Rozdiel medzi krátkymi európskymi výletmi a dlhými exotickými dovolenkami
Hneď na začiatok treba povedať, že absolútne inak postupujem pri 3-4 dňových výletoch do Atén, Neapolu, Paríža či Londýna a inak plánujem 3-týždennú dovolenku v Thajsku či Mexiku. Rozdiel vytvorí jednak dĺžka výletu, jednak však fakt, že v exotike fungujú veci inak než ako sme na ne zvyknutí v Európe.
Kým víkend v Paríži či Londýne pre nás nebude výrazný kultúrny šok, v Dominikánskej republike či na Kube fungujú veci absolútne inak ako u nás na Slovensku.
V tomto článku sa budem venovať tipom, ako si naplánovať itinerár na výlety v Európe.
Ako si naplánovať itinerár na výlet po Európe behom pár minút
Keď cestujem po Európe, na plánovanie investujem oveľa menej času. Neznamená to však, že prídem nepripravená. Jednoducho musím riešiť oveľa menej vecí. Napríklad viem, že moja SIM karta mi bude fungovať bez horibilných poplatkov za internet, a tak budem mať počas celého výletu k dispozícii stabilný internet a možnosť vyhľadať si, čo treba.
- Otvorím si Google Travel – sekciu Things to do.
- Napíšem názov mesta či regiónu, kam sa chystám.
- Google Trips mi ukáže množstvo miest, ktoré sú zaujímavé. Tie, ktoré ma zaujmú, si zahviezdičkujem.
- Keď po zahviezdičkovaní si miest otvorím moju Google mapu, tieto miesta tam nájdem označené.
- Keďže mám rada menej turistické, ale zaujímavé miesta, otvorím si web Atlas Obscury. Tam si pozriem menej známe miesta. Tie, ktoré ma zaujali, si zaznačím do mojej Google mapky.
- Keďže mám rada dobré kaviarne, ja osobne používam aplikáciu Coffee Trips na nájdenie dobrých kaviarní. Táto aplikácia ukazuje iba specialty coffee kaviarne. Bonusom je, že takéto kaviarne sa väčšinou nachádzajú v trendy, hipsterských štvrtiach. Tie kaviarne, ktoré sa mi páčia, si tiež zaznačím do Google mapky.
- Miesta z Google Trips a Atlas Obscury si hviezdičkujem, kaviarne mám označené zeleným “Want to go” označením, aby som ich vedela rozlíšiť.
- V tomto momente je moja Google mapa už pomerne plná označených miest. Odzoomujem si ju a pozriem sa, v akom okruhu mesta mám najviac vyznačených miest. Práve v tomto okruhu následne bookujem ubytovanie – aby som bola v centre diania.
- Až v momente, kedy viem, kde sa budem pohybovať a kde budem bývať, si hľadám zaujímavé reštaurácie a bary. Hľadám ich hlavne cez Google maps, pretože to je najrýchlejšie. Vyfiltrujem si reštaurácie s hodnotením 4+ a keď chcem reštauráciu na konkrétny čas, tak si nastavím filter reštaurácií, ktoré sú v tento čas otvorené.
- Mojou špeciálnou láskou sú rooftop bary. Tie si vyhľadávam cez Google – zadám “best rooftop bars in /MESTO, KAM IDEM/” a manuálne si do Google mapy pridám tie miesta, ktoré ma oslovili.
Odporúčam prečítať aj tieto články:
Dúfam, že teraz bude pre teba vytvorenie itinerára hračka!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.