Zanzibar je známy tyrkysovou, priezračnou vodou, bielym pieskom ako z rozprávky a dokonalým letným tropickým počasím. Sú však mesiace, kedy počasie nie je až tak ideálne: marec, apríl a máj. Ako to vtedy na Zanzibare vyzerá? Oplatí sa ísť alebo je to strata času?
Presne to sa dozvieš v tomto článku od Janky, ktorá bola na Zanzibare práve mimo sezóny: prvé dva májové týždne. Čítaj a zdieľaj aj kamošom.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku.
Na Zanzibar v low season. Prečo nie!
Máj je pre nás mesiacom dovolenky už viacero rokov. Tento rok nám padol do oka Zanzibar. Napriek tomu, že som vedela, že v máji je tam low season, rozhodla som sa využiť ponuku lacných leteniek. Na fórach som čítala, že nízka sezóna na Zanzibare nie je veľmi prudká, že raz za deň príde silná búrka, vyprší sa a znovu odíde.
Na Zanzibar sme prilietali skoro ráno 30.4 a odlietali zase 11.5. takže vychádza to presne na prve dva májové týždne, posledný mesiac low season. Na fórach som čítala, že najviac zrážok a vody má apríl. Kamošky, ktoré boli v apríli opisovali počasie ako jednorázové zrážky, buď 10 minútové, maximálne 30 minútové, po ktorých opäť vyjde slniečko – no a s týmto som rátala aj ja.
Máj na Zanzibare – takto to vyzeralo v realite
Pršalo každú jednu noc a boli to niekoľko hodinové zrážky. Viac krát som sa na buchotanie kvapiek o strechu zobudila, takže určite to nebola pol hodinka. Väčšinou pršalo aj ráno, cca do deviatej – desiatej. Potom bolo fajn, ale zamračene. Niekedy spŕchlo aj počas dňa alebo večer.
Z tých jedenástich dni sme mali 4 naozaj slnečné, krásna obloha. Naopak, približne 2 dni pršalo cely deň.
Ale aj keď bolo zamračené alebo pršalo, stále bolo úžasne teplo. Vždy bolo okolo tých 28 – 30 stupňov. Povedala by som, že toto je možno jedna z výhod, že sa človek necíti ako v horúcom pekle, ale je príjemne teplo.
Celý čas nám pofukoval príjemný vánok. Aj keď bolo zamračené, stále sa dalo pekne opáliť a aj keď pršalo, plážam to nijako neublížilo. Piesok znesie a pláže sú prekrásne stále. Dedina však bola „pod vodou“, všade boli jamy plné vody.
Ako vyzeral náš typický deň na Zanzibare v nízkej sezóne?
Prvý deň sme hneď doobeda vyrazili na výlety. Bolo nádherne, a tak sme si to nasmerovali na Prison island a odtiaľ na Sandbank na obed. Toto je video, ktoré som robila doobeda:
Avšak, poobede sa počasie zmenilo a pršalo až do večera. Všetko sa behom pár hodín zmenilo na nepoznanie a vyzeralo to takto:
Oplatí sa ísť na Zanzibar v nízkej sezóne?
Podľa môjho názoru je dovolenka v,,low season“ hop alebo trop. Niekto môže mať iba občasné dažde po ktorých sa krásne vyjasní, niekto môže mať nonstop zamračené. Počasie je jednoducho niečo, čo nevieš predvídať ani ovládať.
Otázkou však je, nakoľko je slnko na Zanzibare potrebné.
Opaľovať sa môžeš aj keď je zamračené, vonku je stále teplo a nie je tak teplo ako keď celý deň praží slnko. Takisto kúpať sa v mori, či chodiť po výletoch sa dá aj keď na Zanzibare prší. Zážitok a nové informácie zostanú. Nám pršalo na výlete v Jozani forest, na Spice Tour a taktiež aj keď sme išli na Mnembu.
Zhodnotenie dovolenky
Celkovej dovolenke by som dala asi 7 až 8 bodov z 10. A to kvôli tomu, že pre mňa je cestovanie o spoznávaní nových miest, ľudí, kultúr, rozširovanie si obzorov, nie len o ležaní na pláži. A to všetko sa dá, aj keď nie je jasná obloha alebo keď spŕchne.
Ale predsa len (preto tie 2-3 body dole), na dovolenku ideme aj za slniečkom, dobiť si zo slnka energiu (špeciálne, keď bývame v UK a tej jasnej oblohy tu nie je až tak veľa) a keď je viac zamračených alebo upršaných dní ako slnečných, môže to trochu pokaziť celkový zážitok.
Tipy od Juraja Hrušeckého:
- Kendwa: V Kendwe sú v podstate len dve poriadne ubytovania na pláži a to Kendwa rocks a Sunset hotel. My sme si zvolili Kendwu rocks, vyzerá trošku krajšia teraz tam stavali nový veľký bazén a nové bungalovy. Avšak, bar aj reštaurácie sú drahšie vo všetkom o cca 1000-2000 TZS v prípade niektorých jedál ako je lobster aj o 10 000TZS. Takže by som odporúčal piť a stravovať sa v Sunset hoteli. Tam sme moc spokojní neboli, nebolo to lacné a mali sme pocit, že všetko má svoju extra cenu.
Začalo to tým, že nám ponúkli taxi za 60 dolárov (v Makofi nám ponúkli za 40), potom platba kartou bola s prirážkou 10%, a keď som chcel platiť v eurách, tak mi to prerátali s nízkym kurzom, ale bolo to menej ako 10%, tak som zaplatil v hotovosti. Nemali tam takmer nikoho, lebo bola slabá sezóna, a aj tak nám chceli naúčtovať 20 dolárov za neskorší check in. To som nakoniec vybavil s manažérom, ktorý je našťastie Egypťan, takže má nejakú úroveň. Inak s lokálnymi to bolo vždy ťažké. Jediná výhoda Kendwa Rocks bude, keď dostavajú bazén, ktorý práve kopali, keď sme tam boli. Ale na takej krásnej pláži ani bazén netreba.
Poslednú noc v Stone Towne sme si dali trošku luxus, išli sme do hotela Forodhani park hotel. Nebolo to až také drahé, ľudia tam boli príjemní. Obrovská pohodlná posteľ, pekná kúpelňa, klíma. A poloha bola tiež skvelá. Majú taký mini bazén na streche, ale keďže tam celý deň praží slnko, tak voda je teplá. Nemajú bar, len chladničku s nealkom. Cena bola 60€ za noc. Celkovo sme z toho mali dobrý dojem, ale nič exkluzívne. Ale kúsok od hotela je Livingstone beach reštika, ktorá má skvelú atmosféru. Poobede majú happy hour drinky za 6000 TZS. Inak to patrí k tým drahším reštikám, ale varia tam skvelo, nám hrala aj kapela taký jazzík, sedenie na pláži. Veľmi sa nám tam páčilo.
- Nungwi: V Nungwi sme našli skvelé ubytko! Volá sa to Makofi guest house a rozhodne to odporúčam každému. Takú pohodu ako tam som dlho nezažil. Je to nové ubytko, ktoré vzniklo pred necelým rokom. Vedie to tam mladý talian Francesco s partiou lokálnych kamarátov. Je to cenovo dostupné a hlavne tam bývajú vačšinou mladí ľudia, s ktorými sme sa skvelo zabavili. Páčil sa mi aj Francescov prístup, kedy človek cíti férovosť. Napríklad pivo na bare stojí 3500 TZS, čo je lacnejšie než v obchode. Takisto som platil v eurách a Francesco mi to prepočítal podla oficialneho kurzu dolár/euro ktorý sekundu predtým vygooglil. Napríklad v Kendwa rocks mi dávali nevýhodný kurz a pri platbe kartou si účtujú 10% navyše. 🙁
Akvárium v Nungwi, kde majú korytnačky. Ono sú tam dokonca dve. Mnarani a Baraka. Od miestneho plážového predavača sme sa dozvedeli, že v Mnarani sa dajú korytnačky len kŕmiť a že majú aj maličké korytnačky. Vstupné je ževraj 10 000 TZS. My sme sa vydali do Baraka Akvárium, kde sa dá aj s korytnačkami aj plávať.
Vstupné tam je 15 000 TZS na kŕmenie a 20 000 TZS na plávanie. Na začiatku nám vedúci vysvetlil, ako sa tie korytnačky k nim dostanú. Ževraj sú to všetko korytnačky vylovené omylom rybármi, ktoré by inak asi skončili na tanieri alebo zranené by neprežili dlho. Takto ich rybári za odmenu dávajú do tohoto akvária. Po čase korytnačky pustia naspať do mora. Na tomto pricípe má fungovať aj druhé akvárium.
Neviem, či je to uplná pravda a je to čistá dobročinnosť alebo to majú viac ako biznis, ale korytnačky tam majú krásne prostredie a dobre sa o ne starajú. Plávanie s nimi bol pre mňa veľký zážitok. Odporúčam si zobrať vlastné okuliare a šnorchel. Oni ti ich radi požičajú, ale vypýtajú si 5000 TZS.
- Ubytovanie v Nungwi: naše top ubytko bolo Makofi guest house v Nungwi. Odporúčam im napísať na fb alebo na mail. Manažuje to Talian Francesco, pri dlhšom pobyte vie dať aj zľavu. Bolo to vážne TOP miesto plné mladých ludí. Na bare majú lacnejšie pivo než v obchode aj lacnú vodu. Pri platení v eurách mi to dal podľa oficiálneho kurzu dolár/euro. To sa mi páčilo, ten pocit, keď sa ťa nesnažia za každú cenu oškubať. Chalani sa vážne snažia.
Spravila som mapku Zanzibaru s popismi pláží a odporúčaniami na reštaurácie, bary, potraviny
Ak si v štádiu rozmýšľania, kam na Zanzibar pôjdeš, mapka ti určite pomôže pri výbere pláže, nehovoriac o ostatných konkrétnych odporúčaniach v Nungwi a Stone Town, ktoré som tam zakreslila. Mapku ti rada zdieľnem cez Google Maps, keď mi dáš tvoj email cez ttoto okno. Do pár minút ti automaticky príde email aj s odkazom rovno na ňu.
Viac informácií o Zanzibare sa dozvieš v samostatných článkoch:
Verím, že ti infošky pomohli si naplánovať dovolenku na Zanzibar.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.