Nechali sme za sebou Botswanu, Zambiu a Zimbabwe a nasadli do lietadla smer Johannesburg! Privítalo nás 34 stupňov. To je len asi o 34 viac ako doma v Bratislave. Juhoafrická republika, tešila som sa na teba a som rada, že mi to v CK BALOO umožnili.
Nosorožce na pumpe
Tu už je možné asi naozaj všetko! Z Johannesburgu ideme do národného parku Kruger a po ceste sme sa zastavili na kávu. Náš sprievodca Zolo sa celý čas potmehútsky usmieval a povedal nám, že možno bude aj prekvapko. A veru bolo!
Nosorožce patria do BIG 5 – päť typov zvierat, ktoré sa každý na safari snaží vidieť. My sme ich nezahliadli v Botswane na safari, no videli sme ich na pumpe v JAR.
Nosorožce sú bylinožravce, majú veľmi hrubú kožu (až do 5 cm), no napriek tomu je citlivá na slnko. Aj preto sa váľajú v bahne, ktoré im dá prirodzené “ÚV-čko”. Na svete existuje 5 druhov nosorožcov, z toho 2 žijú v Afrike: ten najväčší, nosorožec biely (samec váži do 3000 kg) a nosorožec čierny (samec váži do 1500 kg).
Čo myslíš, ktoré nosorožce sú tie na videu? Sú to biele – tie väčšie a kľudnejšie. Napriek ich váhe vedia bežať rýchlosťou 40-50km/h.
Zaujímavé je, že nosorožce nemajú predátora. Jediným nebezpečenstvom sú pre ne ľudia, konkrétne pytliaci, ktorí ich lovia hlavne pre ich roh, ktorý je v tradičnej ázijskej medicíne považovaný za liečivý.
Videli sme kompletnú veľkú 5-ku!
V národnom parku Kruger v JAR sa na nás brutálne usmialo šťastie! Videli sme 2 leopardy, nosorožce, veľké stádo byvolov, veeeľa slonov a 5 levov.
Okrem toho sme mali šťastie na hyeny (dokonca aj s mláďatkom), prasiatka pumba, zebry, antilopy, kudu (taká veľká antilopa, ktorá vyzerá trochu ako jeleň), vodných byvolov a dokonca ešte aj hovnivalov, ktorí si váľali trus ušúlaný do guličky po ceste.
Kruger je jeden z najväčších a najstarších národných parkov na svete a je self-drive. Čiže môžeš prísť vlastným autom (videli sme dokonca aj ľudí na BMWčkach). Časti parku majú aj asfaltky, takže ak chceš, môžeš celý čas jazdiť po dobrých cestách.
My máme prenajatý veľký VW s dobrými oknami – totiž na safari sa auto stáva tvojim útočiskom, nemôžeš z neho len tak vyjsť kedy sa ti zachce. Preto je fajn mať auto, z ktorého máš super výhľad na okolitú prírodu. Šoféruje Zolo, ktorý má po toľkých absolvovaných safari skvelé oko na zvieratá a ku každému nám dáva veľmi veľa informácií.
Ja som si najprv hovorila, že ,,vážne ešte ďalší národný park”? Nevedela som si predstaviť, čo iné ešte uvidíme, čo sme nevideli v Botswane. Pravdou však je, že to bolo úplne iné a videli sme neskutočne veľa zvierat a aj sme sa riadne nasmiali. Po tomto safari v JAR a v Botswane si uvedomujem jediné: do ZOO ma už niekto nedostane.
Viem, chápem, že pre niekoho je to jediný spôsob, ako vidieť africké zvieratá, no keď ich vidíš voľne a slobodne v prírode, je to absolútne iný level skúsenosti. Ak si máš dať niečo Vianoce, daj si výlet na safari. Stojí to veľa, no stojí to za to. Klikaj na BALOO , kde nájdeš ich zájazdy.
Ja som bola na 13-dňovom zájazde aj vrátane JAR, no majú aj jeden čisto do Zambie, Zimbabwe a Botswany zameraný vyslovene na safari + Viktóriine vodopády na 7 dní (presne na ňom bola časť našej skupinky, ktorá odišla skôr). Znie to, že je to LEN 7 dní, no videli mega veľa vecí a je to super, ak máš obmedzený budget.
Výhľad ako z Božieho okna
Ak existuje miesto, kde sa cítiš bližšie k nebu, tak je to určite God’s Window v Juhoafrickej republike. Aspoň tak sa hovorí, pretože odtiaľto máš dychberúci výhľad na nekonečné údolia a lesy, ktoré pri jasnom počasí siahajú až do Mozambiku.
Toto miesto leží na vrchole 700 metrov vysokého útesu a pri pohľade dolu máš pocit, akoby si videl/a svet priamo „z Božieho okna“. Hmla, ktorá sa často vznáša v údolí, pridáva miestu mystickú atmosféru. Nachádza sa to na Panoramatickej trase v oblasti Blyde River Canyon v Juhoafrickej republike, ktorú máme “po ceste” z národného parku Kruger.
Na tejto istej Panoramatickej trase sa nachádza aj druhé neskutočné miesto, Bourke’s Luck Potholes. Predstav si miesto, kde voda po tisíce rokov tvarovala skaly do fascinujúcich valcovitých dier a kaňonov. Mám pocit, akoby som sa lúsknutím prsta presunula niekde do národného parku v USA. Ale nie, nie, aj toto je Juhoafrická republika.
Tieto “potholes” (diery) vznikli na sútoku riek Blyde River a Treur River a sú doplnené vodopádmi a kaňonmi. Nad nimi sú postavené mosty, cez ktoré sa môžeš prejsť. Je z nich úžasný výhľad. Zaujímavosťou je, že miesto dostalo názov po Tomovi Bourkeovi, ktorý tu hľadal zlato. Zlato síce nenašiel, ale tento prírodný skvost dnes „zlatom“ určite je – aspoň pre oči návštevníkov.
Ak niekedy zavítaš do Juhoafrickej republiky, Bourke’s Luck Potholes aj Gods window rozhodne nesmieš vynechať!
Jedno z najkrajších miest v JAR
Bola som v srdci Blyde River Canyonu, jednom z najväčších kaňonov na svete a nevedela sa vynadívať. Príroda tu pracovala milióny rokov, aby vytvorila túto úžasnú scenériu a dnes sa na ňu môžeme s úžasom pozerať.
Okrem tej scenérie ma tu však fascinovala ešte jedna vec – tri mohutné skalné útvary, ktoré príroda tvorila milióny rokov eróziou a pohybom riek. Dnes tieto skaly vyzerajú ako africké chatrče. Aj preto sa toto miesto volá 3 Rondavells.
Pohľad na tieto “chatrče” a prírodu naokolo je absolútne dychberúci! Mala som zimomriavky. Keď pôjdeš do Juhoafrickej, toto miesto určite nevynechaj.
Vidím more = okamžite sa mi rozžiaria oči
Nezapriem sa, ja som morský typ a milujem mestá, ktoré sú obkolesené vodou. Vieš, v ktorom meste sa nachádzajú takéto krásne pláže? Hovorí sa o ňom, že je to jedno z najkrajších miest na svete. Najbližšie dni zistím, či s týmto tvrdením súhlasím, no prvé dojmy sú skvelé!
Kapské mesto, dlho som sa na teba tešila! :)))
Tučniaky nežijú len na Antarktíde
Môžeš sa na ne pozrieť aj v Kapskom meste. Boulders beach obývajú tučniaci africkí, známi aj ako “oslí tučniaci”, pretože vydávajú zvuky podobné osliemu híkaniu.
Tučniaky sú žiaľ ohrozeným druhom – ich populácia klesla za posledných 100 rokov až o 90 %. Žijú v kolóniách, často si stavajú hniezda pod krovinami či medzi kameňmi. Merajú len okolo 60 cm a vážia približne 3-4 kg – sú maličké, no úžasne prispôsobivé. Vďaka ich aerodynamickému telu dokážu plávať rýchlosťou až 20 km/h.
Na Boulders beach postavili chodník, ktorý vedie popri jednej z kolónií. Ľudia sem teda vedia prísť a vidieť ich bez toho, aby boli nejak ohrozené. Pre mňa to bol obrovský zážitok, tučniaky som naživo videla prvýkrát.
Radosť mi nepokazil ani ten veľký počet ľudí – nie je to bežné, že je tu taká tlačenica, no vychytali sme výletnú loď, ktorá do Kapského mesta vypustila 8000 ľudí + bol víkend. Ak sa chystáš do JAR, toto miesto určite nezmeškaj. Je skvelé zažiť tučniakov naživo v ich prirodzenom prostredí. Len si pozri, kedy príde výletná loď.
Nečakala som, že po safari, kde som videla všetky zvieratá sveta, uvidím ešte niečo nové, no stalo sa.
Kde sa dajú vidieť tučniaky? Je viacero miest:
- Antarktída
- Kapské mesto
- Južná Amerika – na pobrežiach Čile, Argentíny a Patagónie
- Galapágy
Pozri sa ešte raz na vyššie spísané miesta. Tučniaky znesú extrémne chladné teploty od -50 °C v Antarktíde a tiež dokážu žiť v +30 °C na Galapágoch. Sú to extrémne odolné zvieratá, či sú obklopené pieskom alebo snehom.
Wine tour
Vína z Južnej Afriky patria medzi najlepšie na svete a práve v okolí Kapského mesta sa nachádzajú najznámejšie vinárstva. Prísť do Kapského mesta a vynechať wine tour by bola chyba, ktorej sa určite nedopustím!
Pripila som si s pohárom Sauvignon Blanc z farmy (dnes vinárstva) Grendel, ktoré bolo založené už v roku 1720.
Prvé vinice tu vysadil v roku 1659 Jan van Riebeeck, holandský kolonizátor (ako inak), ktorý videl potenciál úrodnej pôdy a klímy v okolí Kapského mesta. Víno v JAR má teda vyše 300-ročnú tradíciu. Na to by taký Gruzínec či Armén pozeral s veľkou srandou. :))) Pravda však je, že víno tu v JAR majú dokonalé, pretože majú dokonalé podmienky.
De Grendel je jediná vináreň, z ktorej je výhľad na Stolovú horu. Nachádza sa len 20 minút od Kapského mesta a dostali sme tu super tour po celom pozemku.
Keď sa pozrieš na fotky, všetko, čo na nich vidíš – až po more, kedysi patrilo tomu istému majiteľovi. Sir David Graaff zbohatol na chladení mäsa a z bohatstva skúpil veľkú časť pôdy – 800 hektárov.
Potom musel väčšinu pôdy predať a zostalo mu “iba” 180 hektárov. Na nej už 4. generácia jeho potomkov chová zvieratá (sú tu aj Angus kravičky či merino ovečky) a od roku 2000 začali pestovať aj vinič. V 2003 prišli na trh ich prvé vína a sú fantastické!
Stolová hora
Stolová hora patrí medzi nových 7 prírodných divov sveta. Týči sa nad Kapským mestom vo výške 1000 mnm a ponúka 360 stupňový výhľad na celé mesto a Atlantický oceán.
Toto je len jeden z výhľadov, na ktorom vidno zopár z pláží, downtown Kapského mesta a tiež Robben island – ostrov, kde 18 rokov väznili Nelsona Mandelu. Dnes je toto miesto zapísané na zozname UNESCO a pripomína boj za slobodu a rovnosť.
Stolová hora býva často v oblakoch a býva tu riadna kosa a fúka. My sme mali mega šťastie a mali sme úžasnú viditeľnosť. Stolová hora je fascinujúca najmä tým, že má plochý vrchol, ktorý má 3 km. Predstav si, že by si si mohol/a spraviť 3 km okruh po niektorom z našich slovenských vrchov..
Na Stolovú horu sa dá ísť buď pešo (trvá to 1,5-2 hodiny) alebo lanovkou. My sme mali najprv veľkú ambíciu dať to pešo, no potom sme mali ešte väčšiu ambíciu ochutnať víno v jednej z vinární v Kapskom meste, tak sme sa nakoniec “ulakomili” na lanovku. Tá nás hore vyviezla za 7 minút.
Celé Kapské mesto je ako z iného sveta. Síce je to fakt ďaleko (domov nás čakal 2x 6h let), no oplatilo sa to všetkými desiatimi. A JAR je rozvinutá, fungujúca krajina, ktorú zvládneš aj bez cestovky, keď dodržíš zopár pravidiel fungovania a dáš si bacha
Mys Dobrej nádeje
Vieš, odkiaľ pramení slovné spojenie “blúdny Holanďan”? Z Mysu Dobrej nádeje, ktorý sa dlho považoval za najjužnejší bod Afriky a symbolický koniec sveta, kde sa stretávajú vody Atlantického a Indického oceánu. My už dnes vieme, že to tak nie je a že najjužnejším bodom je Cape Agulhas.
Mys Dobrej nádeje zostáva miestom, kde sa stretáva Atlantický a Indický oceán a rozdeľuje svet na ten, kde sa dá kúpať (miesta, kde je Indický oceán) a kde je síce pekne, ale studené more (Atlantický oceán).
Mys objavil portugalskýmoreplavec Bartolomeu Dias v roku 1488. Pôvodne ho nazval “Cabo das Tormentas” (Mys búrok) kvôli nebezpečným búrkam a silným prúdom. Názov “Mys Dobrej nádeje” mu dal portugalský kráľ Ján II., pretože jeho objavenie znamenalo nádej na novú námornú cestu do Indie a ďalších obchodných krajín.
A vieš, prečo ten Blúdny Holanďan? Kvôli silnému vetru tu stroskotalo veľa lodí a vytvorilo sa okolo toho veľa legiend. Jedna z nich je aj o lietajúcom Holanďanovi – tajomnej lodi, ktorá je vraj odsúdená naveky blúdiť po oceáne.
O Myse Dobrej nádeje sa toho dá napísať veľa – je súčasťou legendárnej Cesty veľrýb, kde môžeš vidieť migrujúce veľryby priamo z pobrežia. Je to jedno z miest s najsilnejšími vetrami na svete a v jeho okolí nájdeš viac než 250 druhov vtákov, vrátane vzácnych morských orlov a pštrosov.
Čo ma však zaujalo najviac, bol ten KĽUD, ktorý tam bol. Sú miesta, ktoré majú špeciálnu atmosféru a toto bolo jedným z nich. Najradšej by som si tam na niekoľko hodín sadla a len tak pozerala na more a meditovala.
Pozor, keď tam pôjdeš, tu je zopár tipov:
- nechoď len na start maják, ako to robí 98 % turistov. Tam bude plnka. Obíď si to dookola a choď aj na ten nova, je to asi 15-20 minút pešo.
- ak stihneš, po Myse Dobrej nádeje choď na západ slnka niekde medzi Noordhoek Beach a Hout Bay. Vedie tadiaľ absolútne panoramatická trasa a neviem, či som videla niečo krajšie. Dokonca som si tam našla už aj vlastný dom, kde chcem raz bývať.
Čo povieš na tieto miesta? Lákajú ťa?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.