Banská Štiavnica. Okresné mestečko v Štiavnických vrchoch, ktoré ťa opantá už pri prvej návšteve a budeš ho milovať navždy, pretože lásku v Banskej Štiavnici cítiť na každom rohu. Už v 19. storočí, keď Sládkovič napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete, Marínu, bolo jasné, že o pár storočí neskôr bude z tohto mesta a miesta celosvetový unikát.
Poďme spolu preskúmať zaľúbenú Štiavnicu a jej históriou poprepletané uličky, ktoré mne osobne pripomínajú rozkošné ulice Lisabonu. Neraz budeš myslieť na to, ako by sa tu zišla poriadna portugalská zubačka.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku!
V Banskej Štiavnici som študovala 5 rokov. Za ten čas si ma úplne získala, a tak som sa pár mesiacov po strednej škole rozhodla sem tak trochu presťahovať. Nie je to vlastne nič nové, len už každé ráno nevstávam na intráku smer škola, ale namiesto toho mi ranný úsmev na tvári vyčarí výhľad z bytu na Nový zámok a centrum mesta. A je to nádherný pocit!
Niečo málo o Banskej Štiavnici
Od roku 1993 mesto patrí do svetového dedičstva UNESCO a veľmi významnou osobnosťou, ktorá tu zohrala svoju rolu, bol, okrem Andreja Sládkoviča, aj botanik, geológ a paleontológ Andrej Kmeť. Kmeť zostavil herbár obsahujúci cez 72 tisíc položiek. Len si predstav, aké je to množstvo!
História Banskej Štiavnice siaha ďaleko do minulosti. Banské mesto, ktoré je priamou súčasťou najväčšieho vulkanického pohoria na Slovensku, sa preslávilo ťažbou striebra a čiastočne aj zlata. V druhej polovici 18. storočia, za čias Márie Terézie, tu bola zriadená prvá vysoká škola technického charakteru na svete a Banská Štiavnica sa stala centrom rozvoja banskej vedy a techniky v Európe.
Ubytovanie v Banskej Štiavnici
Ak niekedy budeš cestovať do Banskej Štiavnice a chceš si obzrieť väčšinu krás mesta, jeden deň ti tu určite stačiť nebude. Vtedy ti odporúčam booknuť si nejaké ubytko, ktorých je tu neúrekom a výber je naozaj široký.
Ubytovanie si jednoznačne nájde každý, cenové rozpätie je rôznorodé, v závislosti od typu ubytka, počnúc turistickými ubytovňami, útulnými penziónmi či modernými apartmánmi v hoteloch historických budov.
Ak si chceš nechať poradiť, tu je zopár mojich tipov, kde sa ubytovať:
- ForRest Glamping – 6km od centra mesta, neďaleko jazera Počúvadlo, odkiaľ sa vieš ľahkou trasou dostať na najvyšší vrch Štiavnických vrchov – Sitno (1009 m.n.m.).
- Boutique apartments – jedinečné apartmány v centre mesta.
- Divná pani Luxury Gallery Rooms – luxusné ubytovanie s jedinečným zariadením.
- Na Ružovej ulici – štúdio na najobľúbenejšej štiavnickej ulici s farebnými domčekmi a v lete plnej ruží.
- Apartmány na Trojici – útulné apartmány na Trojičnom námestí.
Ubytovaní je tu neskutočne veľa. Neváhaj a mrkni aj na ďalšie ubytko cez airbnb či túto mapku:
Kde sa najesť v Banskej Štiavnici
Ako vidíš, tak možností, kde sa ubytovať, je tu hrooozne veľa. A takisto je tu strašne veľa reštaurácii, barov a kaviarní, kde sa poriadne napapáš či potešíš mlsný jazýček. Tieto sú moje NAJ:
- Veža – tu majú fakt najlepšie burgre a tá talianska pizza je sen!
- Svätá Barborka – na internete ju možno nájdeš ešte pod bývalým názvom Meštianska pizzeria, majú tu chutné denné menu.
- Black M – reštaurácia a pizzeria na námestí Banskej Štiavnice.
- Pivovar ERB – lokálne pivo výnimočnej chuti a vysokej kvality so skvelým jedlom.
- Moja Marína – rozkošná kaviareň s naj zmrzkou a kávou široko-ďaleko.
- Čajovňa Klopačka – nekonečne veľa druhov čaju v priestoroch bývalej baníckej klopačky v nádhernom prostredi.
- Coburg – ďalší tip na super burgre.
- Archanjel – vedľa Coburgu je aj kaviareň Archanjel, obľúbená vďaka svojim eventom a skvelej káve.
- Divná pani – nie je to len luxusné ubytovanie, ale aj jedinečná kaviareň s cukrovinkami, ale tú poznajú všetci, skús niečo nové.
- RUINbar – bar v pôvodnej budove s tematikou botaniky.
Čo vidieť v Banskej Štiavnici
Botanická záhrada
Súčasťou areálu Baníckej akadémie, tej, o ktorej som písala hneď na začiatku, je aj botanická záhrada. Tri neorenesančné monumentálne budovy, ktoré tvoria blízke okolie botaniky, sú využívané ako stredné školy a laboratóriá. Tieto stavby sú priam dokonalé a botanická záhrada slúži pre študentov lesníctva ako príklad, ako sa odborne starať o lesy.
Banskoštiavnická kalvária
Kalvária patrí medzi najpopulárnejšie atraktivity mesta. Baroková stavba nedávno prešla kompletnou rekonštrukciou a dnes je z nej nádhera na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch). Zaparkovať sa dá priamo pod ňou a za štvrťhodinku si hore. Vidieť ju z každej strany a výhľad odtiaľto je na nezaplatenie. Hlavne počas západu slnka má špeci atmošku, kedy je mesto už v tme a len kalvária žiari na kopci.
Banskoštiavnický betlehem
Ak chceš navštíviť Betlehem, no už sa ti to dlho nedarí, čo tak skočiť si do Štiavnice? Práve tu sa nachádza jeho zmenšená drevená a zároveň pohyblivá napodobenina. Skladá sa z 800 drevených postáv, z ktorých je polovica pohyblivá a je zvečnením remesiel. Spolu s budovami tvoria unikátnu panorámu mesta.
Starý a Nový zámok
Starý zámok patrí medzi najstaršie stavby mesta. Pôvodne bol kostolom, no v čase tureckých vpádov bol prestavaný na pevnosť. Počas roka sa tu organizuje hneď niekoľko podujatí, o ktorých je písané nižšie. Je plný expozícii a je práve tu sa dozvieš extrémne veľa info o dejinách regiónu.
Nový zámok, pár metrov od Starého, je renesančná stavba, ktorá mi svojou architektúrou trochu pripomína raketu. Čo myslíš? Nachádza sa tu expozícia protitureckých bojov a ukážka zbraní. Samozrejme, je to miesto s ďalším výhľadom, ktorý stojí za zmienku. V jeho blízkosti sa nachádza aj židovský cintorín, kde je vstup na požiadanie.
Námestie sv. Trojice a morový stĺp
Hlavné námestie mesta sa nazýva aj Trojičné. Je lemované banskými domami v renesančnom štýle a vidieť odtiaľto aj Nový zámok na neďalekom kopci. Koná sa tu veľa podujatí a počas roka aj nejeden jarmok. V strede námestia stojí morový stĺp ako znak vďaky za ústup morovej epidémie zo začiatku 18. storočia.
Pri prechádzke mestom nevynechaj ani Kostol sv. Kataríny, Radnicu (všimni si ručičky na hodinách, sú tak trochu naopak), farský kostol Nanebovzatia Panny Márie či Evanjelický kostol.
Galéria Jozefa Kollára
Galéria, sídliaca na Svätotrojičnom námestí v interiéri troch meštianskych domov, ponúka stálu expozíciu, no samozrejme, aj tie sezónne. Ukážkou je umenie, ktoré vzniklo na území či v okolí Štiavnice a taktiež ďalších banských mestách. Nie je jedinou galériou v meste, ďalšim príkladom je aj galéria Schemnitz, pomenovaná po pôvodnom názve mesta.
Piargska brána a hrob Maríny
Piargska brána je akýsi pozostatok mestského opevnenia, ktoré spolu s Novým zámkom chránilo vstup do Štiavnice. Pomenovanie súvisí s vedľajšou obcou Štiavnické Bane (dom. Piarg). V jej blízkosti sa takisto nachádza cintorín, kde je pochovaná Sládkovičova láska, Marína Pischlová, ktorá sa nakoniec vydala za pernikára a Sládkovič musel dostať košom. A tak vznikla už svetoznáma lovestory.
Predtým, ako budeš pokračovať v čítaní, mrkni si aj tieto články o Slovensku:
Čo robiť v Banskej Štiavnici
Polež si na včelích úľoch v Apidomčeku Včelí hotel
7 minút autom od centra mesta, v Štiavnických Baniach si môžeš úplne bezpečne poležať na včelích úľoch a získať netradičné zážitky. Ide o unikátne, zážitkové, ubytovanie vo Včelom hoteli. Nie je to ubytovanie v pravom zmysle slova, avšak na jednu hodinu si sem vieš prísť poležať a cítiť ozdravujúcu silu včielok za super cenu!
Pán majiteľ ponúka okrem tohto krátkeho pobytu aj ďalšie zážitky so včielkami či mnohé ďalšie zdravé a chutné včelie produkty a kozmetiku. Ich propolisová tinktúra je na cestách moja najlepšia kamoška.
Navštív Banku lásky
Banka lásky je novodobý fenomén a láka do Štiavnice mnoho zaľúbených párov hlavne kvôli tomu, že si tu môžu uzamknúť svoju lásku – buď pripnutým zámkom na mreži pod oknom Maríninho domu alebo priamo v trezore, pozostávajúcom z veršov básne Marína, v epicentre lásky.
Daj si turistiku po okolitých kopcoch
Štiavnické vrchy sú ideálnym miestom na turistiku v každom ročnom období. Tanád, Rosniarky, Paradajz či Sitno sú okolité kopce, ktoré keď zdoláš, budeš neskutočne happy aj vďaka výhľadu z nich. Každý ti ponúka iný pohľad na Banskú Štiavnicu, no všetky sú nádherné. Neraz sa stane, že nielen z vrcholkov kopcov, ale už aj z ciest vidno Nízke Tatry.
Staň sa baníkom v štôlňach
Bane sú neoddeliteľnou súčasťou každého banského mesta. V okolí Štiavnice je ich hneď niekoľko, medzi nimi štôlňa Michal, Glanzenberg, Svätotrojičná dedičná či Horná a Dolná Bieberova štôlňa (nie Justina Biebera). S baníctvom sa takisto spájajú aj ťažné veže (Mária, Mayer, Žofia) a šachty (František, Ondrej, Terézia).
Hlavnou atrakciou je Banské múzeum v prírode s prehliadkou a fáraním štôlne Bartolomej. Ide o skanzen povrchovej aj hlbinnej expozície s komplet vybavením a baníckym výstrojom. Viac sa o baníctve dozvieš v múzeu Kammerhof.
V lete sa okúp v tajchoch
Tajchy pôvodne slúžili ako zásobáreň vody pre pohon banských strojov. Bolo ich viac ako 60, no postupom času zanikali a ostalo ich zhruba 24. Sú to vlastne umelé jazerá zasadené v prírode a v lete sú super na kúpanie, člnkovanie, rybačku alebo večernú prechádzku. V zime sa tu dá korčuľovať, no treba si dávať pozor a sledovať aktuálne info o ich stave.
Najznámejšie tajchy sú Kligner, Veľká a Malá Vodárenská, Počúvadlo, Richňava, Vindšachta, Bakomi, Evička či Ottergrund. Mnohé z nich sa nachádzajú v okolí Banskej Štiavnice.
V zime lyžuj v Ski Salamandra
Lyžiarske stredisko rezortu Salamandra je najjužnejšie položené stredisko na Slovensku. K dokonalej lyžovačke ti tu nebude nič chýbať, dokonca ani horúci čaj v Bufete na kopci. Ponúkajú dokonca aj vyhliadkovú jazdu snežným skútrom, požičanie lyžiarskej výbavy a parkovanie zdarma.
Obzri si Kysihýbel
Kysihýbel je malá osada neďaleko Štiavnice, kadiaľ vedie náučný chodník a nachádza sa tu aj arborétum. Populárny je aj akvadukt, blízko Halčianskeho tajchu. Musím povedať, že jesenné dni sú tu naozaj pestré farebné a práve vtedy je tu najkrajšie. Je to celkom fajn prechádzka z mesta do prírody.
Festivaly a podujatia v Banskej Štiavnici
Väčšina nasledujúcich podujatí a festivalov sa koná v kine Akademik, na Starom zámku alebo na amfiteátri, teda v centre mesta.
- Zimomravenie (jarné prázdniny v BB kraji) – celomestské podujatie pre rodiny s deťmi – aktivity Slovenského banského múzea, kreatívne dielne, netradičné rodinné prehliadky expozícií, stretnutia s výtvarníkmi detských kníh, prípadne spisovateľmi vďaka miestnemu Antikvariátiku.
- Festival kumštu, remesla a zábavy (máj) – rodinné podujatie so žonglérmi, tvorivými dielňami, bábkovým divadlom, sokoliarmi, remeselnými trhmi a expozíciami Starého zámku.
- Štiavnický živý šach (júl) – mimoriadne obľúbené podujatie, ktoré vyvrcholí nočným súbojom šachu so živými figúrkami, plným súbojov na život a na smrť.
- Sitno blues (júl) – medzinárodný festival ponúka koncerty domácich a zahraničných umelcov z oblasti populárnej, alternatívnej, folklórnej a bluesovej hudby. Koná sa v prírodnom amfiteátri Počúvadlianskeho jazera.
- Festival peknej hudby (júl) – 4 dni trvania festivalu na rôznych slovenských historických miestach, 95 realizovaných koncertov a 17 samostatných výstav slovenských maliarov, sochárov a fotografov.
- Nezabudnuté remeslá (august) – námestie je v tomto čase naplnené stánkami s kvalitným tovarom, najmä z produkcie slovenských remeselníkov. Nechýba ani dobré občerstvenie, bohatý program a vstup zdarma.
- Osmidiv (august) – benefičné podujatie usporiadané pre deti a osoby s mentálnym postihnutím s bohatým programom a účasťou slovenských muzikantov.
- 4 živly (august/december) – tento seminár patrí medzi najstaršie slovenské filmové podujatia. Spája hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy, celovečerné aj krátkometrážne, aby vďaka nim mohlo publikum nazrieť na danú tému z čo najväčšieho množstva uhlov pohľadu.
- Salamandrové dni (september) – mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií, dobrá zábava so sprievodným programom a občerstvením.
- Štiavnická vínna špacírka (november) – prechádzka s vínnymi zastávkami po tajomných zákutiach Banskej Štiavnice, ktoré nie sú bežne návštevníkom prístupné.
- Styavnycký vjanočný jarmok (december) – tradičný jarmok s lokálnymi výrobkami organizovaný pár dní pred Vianocami.
Ďalšie festivaly a takisto zdroj obrázkov z podujatí nájdeš na tomto linku.
Verím, že som ti Banskú Štiavnicu dostatočne ukázala a aj ty v nej nájdeš lásku. Takisto ako som ju našla ja.
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_