Dubaj – mesto, ktoré buď miluješ alebo nenávidíš. Pre niekoho stelesnenie gýču a vrchol nevkusu, pre iných ideálna predstava luxusnej dovolenky. Pre mňa bol Dubaj mojím druhým domovom a v súčasnosti miestom, kam sa stále rada vraciam.
K nápadu napísať tento blog ma priviedli moji kamaráti a známi, ktorí si ku mne chodili pre rady pred dovolenkou v tomto exotickom raji. Otázky boli skoro vždy rovnaké – čo vidieť a zažiť v Dubaji, aby sme sa domov nevrátili s bankrotom? Áno, Dubaj vie byť neskutočne drahý, ale so správnym naplánovaním to vôbec nemusí stáť veľa peňazí.
Toto je hostblog. Ďakujeme Barbore za napísanie článku.
Čo vedieť pred cestou
Do Dubaja nepotrebuješ žiadne víza ani povinné očkovanie, určite ale odporúčam zadovážiť si pred cestou cestovné poistenie, aby si, v prípade nutnosti, zbytočne nepreplatil/a za lekára. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu je navyše potrebný doklad o negatívnom PCR teste nie starší ako 72 hodín. Aktuálne opatrenia si ale vopred over na webe MZV.
Do batožiny si odporúčam pribaliť aj pár vecí s dlhým rukávom, keďže v Dubaji sú doslova posadnutí klímou a teplota v metre alebo nákupných centrach sa niekedy pohybuje len okolo 15 stupňov.
Čo sa týka peňažnej hotovosti, zmenárne na Slovensku neposkytujú výmenu za dirhamy, preto je potrebné zobrať si so sebou platobnú kartu a vytiahnuť si z nej potrebné množstvo priamo na letisku v Dubaji (hotovosť budeš potrebovať aj na taxi, keďže väčšina neakceptuje platobné karty).
Bankomaty na letisku nemajú žiadne mega poplatky v porovnaní s tými v meste a žiaľ, taxikári akceptujú len dirhamy v hotovosti. UBER funguje, ale mám s ním zlé skúsenosti – oproti iným mestám, kde som ho používala, je to v Dubaji dosť predražené a vodiči sú nezodpovední, rušia si objednávky ako sa im zachce a veľakrát som na UBER čakala hrozne dlho, kým taxíkom by som sa už odviezla aj 3x.
Ako sa sem dostať
Možno sa nájde pár dobrodruhov, ktorí pricestovali do Dubaja aj inak ako letecky, no letecká doprava je jednoznačne najpraktickejšou možnosťou, ako sa sem dostať z Európy.
Letecké spojenia sú pravidelné a môžeš si vybrať medzi luxusnejšími dopravcami ako Emirates (lietajú z Viedne a Budapešti) alebo low-cost prepravou cez Wizzair (z Budapešti) a FlyDubai (z Bratislavy). Ceny sa pohybujú rôzne, a preto je dobré si pred cestou porovnať ceny leteniek, napríklad vyhľadávaním cez Skyscanner.
V Dubaji sa nachádzajú dve letiská – Dubai International Airport (DXB) a Al Maktoum International Airport (DWC). Priame spojenie s metrom má len letisko DXB (terminál 1 a 3), preto ak prilietaš na iný terminál alebo letisko DWC, budeš sa musieť spoľahnúť na taxi.
Doprava po Dubaji
Pre mňa je jednoznačne najlepšou voľbou dopravy v Dubaji metro. Vyjde ťa to najlacnejšie a čo je hlavné, vyhneš sa nepríjemným zápcham. Určite neodporúčam ísť nikam taxíkom medzi 7:00-9:00 a17:00-21:00, kedy je v Dubaji dopravná špička, a tak sa môže stať, že na miesto, kam by si sa metrom dostal/a za 20 minút, sa dostaneš za hodinu.
NOL kartičku na metro a autobus si zakúpiš na ktorejkoľvek stanici metra. Oporúčam nabiť si ju prvýkrát za cca 30 dirhamov a priebežne dobíjať, aby ti zbytočne peniažky neprepadli.
V Dubaji sú len dve trasy metra – červená a zelená, a preto sa rýchlo zorientuje aj ten najmenej skúsený cestovateľ. Nevýhodou však je, že ak sa potrebuješ napríklad dostať na pláž alebo na iné vzdialenejšie miesto, musíš prestúpiť na taxi alebo autobus (prevažná časť červenej trasy metra vedie len pozdĺž Sheikh Zeid Road).
Počas môjho pobytu v Dubaji som autobusy využívala minimálne, keďže často meškali (aj kvoli už spomínaným zápcham) a cesta bola veľmi zdĺhavá. Najčastejšie som používala kombináciu metro a taxi, teda metrom som sa odviezla na čo najbližšiu zastávku a odtiaľ prestúpila na taxi.
Počas menej horúcich mesiacov je možnosť prejsť sa aj pešo, no Dubaj je prispôsobený skôr motoristom než chodcom, a tak sa môže stať, že chodník sa zrazu skončí a ty sa budeš brodiť cez piesok niekam do neznáma.
NOL kartičku na metro a autobus si zakúpiš na ktorejkoľvek stanici metra. Oporúčam nabiť si ju prvýkrát za cca 30 dirhamov a priebežne dobíjať, aby ti zbytočne peniažky neprepadli.
V Dubaji pôsobí viacero taxi spoločností, odporúčam ale vždy nasadnúť len do oficiálnych taxi s označením RTA (červená, žltá alebo oranžová strecha), aby si nenaletel/a podvodníkom. Hlavne na letisku zneužívajú neznalosť nových turistov čierne taxíky, ktoré si účtujú niekoľko násobne viac. Každý taxík musí povinne používať tachometer a začínajúca suma je okolo 12 dirhamov (na letisku majú všetky nastavené okolo 20).
Za celú dobu, ako som tam bývala, sa mi asi len 2x stalo že taxikár schválne zvolil dlhšiu trasu, inak som ale mala vždy dobrú skúsenosť.
Ubytovanie v Dubaji
Dubaj nie sú len luxusné vily na pláži alebo 7-hviezdičkový Burj Al Arab, ktoré si môže dovoliť len málokto. Za prijateľnú cenu sa dá ubytovať napríklad v časti Deira alebo Al Gharhoud, ktoré sú vzdialenejšie od centra.
Aby si ale zas zbytočne nepreplatil/a na taxíkoch, odporúčam pozrieť si na mape také ubytko, ktoré je čo najbližšie stanici metra (napr. v blízkosti stanice Al Rigga alebo Deira City Center). Lacnejšou variantou ubytovania v Dubaji je aj airbnb, kde sa dá často nájsť apartmán dokonca priamo v centre za veľmi nízku cenu.
Ďalšie tipy na ubytovanie v Dubaji nájdeš v mapke:
Stravovanie v Dubaji
V Dubaji si na svoje prídu aj fanúšikovia dobrého jedla, keďže reštaurácie a fastfoody sú tu na každom rohu. Dubaj je zmesou rôznych kultúr a odzrkadľuje sa to aj na stravovaní. Nájdeš tu všetko – arabskú, ázijskú, brazílsku, španielsku, francúzsku, indickú kuchyňu a mnohé ine. Azda neexistuje štát, ktorého kuchyňa by v sieti Dubajských reštaurácií nemala zastúpenie.
Medzi moje najobľúbenejšie reštaurácie patria: Little Bangkok, Sumo sushi, Arabian teahouse, Amor Pizza na Kite beach, Casa De Tapas v Dubai Creek, ale aj známe franšízy ako Paul, Cheesecake factory a mnohé iné, ktoré nájdeš v každom nákupnom centre. Jedlo si môžeš objednať aj donáškou cez deliveroo.ae (niečo ako náš wolt).
Je Dubaj bezpečný pre ženy?
Keď som do Dubaja priletela prvýkrát, mala som rôzne očakávania a veľmi zmiešané pocity. Budem sa tu cítiť bezpečne a ako veľmi je odlišný život pre ženu v moslimskej krajine? Moja bývalá spolubývajúca rada spomína na príhodu, keď som sa po prvýkrát vybrala z nášho ubytovania von do mesta a opýtala sa jej, čo si môžem obliecť.
S pobavením mi odpovedala, že ak chcem, môžem ísť na ulicu aj v bikinách. 🙂 Samozrejme, že v bikinách tu po ulici nechodí nikto, ale minisukne a šortky sú úplne na bežnom poriadku. Ak si ale fanúšičkou vyzývavého oblečenia, musíš rátať aj s tým, že ľudia sa budú pozerať, a to nemusí byť vôbec príjemné.
Život v Dubaji mal obrovský vplyv na môj štýl obliekania a naozaj som sa najpríjemnejšie cítila v dlhej sukni alebo nohaciciach a v tope s dlhým rukávom. Jednak to bolo veľmi praktické, hlavne pri prechádzaní klimatizovanými priestormi a zároveň to bol aj akýsi prejav rešpektu voči kultúre, v ktorej som žila.
V Dubaji som sa ako žena cítila nielen veľmi bezpečne, ale miestami ma prekvapilo, aké výhody tu ženy majú.
Napríklad v metre sú oddelené vozne len pre ženy (sú označené na zemi na stanici metra, ale aj vo vnútri vo vozňoch), čo má obrovskú výhodu hlavne v dopravnej špičke. Kým v iných vozňoch sú muži natlačení hlava nehlava, ty si pokojne nastúpiš do svojho poloprázdneho vozňa k ostatným ženám.
Samostná ulička pre ženy je napríklad aj v niektorých bankách. Celkovo majú ženy V Dubaji nespočetne veľa výhod, napríklad aj už spomínané ,,ladies nights“, ktoré tu bývajú pravidelne a v baroch majú dámy niekoľko drinkov zadarmo. Preto ak váhaš, či cestovať do Dubaja ako sólo cestovateľka alebo len v čisto ženskom kolektíve, odpoveď je určite áno! ☺
Čo vidieť a zažiť v Dubaji?
- Burj Khalifa – kto navštívil Dubai a nevidel Burj Khalifu, akoby v Dubaji ani nebol. Túto dominantu je však naozaj ťažké prehliadnuť, keďže ide o najvyššiu budovu sveta a vidno ju z každej časti mesta. K Burj Khalife sa dostaneš zo zastávky metra Dubai Mall (musíš vojsť dovnútra nákupného cetra a nasledovať šípky). Hoci pozorovať budovu zvonka je samo o sebe zážitok, ešte väčším je zakúpiť si lístok a vyviesť sa na 125. alebo 148. podlažie tejto budovy. Najobľúbenejšími časmi sú východ a západ slnka a lístky je najlepšie zarezervovať si vopred na tickets.atthetop.ae kvoli nižšej cene. Pred rezerváciou odporúčam skontrolovať si počasie a viditelnosť, aby ťa nemilo neprekvapila hmla alebo púštna búrka.
- Dubai Mall – nákupné stredisko Dubai Mall sa nachadza hneď vedľa Burj Khalify a je to ďalšie top miesto, ktoré určite nesmieš vynechať. Vôbec pritom nemusíš míňať peniaze na drahé nákupy (aj keď niekedy sa tomu ťažko odoláva 🙂 ), stačí sa len prejsť a objavovať rôzne zaujímavé zákutia ako Dubai aquarium, klzisko, lyžiarske stredisko, rôzne fontány, sochy, dinosaurí svet a rôzne iné. Pred nákupným centrom sa nachádzajú fontány, kde sa každú pol hodinu medzi 18:00-23:00 koná svetelná a hudobná show. Celé je to úplne zadarmo a zážitok je to naozaj nezabudnuteľný.
- Burj Al Arab – ďalšie miesto, o ktorom si už pravdepodobne počul/a alebo minimálne videl/a fotku hotela v tvare plachetnice. Pre mňa osobne nie je tento hotel ničím zvláštny, ale minimálne fotku s ním chce mať každý. Ak sa tam teda vyberieš, odporúčam prejsť sa pešo aj k arbským trhom v Souk Madinat Jumeirah, kde sa budeš cítiť ako v rozprávke Tisíc a jednej noci. Hneď napravo od Burj Al Arab je public beach, býva ale strašne preplnená. Tie klasické instagramové fotky s prázdnou plážou a Burj Al Arab v pozadí sú potom zo súkromných hotelových pláží, ktoré sú naľavo od hotela. Od Burj Al Arab až po Kite Beach vedie promenáda, pozdĺž ktorej sa dá nájsť aj prázdnejšia pláž a odfotiť hotel (len potom je už z väčšej diaľky).
- Dubai Marina a Jumeirah Beach Residence – ak chceš zažiť atmosféru veľkomesta so svetlami mrakodrapov a všetkým, čo k tomu patrí, odporúčam prejsť sa po prístave Dubai Marina a prípadne si posedieť na káve alebo shishi v jednej z kaviarní. Jumeirah Beach Residence je v tesnej blízkosti a je to akási promenáda luxusných butikov a áut, kde si na svoje príde hlavne mužské pohlavie.
- Deira alebo ,,starý Dubaj“ – miesto, ktoré je úplným opakom od vyblýskaného centra, ale ktoré si ma získalo práve kvoli autentickej atmosfére. Deira je stará časť Dubaja, v ktorej nájdeš pôvodné arabské trhy – áno, presne tie, kde po tebe vykrikujú a musíš všetko zjednávať. Uvidíš tu ale aj pozostatky pôvodnej architektúry a všade cítiť vôňu korenín, pižma, santalu a kadidla. Veľmi rada som touto štvrťou sprevádzala známych, ktorí ma v Dubaji boli navštíviť a sledovala ich nadšené reakcie. Vždy sme začínali na trhu so zlatom Gold Souk, Spice Souk a odtiaľ sme sa preplavili vodným taxi za 1 dirham (cca 0,25€) na druhú stranu prístavu do Old Souk. Pozdĺž prístavu sa nachádzajú reštauráce a shisha bary, ktoré síce nie sú luxusné, ale cenovo prijateľné a s jedlom a obsluhou sme boli vždy spokojní.
- Pláže – v Dubaji je ich neúrekom a čo je hlavné, prevažná väčšina sú verejné pláže s prístupom úplne zadarmo. More je príjemne teplé a kúpať sa dá celoročne, najlepšie mesiace sú ale medzi novembrom až marcom (v lete sa totiž teploty vedia vyšplhať až na 45 stupňov celzia, a to naozaj nechceš zažiť).
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Zoznam najkrajších pláží a beach klubov v Dubaji:
- Kite Beach – pre mňa pláž č.1 a miesto, kde som trávila najviac voľného času. Dlhá verejná pláž s výhľadom na Burj Al Arab, pozdĺž ktorej sa tiahne 14km bežecká trať, množstvo stánkov s občerstvením, obchodíkov, volejbalových ihrísk a vďaka dobrým poveternostným podmienkam aj raj kite surferov. Ak rád/rada leňošíš pri dobrej knihe, na pláži sú knižné búdky, z ktorých si môžeš zadarmo zapožičať knihu na čítanie. Táto pláž má skráta svoje čaro a nudiť sa tu určite nebudeš. Vstupné je zdarma.
- Al Mamzar Beach park – moja voľba číslo 2. Omnoho kľudnejšia pláž, v ktorej je síce menej stánkov s občerstvením, ale za to veľa vonkajších grilov, preto je ideálna pre rodinný piknik. Vstupné na pláž je veľmi symbolické (5 dirhamov) ale pozor, v pondelky a stredy je vstup povolený len pre ženy.
- JBR Beach – je verejná pláž, veľmi ,,busy“, ale zároveň dlhá, preto sa dá nájsť aj kľudnejšie miesto na ležanie. Leňošenie si môžeš spojiť s prechádzkou po pláži a pokochať sa luxusnými hotelmi, ktoré sa tiahnu pozdĺž celej pláže alebo výhľadom na ,,Dubai wheel“. Vstupné je zdarma.
- Jumeirah Open beach – jedna z najmenej rozvinutých pláží, a teda aj jedna z nakľudnejších. Veľa sa tu síce robiť nedá, ale ak si chceš trochu oddýchnuť od ruchu veľkomesta, bude sa ti páčiť.
- La Mer – jedna z najnovších verejných pláží, charakterizujú ju farebné domčeky a tiež rôzne kaviarne, reštaurácie, obchodíky. Vstupné je zdarma.
- Nikki beach – súkromná pláž pre milovníkov párty. K dispozícii je bazén, lehátka, bar a reštaurácia.
- ZERO gravity – podobný štýl ako Nikki beach, s výhľadom na Skydive Dubai.
Aký je párty život v Dubaji?
Hoci nepatrím medzi párty nadšencov, musím uznať že párty v Dubaji si ma niečím predsa len získali. Dubaj je rovnako ako New York mesto, ktoré nikdy nespí a doslova to tu žije každý večer.
Všetky aktuálne eventy nájdeš na dubainight.com a ak cestuješ s partiou kamošiek, určite upriamte pozornosť na ladies nights, čo v preklade znamená drinky zadarmo. Na pravú latino žúrku odprúčam Casa de tapas v Dubai Creek, pre pivkárov zas Irish village v Al Garhoud. Párty na pláži si užiješ v Barasti, Nikki Beach alebo ZERO Gravity.
Výlety do okolia
Na zozname vecí, ktoré nesmieš vynechať pri návšteve Dubaja, je jednoznačne Desert safari. Ponúka ho mnoho spoločností aj na groupon.ae (niečo ako náš zľavomat) a cena zahŕňa jazdu džípom po dunách, večeru s tanečným programom, maľovanie henou, shishu, tradičné kostýmy, jazdu na ťave a pod.
Za doplatok si môžeš doobjednať aj jazdu na štvorkolkách alebo sand boarding. Výlet zaberie celé poobedie, takže treba rátať, že na ubytko sa vrátiš až vo večerných hodinách.
Ja a moji známi sme šli na tento výlet vždy výlučne cez môjho kamaráta Hattema, ktorý sa tomu venuje už vyše 30 rokov a je veľmi zhovorčivý, preto sa po ceste dozvieš veľa aj z histórie a súčasnosti Dubaja. Pripájam ešte číslo na Hattema, ktorý organizuje desert safari +971506124613 (odpisuje aj na whatsappe).
Ak budeš v Dubaji aspoň 7 dní a stihneš vidieť všetky hlavné atrakcie a pláže, odporúčam spraviť si výlet do Abu Dhabi. Vôbec si nemusíš bookovať žiadne predražené tours ktoré ponúkajú miestne cestovky, stačí zájsť na autobusovú stanicu Al Ghubaiba bus station a zakúpiť si lístok (1 cesta stojí 25 dirhamov a trvá max 2 hodiny).
V Abu Dhabi nie je metro, ale taxíky sú lacnejšie ako v Dubaji. Navyše je omnoho menšie, preto sa na mnoho miest dostaneš aj pešo. Odporúčam začať s Sheikh Zayed Mosque (vstupné je zadarmo rovnako ako zapožičanie abaye pre ženy) a odtiaľ sa odviezť taxíkom k Heritage village (niečo ako ,,skanzen“, kde môžeš vidieť ako to kedysi vyzeralo v Emirátoch).
V Heritage village sa nachádza vynikajúca arabská reštaurácia, v ktorej si môžeš dať obed. Od Heritage village sa dá prejsť popri zátoke až k Emirates Palace (poznáš z filmov Sex v meste alebo Rýchlo a zbesilo, vstup dnu oficiálne nie je povolený, ale nám sa už párkrát podarilo prepašovať so zámienkou, že ideme kávu).
Ak by si si chcel/a spraviť dlhší výlet, na druhý deň môžeš navštíviť Ferrari world alebo jeden z blízkych ostrovov (napr. Maya beach).