Naše krásne hlavné mesto v sebe ukrýva kopec nádherných miest, o ktorých som ani ja sama netušila. Minule som ti dala tipy na prechádzky neznámymi uličkami Bratislavy, ešte predtým tipy na menej navštevované miesta v prírode a dnes ti dám tipy na špeci miesta Bratislavy, o ktorých tuší máloktorý Bratislavčan. 🙂 Spoznaj Bratislavu trochu inak a objav historické miesta, o ktorých mnoho ľudí ani len netuší.
Za tipy veľmi ďakujem mojej kamoške Betke, ktorá má cestovku Tripito. Podelila sa s niektorými z jej pikošiek, ktoré rozpráva turistom, ale i Slovákom, ktorí sa rozhodnú spoznať Bratislavu.
1. Záchod na dóme sv. Martina
Ako prvé, čo ti v hlavnom meste odporúčam navštíviť, je miesto v centre mesta, ktoré snáď pozná každý. Je ňou Katedrála svätého Martina. Inak, zamyslel si sa niekedy, čo sa nachádza vpravo hore nad hlavným vstupom do kostola?
Žijem v Bratislave celý život, no o tejto srandičke som ani netušila. 😀 Vpravo hore nad vchodom do kostola sa nachádza kamenný záchod zo začiatku 15. storočia. V minulosti sa doň vstupovalo cez točité schodište, ktoré vedie do klenotnice kostola. Dnes sa už len na spodku záchoda nachádza kamera. Zbehni mrknúť.
2. Najväčší klobúk v centre hlavného mesta
Ak sa už budeš túlať v okolí kostola svätého Martina, zbehni aj k neďalekému Primaciálnemu palácu. Na streche tohto paláca sa nachádza železný klobúk s priemerom 180cm a vážiaci 150kg. Ide o kardinálny klobúk, ktorý dal postaviť arcibiskup kardinál Jozef Bátthyányi.
3. Messerschmidtove hlavy
Neďaleko centra mesta sa nachádzajú v komplexe Zuckermandel, Messerschmidtove hlavy. Ide o dielo známeho sochára Františka Xaviera Messerschmidta, ktorý prežil posledné roky svojho života v Bratislave. Pochovaný bol údajne pri kostole sv. Mikuláša pod hradom. Avšak ani jeho hrob, ani náhrobok sa nezachovali.
Inak, hovorí sa: Vraj, keď vyrobil nejakú sochu, dával ju do okna. Keď sa jej okoloidúci zľakli, vtedy bola podľa neho urobená dobre. Keď sa nezľakli alebo sa smiali, prerobil ju. Bolo známe, že trpel psychickými problémami.
4. Najstaršia studňa
Ako skoro každé väčšie mesto, tak aj Bratislava bola odjakživa spätá s vodou. V meste sa od jeho vzniku nachádzalo množstvo studní, z ktorých sa niektoré zachovali až dodnes. Za najstaršiu studňu môžeme považovať tú, ktorú koncom 2. storočia postavili ešte Rimania, na dnešnom námestí SNP.
Ďalšou unikátnou je verejná studňa v Akademii Istropolitana v centre mesta (stále tam je). Akademia Istropolitana je historicky najstaršia uhorská univerzita (1465) a v preklade z gréčtiny znamená Istros – Dunaj a polis – mesto, čiže išlo o akadémiu v meste na Dunaji.
5. Ako sa chodilo cez Dunaj, keď neboli mosty
Rybné námestie bolo v minulosti priestranstvo mimo mestských hradieb a taktiež prístavisko pltníkov a rybárov – a na tomto mieste sa aj rovno predávalo. Blízko stáli vodné mlyny, ktoré boli statické, ale aj plávajúce na vode.
V zime voda v Dunaji zamŕzala a na prechod na druhú stranu ľudia používali tzv. ľadové cesty alebo ľadové mosty. Keď rieka poriadne zamrzla, našiel sa prvý odvážlivec a ten po zamrznutých častiach prešiel s konským povozom. Ak ľad vydržal, mohli tadiaľto prechádzať aj ostatní ľudia.
6. Soška posmievačika
Ostaneme v centre mesta. Na Pánskej ulici je možné vidieť na budove Sošku posmievačika. Viaže sa k nej veľmi zaujímavý príbeh: dvaja chlapci spolu vyrastali a zapozerali sa do rovnakého dievčaťa. Časom ju obaja požiadali o ruku.
Nevedela sa rozhodnúť, ktorého si vybrať, tak im povedala, že sa vydá za toho, kto jej postaví krajší dom. Jeden postavil hnedý, druhý modrý (na Pánskej ulici obidva domy dodnes stoja. V modrom dome je kryštál Katka). Vybrala si toho v hnedom dome a ten demonštratívne urobil sošku posmievačika na svojom dome, aby dal tomu druhému najavo, že vyhral.
7. Hodiny bez ručičiek
Na veži Michalskej brány sú z každej strany hodiny, ktoré sú z 18. storočia a umiestnili ich tam po rekonštrukcii veže. Počas rekonštrukcie však stavitelia zistili, že im dochádzajú peniaze, a tak urobili verejnú zbierku na hodiny. Ľudia prispievali, lebo v tom čase to bolo cool mať hodiny na veži, ale obyvatelia zo židovského getta (ktore bolo pod hradom – tam, kde je teraz Vydrica) neprispeli, pretože ich getto muselo byť po súmraku zatvorené a židia sa nemohli dostať dnu ani von, a s tým sa nevedeli vyrovnať.
Na protest teda na hodiny neprispeli. Bratislavčania s nimi ale vybabrali, lebo si povedali, že keď neprispeli, nebudú vedieť koľko je hodín. A tak na stranu židovského getta síce hodiny umiestnili, ale nedali tam ručičky. Dnes je to už ale komplet.
8. Delová guľa na Radničnej veži
O ulicu ďalej nájdeš Hlavné námestie, na ktorom stojí radnica. Ide o pôvodný dom richtára Jakuba ešte zo 14. storočia. Na radničnej veži pri jej trojuholníkovom okne sa nachádza pôvodná guľa z dela, ktorú tu máme ako pamiatku na francúzske obliehanie začiatkom 19. storočia.
Delové gule pripomínajú útoky napoleonských vojsk z roku 1809. Takýchto delových gúľ máme po Bratislave niekoľko. V tomto perfektnom článočku sú všetky spomenuté.
9. 8 cikajúcich chlapcov
Ľudia sa chodia do Belgicka pozerať na jedného cikajúceho chlapca, no len málo ľudí však vie, že my ho máme v Bratislave tiež… A nie jedného, ale dokonca 8!
Po prestavbe Maximiliánovej fontány na Hlavnom námestí sú na nej opäť cikajúci chlapci. Pred rekonštrukciou tam síce boli tiež, no neboli obnažení alebo mali pred pipíkom rybky, ktoré akože chrlili vodu. Pôvodne, keď fontánu postavili, boli títo chlapci obnažení a vodu cikali, neskôr im ale prirobili rybky, lebo paničkám bývajúcim naokolo sa to zdalo poburujúce, a tak architekti museli zakryť to, čo bolo neprístojné. Po rekonštrukcii v minulom roku rybky odstránili a chlapci znova cikajú do fontány. Sú štyria, na každej strane jeden.
Málo ľudí však vie, že pri Orbis street food na Laurinskej ulici je brána, ktorá vedie na maličké námestíčko, kde je ukrytá ešte jedna malá fontánka. Je asi 2m vysoká a na nej sú opäť z každej strany cikajúci chlapci. Takže ich máme v Bratislave dokopy 8.
10. Prvá upálená bosorka
Pred Michalskou bránou, pred pobočkou OTP banky na Župnom námestí, je osadená pamätná tabuľka, ktorú tam dali tiež minulý rok. Táto tabuľka tam pôvodne bola osadená v roku 2000, no ukradli ju. Na svoje miesto sa vrátila minulý rok. Ľuďom pripomína upálenie prvej bosorky 24.5.1602, keď práve niekde v týchto miestach kat zaživa upálil bosorku Agátu.
Paradoxne ju upálili preto, že jej suseda povedala, že je striga. V tom čase boli ľudia pomerne nevzdelaní, a tak verili rôznym poverám a nevedeli vysvetliť rôzne prírodné úkazy, preto všetko pripisovali mágii.
Ďalšie tipy na miesta v Bratislave a okolí:
Ďakujem za všetky tieto skvelé tipy na Bratislavu kamoške Betke, ktorá pracuje v CK Tripito. Ak máš aj ty tipy, s ktorými sa chceš podeliť, napíš dole do komentára a ja ich pridám do článku.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.