Ani ty nikdy nevieš, čo zobrať do príručnej batožiny a čo nie? Behajú ti hlavou myšlienky typu hmm a žiletka je oki? A paštika? A tuniak, nôž, nožničky, zaváraniny…? Zisti, čo do lietadla zobrať môžeš a čo nie. Mne za posledné dva roky nevyhodili na letisku ani jednu vec a vždy prechádzam bez problémov. A ako na to nájdeš v tomto článku. A ako bonus ešte aj zopár vtipných zážitkov z letiskových kontrol.
Základné pravidlo
Nesnaž sa v príručnej batožine preniesť tekutiny s objemom viac ako 100ml – je 99% pravdepodobnosť, že ti ich vyhodia. Ak chceš preniesť fľašku na vodu, odporúčam skrčiť ju a preniesť ju prázdnu cez kontrolu, následne do nej napustiť vodu na WC po kontrole. Takúto prázdnu, skrčenú fľašku mi zatiaľ zobrali iba raz, a to na bruselskom letisku, kde to berú ozaj seriózne.
Keď prenášam tekutiny do 100ml, používam takéto 100ml fľašky z IKEA. Sú praktické, majú presne 100ml a sú lacné. Nedávno sme v nich preniesli 1,2l tatratea a domácej. Nezabudni ale, že limit na osobu je 1l tekutín (v max 100ml fľaštičkách). Nikdy som sa nesnažila preniesť viac ako 1l na osobu, takže neviem, ako veľmi to kontrolujú. Keď máš ty osobne skúsenosti, napíš do komentárov.
Čo je tekutina?
Keď budeš rozmýšľať nad tým, čo na letisku rátajú za tekutinu a čo nie, spýtaj sa seba, či by sa daná vec dala natrieť na chleba – ak áno, tak ide o tekutinu. Ak nie, malo by to byť v pohode. Ako hraničná potravina, ktorá ešte tekutina je, sa berie na kontrolách na Slovensku bryndza.
Všetko tuhšie ako bryndza už tekutina nie je, všetko jemnejšie tekutinou je. Samozrejme, do 100ml môžeš preniesť aj tekutinu. Tu sa bavíme o produktoch, ktoré majú nad 100ml a je diskutabilné, či sú tekutina alebo nie.
Z mojich skúseností sú v pohode:
- konzervy (napríklad s tuniakom alebo niečím, čo sa nedá rozotrieť) – ak je to napr paštéta, tá by prejsť nemala, pretože sa dá rozotrieť, takže tá sa dá preniesť max 100ml,
- proteín a iné fitnes doplnky,
- tvrdé syry (mäkké sú problém),
- olivy vákuovo balené (vnútri so šťavou),
- ovocie a zelenina.
Z potravín mi naopak neprešli arašidové maslo, nutela a maslo, paštéta. Spreje a deodoranty sú takisto tekutiny, čiže max 100ml! A nesmú mať na obale znak plamienka, teda nesmú byť horľavé. Termoska môže prejsť niekedy plná alebo vždy prázdna. Nikdy neprejde poloplná, pretože kontrolóri vidia na monitore zmenené farby.
Ako je to s ostrými predmetmi v príručnej batožine?
Do lietadla si môžeš zobrať jednorazové žiletky a nožničky s čepeľou do 6cm, prejdu takisto zapaľovače. Všetko ostatné ostré by malo byť zhabané. Nám sa veľakrát stalo, že nám nezhabali ani nožík alebo väčšie nožničky, no to záleží veľmi na letisku a konkrétnom pracovníkovi.
Takisto by nemal byť problém s otvárakom na víno, ak má tá otváracia časť menej ako 6cm.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že letiská v rámci Európskej Únie berú ostré predmety dosť vážne, naopak krajiny mimo EU ako Egypt, Tunisko, Kuba, Brazília (z mojich skúseností) sú dosť benevolentní. Naopak v Bruseli ti vezmú pre istotu aj to, čo by inde nezobrali.
A čo pinzeta v príručnej batožine?
Pinzeta s ostrým hrotom je povolená do 20cm, pinzeta s okrúhlym koncom prejde vždy, tam obmedzenia nie sú.
Môj tip
Ak nevieš, či je daná vec povolená, zahrab ju do tašky. Nevyberaj ju. Ja som takto prešla už s bryndzou, 200ml plechovkou paradajkovej šťavy, švajčiarskym nožíkom. Je väčšia šanca, že ti to prejde, ako keď im to strčíš pod nos a spýtaš sa, či je to ok.
Špeciálne prípady
Mne aj kamošom často prechádza Kaser, aj keď by nemal. Asi záleží od letiska, každopádne oficiálne je zakázaný a nemal by prejsť, či už má viac alebo menej ako 100ml.
Neprejdu ani lopty – futbalové, volejbalové, malé väčšie – pracovníkom na letiskách vadí vzduch v nich. Neprejdu ani balóny s héliom vo vnútri, pretože by mohli v lietadle prasknúť, ani ohňostroje.
Testy na výbušné látky
Už sa ti na letisku stalo, že ťa na letisku pri kontrole príručnej batožiny obtierali takým malým papierikom? Bol to test na výbušniny. Takto sa kontrolujú ľudia, ktorým v batožine našli kontrolóri niečo zakázané, alebo aj náhodní cestujúci.
Kontrolóri berú vzorky z osoby (oblasť opasku a z predmetu, ktorý má osoba so sebou – pas, kľúče, letenka, peňaženka alebo mobil). Takisto sa berie vzorka z batožiny tejto osoby – zo zipsu, rúčky na batožine, topánok alebo predmetov väčších ako A4.
Bizarné prípady a reálne skúsenosti, nad ktorými sa dá iba zasmiať
Pýtala som sa vás na mojej Facebook stránke a dostala som super tipy na hacky, ale aj kopu zábavných komentárov, pri ktorých som sa chytala za hlavu. Pozri sa na niektoré skvosty:
Všetky komentáre nájdeš aj tu na Facebook stránke.
Ďalšie super článočky s tipmi:
Lucka a takisto aj Marek, ďakujem za tipy od vás, veď vy viete, ktorí to ste. Spravili ste tento článok bohatším a pomohli ste kopu ľuďom. Držím ti palce s cestovaním, dúfam, že ti tipy helfli. A keď ťa zaujíma aj ako sa zbaliť na dlhý výlet do malej batožiny, pozri si moje videjko, ktoré som aj pre teba natočila.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.