Panamu som donedávna brala ako prestupné letisko a ,,tú” krajinu, kam si boháči chodia prepierať peniaze cez schránkové firmy. Aj to, že sme sa tam rozhodli vycestovať, bolo iba vďaka tomu, že sme našli cenovo výhodné letenky. O to väčšie bolo naše prekvapenie, že Panama ponúka nádhernú prírodu, krásne pláže a panenské ostrovy ako z filmov a tiež kávové plantáže, na ktorých sa pestuje momentálne najdrahšia káva sveta – odroda Geisha.
Okrem toho je Panama krajinou imigrantov. Nájdeš tu ľudí naozaj z celého sveta a nikto tu nerieši témy ako rasizmus či diskrimináciu na základe farby či pôvodu. Toto všetko Panama ponúka a v tomto článku ti dám tipy, ako si naplánovať dovolenku v Paname šikovne a lacno.
Bola som tu už dvakrát, už v roku 2021 a v roku 2024. Článok som aktualizovala v apríli 2024 o nové tipy na kaviarne či reštaurácie.
Lety do Panama City sú nielen pohodlné, ale aj lacné
Do Panamy sa veľmi pohodlne lieta z Viedne. Najvýhodnejšie mi dlhodobo vychádza bookovať letenky s KLM / Air France s prestupom v Paríži alebo v Amsterdame. Z mojej skúsenosti sú najlacnejšie lety priamo na webe KLM, čo je super aj v prípade zmien leteniek (s leteckou spoločnosťou sa komunikuje ľahšie ako s predajcom, ktorý musí v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou).
Ja som inak prvýkrát začala zbierať míle, pretože lety KLM/Air France do Južnej a Latinskej Ameriky mi prídu najvýhodnejšie aj z pohľadu ceny aj letových časov. Mimochodom, Air France a KLM lietajú codeshare lety – majú spoločné lietadlo a obe spoločnosti predávajú lety, samotný let operuje jedna zo spoločností. Na webe Air France sú z mojej skúsenosti letenky o trochu drahšie ako na webe KLM.
My sme spiatočnú letenku Viedeň – Panama City kúpili za cca 400 €, čo je super cena. Tá sa samozrejme líši podľa toho, kedy let kupuješ a na aký dátum. Viac tipov si pozri v článku o tom, ako nájsť lacné letenky alebo mrkni na článok o hľadaní lacných leteniek do exotiky.
Čo vidieť v Paname a v Panama City?
Panama je známa Panamským prieplavom, no ponúka toho oveľa, oveľa viac. Kebyže mám napísať 3 hlavné veci, ktoré sa dajú v Paname vidieť, sú to krásne pláže, príroda a kávové plantáže. V Panama City, hlavnom meste, je zas ťahúňom už spomínaný Panamský prieplav a Casco Viejo.
Čo vidieť v Paname
Článkov o tom, čo vidieť v Paname je popísaných milión a niektoré sú aj dobré. 🙂 Ja som neprecestovala Panamu krížom-krážom, strávili sme tam ani nie dva týždne, a to je málo na to, aby som sa hrala na experta na tak veľkú krajinu. Dám ti ale sumár + praktické tipy a odkazy na články.
- Bocas del Toro – na toto som spravila samostatný článok, keďže som tu bola
- San Blas – nádherné ostrovy, absolútne panenské a menej turistické ako Bocas, dostať sa na ne je však mierne komplikované
- Pearl islands – neďaleko Panama City
- Atlantická strana Panamy a pláže tam, napríklad Playa Venao, Santa Catalina alebo mestečko Pedasi – tieto miesta sú oveľa menej turistické ako napríklad Bocas
- Kávové radovánky v Boquete
- Mesto David známe krásnymi horami v okolí – miesto odkiaľ sa dajú začať mnohé treky
- Vulkán Barú alebo El Valle
- Národný park Coiba, národný park Chiriqui, národný park Soberania, národný park Darien – na výber je ich fakt dosť – Panama má extrémne veľa prírody
- Panama City a Panamský prieplav
Tu je niekoľko tipov na super články, v ktorých nájdeš viac ako sto miest, kam sa oplatí v Paname ísť. Držím ti palce pri výbere:
V ďalšom texte dávam tipy na Panama City.
Panama City – najrozvinutejšie mesto Panamy
Medzinárodné lety pristávajú do Panama City a sem na 99% pristaneš aj ty. Je to mesto, kde sa ti oplatí zostať, ak:
- máš rád/rada dobré reštaurácie a kaviarne,
- máš rád/rada nočný život – v meste je veľa tanečných klubov všetkých typov, na svoje si prídu aj milovníci salsy, ktorá sa tu vo veľkom tancuje,
- máš rád/rada rozvinuté miesta – Panama City je mesto, kde sa deje biznis, kde chodia bohatí ľudia; cenovo čakaj Bratislavu – staré mesto, prípadne ceny ešte o 10% vyššie,
- prišiel/prišla si riešiť biznis, prípadne dlhodobejšie pracovať – vtedy ti Panama city dáva najlepšie podmienky na fungovanie,
- chceš sa ísť pozrieť na Panamský prieplav.
Casco Viejo – historické centrum Panama City
Panama City má krásne staré mesto – volá sa Casco Viejo, kde sú situované všetky kaviarne, reštaurácie a tiež nočný život. Je to oblasť úplne vytrhnutá z reality zvyšku Panama City a tiež Panamy ako krajiny. Ak chceš stráviť čas v Panama City, odporúčam ti stráviť ho tu.
Samotné staré mesto prejdeš za jeden deň a v mojom príspevku na Instagrame som spísala presné ulice, ktoré mi prídu najkrajšie z celého Casco Viejo. Mimochodom, Casco Viejo je ešte menšie ako bratislavské historické centrum.
Ako vidno na mapke, Casco Viejo je malý cíp vo veľkom Panama City. Je z neho krásny výhľad na mrakodrapy v iných častiach Panamy. Takýto:
Nad Panama City sa rozprestiera krásny národný park, z ktorého je výhľad aj na samotné Panama City. Aj vďaka nemu je Panama City prezývané ako jedno z najzelenších miest sveta. Ak máš chuť na prírodu, pozri si na Google Maps Metropolitan natural park.
Dalšíe štvrte Panama City
- San Francisco – známa štvrť plná mrakodrapov. Zaujímavosťou je, že veľa týchto mrakodrapov je prázdnych. Zlé reči hovoria, že si tam len uložili peniaze drogoví mafoši, no kto vie, kde je pravda. 🙂
- Costa Del Este – štvrť, ktorá bola postavená za posledných 10 rokov. Mrakodrapy, luxusné reštiky, Costa Del Este je bohatá štvrť plná expatov, ktorí tu posielajú decká do školy a majú tu svoj upscale život.
- Punta Pacifica – na oko veľmi atraktívna štvrť pri oceáne s mrakodrapmi. Rezidenčná štvrť, kde nájdeš aj známy Multiplaza Mall.
- El Cangrejo – tu nájdeš menej mrakodrapov a viac “reálneho” života. El Cangrejo je rezidenčná oblasť pre middle class ľudí, nájdeš tu veľa reštaurácií, obchodov. Život sa koncentruje okolo známej ulice Via Argentina.
- Amador – nová štvrť, na bývanie veľmi drahá, pretože je tu minimum možností na realitný biznis. Je to obľúbené miesto pre Panamčanov na rýchle vypadnutie z mesta.
- Clayton – kúsok od Panamského prieplavu, táto časť Panama City vyzerá skôr ako americké predmestie. Je to aj tým, že tu predtým boli americké základne. Bývajú tu hlavne expati, ľudia, čo pracujú pre technologické spoločnosti (kúsok ďalej je City of Knowledge, veľký technologický komplex) a ľudia, čo pracujú pre neziskovky (áno, to sú presne tie neziskovky, ktoré míňajú väčšinu vyzbieraných peňazí na svoje vlastné režijné náklady).
Ja osobne som v iných častiach Panama City nebola dlhšie ako len na kávu. Mne osobne sa tam nepáčilo a myslím, že okrem dobrých kaviarní v nich nebolo nič pre turistu zaujímavé (akurát tak lacnejšie ubytko). Ak chceš v Panama City zostať dlhšie, tak sa to samozrejme mení, no ak ideš do Panama City na pár dní, Casco Viejo mi príde ako super voľba.
Bezpečné a nebezpečné časti Panama City
Všetky vyššie uvedené časti Panama City sú bezpečné. Ako každé veľké mesto v Južnej/Strednej Amerike, aj Panama City má svoje “NO-GO” zóny. Jedna z nich začína hneď za Casco Viejo – najturistickejšou častou Panama City.
Keďže tam turisti často zablúdili, bezpečné chodníčky Casco Viejo sa rozhodli namaľovať na tmavočervenú. Turisti takto vedia, že kým vidia na chodníku či na ceste červenú farbu, je to OK. Akonáhle červená farba zmizne, ocitli sa v zóne, z ktorej treba čo najrýchlejšie preč, a to hlavne po tom, ako sa zotmie.
Nie úplne bezpečné zóny Panama City + nebezpečné zóny Panama City
- Santa Ana – práve Santa Ana je blízko ku Casco Viejo. Či si ešte v Casco Viejo alebo už v Santa Ana zistíš podľa toho, či je chodník pod tvojimi nohami namaľovaný na červeno alebo nie. A tiež to zistíš podľa toho, ako sa zmení atmosféra a ľudia, ktorí tam sú. My sme sa raz zatúlali a trvalo asi 30 sekúnd, kým sme pochopili, že tam nemáme čo robiť, a to najmä večer.
- Calidonia – tadeto a tiež cez Curundú sme prechádzali autom, keď sme sa vracali z panamského prieplavu a v meste boli zápchy. Náš taxikár sa nás vopred spýtal, či sme ok ísť cez slum a či sme pripravení vidieť, ako sa žije mimo turistickej bublinky. Ja som celú cestu slumom fascinovane sledovala, ako sa behom 500m absolútne zmenila realita, ktorú som videla. V Calidonii aj Curundú ľudia žili na ulici. Deti si tam robili úlohy, ženy prali prádlo alebo ho nosili na hlave, tancovalo sa tam, dedkovia oddychovali bez trička na verandách fajčiac cigaretku. Všade bolo veľa farieb, ale tiež chaosu, smradu a chudoby. Kto by chcel vidieť, prejdi sa cez Earth Google Maps napríklad touto ulicou.
- Curundú
- El Chorrillo
- Marañón
- San Miguel
- Boca la Caja
- Rio Abajo
- San Miguelito
- Panama Viejo – Panama Viejo nie je vyslovene nebezpečná oblasť, no pridávam ju sem, pretože si v jej okolí treba dávať pozor, no nachádza sa tam turisticky zaújimavá pamiatka. Práve Panama Viejo je totiž pôvodné historické centrum a práve tu sa nachádzajú najstaršie pozostatky osídlenia v Panama City. Bolo však zničené v 1671. Následne bolo postavené aktuálne historické centrum Casco Viejo, ktoré už spomínam vyššie. Panama Viejo, to je dnes len zopár zrúcanín a navyše to nie je úplne bezpečná štvrť. My sme tam neboli, no každý sa rozhodnite podľa seba. Tu je fajn článok s tipmi.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Kde bývať v Panama City
Ak ťa netlačí budget, ubytuj sa v Casco Viejo. Ceny sú tu trochu vyššie, no budeš v centre diania a tiež v historickom centre. My sme v Casco Viejo vyskúšali dva hotely, Selina Casco Viejo a hotel Casa Antigua. Za mňa môžem dať najlepšiu referenciu na Selinu, kde máš komunitu, život, podujatia a príjemný rooftop bar s výhľadom, ale aj kaviareň na prízemí, dobrý internet a super izbu (síce malú, ale super).
My si s Marekom vždy berieme Double bedroom so súkromnou kúpelňou (na zdieľanú kúpeľňu sme už moc starí a zhýčkaní). Pozor, kto by chcel v Seline booknuť Budget izbu, vezdte, že síce je o dosť lacnejšia, no je malinká a okno má do chodby, cez ktorú chodia ľudia. Naopak, v klasickej Double bedroom máš vlastnú kúpeľňu a tiež balkón s nádherným výhľadom.
Naopak, Casa Antigua odporučiť nemôžem. Dostali sme izbu, ktorá síce mala okno, no na chodbu. Nedalo sa otvoriť a muselo byť stále zastrené, inak by nám každý videl do izby. Vstup na rooftop bar bol viazaný na otváracie hodiny reštaurácie, ktorá tam bola, takže ráno sa tam napríklad dostať nedalo. Na recepcii boli milí a snažili sa, no produkt, ktorý predávali (ubytovanie), mal kopec problémov.
Ak chceš bývať budgetovo, Casco Viejo vynechaj a nájdi si Airbnb alebo hotel v niektorých zo štvrtí, o ktorých píšem vyššie (tie bezpečné). Ideálne tak, aby si bol/a čo najbližšie ku Casco Viejo.
Pokojne sa inšpiruj aj touto mapkou:
Tipy na reštaurácie a kaviarne v Panama City
Panama City má naozaj brutálne reštaurácie. Krásne interiéry, chutné jedlo od výmyslu sveta. Kto by čakal niečo vyslovene lokálne, toho sklamem. Panama je krajina imigrantov. Žijú tu pri sebe všetky možné národnosti sveta a to ovplyvnilo aj miestnu reštauračnú scénu.
Reštaurácie v Panama City
Väčšinu času v Panama City som strávila v Casco Viejo a tiež väčšina reštaurácií sa nachádza v Casco Viejo. Preto bude gro tipov práve na túto časť mesta.
- Nacion sushi – veľmi super pomer cena-kvalita, majú viacero pobočiek. Nacion sushi by som zadefinovala tak, že ťa nikdy nesklame a je to overená reštika za fajn ceny.
- Fonda Lo Que Hay – veľmi príjemná kuchyňa, našla som tam veľa peruánskych, mexických a iných Južno a Latino amerických jedál – pozri fotky napr na Tripadvisore alebo google maps. Naozaj chutné jedlo. Mne táto reštika veľmi sedela a aj hodnotenia má fantastické.
- Nazca 21 – peruánska reštaurácia, pôsobí na mňa veľmi domácky. Jesť sme tu nestihli, no posúvam tip.
- Santa Rita – reštaurácia super aj na steaky aj na európskejšiu kuchyňu. Luxusnejší interiér a tomu zodpovedajú aj mierne vyššie ceny.
- Mahalo – tu majú nádhernú záhradu a palmy s obrovskými listami. Majú tu výborné drinky a tiež jedlo bolo príjemné. Ceny sú vyššie.
- Nomada Eatery – naše najobľúbenejšie miesto na akékoľvek jedlo. Majú super raňajky a tiež obedy a večere. Je to nenápadné miesto s neskutočne zlatou obsluhou. Spriatelili sme sa tam s jednou z čašníčok z Venezuely, kto tam budete, pozdravujte Xiomaru. 🙂 Inak, predávajú aj výborné lokálne cigary, my sme ich doniesli domov a kamoši si pochvaľovali.
- Fonda Lo Que Hay – super reštaurácia pre tých, ktorí majú radi ryby a morské plody.
- Marzola Parilla Argentina – pre milovníkov steakov
Rooftop bary a reštaurácie s krásnymi interiérmi
Panama City má krásne rooftop bary, odkiaľ máš najkrajšie výhľady. Mne sa rooftop veľmi páčil v Seline, super je ale aj LAZOTEA – majú tu výborné jedlo a drinky, no priprav sa na viac než len bratislavské ceny. Tento bar nie je rooftop, no má prvotriedny výhľad. Je to tam veľmi pekné hlavne večer po zotmení. Krásne výhľady budeš mať aj z Vista Corona baru či vedľajšieho ISAKI rooftopu.
Okrem rooftop barov má Panama nádherné bary čo sa týka interiérov. Ja môžem odporučiť tieto:
- Pedro Mandinga room bar
- Blue Moon taphouse – piváreň
- Exilio bar – krásny bar, ktorý podáva aj tapas. Sedieť môžeš vo vnútri alebo tiež v nádhernej záhrade patriacej hotelu, v ktorom sa bar nachádza. Kto by mal väčší rozpočet a chcel na tomto nádhernom mieste plnohodnotnú večeru, je tu aj reštaurácia s názvom El Santuario.
- American Bazaar – krásny interiér. Nachádza sa v rovnakom dvore ako Exilio a Santuario, doslova na vedľajšom rohu ulice.
Kaviarne v Panama City
Kaviarne sú môj rajón a v Panama City som sa ,,vybláznila”. Jesť som nemusela, no kaviarne som chcela skúsiť 2-3 za deň. Panama City je špeciálna v tom, že je tam naozaj vysoká kaviarenská kultúra. Viacero kaviarní tiež pripravuje Geishu – najdrahšiu odrodu kávy na svete. Pripravujú ju cez filter a je charakteristická sviežou, kvetinovou chuťou. Ja práve takúto kávu milujem, a tak som si ju dopriala napriek tomu, že stála 11 USD (áno, za 200 ml kávy).
Geisha je samozrejme kvalitná káva, no tiež je to marketingový hype. Nič sa ti nestane, keď si ju nedáš. 🙂 Ceny bežného cappuccina v kaviarňach v Panama City sú +- 3 USD. Ceny bežnej filtrovanej kávy (čiže nie Geishe) na V60 alebo Chemex sú +- 4 USD.
Tu sú moje kaviarenské tipy:
- TIEMPOS – kaviareň situovaná v nádhernom priestore luxusného hotela. Majú tu naozaj prvotriednu kávu, práve tu som si dala geishu a bola výborná (za 9 USD, bodaj by nebola!). Čo sa týka jedla, to z hotelovej reštaurácie mi prišlo dosť drahé a nie úplne dobré a snacky v kaviarni zas zohrievali v mikrovlnke. Do Tiempos by som prišla na dobrú kávu a potom by som sa šla niekam najesť.
- Bajareque coffee house – keď som bola v Paname ja, mali zatvorené. Podľa mojich informácií sú ale jednou z najlepších kaviarní v Panama City. Nevynechaj ju, keď bude otvorená.
- SISU coffeehouse – novinka v Panama City, oplatí sa navštíviť ju. Majú nádherný interiér.
- Casa Sucre – tu sa budeš cítiť ako v obývačke. Majú tiež dobré raňajky aj ovocné fresh šťavy. Kávu som tu už nemala, pretože som to ,,prehnala” s kofeínom inde, no podľa hodnotení by mala byť dobrá.
- Café Unido – majú dve prevádzky v meste. Káva bola super, no mala som tu dojem, že si už stihli uvedomiť, že sú najznámejšia kaviareň mesta, a tomu prispôsobili ceny a veľkosti porcií, čo sa týka raňajok. Ja som sa tu necítila tak veľmi príjemne. Práve tu som si dala geishu za 11 USD. Robil ju brutálny barista, ktorý je vychválený na ich sociálnych sieťach. Ale nemohla som si pomôcť, prišla mi veľmi vodová, akoby dal málo kávy alebo veľa vody. 🙂 Nuž, choď ale skúsiť, cappuccino mali super.
- LETO – táto kaviareň mi prišla najlepšia z pohľadu kávy, majú však dve pobočky a ani jedna nie je v Casco Viejo. Vieš si predstaviť, ako som tam išla cez pol mesta, len aby som ochutnala ich kávu? Áno, spravila som to. Odtiaľto som si nakúpila kávu aj domov.
- Brew Bar company – tu som nestihla ísť, no posúvam tip tebe.
- Mentiras Blancas – tu som tiež nestihla ísť, no posúvam tip tebe.
Platenie v Paname
Ak sa pýtaš, v akej mene je najlepšie platiť v Paname, tak vedz, že v lokálnej, a teda v USD. A nediv sa, keď ti z americkej desaťdolárovky vydajú napríklad 2 panamské doláre. Panamské a americké doláre sa v Paname totiž používajú 1:1 a berú sa ako jedna mena.
Panama je jedna z mála krajín, kde si pred cestou zamieňam na Slovensku eurá za doláre. Tie následne využívam ako záložný cash na prípady, kedy sa nedá platiť kartou. Platenie kartou stále zostáva najlepšou voľbou, pretože tam dostaneš najlepší kurz.
Ak sa ti minie hotovosť, z bankomatov vyberieš jednoducho. Len nezabudni – vždy voľ možnosť ,,bez konverzie”, vtedy ťa to vyjde výhodnejšie.
Mesto Panama City je, čo sa týka platenia kartou a dostupnosti bankomatov, bezproblémové. V iných častiach Panamy by som sa určite uistila, že mám hotovosť, aj keď na mnohých miestach sa kartou platiť dá bez problémov.
Salsa v Paname
Panama má latino rytmus v krvi. Keď sa tu tancuje, tak je to latino – salsa, bachata. Najkomerčnejšie, čo nájdeš, je reggaeton. My sme salsa party zažili na streche Selina hotelu. Prišla kapela, ktorá celý večer hrala salsu a prišli aj profi tanečníci! Tí tancovali odušu a ja som bola v siedmom nebi. Tu je veľmi super sumár salsa podujatí. Predtým, ako sa tam vyberieš, si checkni, či sa niečo náhodou kvôli covidu nezmenilo.
Todo a DOLLAR (TAD)
Naprieč celým Panama City nájdeš obchody, kde je všetko za dolár. Nájdeš tu aj suveníry, takže keď chceš nakúpiť magnetky a nechceš za ne dávať majland, zbehni do niektorého z nich – tu je mapa. Jeden by mal byť aj v Casco Viejo, hneď vedľa Nacion sushi, no Google mapy ho neukazujú.
Zhrnutie článku v bodoch:
Letenky do Panamy: do Panamy sa veľmi pohodlne lieta z Viedne. Najvýhodnejšie mi dlhodobo vychádza bookovať letenky s KLM / Air France s prestupom v Paríži alebo v Amsterdame.
Čo vidieť v Paname: Bocas del Toro, San Blas, Pearl islands, atlantická strana Panamy, kávové radovánky v Boquete, mesto David, Vulkán Barú alebo El Valle, NP Coiba, NP Chiriqui, NP Soberania, NP Darien, Panama City a Panamský prieplav.
Kde sa ubytovať v Paname: ak ťa netlačí budget, ubytuj sa v Casco Viejo. Ceny sú tu trochu vyššie, no budeš v centre diania a tiež v historickom centre.
Reštaurácie a kaviarne v Panama City: Panama City má naozaj brutálne reštaurácie. Krásne interiéry, chutné jedlo od výmyslu sveta. Kto by čakal niečo vyslovene lokálne, toho sklamem.
Panama je fajn a ak pôjdeš, tak si ju poriadne uži.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.