Už viac ako mesiac bývame s priateľom Mišom v centre Bratislavy. Ako už náš deviaty byt za rok 2017, aj tento je len na skúšku a má nám ukázať, kde a ako do budúcna chceme bývať.
Každý deň stretávam v meste obrovské čísla turistov. Väčšinou v skupinkách okolo 10 – 20 ľudí so sprievodcom, či v červených vláčikoch. Chodia po Starom meste zastavujú sa pri takých miestach, o ktorých ani ja neviem, že sú nejak špeciálne známe. Možno moja hanba, možno nezmyselnosť skupinových tours.
Všetci tí turisti mi však dennodenne do hlavy vtláčajú otázku: prečo cestujete? Prečo cestujem ja?
Je to zábava? Je to oddych, kultúra, zážitky? Väčšina ľudí povie „taká mixka zo všetkého“, ktorá sa v praxi pretaví do blúdenia ulicami nových miest vo svete. Aj u mňa je to tak.
Jedna vec ma však láka najviac, a to je vidieť, ako sa v danej krajine, či v danom meste, regióne žije. Aké sú odlišnosti medzi nami a „nimi„? Čo robia inak ako my na Slovensku? Čo je pre nich dôležité? Hľadám AHA momenty, pri ktorých získam inšpiráciu, ktoré posunú moje rozmýšľanie o kúsok ďalej.
Turisti, ktorých stretávam v Bratislave tu strávia 1-2 dni a väčšina síce vie z rozprávania sprievodcu o Bratislave možno aj viac ako ja, no nemajú ani šajnu o ľuďoch, živote tu, či kultúre. A teraz nehovorím, že to je zle. Možno chcú presne vidieť ulice, architektúru a spoznať históriu, a to je úplne oki.
Možno len mne záleží na spoznanie tých odlišností, ľudí a kultúry. A to sú veci, ktoré spoznáme len pri kontakte s lokálnymi ľuďmi. Keď zájdeme na čaj, kávu, pivo, či party.
Okrem týchto vecí som počula o Couchsurfing ubytovaniu, ale aj o káve, či sprevádzaní, ktoré si viete dohodnúť cez Couchsurfing, Free walking tour, prípadne o English language meetingoch, kam chodia lokálni ľudia, ktorí sa chcú naučiť anglicky. Na spoznanie lokálneho života sú super aj aj dobrovoľnícke, či pracovné stáže, kde prídete do kolektívu lokálnych ľudí. Na stáž však treba minimálne mesiac, vo väčšine prípadov aj viac času.
Neviem, či sú moje tipy niečo špeciálne, často aj ja narazím na to, že ani jedna z možností zrazu nezafunguje. Čo sa zatiaľ osvedčilo vám? A celkovo, chcete vôbec na cestách stretávať lokálnych ľudí a učiť sa od nich? Alebo som to len ja? 🙂
Fotky sú z dnešnej prechádzky mestom, pri ktorej som nad týmto rozmýšľala. Bratislava vie byť veľmi pekná!
Ešte mi nedá nepristaviť pri myšlienke, či sa cestovanie nestalo tak trochu marketingovým boomom
Takým pozlátkom, aktivitou, ktorá je IN, rovnako ako bolo pred 40 rokmi IN mať deti, rodinu a vlastný byt, či dom… Viete, čo myslím?
Sranda, že to ide zrovna z mojich úst – ja, čo som za posledné 4 mesiace bola v 17 krajinách. No čím viac cestujem a vidím turizmus (od totálne bezočivých ľudí, ktorí si z cestovania spravili nikdy nekončiacu párty a nedbajú na lokálnych ľudí až po tých, ktorí chodia do Afriky, či Ázie dobrovolničiť a pomáhať tým, ktorí pomoc najviac potrebujú), tým viac ma to zaujíma. Čo si myslíte o cestovaní a všetkým tým marketingovým boomom na štýl „kto necestuje je pomaly divný“ vy? Prečo cestujete?
Budem fakt rada, keď napíšete váš názor, ten môj je tým, že cestovaním žijem už asi trochu zdeformovaný 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.