Čo vidieť v Maroku?
Najprv si odporúčam premyslieť, čo chceš vidieť a až potom plánovať, kam do Maroka priletíš a odkiaľ odletíš. Pretože kúpiť si spiatočné letenky do Marakéša môže byť najlacnejšie, no nebudeš tak môcť vidieť všetko, čo chceš.
Najznámejšie a najkrajšie miesta v Maroku:
-
Mestá v Maroku
Marakéš – známy trh Jemaa el-Fnaa, ktorý môžeš poznať z fotografií, staroveká medina, nákupy, záhrady Majorelle a Menara, palác El Badi… (nižšie nájdeš detailnejšie tipy)
Fez – neskutočná medina, v ktorej nemáš šancu nestratiť sa, paláce, tradičné moslimské školy, mešity, garbiarne a nákupy (nižšie nájdeš detailnejšie tipy)
Chefchaouen – modré mestečko uprostred hôr – ako z rozprávky (nižšie nájdeš detailnejšie tipy)
Agadir – tradičná medina, krokodílí park, no hlavne more
Cassablanca – business mesto, ktoré je zaujímavé vďaka jednému z najväčších minaretov na svete
-
Zážitky v Maroku
Výlet na Saharu, snowboarding na púšti či prespávanie na púšti – to všetko sa dá robiť v Maroku. Orientačným bodom je Merzouga odkiaľ začínajú výlety (pozor, tu potrebuješ viac dní)
Vodopády – známe sú dva: Akchour a Ourika. Vyber si podľa toho v ktorej časti Maroka budeš na výlete
Kozy na argánových stromoch – jedine popri ceste medzi Agadirom a Essaouirou (inde je to len turistická pasca).
Samozrejme je toho viac, toto je len taký rýchly prehľad. A keď si to pozrieš na mape. Ak chceš vidieť všetko, na prejdenie celého Maroka potrebuješ tak minimálne 2 týždne. Ak máš menej času, tu sú moje tipy.
Maroko na 3 dni
Ak chceš prísť len na krátky výlet, odporúčam ti kombináciu:
1. Marakéš + Agadir (rátaj 2h cesty) – toto je super pre ľudí, ktorí chcú nákupy + more.
2. Marakéš + Agadir + Essaouira – pre tých, ktorí chcú vidieť viac. Essaouira je rybárske mestečko a medzi Agadirom a Essaourou môžeš na argánových stromoch vidieť kozy.
3. Marakéš + vodopády Ourika, ktoré sú od Marakéšu vzdialené 1 hodinu.
O Marakéši a Agadire mám na blogu článok: Výlet do Maroka šikovne a lacno – Agadir a Marakéš.
Alternatívou je prípadne kombináciu Fezu a modrého mestečka Chefchaouen (rátaj s 4 – 5h cestou) a letenkami s prestupom napríklad vo Valencii. Spiatočnú letenku takto zoženieš napríklad z Viedne alebo Prahy či Budapešti od 80 do 150 eur.
Maroko na 7 dní
Tu ti odporúčam buď okruh:
- Marakéš + Sahara (Merzouga camp) + Chefchaouen + Fez, kde by bol prílet v Marakéši a odlet z Fezu (ak pôjdeš autom, je to 1200 kilometrov).
- Marakéš + Rabat + Chefchaouen (620 kilometrov jazdenia). V oboch možnostiach môžeš pridať návštevu vodopádov Akchour, ktoré sú severne nad Chefchaouen. Dá sa v nich aj kúpať, super voľba keď je v Maroku teplo.
- Zostať na juhu a prejsť Marakéš – Agadir – Essaouiru (najazdíš 500km) alebo si pridať k okruhu aj Saharu (pozor, vychádza to viac než 1300km).
Všetky tipy na cestovanie som ukryla do mojej knihy Cestuj bez milionov, ktorú si vieš objednať na mojom e-shope.
Marakéš
- Choď sa pozrieť na hlavný market Jemaa el-Fnaa, no nejedz tam, respektíve, nechoď tam s hladom. Lákači do fast foodov sú veľmi agresívni, skočia ti do cesty, dajú menu do ruky a ak vidia čoilen malý záujem, o 5 sekúnd už si u nich objednávaš. Je tam veľa stánkov, takže neviem hovoriť o kvalite každého z nich, no to, ktoré sme mali my, nás ani trochu neohúrilo. Dalo sa však zjesť.
- Ženy, nenoste obtiahnuté veci alebo oblečenie s výstrihom či holými nohami. Budú na vás pokrikovať.
- My sme v maroku boli na babskom tripe – 3 baby. Na nás pokrikovali aj keď sme dodržali pravidlo vyššie. Pri pokrikoch to však skončilo, nehrozilo nám žiadne nebezpečenstvo.
- Do mediny ťa autom nepustia – čiže aj keď ti bude GPS ukazovať, že vieš ísť až 100m k tvojmu hotelu v medine, nie je to tak. Zaparkovať musíš mimo mediny.
- Zaparkovať sa dá priamo v meste pri kruháči pri Riad Larousse, stačí sa opýtať na parking. Cena sa zjednáva, my sme platili 6 dirhamov za noc, zaplatili sme vopred.
- Všade na uliciach (a hlavne na Jemaa el-Fnaa) ti budú ponúkať servítky. Budú to skúšať deti, ženy, muži. Nám za hodinu jedenia na markete ponúkli servítky asi 20 ľudí. Pomohlo keď sme si vyložili servítky na stôl a vždy im len ukázali, že máme, ďakujeme.
- Ubytovanie – v Marakéši sme mali super hotel, rada odporučím ďalej – Riad Dar Ourika. Hovorili anglicky, boli veľmi nápomocní a zlatí a izba bola krásna.
Fez
- Zmier sa s tým, že sa budeš strácať každú minútu. Radšej sa nechaj unášať prúdom a keď príde čas vrátiť sa do hotela, opýtaj sa domácich na cestu.
- Pokrikovanie, pískanie a ponuky na svadbu sme tu mali rovnako, ako v Marakéši. Určite veľa pomôže voľné zahalené oblečenie, no ak pôjdete iba baby, bez chalanov, neminie vás to tak či tak.
- Fez má veľa historických miest, ktoré sa dajú pozrieť – jednu z najstarších univerzít, krásnu zlatú bránu, garbiarne, starovekú medinu, palác. Určite si to pozri vopred a naplánuj si čo chceš vidieť.
- Keď prídeš autom a zostávaš vo Feze dlhšie, musíš zaparkovať hneď na začiatku mesta – je tam niečo, ako záchytné parkovisko, volá sa parking bab jdid. Platí sa 20 dirhamov na deň. Odtiaľ ťa na hotel radi privedú sprievodcovia o ktorých som už písala.
- Neoficiálne parkoviská – keď ideš do Fezu len na pár hodín, môžeš využiť neoficiálne parkoviská v centre mesta. Stačí kohokoľvek v meste odstaviť a opýtať sa ho „parking?“ Väčšinou ťa však oslovia ešte skôr než sa stihneš opýtať.
- Odporúčam priplatiť si za hotel s výhľadom – Fez je naozaj krásny. My sme mali šťastie na hotel s jednými z NAJ výhľadov v celom Feze.
Je drahší než konkurencia, no servis bol 100%- ný, manažér hovoril veľmi plynulou angličtinou aj francúzštinou, izby boli, ako z rozprávky, jedlo bolo to najlepšie čo sme v Maroku mali a brali nás tam, ako rodinu. Určite tam zbehnite aspoň na obed alebo večeru na terase, dostanete ten skvelý výhľad, ako je na fotke. Hotel sa volá Chaq Chaq.
Ak chcete objednať jedlo, píšte manažérovi Abdulovi a pozdravujte ho odo mňa.
Chefchaouen
- Krásne modré mestečko. Nachádza sa v horách, priprav sa, že tu bude chladno.
- V noci je v domoch veľmi chladno a niečo, ako ústredné kúrenie nefunguje v celom Maroku. Určite si nájdi ubytovanie s klímou resp. ohrievačom a pozeraj si hodnotenia. Pretože môžeš mať slabú klímu alebo slabý ohrievač, prípadne jeden ohrievač na 2 izby na rôznych poschodiach (jedna izba je tým pádom studená).
- V Chefchaoune odporúčam priplatiť si za drahšie ubytko – jednak kvôli teplu, jednak kvôli krásnemu výhľadu. Ver mi, raňajky s takým výhľadom nezažiješ len tak niekde inde.
- Vraj tu všade ponúkajú hašiš – ceny sú tak nízke, že 1g môžeš kúpiť za 1-2 eurá. My sme tu nič také nezažili, no kamaráta Choviho dokonca zobral taxikár na jeho marihuanové pole a má z toho aj fotku.
- Mestečko je malé, vieš ho prejsť doslova krížom krážom. Je vyslovene fotogenické, no lepšie je mať kvalitný foťák. Môj Huawei P20 pro mal čo robiť aby všetku tú modrú farbu dokázal zachytiť. Pri prechádzke mestom určite narazíš na všetky najkrajšie miesta z fotiek, nemusíš sa báť. Pokojne sa túlaj a užívaj. Len sa priprav, že ako vo všetkých medinách, GPS ti nebude fungovať na 100%.
Ďalšie články o Maroku:
Ďakujem za prečítanie môjho článku a verím, že som ťa na Maroko naladila. Ak by si mal/a tipy alebo miesta, ktoré ti v článku chýbali poteším sa, ak mi ich dopíšeš dole do komentára.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.