Vyše 6000 gréckych ostrovov a ostrovčekov spôsobuje mnohým dilemu. Ktorý z nich sa oplatí navštíviť? Grécke ostrovy sú kolektívne rozdelené do niekoľkých skupín – Iónske ostrovy, Eubója, Severné Sporady, Severoegejské ostrovy a Východoegejské ostrovy (vrátane Južných Sporád), Kyklady, Argosarónske ostrovy a Krétsky oblúk.
O ostrovoch Zakynthos, Skiathos, Lefkada, Korfu, Kréta či Santorini si už teraz môžeš prečítať na mojom blogu. V tomto článku však nájdeš prehľad tých, ktoré sú pomerne neobjavené a nenájdeš tu davy turistov. Mrkni tiež na obsiahlejší zoznam a vyber sa objavovať nepoznané.
Prikladám aj mapku ostrovov, aby si si vedel/a predstaviť, kde sa zhruba nachádzajú.
Kefalónia
Kefalónia sa spolu so známejšími ostrovmi Lefkada, Zakynthos či Korfu a menej známymi, napríklad Kythira a Itaka, radí pod Iónske ostrovy. Práve na nádhernej a nie až tak turistickej Kefalónii nájdeš najvyššie pohoria Iónskych ostrovov. Je tiež známa pre svoje piesočnaté skryté zátoky.
Nevynechaj pláže Myrtos a Antisamos, tie sú fakt chutné. Ak si ozajstný milovník prírody, skoč k jazeru Melissani, to patrí k najkrajším miestam celého Grécka.
Marathonisi a Cameo
Tieto dva ostrovčeky sú skryté poklady blízko populárneho Zakynthosu. Marathonisi má prezývku ,,korytnačí ostrov“. Názov napovedá, že tu nájdeš korytnačky, a veru neklame, naozaj sa tu liahnu. Nedá sa tu však preconovať, čo aj podporujem, a tak je najjednoduchšie priletieť a bývať na Zakynthose.
Potom je tu Cameo, súkromný ostrov, pri návšteve ktorého platíš akési vstupné, no tento poplatok zahŕňa aj drink. Sú tu krásne lokality s výhľadmi, no opäť tu bude prenocovať ťažšie, pretože často býva vybookovaý kvôli svadbám. Kto by nechcel mať svadbu na opustenom krásnom ostrove? 🙂
Lefkada
Moja milovaná Lefkada sa mi stala láskou na prvý pohľad. Doposiaľ málo objavený Iónsky ostrov, ktorému sa ďalšie roky bude dostávať čoraz viac pozornosti, no stihla som ho ešte veľmi nepoznačený turistami. Stretli sme tu však uja, ktorý ďalekohľadom sledoval, či si niekto neľahol na lehátko, aby po ňom mohol vyštartovať a skasírovať ho. 😀
Okrem toho, tá nebeská karibská voda, ktorá lemuje Lefkadu, je neuveriteľná a výhľady z tavern a beach barov sú často až rozprávkové. Lefkada je proste grécky sen, ktorý chceš zažiť.
Kyklady
Nasledujúce ostrovy sú súčasťou súostrovia Kyklady, kam ešte patria aj známejšie Santorini či Mykonos.
Naxos
Naxos je najväčším ostrov Kyklád a so svojimi scenériami, dlhými plážami či žiarivobielymi domčekmi mi akýmsi spôsobom pripomína Benátky. Zatiaľ nie je až tak turisticky populárny ako jeho bratia, no objavovať jeho zákutia je snom každého, kto nemá rád miesta, ktoré prekypujú turistami.
Dostať sa sem vieš vnútroštátnym letom z Atén, no ak by si mal/a chuť vyskúšať island-hopping, v Aténach naskoč na trajekt a za 5 hodín si na dokonalom mieste, ako v raji.
Paros
Ak by som ti mala poradiť len jeden grécky ostrov, ktorý fakt stojí za to, tak je to Paros. Teraz je najlepší čas ísť ho vyskúšať. Paros je niečo medzi Mykonosom a Santorini, oplýva neuveriteľnými piesočnatými plážami, ktoré dokonalo ladia s tradičnými dedinkami s bielymi domami a modrými strechami v záplave ružových krov.
Najvhodnejšie je ísť sem v máji alebo v septembri, kedy je tu menej rušno a ceny sú nižšie. Vieš sem prísť trajektom z Mykonosu za zhruba polhodinku.
Milos
Ak si bol v parížskom Louvri, možno si zachytil/a slovné spojenie Venus de Milo. Nevymodeloval ju žiadny Milo, no pochádza z krásneho gréckeho ostrova Milos, kde bola nájdená v 19. storočí. Objavil ju roľník, ktorý hľadal vhodné kamene na stavbu múru. Toto však nie je jediný dôvod, prečo by si mal objaviť ostov Milos.
Pre mňa je Milos jedným z viac luxusnejších ostrovov, no možno to bude tým, že tu vieš nájsť naozaj úchvatné, exkluzívne pláže, ktoré sú lemované skalami. Povedala by som, že sú to európske Seychely.
Symi
Ďalšími ostrovmi, kde nájdeš grécke krásy, sú Dodekanézy, kam sa zaraďuje aj najväčší ostrov Rodos. Patrí sem napríklad aj ostrovček Symi. Ten leží blízučko tureckého Bodrumu a prístavu Marmaris. Ak si náročný typ cestovateľa, stav na Symi. Je zaliaty slnkom, oddýchneš si tu a naješ sa vo vynikajúcich reštauráciách s morskými plodmi.
Je to ideálna destinácia pre rodiny s deťmi, no aj pre zaľúbencov či ako inšpirácia na svadobnú cestu. Možno aj svadbu. Uvidíš, keď ho skúsiš na vlastnej koži.
Kos
Ostrov Kos je celosvetovo známy svojimi úžasnými piesočnatými plážami, ako je pláž Agios Foka, Lagada, Kardamena alebo Agios Stenanos. Vieš sa sem dostať priamo s Ryanairom, a tak je skvelou voľbou letnej dovolenky namiesto stálice menom Chorvátsko. Bež objaviť tento ostrov, kým tam nie sú všetci tvoji kamoši.
Kos, ktorý sa tiež nachádza pred prímorským letoviskom Bodrum, je totiž jedným z najkrajších gréckych ostrovov a ver mi, že ťa tu čaká poriadny oddych.
Hydra
Asi najkrajším argosarónskym ostrovom je Hydra. Svoje o tom vedel aj kanadský spevák Leonard Cohen, ktorý si ju tak zamiloval, že tu často dovolenkoval. Možno aj preto, že ho tu nikto nenašiel a dokonale sa vedel stratiť v jej uličkách. Z Atén je to na Hydru čo by kameňom dohodil.
Zaujímavosťou Hydry je, že tu nepochodíš na aute, pretože sa tu vôbec nejazdí. Presúvať sa môžeš vodnými taxíkmi alebo tou menej odporúčanou formou dopravy – na oslíkoch. Netráp ich. 🙂
Dúfam, že si vďaka tomuto článku načerpal/a dostatok inšpirácie na ďalšie cesty Gréckom.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.