Kolumbia je tretím najväčším exportérom kávy na svete a najväčším exportérom arabicy. Tvorí 10% z celosvetovej produkcie kávy, takže v priemere každý desiaty kávičkár si vychutnáva lahodnú kávu aj vďaka Kolumbii.
Ročne sa tu vyprodukuje 11,5 milióna kávových vriec. Treba dodať, že v jednom vreci je 60kg kávy. Viac kávy vyprodukuje už len Vietnam a Brazília, no káva z Kolumbie sa pýši najlepšou kvalitou – dokonca jednou z najlepších na svete.
Kam ísť v Kolumbii za kávou, kde sa pestuje a ako sú na tom kolumbijské kaviarne sa dočítaš v tomto článku.
Káva sa v Kolumbii pestuje na cca 875,000 hektároch pôdy v 14 rozličných regiónoch. Približne 75% vypestovanej kávy slúži na export a tvorí tak priližne 15% HDP krajiny. V kávovom biznise pracuje približne 2 milióny Kolumbijčanov.
Zaujímavé je, že väčšina kávy prichádza od malých pestovateľov. Až 60% farmárov pestuje kávu na menej ako 1 hektári pôdy.
Ako sa delia kávové regióny Kolumbie
Už vyššie spomínam, že Kolumbia má mnoho kávových regiónov, ktoré sú rozdelené na severné, centrálne, južné a východné regióny.
Severné kávové regióny
Patria sem regióny Santander, Norte de Santander, La Guajira, Magdalena a Cesar. Od decembra do marca je tu sucho a od apríla do novembra prší. Káva sa zbiera v októbri a v novembri.
V týchto regiónoch je viac slnečných dní ako inde, a tak farmári používajú tienidlá. Následkom toho je, že káva je menej acidná a má plnšie telo.
Centrálne kávové regióny Kolumbie
Medzi centrálne patrí:
- južná časť Antioquie,
- Boyacá,
- Caldas,
- Chocó,
- Risaralda,
- Quindío,
- sever Valle del Cauca,
- Cundinamarca
- a sever Tolimy.
Ide o rozlohou najväčší región kávy a tiež je tu najviac pestovateľov.
V týchto regiónoch majú pestovatelia kávy dve suché a dve daždivé seasons za rok. Suché (dry) sezóny sú od decembra do februára a od júna do septembra. Prší tu od marca do mája a od septembra do novembra.
Káva sa oberá hlavne od septembra do decembra a v máji a júni. Každá z oblastí to má trochu inak, takže keď chceš prísť vyslovene počas toho ako sa zberá úroda, zisti si presné dátumy zberu v danej oblasti.
Regióny Caldas, Quindío a Risaralda spolu tvoria tzv. Coffee Triangle, ktorý je v Kolumbii pre pestovanie kávy najznámejší. My sme boli osobne v Quindio, ktorý je z Coffee Triangle najpopulárnejší a najobľúbenejší turistami. O ňom si povieme viac nižšie.
Južné kávové regióny Kolumbie
Tieto regióny sú blízko k rovníku a sú položené vo vyšších nadmorských výškach. Mnohí tvrdia, že práve regióny Nariño, Cauca a Huila, ktoré sa sem zaraďujú, sú nový Coffee Triangle. Ide o druhý najväčší kávový región Kolumbie.
Nachádzajú sa neďaleko Ekvádoru. Zaujímavosťou je, že v regióne Narino prekvitá obchod s drogami. Práve tu, v okolí mesta Tomaco pestujú drogové kartely koku.
Najznámejším regiónom je u nás Huila. Kávu z tejto oblasti nájdeme vo viacerých dobrých slovenských kaviarniach, ktoré sa špecializujú na kvalitnú kávu. V Bratislave kávu z tejto oblasti zvyknem kupovať napríklad v super kaviarni MERCEK (už majú aj eshop), v Goriffee, či v Diamonds Roastery.
Kávy z tejto oblasti sa vyznačujú vysokou kvalitou a ovocnými, karamelovými a čokoladovými tónmi, intenzívnou chuťou a sladkou aciditou (kto tejto vete nechápe, sorry, nechala som sa uniesť mojim kávovým slovníkom :D).
V tejto oblasti sa počas roka prestrieda iba jedno suché a jedno daždivé obdobie. Sucho je od júna do septembra. V októbri začína pršať a prší až do mája.
Východné kávové regióny Kolumbie
Zatiaľ čo v južných kávových regiónoch nájdeme spolu cez 211 000 kávových fariem, vo východných regiónoch ich je iba okolo 5500. Zaraďujú sa tu regióny Arauca, Casanare, Meta a Caquetá.
Tento región v minulosti trpel dlhými spormi a dnes je focus vybudovať ho aj vďaka káve. Prší tu viac ako v iných regiónoch.
Coffee Triangle a výprava za príbehom kolumbijskej kávy
Najznámejší je takzvaný “Coffee triangle”. Ten spája tri regióny – Caldas, Quindío a Risaralda, ktoré sú tiež od 2011 zapísané do UNESCO World Heritage. Keď niekde uvidíš názov “Colombian coffee growing axis”, “Eje Cafetero”, prípadne “Triángulo del Café”, ide o tú istú oblasť.
Orientácia v Coffee Triangle – kde sa ubytovať, kam ísť a čo vidieť
Keď cestuješ do Coffee Triangle, väčšinou priletíš do mesta Pereira, Manizales alebo Armenia. Letí sem väčšina kolumbijských leteckých spoločností, viac o letenkách a lietaní po Kolumbii nájdeš v tomto článku.
Ubytovania nájdeš naozaj naprieč všetkými regiónmi – od ubytovaní na tradičných fincách (farmách) uprostred prírody, či v hosteloch a hoteloch v mestách.
Čo sa týka dopravy, fungujú tu autobusy, no určite je dobrou možnosťou požičať si auto. My sme prileteli do mesta Pereira a odtiaľto sme si zobrali taxík až do Salenta (stálo to 30€ pre štyroch). V Salente sme bývali a odtiaľ sme išli pozrieť kávové plantáže a Cocora Valley.
S odstupom času vidím, že región ponúka oveľa viac – či už kávy a plantáží alebo prírody a mohli sme si radšej požičať auto a prejsť viac miest. Lenže ako to už býva – čas máš všade limitovaný a chceš vidieť tie highlighty. Keď máš na kávové plantáže 3-4 dni, ideálne je ísť naozaj smer Salento a Cocora Valley. Viac tipov nájdeš nižšie.
Ubytovanie ti radím zabookovať si podľa toho, kam sa chystáš a ako sa plánuješ dopravovať. Ak plánuješ cestovať autobusom, máš obmedzené možnosti a niečo ako bývanie uprostred prírody na fince bude ťažkou voľbou. Ak máš naopak auto, tvoje možnosti sú oveľa širšie.
Coffee Triangle ponúka tieto zaujímavé miesta:
-
Caldas
V tomto regióne je highlightom Los Nevados národný park. Tam sa môžeš vyblázniť na trekoch a v prírode. Viac tipov nájdeš napríklad v tomto článku. Hlavným mestom tohto regiónu je Manzales.
-
Risaralda
V regióne Riseralda nájdeš známe SPA – horúce pramene a termálny park Santa Rosa de Cabal a Termales de San Vicente – horúce pramene a spa s rôznymi procedúrami.
Okrem toho v hlavnom meste regiónu – v Pereire nájdeš nádhernú Botanickú záhradu Univerzity v Pereire, kde majú nádherné orchidey. Neďaleko sa nachádza najväčší biopark v Južnej Amerike Ukumari, kde nájdeš okrem botanickej záhrady aj prehliadku fauny a flóry Kolumbie a tiež antropologické a prírodnovedecké múzeum.
Obľúbeným mestečkom je Santuario. Je známe tradičnou architektúrou a krásnymi uličkami.
-
Quindio
Hlavné mesto Quindia je Armenia. Medzi zaujímavé miesta patrí miestny Coffee park. Kto by čakal park venovaný káve je na omyle. Ide o zábavný park s kolotočmi a zábavou.
Najznámejšou atrakciou Quindia je ‚Cocora Valley‚, kúsok od mesta Salento. Nachádzajú sa tu voskové palmy, ktoré dosahujú výšku až 70m. Celá Cocora Valley je plná nádhernej prírody a super výhľadov. Dá sa tu dokonca kempovať, čo veľmi odporúčam.
Ďalším známym mestom je Filandia. Nachádza sa tu aj hotel známej siete Selina, ktorý ponúka nádherné ubytovanie. Filandia je menej tradičné mesto, no ak chceš nakupovať napríklad suveníry alebo výrobky z regiónu, nájdeš ich tu lacnejšie ako v oveľa turistickejšom Salente.
Milovníci extrémnych športov tu môžu ísť na splav rieky Barragan na kajaku, či na paragliding v Calarcá.
Pijao je tradičné mestečko, ktoré bolo ocenené ako Cittaslow – pomalé mesto. Viac o meste nájdeš v tomto článku.
Parque Nacional de la Cultura Agropecuaria (PANACA) je prvý tematický park na svete, ktorý sa venuje interakcii ľudí s prírodou. Žije tu viac ako 4500 živočíchov, nájdeš tu ekochodníky a omnoho viac.
Mariposario – kto má rád motýle, v tejto botanickej záhrade nájdeš 3200 druhov, z toho 1200 endemických. Motýlí park nájdeš aj v Cocora Valley, takže môžeš spojiť skúmanie motýľov s trekom po nádherných horách s vysokými palmami.
Prečo je Quindio “safe možnosťou” na výprave za kávou
V rámci Coffee triangle sa v Quindio vypestuje najmenej kávy, no zato je turisticky najobľúbenejšie. Neboj, príchodom sem nespadneš do turistickej pasce. Nejde o oblasť, kde turizmus prevalcoval výrobu kávy. Je tu len najviac infraštruktúry pre tých, ktorí sa chcú naučiť viac o tom, ako sa káva pestuje. V skratke – kým v Risaralda a Caldas sa farmári viac venujú pestovaniu kávy a nemajú čas na turistov.
Quindio farmári ponúkajú coffee tours na ich plantáže, majú malé penzioníky, kde sa turisti vedia ubytovať (volajú sa “finca”). Okrem ubytovaní vo fincách je samozrejme v ponuke aj ubytovanie v klasických hosteloch. Tých je najviac v meste Salento.
Práve sem smeruje najviac hostelov, hotelov, reštaurácií a kaviarní. Neďaleko sa tiež nachádza Cocora Valley, ktorá je ideálna pre všetkých milovníkov trekov, prírody a… vysokých paliem. Tie sú naozaj vysoké – dosahujú až 70m výšku, ako som už spomínala.
Kde sa ubytovať?
Logiku ubytovania som už načrtla vyššie. Ak nemáš prenajaté auto, ideálne je pre teba ubytovať sa v meste, kde ti budú ponúkať výlety na rôzne zaujímavé miesta. Určite nespravíš zle, keď sa ubytuješ v Manzalese, Pereire alebo Armenii. Všetky tri sú však väčšie, rušné mestá, a tak, ak chceš viac pokoja, pohody a atmosdéry, odporúčam Salento, Filandiu alebo Santuario.
Následne zostáva vytipovať si miesta, ktoré chceš vidieť. Kávové plantáže a coffee tours máš všade. Iba na jednom mieste však uvidíš vysoké palmy – Cocora Valley a tiež všetky tematické parky majú konkrétne miesto.
Neurobíš nič zle, keď si porovnáš ponuku ubytovaní cez Booking či cez Airbnb.
My sme veľmi chceli bývať pri meste Salento a mať krásne výhľady na okolitú prírodu. Zdalo sa nám to ako jednoduchá úloha, no nebola. Väčšina ubytovaní krásne výhľady nemá. Aj preto ti sem spisujem tie, ktoré tie výhľady majú. Ja by som za takéto tipy dala kilo kávy.
Ubytovania s výhľadmi v Coffee Triangle
- Hacienda Venecia Coffee Farm – jedna z oceňovaných fariem, ktorá ponúka coffee tour, ubytovanie aj krásne výhľady
- Finca Los Arboles – v srdci Cocora Valley
- Hotel el Mirador del Cocora
- La Cabana Eco Hotel
- Salento Finca Hotel Mundo Nuevo
- Eco Hotel Palmas de Cocora – v srdci Cocora Valley
- Ecohotel Pinohermoso Reserva Natural
- Paraiso Cocora
- Reserva Guadalajara
- Finca El Sestillal
- Hostel Los Girasoles – lacný hostel, má krásny výhľad z terasy hostelu
Väčšina z nich je v okolí Salenta, no to je tiež najatraktívnejšia lokalita. Hotely sú v rôznych cenách, my sme išli na 3 noci a bola som ochotná priplatiť si za pekný výhľad a lokalitu.
Výborným nápadom pre tých, ktorí chcú naozaj bývať uprostred prírody, je nájsť si ubytovanie medzi Salentom a Cocora Valley. Bola tu nádherná príroda a malé fincy. Avšak, znovu tu nastáva otázka, ako s dopravou. Takéto ubytovanie je ideál pre tých s autom.
Kde sme v Coffee Triangle v Kolumbii bývali my?
Samozrejme však, my sme si ubytovanie bookovali na poslednú chvíľu a bolo krátko pred Veľkou nocou, a tak bolo takmer všetko vybookované. Hľadali sme cez Google mapy a priamo volali ubytovaniam, ktoré neboli na Bookingu či Airbnb. Zdalo sa nám, že tak nájdeme lepšie ponuky – a našli sme.
Skončili sme nakoniec v príjemnom ubytovaní u Dona Eduarda, ktoré bolo fajn. Nebolo zďaleka zlé, no ani ničím špeciálnym neočarilo. Najviac ma tešila dobrá káva zadarmo. Neboli tu však krásne výhľady na hory.
Prípadne si prezri ubytko aj cez túto mapku:
Coffee tours v Coffee Triangle v Kolumbii
Don Eduardo robí aj coffee tours, tá sa mi veľmi páčila. “Don Eduardo” znie španielsky, no v skutočnosti sa za touto prezývkou skrýva Brit, ktorý prišiel do Kolumbie pred 20 rokmi a usadil sa tu. Jeho výklad bol veľmi dobrý, hovoril veci v súvislostiach a usporiadane. A jeho angličtina a britský akcent – tie si ma získali.
Tour pozostávala z histórie kávy v Kolumbii, dozvedeli sme sa o tom, aká káva sa v Kolumbii pestuje, ako funguje celý proces od zasadenia až po predaj. Potom sme išli na farmu, kde nám ukázal, ako pestuje vlastnú kávu a tiež ako ju zbiera. Celá tour trvala asi 3 hodiny, išli sme peknou prírodou, no hlavne sme sa o káve veľa dozvedeli. Nakoniec sme kávu pražili a samozrejme, pili. 🙂
Coffee tours organizuje takmer každý pestovateľ kávy. Väčšinou ponúka nielen coffee tour, ale aj kaviareň a dosť často aj ubytovanie. Tak to bolo aj pri Don Eduardo – ponúkal coffee tour + ubytovanie.
Tipy na Coffee Tours + kaviarničky s výhľadmi
- Don Eduardo Coffee Tour – toto je tá naša, rada ju odporučím. Referenciu som už písala vyššie.
Tieto coffee tours som neodskúšala, no nejakým spôsobom som sa dostala k pozitívnej referencii na nich:
- Finca Buenos Aires – ďalšia krásna finca s výkladom o káve, coffee, tour a tiež kaviarňou s nádhernými výhľadmi.
- San Alberto Terrace – tu sa pestuje káva pre známe kaviarne San Alberto. Môžeš si ju tu vychutnať s krásnymi výhľadmi a tiež dostaneš výklad. Priprav sa ale, že počas sezóny tu zrejme bude viac ľudí.
- Acacias coffee farm – tento tip mám od Peťa z Travelistanu, ktorý bol v Salente iba dva týždne pred nami. Z fotiek to vyzeralo nádherne a Peťo hovoril, že ich tour bola naozaj super a mali výbornú kávu.
- Dve najznámejšie coffee tours nájdeš vo Finca El Ocaso Salento a Finca De Don Elias. Ja som neabsolvovala ani jednu, no nájdeš o nich mnoho blogov a referencií. Je to určite turistická coffee tour, čo však nemusí byť zlé. Obe fincy inak ponúkajú aj ubytovanie.
Miradory (výhľady) v Coffee Triangle
Výhľady nie sú všade. Všetky tieto výhľady nájdeš zaznačené aj v tejto mapke. Tu som spísala tie, ktoré sme videli alebo ktoré som si poznačila počas cesty:
- Mirador Puente Blanco
- Mirador de Altagracia
- Mirador Alto de la Cruz priamo v meste s výhľadom na mesto a Salento s Mirador De Salento s výhľadom na prírodu okolo
- Mirador de Cerritos o Mirador de Cartago
- Mirador Del Tiempo Detenido
- Mirador Las Amarillas
- CAFE MIRADOR MONTIEL
- Niekde pri tomto mieste boli neskutočné výhľady na hory s palmami. Ja som si vtedy pomyslela, že to budeme vidieť všade, no nie je to tak. Toto bolo naozaj pekné. Stáli tu aj ľudia a fotili si to, bolo to hneď pri ceste, ktorou sa ide do mesta Salento.
Tieto články z Kolumbii by ťa tiež mohli zaujímať:
Praktické tipy na mesto Salento
- Salento je naozaj malé mestečko s pár uličkami. Kebyže chceš prejsť každú jeho uličku, potrebuješ na to deň.
- Srdce mesta, kde je najviac reštaurácií a najviac života sa sústredí okolo námestia – parque principal Salento. Všetky ulice okolo sú rušné, najviac asi carrera 6. Tieto miesta sú super na večeru v reštaurácií, či nákupy. Daj si však pozor pri výbere ubytovania. Nechceš tu bývať. Pokojnejšia časť mesta vedie ulicami carrera 2,3,4.
- Mesto Salento je zasadené do kopca. Zatiaľ čo námestie parque principal a okolité uličky sú na kopci, druhá časť mesta okolo carrera 2,3, je na rovine. Pozri si cez Google Maps Street view pre lepšie pochopenie. Pokiaľ však nemáš zdravotné problémy, kopcovitosť mesta pre teba nebude problém.
- Čo sa týka miradorov v Salente, ani z jedného sme nespadli na zadok. Ani som si nepovedala woaw. Sú milé a pekné, no keď ich nestihneš, svet neskončí. 🙂
- Salento má neskutočne veľa výborných kaviarní. Takmer kdekoľvek prídeš, dajú ti dobrú kávu. Naša srdcová kaviareň (aj s výhľadom + výýýbornou kávou a koláčikmi) je Botanica. Pomerne nenápadná, kúsok od jedného z miradorov v Salente, rozhodne sa oplatí.
- Čo sa týka reštaurácií, super je Food Trailer Travesia, Expresiones Restaurante Cafe, ACAIME, El Punto Vegetal (komu by sa zažiadalo vege stravu).
- Určite ochutnaj truchu – pstruha. Prinesú ti ho s veľkým pataconom (niečo ako zemiak, no zo špeciálneho typu banánu) a v omáčke podľa tvojho výberu. Najtypickejšia je trucha s cesnakom (v cesnakovej omáčke). Tá bola naozaj mňam.
- V meste sa dá nakúpiť veľmi pekné oblečenie a tiež suveníry. Nájdeš tu veľa artesanal obchodov, kde sa predávajú naozaj kvalitné, ručne robené, lokálne výrobky. Ceny sú vyššie ako napríklad v Quilandii, no stále na naše európske pomery je to super. Ja som si práve v Salente nakúpila dve pončá (jedno na leto, jedno teplé na jeseň) a tričko. Všetky boli lokálne ušité a tričko bolo z organickej bavlny a štrikované, a spolu ma to vyšlo asi 60€ – 70€.
- Zo Salenta sa dá ísť na rôzne výlety. Všade – hlavne pri námestí, nájdeš ľudí ponúkajúcich odvoz do Cocora Valley na jeepoch alebo na koňoch, cestu na koni na kávovú plantáž, rôzne coffee tours. Keď si budeš chcieť dojednať výlet, stačí výjsť do mesta počas dňa alebo podvečer.
- Salento je nádherné farebné mesto s krásnou architektúrou domov. Sleduj tie farby a užívaj si tie farebné kombinácie okeníc a dverí. 🙂
Praktické tipy na Cocora Valley
- Jeepy smer Cocora Valley vychádzajú z námestia Parque Principal. Ak chceš súkromný jeep, môžeš prísť kedykoľvek a zaplatiť zaň cca 8€ (35000 COP). Ak nechceš platiť toľko, musíš počkať, kým sa nazbierajú do jeepu aj ostatní – cca 7-8 ľudí alebo aj viac, ak sa budú držať na bokoch jeepu. Ak je to zdieľaný jeep, platíš 3600 COP na osobu (necelé euro). Každý z jeepov vyzerá podobne a vezme ťa priamo zo Salenta k vstupnej bráne do Cocora Valley. Cesta trvá cca pol hodinku.
- Musíš vyraziť ráno. Rozumej pred ôsmou, ideálne aj skôr. Totiž, ak vyrazíš príliš neskoro, môžu ťa otočiť, pretože v Cocora Valley už bude príliš veľa ľudí. Nesrandujem, stalo sa to našim susedom v hosteli, ktorí sa tam nakoniec nedostali. Prvé auto ide o 5:30.
- Samozrejme, keď máš vlastné auto, môžeš do Cocora Valley prísť s ním. Je tam niekoľko parkovísk, kde môžeš zaparkovať. Parkovanie stojí cca 8000 COP, čo sú necelé 2€.
- Od tejto vstupnej brány sa môžeš rozhodnúť, či ideš pešo alebo na koni.
- Cocora Valley si predstav ako údolie, cez ktoré vedú turistické chodníky. Môžeš si zvoliť dlhšie alebo kratšie trasy, podľa tvojich možností. Highlightami je Mirador I a Mirador II, kde sú krásne výhľady na údolie a palmy. Okrem toho je tu Acaime – dom kolibríkov.
Cocora Valley pešo
Pešo máš viacero možností, ja určite odporúčam prejsť celú trasu (podľa možnosti č.1 v tomto článku). Tu je ešte jeden článok, kde je celý trek spísaný naozaj prakticky a dobre.
Cocora Valley na koni
- Ak sa rozhodneš ísť na koni, cena bude okolo 70000 COP na osobu (cca 16€). My sme išli na koni, tak viem pozdieľať skúsenosti. Za túto cenu sa dostaneš na koni na oba Miradory a ideš inou cestou ako chodia peší turisti. Máš možnosť buď sa vrátiť po tej istej trase naspäť na koňoch alebo zostať pri Miradore 2 a odtiaľ ísť pešo buď zvyšok trasy (ďalšie 4 hodiny) alebo sa vrátiť naspäť (pešo však ideš po inej trase – toto zaberie cca 1-2 hodiny, no takto neprejdeš cez mosty a džungľu, čo bola pre mňa veľmi pekná časť treku. Takisto sa nedostaneš k Acaime, domu kolibríkov).
- Keď ideš na koni, ide s tebou sprievodkyňa, ktorá v prípade, že sa nechceš vrátiť na koňoch, vezme kone dole.
- Ísť na koni je fajn zážitok, no nohy ti neušetrí. Ak chceš dať plný trek, pôjdeš väčšinu po svojich – či sa odvezieš na kúsku na koni alebo nie.
- Nevýhodou koňa je, že sme mali limitovaný čas na Miradore 1, ktorý bol veľmi pekný. Na Miradore 2 sa s nami sprievodkyňa už rozlúčila, takže tam sme mohli zostať, koľko sme chceli. Takisto sme nevideli časť trasy, ktorú bežne idú ľudia pešo (tú, ktorú my sme išli na koňoch). V článkoch som napríklad našla informáciu, že po ceste budeš mať aj Cafe La Finca, kde si môžeš dať kávu. Tú sme však nevideli. P.S. v tejto kaviarni nájdeš aj ruku, ktorá bude vyzerať dobre na Instagrame. Okrem ruky nájdeš v Cocora Valley aj nápis I LOVE COCORA VALLEY, či anjelské krídla, ktoré ti “skrášlia” fotky. Tie sme videli aj my na koni.
- Na koni sa dá ísť aj zo Salenta – namiesto jeepu ideš na koni. Nie je to ale najkrajšia cesta – ideš popri ceste. Navyše, je to pomerne ďaleko, kto nie je zvyknutý na sedenie v sedle, bude mať celkom výzvu.
- Mne príde fajn spraviť to tak, ako Peťo z Travelistanu – ísť na kávovú farmu na koňoch a následne dať Cocora Valley pešo. To je môj feeling s odstupom.
Zaujímavosti o pestovaní kávy v Kolumbii a kávovom biznise
Nejdem ti prerozprávať všetko, čo sme sa dozvedeli na Coffee Tour, choď na vlastnú. 🙂 To je oveľa lepší zážitok. No rada spomeniem zopár highlightov, ktoré budú zaujímať každého kávičkára aj nekávičkára.
- Na svete existujú dva typy kávy – robusta a arabica. ⅓ svetovej produkcie tvorí robusta. Tá má veľa kofeínu a používa sa hlavne ako prídavok do arabicy. Arabica je naopak voňavá a má menej kofeínu. Najznámejším exportérom robusty je Vietnam. Exportuje sa jej veľa, no kvalita je taká, aká je.
- V Kolumbii sa pestuje iba arabica. Arabica sa ďalej delí na moderné a klasické typy.
- Klasická rastlinka arabicy je vysoká 8-10 metrov, musia sa sadiť 2 metre od seba. Arabica má rada tieň, aj preto sa medzi arabicovými stromčekmi sadia banánovníky – tienia arabice. Trvá 4-5 rokov od zasadenia stromčeku, kým dostaneš prvé coffee beans.
- Moderná rastlinka arabicy je nižšia, vieš ich sadiť bližšie ku sebe a menej na ňu útočí hmyz. Nepotrebuje tieň, a tak sa jej dá vysadiť oveľa viac na oveľa menšom území. Moderná rastlinka arabicy prišla z labáku. Neprešla genetickou modifikáciou, len ju “oplodnili” s inou rastlinkou. Trvá 2-3 roky od zasadenia rastlinky, kým prinesie prvú úrodu v podobe coffee beans.
- Zo 100kg zelených kávových zŕn (ktoré vyrastú na strome) je v konečnom dôsledku cca 12kg kávy, ktorá ide do predaja a ktorú si my, koneční užívatelia kúpime v 250g vrecku. Jeden stromček arabicy vyprodukuje ročne približne 2-3 kg zelených kávových zŕn.
- Najlepšie na kávovom businesse zarábajú pražiari a predajca. Farmár, ktorý kávu vyrába, dostane za každý minutý dolár 8 centov.
- Najobľúbenejší typ praženia je ešte stále ten tmavý. Takýto typ praženia spraví kávu horkou a ľudia to milujú. Všetky veľké reťazce majú práve dark roast kávu. Výhodou je, že praženie spáli väčšinu chutí, ktoré káva má a zakryje nedokonalosti. Je to taká generická brečka (áno, nemám rada dark roast a ani veľké reťazce predajcov kávy :D).
- Light, prípadne medium roast, spraví kávu individuálnu a zrazu objavíš milión chutí. Ak ti môžem odporučiť, skús aspoň raz v Kolumbii filtrovanú kávu – cez Chemex, ak máš rád kyslejšie kávy, cez V60, ak máš rád sladšie kávy. Prípadne Aeropress, či Frenchpress, možností je veľa. 🙂 Takisto, samozrejme – takáto káva sa dá skúsiť aj na Slovensku.
MAPKA miest, ktoré sa oplatí vidieť v Kolumbii
Mapku miest, ktoré sme v Kolumbii navštívili, ti obratom pošlem, keď mi nižšie zanecháš mail. Verím, že ťa inšpirujú k tomu, aby si neváhal/a navštíviť Kolumbiu.
Tak čo, kedy pôjdeš ochutnať kolumbijsku kávu? 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.