Taliansko má aj po osemnástej návšteve stále čo ponúknuť. Môžeš ho pochodiť krížom-krážom a ver mi, že nebudeš vidieť všetko. Bude ťa to lákať opätovne sa vracať. Niet sa čomu čudovať. Táto čižma je už raz taká. 😀 Sama mám o Taliansku na blogu toľko článkov, že nechápem. Práve čítaš ďalší z nich. Tentokrát o jeho farebných, ba až najfarebnejších lokalitách, ktoré ale odporúčam vidieť ešte pred sezónou, lebo miestami je tu v lete tesno, a to fakt nechceš.
Cinque Terre
Cinque Terre je päť farebných a asi aj najznámejších dediniek na pobreží Ligúrskeho mora. O každej z nich ti poviem pár viet. Viac som napísala v sérii článkov.
Manarola
Manarola je pre mňa č.1. Atmosféra bola veľmi príjemná, dedinka nebola ani veľká, ani malá. Nie je ani tak strmá ako Riomaggiore alebo Corniglia. Celý kopec rovno nad mestom je posadený viničom a krásne zákutia boli takmer všade, nie len na jednom či dvoch miestach. V Manarole ale nenájdeš žiadnu pláž na kúpanie.
Riomaggiore
Riomaggiore je často označovaná aj ako prvá dedina Cinque Terre. Je najväčšia a ak turisti prespávajú v Cinque Terre, najčastejšie je to tu. Riomaggiore má aj najviac reštaurácií či potravín, takže si pokojne sprav zásoby na výlet už tu. Priprav sa na to, že dedinka je poriadne strmá.
Corniglia
Spolu s Riomaggiore je Corniglia najstrmšia dedina v Cinque Terre. Z vlakovej stanice treba prejsť takmer 400 schodov a do mesta to trvá asi 20 minút. Dedina ako taká nemá nič vyslovene špeciálne. Pekný je len ten jeden výhľad – tu + ďalej od dedinky smerom k Blue Trail do Vernazzy.
Vernazza
Vernazza je spolu s Manarolou pre mňa najkrajšou dedinkou Cinque Terre. Pekný výhľad je takmer z každého miesta. Fajn je, že tieto dedinky si vieš pozrieť v rámci niekoľkodňového treku. Treba si ale pozrieť aktuálne infošky a neísť v lete, keď je tam ako v pekle. Inak, Vernazza je tiež špeciálna hradom na útese.
Monterosso
Posledná do pätice Cinque Terre dediniek je Monterosso al Mare. Pre mňa bola asi najslabšia (pre teba však nemusí byť), no neochutnať tu talianske biele víno a antipasti v podobe olív, syrov a hrozna, to by bol hriech. Bolo to tu fajn, ale viac sa mi páčilo v prvých štyroch dedinkách. Jej plusom ale je, že sa nenachádza na útese, a tak nemusíš chodiť po schodoch ako pri ostatných.
Portofino
Portofino najľahšie navštíviš, ak sa chystáš pobudnúť práve na severe Talianska, pri Cinque Terre. Je to naozajstná pastva pre oči. Udivuje ma, ako dokázali vzniknúť takéto úchvatné aj keď miestami až gýčovo krásne miesta. Prečo som sa ešte do Talianska nepresťahovala? 😀 Keď raz na staré kolená skončím s blogom, tu ma nájdete.
Amalfi
Amalfské pobrežie dostalo pomenovanie podľa tohto mesta. Rovnako ako susedné mestá ponúka ohromujúce výhľady na prímorské mestá, úzke strmé uličky či pravú taliansku kuchyňu. V Amalfi je navyše obľúbená aj stredoveká katedrála Duomo di Amalfi. Architektonickým skvostom je tiež múzeum Museo della Carta.
Ravello
Ravello je pre mňa hidden gem Amalfského pobrežia. Nie je tak preľudnené ako zvyšné blízke mestá a presne to chceš. Stoja tu vily, odkiaľ máš neuveriteľné výhľady na útesy, napríklad z Villa Cimbrone. Naopak, Villa Rufolo skrýva prekrásne pestované (aj visuté) záhrady, odkiaľ je rovnako neskromne pekný výhľad!
Positano
Positano je asi najznámejšie mestečko na Amalfskom pobreží. Za mňa je aj najkrajšie. Ešte v novembri som tu behala v kraťasoch a predpokladám, že je to možné už aj v máji, preto ak sem raz plánuješ ísť, vyber si čas mimo leta. Aj keď na kúpanie to ešte/už nebude, no vyhneš sa aj tak preplnenej pláži.
Sorrento
Citrónová zmrzlina, vysoké útesy, morský vánok vo vlasoch – to všetko a oveľa viac dáva Sorrentu čaro. Je veľmi ľahko dostupné aj bez auta, a to vlakom priamo z Neapolu. Tento vlak má zastávku tiež v Pompejách, a tak je to skvelý spôsob, ako si šikovne zorganizovať výlet. Rátaj ale minimálne so 4 dňami, ak sa nechceš všade ponáhľať.
Burano
Burano je tak trochu v tieni Benátok. Málokto si spraví z Benátok čo i len jednodňový výlet loďou na pestrofarebný ostrovček Burano. Pritom je tu minimum turistov a nádherné scenérie farebných fasád domov skláňajúcich sa nad kanálom. Známy vďaka výrobe čipky a koláčikmi Buranelli.
Capri
Luxusný ostrov Capri je známy hlavne pre svoje hornaté pobrežie a skalnaté útvary vyčnievajúce z mora. Skrýva toho ale viac. Jeho úzke uličky lemované kvetmi, kde turisti sŕkajú limoncello a obdivujú honosné vily s exkluzívnym ,,vibeom“ sú populárne a dostupné pre každého cestovateľa.
Ponuka je doslova pestrá a výber nechávam na tebe. Nezabudni článok poslať aj kamošom, ktorých vezmeš so sebou.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.