Cinque Terre = 5 dedín na útesoch. Každá jedna je farebná, čarovná a dychberúca a patrí medzi TOP skvosty. Dedinky Cinque Terre nájdeš na severe Talianska, necelé dve a pol hodinky od mesta Florencia.
Sú to nádherné farebné dedinky vtesané do skál s výhľadom na more. Tieto výhľady ťa budú baviť ale aj vyrážať dych. O tom, ako sme tam strávili pár dni som napísala článok. Nájdeš v ňom tipy na chutné reštaurácie, ubytovanie ale aj perfektné vychytávky. Príjemné čítanie.
Čo potrebuješ vedieť o Cinque Terre
Cinque Terre tvorí 5 dedín: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Všetky sú postavené na útesoch a majú farebné domčeky, ktoré im pritiahli masovú popularitu. Pôvodne ide o malé rybárske dediny a zmienky o nich sa datujú už do 11.storočia.
Dediny sú prepojené vlakom, ale aj trekovými chodníkmi. Okolo Cinque Terre sa nachádza národný park a celá oblasť je plná viníc. Vína z Cinque Terre dokonca majú aj označenie DOC (Denominazione di origine controllata).
Bývať môžeš priamo v jednej z dediniek, čo je však drahšie z pohľadu cien ubytovania a stravy, alebo v neďalekých mestečkách – napríklad La Spezia či Levante. Tieto sú od dediniek Cinque Terre vzdialené 7-20 minút jazdy vlakom.
Kedy ísť do Cinque Terre?
V júli a auguste je v Cinque Terre najviac ľudí. Je tiež najteplejšie, čo nie je ideálne pre tých, ktorí chcú prejsť dedinky pešo. Máj, jún, september a október sú mesiace, kedy je turistov viac, no nie je tak plno. Ostatné mesiace má Cinque Terre vyslovene OFF SEASON, čo znamená, že je zatvorená väčšina reštaurácií a obchodov.
My sme boli vo februári – čiže v offseason a boli sme tam takmer sami – zopár turistov a lokálni Taliani. Mali sme príjemných 15 stupňov a prázdno. Bolo to veľmi príjemné.
Ideálne mesiace na návštevu Cinque Terre sú z môjho pohľadu druhá polovica marca, apríl, máj, prípadne začiatok júna a koniec septembra, prípadne október. Určite by som sa vyhla júlu a auguste. Rovnako ako Santorini či mestá na amalfskom pobreží, aj dedinky Cinque Terre sú malé a ak sú preplnené turistami, nie je to ono. Február, prvá polovica marca či november sú tiež OK. Výhodou je, že máš Cinque Terre doslova takmer pre seba.
Najviac ľudí je v Cinque Terre v dni, kedy tam prichádzajú veľké výletné lode. Týmto dňom by som sa vo veľkom vyhla. Tu nájdeš rozpis kedy lode prichádzajú. Vyhni sa hlavne veľkým lodiam, ktoré majú nad 3000-4000 pasažierov.
Čo sa oplatí vidieť v Cinque Terre?
Dediny Riomaggiore, Manarola, Corniglia a Vernazza sú najpopulárnejšie dediny v Cinque Terre. Do “päťky” sa zarátava aj dedina Monterosso, ktorá ale nie je tak obľúbená a ani tak fotogenická. Nižšie som najprv spísala konkrétne tipy na 5 dediniek Cinque Terre.
V okolí je však viacero ďalších mestečiek, ktoré nemajú svetovú popularitu, no sú krásne. Tipy na ne nájdeš v samostatnom článku o menej turistických miestach v okolí Cinque Terre. Uvidíš, zamiluješ si ich.
Tipy na dedinu Riomaggiore v Cinque Terre
Dedina najbližšia k mestu La Spezia, často označovaná aj ako prvá dedina Cinque Terre. Je najväčšia a ak turisti prespávajú v Cinque Terre, najčastejšie je to tu. Riomaggiore má aj najviac reštaurácií či potravín.
- Vlaková stanica: cesta z vlakovej stanice do mesta trvá cca 5 minút, ide sa cez tunel.
- Strmosť: Riomaggiore je pomerne strmá dedina a priprav sa na veľa schodov. Hlavne keď chceš prejsť úzke bočné uličky.
- Pláž: Riomaggiore má pláž – cca 10 minút od mestečka.
- Odkiaľ je pekný výhľad: Z prístavu, napríklad odtiaľto, z mora a z kostolíka na kopci.
- Vinič: je vidno hore nad dedinou, no výrazne nezasahuje do dediny.
- Trekovanie: žiaľ, z Riomaggiore sa cez trekový chodník nedá ísť do druhej dediny Manarola. Je dlhodobo zatvorený (viac o tom v tomto článku). Jedinou možnosťou dopravy do ostatných dedín je vlak. Trekovať môžeš smer Tellegafo alebo mesto Porto Venere, treky nájdeš tu.
- Môj subjektívny dojem: Mesto je pekné, no ničím špeciálnym ma neočarilo. Akoby pri ostatných dedinkách jeho krása zanikla.
Tipy na reštaurácie v Riomaggiore:
- Enoteca Dau Cila – dobré víno, aj jedlo. Určite si daj ryby alebo morské plody.
- A Pie’ de Ma’ – vináreň a reštaurácia v jednom, dokonca na útese s krásnym výhľadom (super napríklad na západ slnka).
Tipy na dedinu Manarola v Cinque Terre
Druhá dedinka v Cinque Terre.
- Vlaková stanica: cesta z vlakovej stanice do mesta trvá cca 7 minút, ide sa cez tunel.
- Strmosť: 4 dediny z piatich sa nachádzajú na útese (iba Monterosso sa nenachádza na útese), takže v každej dedine nájdeš schody. Manarola však nie je tak strmá ako napríklad Riomaggiore alebo Corniglia, o ktorej budem písať.
- Pláž: tu nie je.
- Odkiaľ je pekný výhľad: hneď po vystúpení z vlaku a z viewpointu tu. Pekný výhľad je aj od kostola, tam vidno hlavne kopec s viničom a strašiakmi proti vtákom. Celá dedina je však fotogenická a krásna takmer odvšadiaľ.
- Vinič: Celý kopec rovno nad mestom, vidno ho takmer odvšadiaľ. Veľmi fotogenické miesto.
- Trekovanie: žiaľ, z Manaroly sa nedá ísť ani do prvej, ani do tretej dediny, trekové chodníky sú zatvorené (viac o tom v tomto článku). Jedinou možnosťou dopravy medzi dedinami je vlak. Keď chceš trek z Manaroly, môžeš sa odvážiť na tento veľmi strmý trek do dediny Volastra. Odtiaľ budeš mať nádherný výhľad na Manarolu a celé pobrežie. Priprav si ale dosť vody a silné nohy – je to viac ako 1000 schodov a cca 3 hodiny chodenia.
- Môj subjektívny dojem: Manarola je pre mňa č.1. Atmosféra bola veľmi príjemná, dedinka nebola ani veľká, ani malá. Krásne miesta boli takmer odvšadiaľ, nie iba z 1-2 miest. Veľmi ma tešil kopec s viničom.
Tipy na reštaurácie v Manarola:
- Nessun Dorma – tak, sem sa chodia chodiť influenceri (súdiac podľa počtu fotiek, ktoré som našla na internete). Ja som o nej samozrejme nevedela, našla som ju až na odporúčania pri písaní článku. Táto reštaurácia má ale naozaj všetko – výhľad, výborné víno aj ľahké jedlo. Ceny sú vyššie – no s tým človek ráta. Raz za život je to dobrá investícia.
- Trattoria Dal Billy – tradičná rybacia reštaurácia. Kto má rád ančovičky či morské plody si príde na svoje.
Tipy na dedinu Corniglia v Cinque Terre
Tretia dedinka uprostred Cinque Terre.
- Vlaková stanica: Nachádza sa mimo mesta a po vystúpení z vlaku treba buď nasadnúť na miniautobus, ktorý ťa vezme do centra (iba v sezóne) alebo si to vyšliapeš pešo po strmých schodoch (cca 15 minút).
- Strmosť: Spolu s Riomaggiore je Corniglia najstrmšia dedina v Cinque Terre. Z vlakovej stanice treba prejsť takmer 400 schodov a do mesta to trvá asi 20 minút. Z vlakovej stanice premáva aj autobus. Ten odchádza akonáhle sa naplní. Ide o minibus, takže keď príde vlak, bež k autobusu medzi prvými alebo sa priprav na čakanie.
- Pláž: hneď vedľa mesta Corniglia sa nachádza “pláž”. Tie úvodzovky som napísala, pretože ide o kamenistú, veľmi úzku pláž, ktorá nie je ideálna na kúpanie.
- Odkiaľ je pekný výhľad: jedine z diaľky mimo dediny. Týmto ma Corniglia sklamala. Dedina ako taká nemá nič vyslovene špeciálne. Pekný je len ten jeden výhľad – tu + ďalej od dedinky smerom k Blue Trail do Vernazzy. Pekný výhľad na Cornigliu je počas prvej časti treku do Vernazzy.
- Vinič: Corniglia je obkolesená viničom.
- Trekovanie: Z Corniglie sa dá ísť do Vernazzy, štvrtej dediny. Trek trvá približne 2,5 – 3 hodiny. Tento sme absolvovali aj my. Je zvládnuteľný pre každého s aspoň základnou kondičkou – detaily tu. Alternatívou je menej známy trail.
- Môj subjektívny dojem: Corniglia bola prvá dedinka, ktorú sme v Cinque Terre navštívili. Úprimne, bola miernym sklamaním. V samotnej dedine totiž vôbec nemáš nádherné výhľady ako z fotiek. Treba ísť na cestu nad dedinu, aby to vyzeralo pekne. A to mi príde nepraktické.
Tipy na reštaurácie v Corniglia:
- Enoteca Il Pirun – chýry o dobrých gnocchi či cestovinách s morskými plodmi sa doniesli až ku mne. A majú aj dobré víno!
- Osteria A Cantina De Mananan – ďalšia dobrá reštaurácia zameraná na cestoviny, ryby a morské plody. A vraj majú výborné dezerty.
Tipy na dedinu Vernazza v Cinque Terre
Predposledná z dediniek.
- Vlaková stanica: vlak stojí priamo v meste.
- Strmosť: podobne ako Manarola. Vernazza je strmá, no nie tak ako napríklad Corniglia alebo Riomaggiore.
- Pláž: pláž je malá, no je.
- Odkiaľ je pekný výhľad: z pláže, z hradu Doria. Najkrajší výhľad je však odtiaľto – kto pôjde pešo z Corniglie, toto miesto bude prechádzať. Kto príde vlakom, určite tam choď, nádherný výhľad. Pekné je však celé mestečko, nech si kdekoľvek, výhľad je krásny.
- Vinič: viniču okolo mesta Vernazza nie je veľa.
- Trekovanie: Z Vernazzy môžeš ísť buď do Corniglie (pozor ale, počas cesty je tam strmý úsek z ktorého ti hrozí poriadna svalovka, rátaj s 2,5-3 hodinami, detaily tu. Takisto môžeš ísť z Vernazzy do poslednej dedinky, Monterosso (2,5 hodiny, detaily tu).
- Môj subjektívny dojem: Vernazza je spolu s Manarolou pre mňa najkrajšou dedinkou. Pekný výhľad je takmer z každého miesta. Vernazza je tiež špeciálna hradom na útese.
Tipy na reštaurácie v Vernazza:
- Gelateria Il Porticciolo – Zmrzlina ako lusk!
- Il Pirata – reštaurácia dvoch sicílskych bratov. Okrem cestovín majú aj perfektné dezerty.
Tipy na dedinu Monterosso v Cinque Terre
Posledná a najmenej známa dedinka Cinque Terre. Ako jediná nie je postavená na útese, ale na rovinke. Mesto je rozdelené na novú a starú časť. Oplatí sa pozrieť si obe.
- Vlaková stanica: vlaková stanica je priamo v mestečku.
- Strmosť: dedina je takmer úplne na rovine.
- Pláž: Monterosso má najväčšiu pláž tiahnucu sa popri celom mestečku.
- Odkiaľ je pekný výhľad: Monterosso nie je veľmi na výhľady. Pekne je pri tejto soche a tiež hore nad dedinkou.
- Vinič: dedinka nemá v okolí vinič.
- Trekovanie: z Monterosso sa dá trekovať do dediny Vernazza (cca 2,5 hodiny – detaily tu) a tiež k scénickému výhľadu S.Antonio Mesco (cca 1h, detaily tu) až do mesta Levanto (ďalšie 2 hodiny, detaily tu).
- Môj subjektívny dojem: Monterosso je úplne iné ako ostatné dediny. Narovinu – nie je tu tak pekne a farebne ako v ostatných dedinách. Ak však chceš spojiť návštevu Cinque Terre aj s oddychom a ležaním pri mori, táto dedina je asi jediná, kde sa to dá – prišla mi ako také milé malé prímorské mestečko s plážou. Navyše, nie je tu tak veľa turistov ako v ostatných dedinách v Cinque Terre.
Tip na reštauráciu v Monterosso:
Osteria – talianske špeciality – cestoviny a morské plody. Stačí sa pozrieť na obrázky a pochopíš.
Na samotné prejdenie dedín ti stačí hodinka. K tomu prirátaj, ak sa chceš ísť vykúpať, prípadne najesť či len tak sedieť a pozorovať scenériu. Samozrejme, v každej z dedín vieš stráviť aj celý deň.
- Ak chceš vidieť všetky dediny a pôjdeš vlakom, autobusom alebo loďou (tu sú tipy na dopravu po Cinque Terre), stačí ti aj jeden deň, no priprav sa na náročný deň. Dediny majú kopec schodov a nachodíš sa. Ideálne sú dva dni.
- Ak chceš vidieť všetky dediny a dať minimálne jeden trek (odporúčam trek medzi Cornigliou a Vernazzou – cca 2,5 hodiny), potrebuješ dva dni. Ak chceš spraviť viac trekov, potrebuješ ešte viac dní.
Jedlo v Cinque Terre
V dedinkách nájdeš mnoho reštaurácií, vinoték alebo rýchlych snackov. Priprav sa však, že ceny sú vysoké – jedlo od 10€ do 20€ je bežná vec a keď chceš pohár vína, ten bude za 6€ – 7€. Ak chceš počas výletu do Cinque Terre ušetriť, vezmi si jedlo so sebou a sprav si piknik na pláži či v prístave (pozor, v lete to bude skôr boj o nájdenie si miesta ako romantika).
My sme si do Cinque Terre priniesli ovocie a šunky a syry. Hovorili sme si, že snáď nebudeme za sedlákov, no neboli sme si istí, či bude otvorených dosť reštaurácií. Nakoniec sme po ceste stretli veľa ľudí, ktorí spravili podobne – mali v ruksaku ovocie či rýchle snacky. Tie sa hodia aj počas trekov, kde nie je možnosť zbehnúť do reštaurácie.
Ako som si výlet po Cinque Terre naplánovala ja?
My sme sa v prvý deň odviezli do dedinky Corniglia. Odtiaľ sme išli pešo do Vernazzy a odtiaľ vlakom do Monterosso. Vyrážali sme okolo 12:00 z La Spezie a domov sme prišli pred 20:00, kompletne mŕtvi, zrelí do postele.
Takto som to vymyslela, pretože som vedela, že všetkých 5 dedín už v ten deň nestihneme a z Corniglie sa dá ísť pešo do Vernazzy. Riomaggiore a Manarola nemajú otvorené chodníky medzi nimi a Monterosso zas nie je tak pekné. Preto sme si vybrali tento trek a nie iný.
Na ďalší deň sme išli hneď ráno (rozumej 10:30) z La Spezie a pobehali sme zvyšné dve dedinky Riomaggiore a Manarola. Dopravu sme riešili vlakom. O 15:00 sme už sedeli vo vlaku smer La Spezia a následne Florencia.
My sme ale v Cinque Terre boli kompletne mimo sezóny (február). Neboli tam ľudia, dosť reštaurácií či vinoték bolo zatvorených, nenakupovali sme suveníry (radšej si ich kúp v La Spezii alebo Levante) a tiež sme sa nekúpali. Počas sezóny v teplejšom počasí by nám asi toľko času nestačilo.
Ako sa zbaliť na výlet do Cinque Terre
Vezmi si ruksak, nie kufor. Či plánuješ bývať v Cinque Terre alebo v okolitých mestách, všade nájdeš nerovné chodníky, na ktorých ti kufor bude trkotať na celú ulicu. Navyše, v Cinque Terre je všetko dole/hore kopcom a uličky sú úzke. Ak si vezmeš kufor, v Cinque Terre ho budeš nosiť na rukách. To nechceš.
MAPKA miest v Cinque Terre:
Všetky tipy na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť som hodila do mapky, ktorú ti rada zdieľnem. V mapke nájdeš aj tipy na krásne (no menej turistické) miesta v blízkosti Cinque Terre.
Prečítaj si aj tieto články s tipmi na krásne Taliansko:
Dúfam, že som ti dala aký-taký prehľad, ako to v Cinque Terre funguje. Ak máš predsa len ešte nejaké otázky, napíš ich do komentára, hneď ich zodpoviem.

Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už tretiu edíciu so 70% nového obsahu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.


