Bratislava má nádherné miesta, stačí ísť na prechádzku. Posledné týždne sú na to ideálnou dobou, a tak som sa prechádzala, veľa a často. Stretla som menej ľudí ako v lesoch či pri jazerách. To sa však môže zmeniť. Čo sa nezmení, je krása, ktorú v Bratislave máme, a ja som o nej tušila iba letmo. Inšpiruj sa zaujímavými miestami a vydaj sa na objavovanie Bratislavy.
Perfektnou inšpiráciou sú pre mňa knihy od Tomáša Berku a Jána M.Bahna, ktorí vydali sériu kníh Vily nad Bratislavou (túto som však nenašla dostupnú v žiadnom kníhkupectve), Vily na Slavíne a Vily nad hradom. Tam som našla informácie ku každej budove, ktorá mi utkvela v oku počas niektorej z mojich prechádzok mestom za posledné roky.
1. Prechádzka: Staroturský chodník – Palisády
Prvú prechádzku odporúčam začať na Mudroňovej ulici pri Staroturskom chodníku. Mudroňovou ulicou môžeš buď pokračovať alebo prejsť menšími uličkami Bartoňova, Čelakovského, Smetanová, Krátka, Tvarožková až k Hradu. Následne odporúčam pokračovať po ulici Palisády až na Šulekovu, kde je pomerne neznámy Evanjelický cintorín Kozia brána. Na ňom nájdete mnohé náhrobky významných Bratislavčanov.
Zaujímavou budovou bol pre mňa vždy Ústav sestier diakonís. Ľudovo sa jej hovorí Evanjelická nemocnica. Postavená v roku 1912, pripomína mi jedno z miest, ktoré sa ocitlo v Harry Potterovi (fanúšikovia isto budú vedieť, o čom píšem).
Začiatok: Mudroňova ulica, pri Staroturskom chodníku. Neďaleko je zastávka trolejbusov, Radvanská.
Koniec: pri Evanjelickom cintoríne Kozia Brána alebo pokračuješ ďalej na ďalšiu prechádzku podľa tipov nižšie.
Ďalšie highlighty trasy:
- Bratislavský hrad
- Parlament
- Mestská vodáreň na Mudroňovej ulici 3 – budova vodárne bola stavaná v nemeckom národnom slohu. Donedávna k nej prislúchal veľký park, no ten bol z väčšej časti zničený pri stavaní bytov pre diplomatov.
2. Prechádzka pomedzi historické vily Bratislavy
Moja obľúbená. Začni, kde chceš, no nevynechaj tieto ulice: Šulekovu, Holubyho, Zrínskeho, Bradlianska, Červenova, Hlavatého, Partizánska. Moje obľúbené „domčeky“ sú Vila M.Vaculika na Šulekovej 26, Zelená vila Barónky Perger na Holubyho 18. Vily na Holubyho 12 a 14 sú tiež krásne. Nevynechaj určite Zrínskeho ulicu 1 a 4 a neďalekú Šulekovú 5 a 9.
Ďalšie highlighty:
- Nuss – Oelbergova vila na Šulekovej ulici 19.
- Zo Šulekovej ulice sa dá ísť starodávnymi kamennými schodami – je ich asi 40. Dostaneš sa tade do malej uličky a budeš tam mať výhľad na očiam skrytú Kleinovu vilu. Schody sú situované pri Šulekovej 56, smerom na ulicu Stará vinárska.
- Holubyho 25 – krásna kontajnerová vila obrastená zelenou.
- Ozaj staré vily pripomínajúce skôr malé zámky nájdeš na Šulekovej ulici 5 a 9, Zrínskeho 1 a 4. Nevynechaj ani Vansovej schody, kde ťa tiež čaká kopa nádherných víl. Niektoré vily sú, žiaľ, v zlom stave a potrebovali by rekonštrukciu.
Zaujímavé je aj Sanatórium Koch. Vedľa neho sa “pýši” aj veľká záhrada, ktorá však nie je udržiavaná, a preto je otvorená iba počas Víkendu otvorených parkov a záhrad.
3. Prechádzka za históriou Bratislavy
Tretí tip na prechádzku začína na Búdkovej ulici. Prejdeš cez ulicu Stará vinárska a Novosvetská. Práve odtiaľto budeš mať ten najlepší výhľad na bývalú Zsigárdyho vilu. Zaujímavou stavbou je tu aj vila s vežou grófa Zichyho (Novosvetská 10).
Pokračuješ smer ulica Galandová, Timravina, Godrová a Porubského. Určite nevynechaj vilu rodiny Steinerovcov na Galandovej ulici 1, budovu na Godrovej 2 – krásny neogotický dom z roku 1908, ani Vilu Jána Neubaurera na Porubského 2.
Ďalšie highlights:
- Palác Mičurincov na Búdkovej ulici 1 – spomienka na komunistické časy, ale aj opustený amfiteáter.
- Nádherný výhľad na Bratislavu je kúsok od Vily Ing. Jelínka, na Starej Vinárskej 29. Je tu nezastavaný strmý pás zelene, vďaka ktorému je vidno hrad, Staré mesto, ale aj celé údolie medzi Novosvetskou, Palisádami, Hradom a Mudroňovou. Kedysi sa tu stretával spisovateľ Ladislav Ťažký s Alexandrom Dubčekom v záhradnej chatke.
4. Romantická Bratislava
Sama som netušila, koľko nádherných miest v Bratislave máme. Táto prechádzka je pre mňa jednou z najkrajších. Začína na ulici Timravina, pokračuje po ulici Mišíkova, Vlčkova, Kuzmányho, Moyzesova či na Brezinách.
Práve táto časť Bratislavy sa považuje za prvú, kde ešte na prelome 19. a 20. storočia začali vyrastať vily v masovejšom meradle. A práve tu nájdeme najviac zachovalých víl.
Čo treba vidieť:
- Vily na Timravinej ulici č.1 a 3 z rokov 1890 a 1892. Na Timravine 10 zas nájdeš vilu, ktorú od sedemdesiatych rokov až do dnes vlastní Vasiľ Biľak, ktorý je známym politikom z čias okupácie Československa armádami Varšavskej zmluvy. Tak len toľko ku komunizmu a rovnosti. 🙂
- Kuzmányho ulica je ulicou víl. Na Kuzmányho ulici č.13 nájdeš romantickú vilu Gizely Szép z rokov 1890 – 1895. Kedysi tu bol chlapčenský internát pre bulharské deti. Na Kuzmányho ulici č.14 sa nachádza neorenesančná vila z roku 1903. Hneď vedľa stojí ďalšia vila (Kuzmányho 15). Tá však čaká na rekonštrukciu podobne, ako viacero víl na Kuzmányho ulici. Zaujímavé sú aj vily na Kuzmányho ulici č.6 a č.8.
- Pre mňa najkrajšou vilou je vila Dr. Bélu Michaelisa z roku 1879 – na Kuzmányho ulici č.9. Sídli tu materská škôlka, už od roku 1955.
- Na prieseku Donovalovej a Vlčkovej 9 a 11 sa nachádzajú dve krásne vily. Jedna z nich má dokonca vežičku s točitým schodiskom ako z rozprávky.
- Priam tajná ulička v týchto končinách sa volá Na Brezinách. Na čísle 13 tu nájdeš bývalý Erdôdyho letohrádok z roku 1760. Ten bol koncom 19. storočia prebudovaný na záhradný pavilón zábavného parku Tivoli (áno, taký sme v Bratislave mali, práve na týchto uliciach).
Takmer všetky fotky, ktoré som v článku s tipmi o neznámych uličkách v Bratislave použila, sú od Jana Filipa.
Prečítaj si aj ďalšie články o Slovensku:
Verím, že si spolu so mnou objavil nové zákutia uličiek v Bratislave, o ktorých si predtým nevedel a určite ich navštíviš.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.