Ideš na lyže či bežky mimo Slovenska? Nezabudni na cestovné poistenie, no tiež na pripoistenie rizikových športov. V spolupráci s AXA Partners ti prinášam praktický prehľad, kedy ti stačí základný variant cestovného poistenia bez pripoistenia rizikových športov a kedy už pripoistenie rizika treba.
Pripájam tiež prakticke tipy, na čo si dať pri lyžovaní v zahraničí pozor. Ulož si ho a využi, keď sa budeš chystať na svahy do zahraničia!
Hneď na úvod je potrebné dodať, že každá poisťovňa má drobné rozdiely v ich cestovnom poistení a pripoisteniach. Gro však zostáva rovnaké: základ cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. Čo je v každej poisťovni trochu iné, sú limity cestovného poistenia a tiež športy, ktoré sú brané ako rizikové.
Kedy ti stačí základný variant cestovného poistenia (bez pripoistenia rizika?)
Laicky povedané, ak tvoja aktivita nie je riziková, stačí ti základný variant cestovného poistenia. Ktoré aktivity v rámci zimných športov považuje AXA za také, na ktoré stačí táto základná varianta cestovného poistenia?
Ak ich robíš iba bežne na rekreačnej úrovni (nie súťažne), tak sú to tieto:
- bežkovanie po vyznačených trasách
- lyžovanie a snowboarding po vyznačených trasách
- (aj zimná) turistika alebo treking na označených cestách v nenáročnom teréne so stupňom obtiažnosti max. 2UIAA bez použitia horolezeckých pomôcok v nadmorskej výške do 3 500 m n. m.
Na ktoré zimné aktivity potrebuješ okrem základného variantu cestovného poistenia aj rizikové pripoistenie?
Patrí sem:
- freeride – lyžovanie alebo snowboarding vedený voľným terénom na svahoch so sklonom do 40 stupňov,
- jazda na snowscoote aj na snežnom skútri,
- lyžovanie a snowboardovanie v snowparku – či už pri skokoch alebo jazde na raile, rýchlokorčuľovanie
- sane, boby – na vyznačených trasách (sánkovanie s deťmi na kopci je ok, no akonáhle ideš na bobovú dráhu, treba rizikové pripoistenie)
- skialpinizmus – v bezprostrednom okolí oblastí zaistených sieťou lanoviek, na svahoch so sklonom do 40 stupňov,
- snežnice v teréne do 2 500 m n. m.,
- (aj zimná) turistika alebo treking po vyznačených a pre verejnosť otvorených cestách a chodníkoch so stupňom obtiažnosti do 3 UIAA s použitím pomôcok zodpovedajúcich stanovenej obtiažnosti do nadmorskej výšky 5 000 m n. m.
Akonáhle máš uzatvorené cestovné poistenie (resp. aj rizikové pripoistenie – podľa typu aktivity), poistka ti pokryje náklady na prípadné ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky a tiež prípadný prevoz domov. A tiež je pokryté riziko úrazu a zodpovednosti – trvalé následky, škoda spôsobená iným, prípadne odškodné v prípade smrti. To ale snáď nikto nikdy nezažije.
Ako je to s prevozom vrtuľníkom v prípade nehody?
Toto je pre mnohých ľudí veľkým strašiakom, pretože vrtuľníky sú drahé. Ako to teda je? Zásah horskej služby je v cene cestovného poistenia, ak úraz vznikol následkom aktivity, na ktorú je klient poistený. Vysvetlím.
Ak máš iba základný variant cestovného poistenia a zraníš sa pri lyžovaní na svahu, máš v cene aj prevoz vrtuľníkom a celkovo služby horskej služby.
Ak však máš iba základný variant cestovného poistenia a zraníš sa pri freeride, ktorý je braný ako rizikový šport a ty nemáš rizikové pripoistenie, zásah horskej služby a prípadný prevoz vrtuľníkom si musíš platiť, ak ho nehradí EHIC (a to je v každom štáte iné, niekde je to kryté, niekde nie, no ak aj to býva kryté, je tam spoluúčasť.)
Ak máš aj rizikové pripoistenie a zraníš sa pri rizikovom športe, horská služba aj prípadný prevoz vrtuľníkom máš v cene poistky.
Nestačí mi na lyžovačku do zahraničia ísť s Európskym preukazom zdravotného poistenia EHIC?
V skratke – nestačí. Ten totiž kryje iba nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v štátnych nemocniciach a do hry tu prichádzajú rôzne spoluúčasti. Totiž to, čo je zahrnuté v EHIC, závisí od konkrétneho štátu. Niekde je krytá aj horská záchranná služba a prepravu vrtuľníkom do nemocnice, niekde nie a treba si to platiť z vlastného vrecka.
EHIC nikdy nezahŕňa prepravu domov na Slovensko.
A ako je to s drinkom na svahu?
Padne ti v prípade úrazu poistka, ak máš v sebe drink? Akonáhle máš úraz a nafúkaš, tvoja poistka má problém. Teda… ty máš problém. Alkohol je totiž jednou z výluk, ktorá ak nastane, tvoje cestovné poistenie neplatí.
Veľa ľudí má s lyžovaním automaticky spojené Bombardino či varené vínko. Môže to ale byť problém, ak nemáš kúpené pripoistenie “Drink povolený”, s ktorým ti cestovné poistenie platí až do 0,8 promile v krvi. Ak plánuješ na lyžiach piť alkohol, priplať si k základnej variante cestovného poistenia pripoistenie “drink povolený”.
Ak máš kúpené pripoistenie rizika + pripoistenie “drink povolený” a zraníš sa pri rizikovom športe po požívaní alkoholu do 0,8 promile, stále ti bude platiť tvoje cestovné poistenie.
Čo treba mať so sebou na lyžovačke v prípade úrazu?
- Telefón s kartičkou poistenca vo Wallet alebo číslo poistnej zmluvy.
- Číslo na asistenčnú službu.
- Občiansky preukaz/pas – cestovný dokument.
Príklady, kedy treba aké poistenie
- Keď ideš lyžovať do lyžiarskeho strediska, stačí ti základný variant cestovného poistenia bez pripoistenia rizika. Základný variant cestovného poistenia je dostatočná tiež pre bežkárov.
- Keď ideš lyžovať, ale mimo lyžiarskeho strediska (freeride), tak treba rizikové pripoistenie. Detto pri skialpe.
- Čo mňa osobne prekvapilo je, že potrebuješ rizikové pripoistenie pri bobovaní sa (po bobovej dráhe), chodenie na snežniciach a tiež jazda na snežnom skútri.
Chodíš za zimnými športami do zahraničia?

Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.


