aby si neváhal/a navštíviť Kolumbiu.
Kolumbia je neozaj úchvatná krajina a dúfam, že začínaš chápať, prečo je súčasťou mojej TOP 3.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.