Ostrov bieleho piesku, tyrkysovej vody a čiernych ľudí, to je Zanzibar. Je súčasťou Tanzánie a na mape ho nájdeš napravo od africkej pevniny. Je úplne iný ako to, na čo som bola doteraz zvyknutá. A čo ma tu šokovalo najviac, som spísala do tohto článku. Čítaj.
Na konci článku mám pre teba pripravenúj mapku miest, ktoré sa na Zanzibare oplatí navštíviť.
1. Tvoj najväčší problém tu je, že piesok je príliš biely a voda príliš modrá
A doslova ťa to oslepuje. Toto som nikdy nezažila. Ani na Maldivách, ani na Seychelách. Prvý deň mi doslova slzili oči pri pohľade na ten biely piesok. Toto je samozrejme super problém, no absolútne ma to šokovalo, nečakala som, že niekedy prídem na takéto miesto. Pozri toto video z pláže, 42 sekúnd Zanzibaru. Bez filtru, prisahám!

Cítiš ten pokoj? Cez fotku je to ťažké, možno je čas booknuť letenku a prísť si to vyskúšať na vlastnej koži.
Toto heslo si možno pamätáš z filmu Lion King, že? Tak vedz, že tu je to hlavná fráza. Nič nie je problém, všetko je v pohode! Je to veľmi nákazlivé a keď máš pocit, že tvoj život je plný stresu, náhlenia sa a problémov, príď na pár týždňov sem.
Domáci sú dosť fit, sú prirodzene extrovertní a kamarátski. Obézneho Zanzibarčana sme tu ešte nevideli, asi to bude dosť aj stravou, ktorá je tvorená mäsom, rybami, zeleninou, ryžou a ovocím.
Dosť tu fičí rasta kultúra: dredy, tráva, reaggae hudba. Pole-pole, čiže „pomaly, pomaly“ je tu popri Hakuna Matata (nie je problém) hlavou frázou. Napriek tomu, že sú tu ľudia prirodzene extrovertní, neradi sa fotia. Často kričia „no photo“, hákliví sú najmä na deti.

V dala-dala, lokálnom autobusíku nemali šancu – nemali kam zdrhnúť.
3. Obtiahnu ťa tu aj o to, čo nemáš
Akokoľvek milí a extrovertní Zanzibarčania sú, s tým najúprimnejším úsmevom ti dajú o 50% vyššiu cenu ako domácim.
Ide to fakt do extrémov, náš kamoš Nemec zaplatil za SIMku 10.000 šilingov (približne 4,5€), nám ju v jednom obchode chceli predať za 5000 šilingov a nakoniec sme ju kúpili na 100 šilingov (45 centov). Boli sme na seba pyšní, až sme zistili, že SIMky sa dajú získať aj zadarmo a celý ten humbuk s predávaním je len hon na turistov.
Jediné miesto, kde sú ceny fixné, sú reštaurácie a obchody, kde majú cenovky. Inak zjednávaš všetko. Dobrá cena je väčšinou 50% z toho, čo ti obchodník povedal ako prvú cenu. Veľmi dôležité je zistiť si, koľko čo stojí, potom už vieš, na čom si a si ťažšie ozbíjateľný cieľ.
4. Nie vždy tu môžeš byť svojím pánom
Zanzibar má často výpadky elektriny a vtedy tu nejde internet, nemáme svetlo, nejde klíma. Akékoľvek plány máš, môžu sa úplne zmeniť a ty s tým nič nespraviš. Proste, Hakuna Matata, pole-pole.

Keď nejde elektrina, stále sa môžeš pozerať na túto pláž. A na 99% to bude krajšie ako to, čo by si videl/a v notebooku.
5. Falošní ochrancovia žien obliehajú pláže
Volajú ich Masaiovia a pôvodne chodili na Zanzibar z Tanzánie, z Ngorongoro, aby tu chránili domácich ľudí. Pred čím, to si ani samotní domáci nepamätajú. Dnes sú ich tu plné pláže a s históriou ich spája asi už len tradičný outfit, ktorý nosia.
Ich hlavným cieľom dňa je zoznamovať sa s turistami (alebo lepšie povedané s turistkami) a ultimátny ciel je, veď vy viete čo. Niektorí pritom ani nie sú z Tanzánie, ale z iných krajín, prípadne domáci, ktorí chcú do takejto kultúry zapadnúť a „niečo“ si uloviť.
Sú neškodní, iba tak pokukujú, prípadne sa snažia zoznámiť. Keď tento článok čítajú baby, ktoré chcú skúsiť niečo nové, tu to je veľmi jednoduché, stačí pár minút na pláži, pohľad a základná konverzácia.
Zanzibar je pre mňa miestnou „pohoda kultúrou“ a dychberúcim morom perfektnou destináciou, ktorú odporúčam vidieť a zažiť. Pretože, this is Africa my friend, ako hovoria domáci.
Spravila som mapku Zanzibaru s popismi pláží a odporúčaniami na reštaurácie, bary, potraviny
Ak si v štádiu rozmýšľania, kam na Zanzibar pôjdeš, mapka ti určite pomôže pri výbere pláže, nehovoriac o ostatných konkrétnych odporúčaniach v Nungwi a Stone Town, ktoré som tam zakreslila. Mapku ti rada zdieľnem cez Google Maps, keď mi dáš tvoj email. Do pár minút ti automaticky príde email aj s odkazom rovno na ňu.
Ďalšie články o Zanzibare
Veľmi ma poteší, keď článok okomentuješ a zdielneš kamošom. Nech aj oni vidia, aký je Zanzibar!

Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.


