Francúzsko je super, no vďaka nie až tak ideálnym spojom nízkonákladoviek z našich letísk, je menej dostupné. A to treba využiť! V tomto článku nájdeš inšpiráciu na výlety Francúzskom. Od severu na juh a od západu na východ. Stačí si vybrať a cestovať. Výber je naozaj úzky a miest je oooooveľa viac.
Azúrové pobrežie
Côte d’Azur alebo Francúzska riviéra je za mňa najkrajšia časť Francúzska. Nachádza pri Stredozemnom mori a práve tu sa nachádza kooopa krásnych mestečiek s chutnými uličkami, ktoré zdobia farebné okenice. Najznámejšie mesto, kam vieš priletieť, je Nice.
Odtiaľ je to kúsok do nádherného Mentonu, do malého kniežatstva Monako alebo na opačnú stranu do Cannes a Saint-Tropez. Vieš si spraviť presne takúto tour a domov odletieť z prístavného mesta Marseille, ktoré je rovnako bránou do Provence. Najlacnejšie ťa to vyjde mimo sezóny.
Provensálsko
Provensálsko pokrýva juhovýchodné pobrežie Francúzska. Je to hlavne levanduľový raj a nemenej si ho turisti užívajú vďaka neustále slnečným dňom a príjemnému počasiu. Je to také francúzske Toskánsko. Očarí ťa architektúra regiónu aj jeho chute, kde prevláda typická francúzska kuchyňa.
Čo viac si priať, ako dovolenku v pokojnej destinácii, kúsok od mora? Prečo sem nechodím častejšie? Jáj, áno, tie spoje si vyžadujú trochu viac času. Keď sa sem dostaneš, ideál je mať požičané auto, nech si to vieš pobehať po svojom.
Dedinky v regióne Grand Est
Francúzsky región Grand Est (bývalé Alsasko) leží, ako už názov napovedá, na východe krajiny. Svojím tvarom pripomína východné Slovensko. Jeho hlavným mestom je Štrasburg, kde sídli Európsky parlament. No schovávajú sa tu ešte krajšie miesta. Dedinky Colmar, Eguisheim či Riquewihr.
Tieto patria medzi najkrajšie vo Francúzsku, doslova sú ich skrytými pokladmi. Vyzerajú ako filmová kulisa, sú farebné v typickej alsaskej architektúre a ich uličky učarujú naozaj každému! Druhé spomenuté sú menej známe ako Colmar – pre info, ak sa chceš vyhnúť davom.
Hlavné mesto Paríž
Väčšina hlavných miest skrýva svoje jedinečné čaro. Ani Paríž nie je výnimkou. Nehovorí sa mu mestom zaľúbených len tak pre nič, lásku tu ozaj cítiť na každom rohu. Vyčleň si naň aspoň 2 celé dni, lepšie budú 3. Mesto je veľké a síce sa hlavné must-see dajú vidieť za jeden deň, nechceš sa náhliť.
Čo nesmieš vynechať? Eiffelova veža, Arc de Triomphe, bazilika Sacre Coeur, Notre Dame, Louvre či Moulin Rouge sú klasiky. Zbehni aj do Versailles či do Disneylandu.
Francúzske Alpy
Na hraniciach Švajčiarska, Talianska a Francúzska sa týči najvyšší vrch Európy Mont Blanc. Vieš sa sem dostať aj zo Ženevy, no aj z Grenoble (na fotke). Grenoble je rovinaté mesto na úpätí Álp, ktoré návštevníkovi má čo ponúknuť pokojne na predĺžený víkend.
Z Nice vedie zaujímavá trasa po stopách slávneho cisára, Napoleon’s route, ktorá končí v Grenoble. Odtiaľ si môžeš dať zachádzku ešte do Lyonu a itinerár hotový. 🙂
Ostrov Korzika
Na Korziku nelietajú nízkonákladovky, takže je to pre mnohých taký neznámy ostrov, ktorý poznajú vďaka tomu, že sa tam narodil Napoleon Bonaparte. Lenže Korzika, to sú krásne prírodné pláže, historické mestá na útesoch a dychberúca príroda. Dá sa perfektne spojiť s blízkou Sardíniou. Ako na to?
Bookni letenky na Sardíniu (do Olbie/Alghera) a odtiaľ po pár dňoch vezmi trajekt smer Korzika. Tam je fajn požičať si auto a prejsť ju celú. Z Bastia, Porto Vecchio, Ajaccio a L’Île-Rousse sa dá dostať loďou späť na pevninu.
Lurdy
Pútnické miesto Lurdy, kúsok od hraníc so Španielskom, na úpätí Pyrenejí, ročne navštívia milióny veriacich. Údajne sa tu miestnej žene v roku 1858 zjavila Panna Mária. Jaskyňa, kde sa tak stalo, patrí medzi najznámejšie pútnické miesta kresťanov na svete.
Ak chceš počas výletu navštíviť ešte jeden mini štátik, utekaj do Andorry, ktorú si pohodlne pozrieš v priebehu jedného dňa. A keď ti ostane čas, prejdi sa mestom Toulouse, to je fakt veľmi pekné! Má jemne španielsky vibe.
Mont Saint-Michel
Pri ústí rieky Couesnon na severe Normandie, stojí Mont Saint-Michel, jedna z ikonických stavieb Francúzska. Na skale sa týči gotická katedrála, ktorá je spolu s okolitými budovami zapísaná do zoznamu UNESCO. Je to pohľad ako pre bohov. Nechápem, ako môže niečo také, ako prílivový (pol)ostrov, existovať.
Wikipedia vraví: ,,Rozdiel výšky morskej hladiny pri prílive a odlive je asi 15 m (najviac v Európe), takže buď je „hora“ obklopená tekutými pieskami alebo „pláva v mori“.“
Región Dordogne
Kúsok od Bordeaux (o tom o chvíľu), medzi dolinou rieky Loire a Pyrenejmi, leží Dordogne, jeden z departmentov Francúzska. Nachádza sa tu viacero historicky zaujímavých miest, no mňa najviac ohúril ich vizuál. Hrady striedajú stredoveké dedinky a skrývajú veľký počet jaskýň.
Medzi krásne mestá patrí Sarlat‑la‑Canéda, Beynac‑et‑Cazenac, Bergerac či La Roque‑Gageac. Ak si pamätáš z hodín dejepisu Lascaux, tak tu ju nájdeš.
Nantes
Mesto Nantes leží len 50 km od pobrežie Atlantiku. Je šieste najväčšie vo Francúzsku. Mňa nejako extra neohúrilo, no rátam s tým, že u niekoho si obľubu nájde. V roku 2004 časopis Time ho opísal ako ,,najvhodnejšie mesto na bývanie v celej Európe“. Vie to niekto potvrdiť? 😀
Nantes je fajn na predĺžený víkend a vieš ho spojiť s návštevou Mt Saint-Michel. Rovnako tak je to pomerne blízko aj do Paríža.
Bordeaux
K Francúzsku neodmysliteľne patrí aj víno a práve Bordeaux uzatvára tento článok. Stojí tu jedna z najkrajších katedrál v krajine pochádzajúca z 11. storočia – Cathédrale Saint-André de Bordeaux. Neprekvapí, ak napíšem, mesto je oveľa finančne dostupnejšie ako Paríž.
Pôvodne som sem plánovala ísť, no pandémia zrušila moje plány na poslednú chvíľu a mňa mrzí, že ti tak nemôžem dať tipy aj na vínny región celkovo. Raz sa tak stane, o to sa neboj!
Kam vyrazíš? Daj mi vedieť do komentára a pošli článok aj kamošom, ktorých vezmeš so sebou.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.