O dezinfekcii sa mi už aj sníva
Najjednoduchším a najpríjemnejším opatrením v rámci kovidu je časté umývanie si a dezinfekcia rúk. Tú v Kolumbii poňali naozaj poctivo a dezinfikuje sa oveľa viac ako na Slovensku:
- pri každom vstupe do každého obchodu,
- pri nástupe do taxíku,
- pri vstupe do reštaurácií,
- pri vstupe do hotelov, ubytovaní.
Dezinfekčné gély sú všade a dostupné pre každého. Pri vstupoch do budov ti dezinfekciu na ruky nastriekajú alebo pri vstupe stojí osoba, ktorá dohliadne, aby si každý ruky dezinfikoval (dream job description :D).
Státie v rade na letisku je bežná vec, tento rad bol ale špeciálny
Najväčší úsmev na tvári mi vyčarili na letisku na ostrove San Andres. Po vystúpení z lietadla sa pred vstupnou letiskovou halou vytvoril desiatky metrov dlhý rad, v ktorom ľudia čakali na umytie si rúk v umyvadle. Na každého dohliadala pani a musel si umyť ruky mydlom, vysušiť ich a nastriekať si dezinfekciu na ruky. Voda v umývadle sa spúšťala šľapnutím na pedál na zemi – aké jednoduché a z pohľadu baktérií efektívnejšie.
Mrkni aj videjko:
Ako sa v Kolumbii lieta?
Keď už sme pri tých letiskách, Kolumbia posunula pravidlá lietadla na úplne nový level. My sme v Kolumbii leteli 5x:
- Bogota – Pereira (Cocora valley, kávové plantáže),
- Pereira – Cartagena (najturistickejšie mesto Kolumbie, vstup na pobrežie),
- Santa Marta – Cali (mesto salsy),
- Cali – San Andres (karibský ostrov pri Nikarague patriaci Kolumbii),
- San Andres – Medellin (mesto digitálnych nomádov, Pabla Escobara a najrozvinutejší región Kolumbie).
Leteli sme 4 rôznymi leteckými spoločnosťami (Viva Air, GCE, LATAM, Avianca). Na lete každej jednej boli pravidlá dodržiavané veľmi striktne a počas jedného letu dokonca steward zavolal na pána, ktorý nemal správne nasadené rúško, políciu. Tá si ho vyzdvihla po prílete a odviedla z lietadla.
Pána posádka raz upozornila na zle nasadené rúško. Druhýkrát, keď videli, že ho stále nemá správne nasadené, ho už iba prišli informovať, že po prílete ho predajú polícii. Na fotke ho môžeš vidieť za mnou s rúškom pod nosom.
Pitie a jedenie boli zakázané, chodenie na WC dôrazne neodporúčané.
Na každom lete bolo zakázané piť a jesť a bolo povinné nosiť rúško počas celej cesty. Dôrazne odporúčané bolo nehovoriť a sedieť iba na svojom mieste. V prípade urgentnej potreby boli k dispozícii záchody. Keď to porovnám s európskymi airlines, pravidlá a hlavne kontrola ich dodržiavania boli striktnejšie.
Ako v Kolumbii fungujú kovid opatrenia?
Pred odletom do Kolumbie som si hovorila, že Kolumbia má pravidlá jasne stanovené. Objavili sme perfektnú webku, kde boli jasne ukázané počty prípadov a počty voľných miest v nemocniciach. Až neskôr sme zistili, že je to oveľa komplikovanejšie, neprehľadné a hlavne rýchlo meniace sa. Niečo ako u nás, no s 10x väčšou populáciou a 23x väčším územím. 😀
Úplne najzákladnejší prehľad o krajine a kovide poskytuje Google – ten ti na grafe ukáže, ako sa prípady v Kolumbii (aj inde vo svete vyvíjajú).
Všetky opatrenia sa odvíjajú od počtu voľných lôžok na kovidových oddeleniach v nemocniciach
Toto je základné pravidlo, od ktorého sa treba odpichnúť. Kolumbia je veľká krajina, a tak má každý department (“oblasť”) vlastné pravidlá, ktoré schvaľuje miestna vláda. Pravidlá sa odvíjajú striktne od obsadenosti lôžok v nemocniciach na kovidových oddeleniach.
V princípe – ak daný department boj s kovidom zvláda, obmedzenia sú minimálne. Ak sa lôžka plnia a hrozí, že nebude miesto pre nových pacientov, miestna vláda začína s obmedzeniami. Úplne v pohode sa môže stať, že obmedzenia v Cartagene sú minimálne a 500km ďalej je úplný zákaz vychádzania 3 dni do týždňa.
Departmentov je spolu 32 + Bogota ako hlavné mesto funguje samostatne:
Ako sme si pozerali počty prípadov v mestách, kam sme sa chystali?
Každý department má počty kovidových lôžok a pacientov uverejnené samostatne. Napr. pri plánovaní cesty do Medellinu treba pozrieť informácie z departmentu Antioquia, kam Medellin patrí, pri ceste do Bogoty zas zas info mesta Bogota, pri ceste do prímorského Palomina treba pozrieť situáciu v regióne Guajira.
Samozrejme, angličtina tu neexistuje. Ako informácie nájsť? Googliť. Niekedy stači hodiť do Googlu “Situation de covid Antioquia” a rovno prvý výsledok je to, čo hľadáš. Inokedy prechádzaš piatimi stránkami a stále nevieš nájsť, čo hľadáš. Samozrejme, všetko je po španielsky. Nevieš španielsky? Tak potom hľadáš aj pol hodinu. Hľadaj španielsky. 😀
Ďuri vám však všetkým drží palce pri hľadaní a pridáva pár tipov:
- Do Googlu napíš “covid colombia noticias” alebo “ocupacion actual de ucis colombia” + pridaj názov departmentu, o ktorom hľadáš informácie.
- Informácie o počte prípadov + obsadenosti UCI (niečo ako miest na JISke) je dobré hľadať na weboch jednotlivých departmentov, ale tiež v lokálnych novinách – napr v týchto – Marca alebo v týchto – Semana (tu sa dá dokonca vyfiltrovať články s témou obsadenosti UCI – lôžok v nemocnici. Počet obsadených a voľných lôžok v nemocnici je v Kolumbii najdôležitejší údaj, pretože práve podľa neho určujú opatrenia a obmedzenia.
- Tu sú čísla na Bogotu.
- Tu sú čísla na Antioqiu (tu je aj Medellin).
Celkom dobrým zdrojom informácií boli miestni taxikári (ale pozor, miestni), policajti (tiež miestni) alebo hostely, hotely resp. Airbnbčka (výhodou hostelov je, že im vieš napísať aj vopred a vedia ti dať informácie predtým, ako priletíš).
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Aké konkrétne obmedzenia sme zažili my?
My sme do Kolumbie prileteli v čase, kedy boli čísla nízke. Počas sviatkov Veľkej noci začali čísla stúpať, a tak sme zažili rôzne obmedzenia. Oni sa každý týždeň menili, čiže praktický prínos presného vymenovania týchto obmedzení pre teba je nulový. Všade sú veci inak. Závisí to od každého departmentu, mesta v rámci departmentu, lokálnej polície, počtu prípadov, aktuálnej nálady policajtov a od šťastia.
Čo možno pomôže je pohľad do fungovania počas obmedzení. V tomto článku nájdeš aj fungovanie letísk a lietadiel počas kovidu.
Pravidlá sa menia na týždennej báze
Takmer v každom meste sme sa stretli s tým, že obmedzenia boli prehodnocované na týždennej báze. Týždeň bol rozdelený tak, že 3 dni (piatok-nedeľa) boli obmedzenia striktnejšie a zvyšné 4 dni boli opatrenia voľnejšie (pondelok-štvrtok).
Niekde bol počas troch prísnejších dní totálny lockdown a zákaz vychádzania (Cali, Medellin, Bogota), inde bolo vychádzanie obmedzené iba po šiestej, či ôsmej (Palomino, Cartagena).
Napriklad v takom Palomine, prímorskej hippie dedinke, sme ani len nevedeli, že niečo ako 4 dni voľnejšieho a 3 dni prísnejšieho režimu funguje. Policajti obmedzenia neriešili. Inde boli kontroly pravidiel striktnejšie. Myslím si, že to záviselo najmä od počtu prípadov. Ak niekde nebolo veľa prípadov, život bol jednoduchší.
Do obchodu podľa čísla občianskeho
Fungovalo tiež pico y cedula – pravidlo, že do obchodov môžeš ísť iba v určité dni, na základe čísla tvojho občianskeho/pasu. My sme za celý čas neboli ani raz v nákupnom centre alebo v obchode, kde by toto fungovalo, no naši kamoši sa s tým stretli pri výbere z bankomatu v San Luis v departmente La Guajira.
V každom meste platil po určitej hodine zákaz vychádzania. V Cartagene to bolo po 2-hej ráno, na ostrove San Andres po 23:00, v Medelline, či Cali po 20:00. Zákaz vychádzania kontrolovali policajti. Niekde zákaz vôbec nekontrolovali, inde boli prísni.
Naše (skoro) pokuty od policajtov
Nám sa skoro podarilo dostať pokutu 900.000COP (cca 230€) na osobu, keď nás policajti našli v Palomine vonku o jedenástej večer a lockdown bol od ôsmej. Práve tu neplatili žiadne obmedzenia, polícia nikdy nič neriešila. Biele hlavy turistov ale asi v tme zasvietili a policajti sa potešili, že vyberú niečo do štátnej kasy (alebo do vlastných vreciek, ako to najčastejšie býva).
Našťastie sme zavolali majiteľovi hostela, u ktorého sme boli na večeri, a vyriešil to bez poplatkov pre štát a do vreciek policajtov.
Druhý incident s policajtami sme mali v Cartagene, kedy som sa išla po západe slnka okúpať do mora. Po 5 minútach v mori na mňa začalo svietiť silné svetlo a po chvíli som pochopila, že to na mňa svieti policajná hliadka. Po 17:00 bol zákaz kúpania sa v mori, o ktorom sme nevedeli. Chceli mi dať pokutu.
Anglicky samozrejme nehovorili, tak za mňa hovorila moja kamoška Saška. Tá len opakovala “ Lo siento mucho” (veľmi nás to mrzí) a dookola im hovorila, že sme o tomto pravidle nevedeli, že sme prišli len včera a v hosteli nás o tom neinformovali. Vyzerali neoblomne, no nakoniec odišli.
Pikoška na záver: V každej reštaurácií nájdeš na stole nalepený QR kód, ktorý si oskenuješ a menu si pozrieš v telefóne. Iba v krajných prípadoch – keď nemáš telefón, reštaurácií nefungujú dáta a ty nemáš predplatené dáta, ti čašníčka podá vydezinfikované fyzické menu. Keď jej ho vrátiš, znovu ho vydezinfikuje.
Moja dovolenka v Kolumbii sa udiala mimo oči sociálnych médií aj blogu. Povedala som si, že v tak rozdelenej spoločnosti nemá význam presviedčať, že cestovanie je v pohode. Tí, ktorí zastávajú názor “za” cestovanie cestovať pôjdu aj bez toho, aby počuli môj názor a tí, ktorí si myslia, že cestovanie je synonymom velezrady tak či tak nepôjdu.
Dnes som už doma, a tak postupne spisujem tipy na Kolumbiu, ktorá sa mimochodom, dostala medzi moje TOP 3 krajiny, ktoré som doteraz navštívila.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.