Žiar nad Hronom, Nová Baňa, či Žarnovica. Dovolím si povedať, že ide o jeden z najpodceňovanejších regiónov v okolí, pritom má toho tak veľa, čo vie ponúknuť. Nenájdeš tu davy turistov a čakačky na turistiku. Nájdeš tu krásnu panenskú prírodu, kľud, spomalenie a milých ľudí, ktorí ťa privítajú s otvorenou náručou.
Do Regiónu Gron patria 3 mestá – Žiar nad Hronom, Žarnovica a Nová Baňa. Žarnovica je jedným z najzelenejších regiónov a nachádza sa tu Kľakovská a Pokutská dolina, Vtáčnik a Pohronský Inovec, či hrady Revište a Šášov, či kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorý je 2. najstarší na Slovensku. Región má veľa cyklotrás.
Kam na turistiku v strednom Pohroní?
- Kľakovská a Pokutská dolina – ideálne pre turistov aj na cyklistiku. Pokútska dolina začína medzi Hrabičovom a Ostrým Grúňom a končí na Partizánskej chate – Škurátke. Povrch je asfaltový a je vhodný na cykloturistiku, beh i pešiu turistiku. Cesta prechádza popod zaujímavý kamenný most Pokuty. Celková dĺžka trasy je 10 km. Nájdeš tu aj Pokútsky vodopád. Kľakovská dolina je známejšia. Je pod Vtáčnikom, no nie je to jediné miesto, kam sa dá odtiaľ ísť. Pre tých, ktorí chcú menej náročnú turistiku je tu mnoho možností. Môžem odporučiť tento článok, kde je dobre spísané, čo všetko sa dá v Kľakovskej doline robiť.
- Pri Drozdove sa nachádza Bikepark. Nájdeš tu downhill trailové dráhy. Bikepark funguje, keď nie je okolie zasnežené, teda – mimo zimnej sezóny ťahá bajkerov smerom hore vlek. Čo sa týka cyklotrás, odporúčam pozrieť si tento web – tu máš vypísané všetky informácie.
- Vtáčnik – je najvyšším vrcholom regiónu (1346 m n. m.). Je z neho pekný výhľad na Hornonitriansku kotlinu aj so zámkom Bojnice a tiež na Žiarsku kotlinu. na vrchol je možné dostať sa viacerými chodníkmi, napríklad zelenou značkou z Kľaku, žltou z Ostrého Grúňa a celým hrebeňom vedie červeno značená Ponitrianska magistrála. Trasy vedú tiež z Kamenca pod Vtáčnikom z Lehoty pod Vtáčnikom a z Prochota. Trasy majú rôzne dĺžky a náročnosti, prehľad je dobre spísaný v tomto článku. V tomto článku sú spísané cyklotrasy a tu zas nájdeš, čo sa dá v Kľakovskej doline vidieť a navštíviť.
- Pohronský Inovec – kto chce menej náročnú túru, Pohronský Inovec je dobrou voľbou. Všetky tipy a trasy nájdeš napríklad v tomto článku.
- Nová Baňa má banícku históriu. Nedávno bol vytvorený náučný chodník. Pekne spracovanú webku s informáciami nájdeš tu.
Tipy na zaujímavé zámky a kláštory v regióne
Kláštor v Hronskom Beňadiku
Kláštor v Hronskom Beňadiku je druhým najstarším opátstvom založeným na území Slovenska. Známy je aj ako Perla Pohronia. Podľa historických dokumentov ho založili na základe rozhodnutia kráľa Gejzu II. v roku 1075 s cieľom kolonizovať dovtedy riedko osídlenú dolinu Hrona a podporovať myšlienky kresťanstva.
Najstaršou časťou kláštorného komplexu bola románska bazilika, ktorú vysvätili v roku 1075. Na jej základoch v rokoch 1346 až 1375 postavili dnešnú gotickú Baziliku sv. Egídia. Po roku 1537 kláštor pod hrozbou tureckých nájazdov prebudovali na pevnosť, a tak k nemu pribudli hradby a delové bašty.
V rokoch 1929 až 1950 kláštor spravovali saleziáni. Od roku 1999 do roku 2014 sa o kláštor starali bratia rádu pallotínov (vetva kresťanstva, založená v 19. st. kňazom Pallottim). Od roku 2015 je kláštor v správe Biskupského úradu v Nitre. Kláštor je dostupný verejnosti. Tu je oficiálna stránka kláštora, tu je viac info o kláštore a jeho histórii.
Hrad Revište
Hrad postavili začiatkom 14. storočia. V roku 1678 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Imricha Thökölyho a vyplienili ho. Odvtedy je hrad v ruinách a dodnes sa z neho zachovalo len niekoľko múrov. Pod hradom je nádherná lúka a kemping, ktoré s obľubou využívajú ako táborisko vodáci splavujúci rieku Hron.
Kaštieľ v Žiari nad Hronom
Dlho pre verejnosť nedostupný, na tento kaštieľ som pozerala od mladosti. V Žiari nad Hronom totiž býva moja babka a vyrastala tam moja mamina. Dostala som sa tam až pred týždňom.
Ide o stredoveký kaštieľ, z ktorého si v 17. storočí spravili ostrihomskí arcibiskupi letnú rezidenciu. V roku 2018 odkúpilo kaštieľ mesto a odvtedy sa ho snažia zrenovovať a spraviť z neho zaujímavé miesto pre kultúru, svadobčanov, umelcov aj verejnosť. Dostať sa dnu sa dá momentálne iba v rámci projektu Pohronská hradná cesta počas prehliadok Zaži hrady inak!.
Všetky zámky a kláštory sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty, na ktorej sa v lete 2020 začali konať interaktívne prehliadky Zaži hrady inak!. Tá viedla popri banských mestách so značným rudným bohatstvom. Využívali ju obchodníci, remeselníci, ale aj uhorskí králi. V časoch osmanského ohrozenia plnili hrady strážnu a obrannú funkciu.
Za stopami histórie SNP
Pre moju generáciu je SNP minulosťou – niečo, za čo niekto niekedy bojoval, aby som mohla žiť tak, ako teraz žijem. Návštevou miest, kde prebiehali partizánske boje, si pripomíname a spoznávame svoju vlastnú históriu. Aj na strednom Pohroní prebiehal odboj.
Obce Ostrý Grúň, Kľak, Hrabičov a Prochot sa stali informačnými a zásobovacími základňami pre povstalcov. Práve tieto dediny boli 21. januára 1945 tvrdo zasiahnuté nemeckými vojskami, protipartizánskou jednotkou Edelweiss.Vyvraždili minimálne 140 ľudí (hlavne starých ľudí a deti, pretože muži bojovali) a zničili dediny.
Ja som sa bola pozrieť v pamätnej izbe v Kľaku, ktorá je pri miestnom úrade. Opýtala som sa, či ešte žije niekto, kto videl a zažil, čo sa v 1945-tom stalo. Dostala som odpoveď, že posledná pani zomrela pred niekoľkými rokmi. Až pri písaní článku som pochopila hrôzu tej odpovede. Útoky Nemcov mnoho detí neprežilo a tí, ktorí prežili, sú 75 rokov od útokov mŕtvi.
Kam ísť za stopami histórie SNP?
- Pomníky sú vybudované v obciach Ostrý Grúň, v Horných Hámroch, v Kľaku, v Novej Bani a v Žarnovici.
- Pamätnú izbu má obec Kľak. Sú v nej materiály pripomínajúce vypálenie Kľaku v roku 1945. Otvorená bola v roku 1963. Kto by sa chcel ísť pozrieť, treba sa vopred ohlásiť u starostu p. Haringa, prípadne na dverách je uvedený kontakt na pani zo susedstva. (Tel: 045 / 68 66 100, mobil: 0903 746 298). V rovnakej budove ako je pamätná izba, je ponúkané aj turistické ubytovanie, rezervovať si ho môžeš cez obecný úrad.
- Podobne, pamätnú izbu na tieto smutné udalosti má aj obec Ostrý Grúň. Pre výklad pre organizovanú skupinu je dobré dohodnúť si termín na obecnom úrade. (Tel: 045/68 66 114, mobil: 0915 498 582) V pokojnej časti obce je k dispozícii aj obecné Rekreačné zariadenie Dopravárik, ktoré má v chatkách a v hlavnej budove kapacitu takmer 100 osôb. Viac info tu.
- Koho neláka chodiť po pomníkoch a pamätných izbách, no chce navštíviť región a spoznať jeho históriu SNP, odporúčam zájsť na turistiku. Objaviť miesta, kde sa kedysi bojovalo v teréne.
Pri mojej návšteve obcí mi bolo ľúto, akú beznádej som cítila z ľudí žijúcich tam. Nič sa nedá, nie sú ľudia, nie sú peniaze, naša obec vymiera a chodia sem len chatári, ktorí neplatia dane. Pritom majú tieto obce taký potenciál…
Čo tak spraviť Escape room na tému SNP a partizánov? Alebo spraviť zážitkový deň, kedy sa každý bude môcť na 1 deň cítiť ako v koži partizánov a bude behať po miestnych horách a plniť úlohy akoby bol v 1945-tom? Alebo spraviť historickú kaviareň s predmetmi z SNP. Alebo sprevádzané tours po miestach, kde partizáni bojovali alebo sa schovávali…
Píše sa ľahko, oveľa ťažšie je niečo spraviť, no história SNP by si zaslúžila viac pozornosti a nová generácia už veľmi na pomníky neletí.
Tip na aktivitu pre deti (aj dospelých) – Hvezdáreň v Žiari nad Hronom
Žiar nad Hronom bol mojím druhým domovom vďaka babke, ktorá tam býva. Napriek tomu som nikdy do hvezdárne ako dieťa nezavítala – až teraz. Musím napísať, že hvezdáreň bola pre mňa prekvapením výletu. Majú kinosálu s kupolou a práve na ňu sa premieta vesmír. Ty sedíš pohodlne v kresle a počúvaš veľmi zaujímavý a zrozumiteľný výklad.
Určite odporúčam zájsť sem aj s deťmi. Možno kebyže som sem prišla ako dieťa, nemala by som tak negatívny vzťah k fyzike, ktorý som si si neskôr vybudovala na strednej.