Trvalo mi dlho, kým som dala šancu „slovenskému moru“, a teraz ho nemám dosť. Do Chorvátska sa vraciam aspoň raz ročne, ale inak ako typický dovolenkár. Nejdem sa v lete na dva týždne vyvaliť na pláž k Jadranu. Snažím sa vyberať si menej populárne miesta či netradičné obdobia. Objavila som takto antickú Pulu, priemyselnú Rijeku, ignorovaný Záhreb a naposledy zimný Rab. Ostrov v Kvarnerskom zálive som spoznala v príjemných teplotách a bez turistov. Zistila som, že má okrem piesočných pláží aj neskutočné hory a prírodu.
Chceš Rab preskúmať tiež? S Veronikou, ktorá na ostrove žije a sprevádzala ma ním, sme dali dokopy článok plný tipov. Pomôže ti naplánovať si dovolenku na Rabe. Bez ohľadu na to, či ideš v sezóne alebo mimo nej, či sa chceš kúpať alebo ísť na turistiku.
Toto je hostblog. Ďakujeme Veronike a Janke za napísanie článku o Rabe.
Ako sa dostať na Rab?
Na ostrove nie je žiadne letisko, najbližšie sú v Rijeke (lieta sa z Viedne) a Zadare (lety sú z Košíc, Bratislavy, Budapešti, Krakova, Viedne, Katovíc). Blízko je však najmä v prípade Zadaru relatívny pojem, keďže odtiaľ lode na Rab priamo nepremávajú. Vyrážajú zo Stitnice, ktorá je od Zadaru vzdialená minimálne 4 hodiny autobusom. To už radšej vyraz autom priamo zo Slovenska. Vozidlo sa ti bude na ostrove hodiť.
Lode na Rab
Na ostrov sa dostaneš loďou z pevniny a niektorých okolitých ostrovov.
Stinica
Trajekt jazdí na trase Stinica – Mišnjak (na východe Rabu). Spojenie je celoročné, premáva od skorého rána do polnoci. Počítaj s tým, že mimo sezóny sú intervaly medzi loďami dlhšie. V lete to fičí každú hodinu. Ak je veľa áut, snažia sa lode točiť intenzívnejšie, aby znížili dĺžku čakania.
Trajekt prevezie vozidlá i peších návštevníkov za cca 15 minút. Lístky si online nezabezpečíš. Kupujú sa v „búde“ v prístave, kde sa dá platiť aj kartou. Cenník a cestovný poriadok nájdeš na starobylej, no aktualizovanej stránke spoločnosti Rapska Plovidba, ktorá spojenie prevádzkuje.
Rijeka
Z Rijeky premávajú lode spoločnosti Jadrolinija, na ktorej stránkach si vyhľadáš spojenie aj kúpiš lístky. Spojenie je celoročné, avšak s nízkou frekvenciou. Cieľovou stanicou je po asi 2 hodinách plavby mesto Rab. Odtiaľ loď ďalej pokračuje do Novalje na ostrove Pag.
Novalja je spojená so Zadarom, a to aj cestou, ktorou premáva priame a pravidelné autobusové spojenie (napríklad Flixbus). Vďaka tomu sa ti otvoria možnosti na zaujímavý chorvátsky výlet s niekoľkými krásnymi destináciami.
Z Rijeky na Rab tiež vyrážajú celodenné lodné výlety. Myslím si však, že sa neoplatia. Stráviš veľa času cestovaním a málo objavovaním ostrova, ktorý ponúka množstvo krás.
Ostrov Krk
Spojenie prevádzkuje spoločnosť Jadrolinija. To znamená, že lístky si zabezpečíš online, čo sa určite odporúča v rušných mesiacoch. Lode vyrážajú z mesta Valbiska do Loparu na Rabe. Linka je v prevádzke celoročne, v lete premávajú lode častejšie. Cesta trvá asi hodinu a 20 minút.
Ostrov Pag
Okrem spojenia na trase Rijeka-Rab-Novalja premávajú kompy do mesta Lun. Prevádzkuje spoločnosť Rapska Plovidba a vyrážajú z mesta Rab. V sezóne premávajú denne, v zime zriedkavo. Cesta trvá cca 20 minút. Lístky sa kupujú v prístave. Pozor! Ide o malú loď, ktorá prepraví akurát peších a niekoľko bicyklov.
Doprava po ostrove Rab
Autobusy
Hoci ide o malý ostrov, nie je to s verejnou dopravou úplne márne. Nepremáva na zavolanie a do odľahlejších častí, no funguje celoročne a spoľahlivo. Chorvátsko je síce na Balkáne, ale všetko je presné aj pre množstvo nemeckých turistov, ktorí nie sú zvyknutí čakať.
Najmä medzi najväčšími obcami ako Rab, Lopar, Barbat alebo Banjol sa odvezieš pomaly každú hodinu. Autobus je veľmi dobrým riešením na cestu do starého mesta Rab, a to najmä v hlavnej sezóne, keď je tam veľký problém s parkovaním.
Dopravu zabezpečuje spoločnosť Arriva, ktorá má veľmi prehľadnú stránku. Spojenie si na nej rýchlo vyhľadáš i kúpiš lístok až do 15 minút do odchodu autobusu. Ak to nestihneš, môžeš zaplatiť u vodiča. V autobusoch sa dá platiť kartou a snáď aj v hotovosti.
Zvyknú to však meniť. Bolo obdobie, keď šlo platiť len kartou, pretože z hotovosti si vodiči „ulievali“ do vlastných vreciek. V Rabe na hlavnej autobusovej stanici je aj predajňa lístkov. Lístky nie sú drahé, napríklad cesta Lopar – Rab stojí aktuálne 4,60 €. Prekvapiť ťa môže, že autobus bude šoférovať Filipínec, nie Chorvát, ale vždy ťa odvezie, kam má.
Vlastné vozidlo
Na Rab, podobne ako inde do Chorvátska, prichádza veľa Slovákov a Čechov vlastným autom. Asi nie sme jediní, preto na ostrove autá nepožičiavajú. Existujú požičovne skútrov, no ani tie nie sú veľmi časté. Rok od roku sa ponuka mení a niekedy sú v nej aj štvorkolky.
Vozidlo, prenajaté alebo vlastné, určite odporúčame, ak chceš skúmať odľahlé časti Rabu, ako sú pláže polostrova Frkanj, Kalifront, Loparský polostrov či „tajné“ pláže Barbatu.
Počítať musíš s užšími cestami. Hlavná tepna ostrova je normálne široká, no v obciach sa na ne niekde zmestí len jedno auto. Pre miestnych je jazdenie na ostrove hračka, no my Európania sa pritom dosť často zapotíme. No ak si dievča a tváriš sa za volantom bezradne, donútiš cúvať ich 😀. Cesty sú navyše v lete plné. Riešením preto môže byť skúter, ktorý tiež ľahšie zaparkuješ.
Bicykel
Rab je fajn destinácia pre cyklistov, no má to aj svoje háčiky. Na ostrove existuje infraštruktúra, ktorá v prvom rade zahŕňa požičovne, servisy a obchod s náhradnými dielmi. Nás napríklad prekvapilo, že aj na odľahlejšom polostrove Frkanj bola pumpa na nafúkanie kolies.
Ostrov má rozsiahlu sieť značených cyklociest. Vraj je to až 157 kilometrov (podľa niektorých miestnych sprievodcov je číslo minimálne o polovicu menšie). Musíme však dodať, že „uhladené“ cyklotrasy, ako sme zvyknutí zo Slovenska a Česka na Rabe nenájdeš.
Ako (off-road) cyklotrasu často označia i peší turistický chodník. Napríklad loparská prechádzka od leknového jazierka dole do kempu k moru je tiež značená cyklotrasa. Kamenistý chodník, po ktorom šmatlavejší jedinci ledva prejdú pešo, schádzajú niektorí akční na dvoch kolesách.
Veľká časť cyklotrás tiež vedie po klasickej ceste pre autá. Mimo sezóny (do júna, po septembri) je to bezpečné, lebo nie je veľa áut. V sezóne je na hlavnej tepne ostrova neustála premávka. Vtedy tadiaľ bicyklovať neodporúčame. Niežeby ťa niekto zrazil, dá sa to pomerne bezpečne, ale ozaj nie je o čo stáť.
Radšej využi občasné bočné chodníčky pre peších a cyklistov, napríklad obce Mundanije či Supetarska Draga, teda oblasť medzi mestami Lopar a Rab. Veľmi dobre sa bicykluje na polostrove Kalifront, lesnou rezerváciou Dundovo, kde spojíš cyklistiku s objavovaním pláží obklopených iba lesom.
Môžeš skúsiť prejsť trasu dlhú, ako je Rab samotný – 22 kilometrov, alebo vyraziť naprieč polostrovom. Google mapy síce nepovoľujú vybrať cestu na bicykli, no dá sa ním prejsť zhruba táto trasa.
Lode
Vodné spojenie spoločnosti Rab Line existuje medzi hlavným prístavom Rab, obcami Banjol a Barbatom. Premáva iba v najhlavnejšej sezóne, kedy je loď príjemný druh dopravy, pretože zaparkovať auto v Rabe je celkom problém. Aktuálny cestovný poriadok nájdeš spolu s cenníkom na stránkach spoločnosti. Platí sa na lodi a iba v hotovosti.
Taxíky
Na Rabe fungujú len taxíky súkromníkov, žiadna jednotná taxi služba tam nie je. Už vôbec nie Uber alebo Bolt.
Organizované výlety
Na ostrove Rab poteší pestrá ponuka výletov za poznaním, na pláž či do prírody. Balíčky zvyčajne zahŕňajú vyzdvihnutie pri hoteli alebo blízko neho, dopravu, sprievodcu a občas jedlo. So začiatkom sezóny vyrastú v letoviskách a uliciach mesta Rab stánky a otvoria sa turistické kancelárie, kde si výlet môžeš rezervovať.
V ponuke dominujú plavby. Vyráža sa hlavne z mesta Rab a doslova na všetky strany. Vo veľkej väčšine sú to fishpicnicky, takže si užiješ kúpanie v modrom Jadrane aj sa dobre naješ. Odporúčame loď Barba Šime, Mala Maris – krásnu drevenú loď s dušou, a menšie, no nemenej pekné plavidlo Sardina. Na všetkých troch lodiach ťa čaká výborný obed a dávka dobrej nálady.
Ciele lodných výletov z mesta Rab:
- „chorvátsky fjord“ Zavratnica,
- „vajíčková“ pláž Njivice,
- pláž Krklant pod skalami masívu Kamenjak,
- olivové háje v dedine Lun na ostrov Pag,
- „Robinsonove ostrovy“ Laganj a Dolfin,
- vzdialenejší ostrov delfínov Lošinj a jeho mestečko Veli Lošinj.
Ciele lodných výletov z Loparu:
- „chorvátsky Alcatraz“ ostrov Goli Otok,
- „ostrov danielov“ – Sveti Grgur,
- mestečko Baška na ostrove Krk.
Kedy sa oplatí ísť na ostrov Rab?
Sezóna na Rabe trvá od júna do septembra s tým, že hlavná je v júli a auguste, kedy Rab praská doslova vo švíkoch. V letných mesiacoch je počasie stabilné. Väčšinou je slnečno, riziko zrážok je nízke. Teploty mora aj vzduch stúpajú najvyššie. To je vynikajúca správa v prípade, že sa chceš kúpať, opaľovať a voziť loďou. Na turistiku, na ktorú má Rab mnoho možností, je to doslova peklo na zemi.
Podľa Veroniky je úplne najkrajšia tzv. predsezóna v júni. Od začiatku mesiaca sa pomaly otvárajú reštaurácie, kaviarne. Ľudia v službách sú naladení na turistov po dlhej pokojnej zime. Naozaj sa tešia, až s niekým prehodia pár slov, a sú ešte plní sily.
September má tiež svoje kúzlo. Posledným týždňom v auguste už začínajú davy turistov opadať a tempo ostrova sa upokojuje. Počas mesiaca sa pomaly zatvárajú niektoré reštaurácie a obchody, ale stále máš kam zájsť. Počasie býva príjemné, je menej ľudí a viac pokoja.
Ostrov Rab mimo sezóny
My sme si na návštevu Rabu zvolili až bizarné obdobie – to povianočné.
Počasie
Na to sme mali veľké šťastie. Dni boli slnečné, s teplotou okolo 15 stupňov. O niečo chladnejšie bolo more, do ktorého sa ľudia napriek tomu odvážili. Avšak, čím bližšie k zime, tým horšie a nepredvídateľnejšie môže počasie byť. Počítať musíš s možnosťou dažďa a najmä vetra.
Pre Rab je typická bura – suchý, studený a silný vietor zo severovýchodu. Niekedy má extrémnu silu a rýchlosť – až do 200 kilometrov za hodinu. Vtedy zastaví lodnú dopravu a izoluje ostrov. Zároveň spraví jazdu po cestách celkom nebezpečnou.
Silu vetra častejšie pocítiš vo vyšších polohách, v akej je napríklad vrch Kamenjak. Na turistiku k nemu určite využiješ teplé oblečenie. Zober si aj zimnú bundu, ktorá sa ti bude hodiť na chladné rána, večery i noci.
Turisti
Cestovanie mimo sezóny má svoje čaro v prípade mnohých destinácií, kde je v lete plnka. Keď nám Veronika rozprávala, ako v Zavratnici stojí loď vedľa lode, či ukazovala, ako vyzerá kemp v Lopare, žasli sme. Tešili sme sa, že máme miesta iba pre seba.
Ak sme na každom výlete stretli do 10 ľudí, povedala som veľa. Živšie bolo akurát mesto Rab, kam za zábavou, najmä silvestrovskou, prichádzajú domáci. Zima je pre nich čas, kedy si po hektickej sezóne oddýchnu. Majú radi aj vianočné sviatky, na ktoré si mesto celkom gýčovo vyzdobia.
Infraštruktúra
V centre Rabu postavili klzisko, pódium, kde vyhrávala kapela, či stánky s rozmanitým občerstvením. Otvorené boli tiež bary a reštaurácie, avšak ani zďaleka nie všetky. V iných častiach ostrova je skôr zatvorené všetko. Mnoho lokalít je v zime bez akejkoľvek turistickej infraštruktúry. Zabudni na ležadlá, WC či plážové bary. Naješ sa len v prípade, že si jedlo donesieš.
Ubytovanie na Rabe
Na Rabe platí, že čo dom, to apartmán alebo kemp. Domáci v podstate každú voľnú plochu v lete využívajú pre potreby turizmu. Takéto súkromné ubytovania sa oplatí kontaktovať na priamo, bez sprostredkovateľa, akým je portál Booking. Kontakty na niektoré z nich nájdeš v e-booku.
Na Rabe sa, samozrejme, nachádzajú i hotely, napríklad komplex San Marino v Lopare alebo International, Arbiana či reťazce Valamar v meste Rab a priľahlom Banjole.
Čo sa týka lokality, jej výber závisí od toho, čo od dovolenky očakávaš. Ostrov je malý, dlhý len 22 kilometrov. Zovšadiaľ ho teda pohodlne preskúmaš najmä v prípade, že máš k dispozícii vozidlo.
Výberu oblasti na ubytovanie venuj väčšiu pozornosť, ak ideš na Rab v zime alebo mimo sezóny. Hoci vzdialenosti ostávajú rovnaké, v odľahlejších lokalitách nájdeš prakticky všetko zatvorené. Stav na miesta ako Rab, Barbat alebo Banjol, aby si sa nemusel presúvať, ak budeš mať chuť na kávu alebo dobrý obed.
Na druhej strane, v zime je ubytovanie lacnejšie ako v lete. Síce záleží, na koho narazíš, no v zimných mesiacoch rozhodne ľahšie zjednáš cenu než v špičke sezóny. Najdrahšie ubytovanie je, klasicky, v júli a auguste, priaznivejšie ceny sú v júni a septembri.
Lopar
Ak máš malé deti a chceš mať istotu, že sa zahrajú na pláži, a zároveň sa ti neutopia, stav určite na ubytovanie v Lopare. To nájdeš v rezortoch, hoteloch pri pláži, v súkromí u domácich alebo vo veľkom kempe, ako je San Marino. Ten sa nachádza hneď za veľkou Rajskou plážou s veľmi plytkým morom, pri ktorom nechýbajú možnosti na rôzne vodné športy.
Barbat
Menšia obec ponúka pokojnejšie ubytovanie v súkromí. Nájdeš tam aj veľmi pekný rodinný kemp Wodenča, ktorý je opakom masového turizmu kempov San Marino a Padova. Navyše sa nachádza na konci Barbatu, teda len pár krokov od nádherných piesočných pláží. Z kempu a tiahlej obce Barbat je to blízko do mesta Rab. Vedie tam asi 7 kilometrov dlhá cesta pre peších a cyklistov popri pobreží.
Práve v Barbate sme bývali v súkromnom ubytovaní Mirko diving center. Ide o príjemný penzión s vlastnou záhradou a parkoviskom. Izby sú jednoducho vybavené, niektoré apartmány majú aj kuchyne. Nechýbajú im balkóny, z ktorých je pekný výhľad na more. To je spolu s plážou na niekoľko minút chôdze. Veľkým plusom boli priateľskí majitelia, ktorí sa o nás výborne starali a ešte lepšie varili.
Banjol
Obec je ešte bližšie, asi 2 kilometre, k mestu Rab, na ktorého historické centrum má krásny výhľad. Poteší tam veľký výber prímorských reštaurácií a kaviarní, ale aj ubytovania. Okrem hotelov ho poskytuje veľký a rušný kemping Padova pri rovnomennej pláži.
Mesto Rab
Asi najživšie na ostrove je v meste Rab, kde si vyberieš z množstva reštaurácií, barov, obchodov aj možností ubytovania rôznej kategórie. Na dosah ruky budeš mať nielen jeho krásne stredoveké uličky, ale tiež vzdialenejšie destinácie. Z Rabu totiž vyráža veľa lodných výletov a niektoré trajektové linky. A hoci nie sú tie naj na ostrove, mesto má i svoje mini pláže.
Polostrov Kalifront
Najzelenšia časť ostrova Rab je ideálna turistiku a cykloturistiku v zelenej oáze dubových lesov. V nich sa ukrývajú odľahlé pláže. To naznačí, že ide o lokalitu tichú, pokojnú a menej preplnenú. Na polostrove môžeš hľadať ubytovanie napríklad v rôznych ekochatkách, no jeho infraštruktúra nie je taká rozvinutá, čo potvrdí i jediná reštaurácia Gožinka. Lokalita je proste izolovanejšia a odľahlejšia.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Jedlo, pitie a reštaurácie na ostrove Rab
Rab je zo všetkých strán obklopený morom, preto sú jeho najväčšími špecialitami ryby a morské plody. Určite musíš ochutnať pržene lignje, teda vyprážané kalmáre. Zdravšou alternatívou budú lignje na žaru – kalmáre grilované. Nič nepokazíš akoukoľvek čerstvou rybou. Výborná je škrpina (teda ropušnica), najmä na lodi Barba Šime.
I na Rabe sú veľkí mäsožravci, a tak na ostrove ochutnáš vynikajúce jahňacie, hovädzie aj bravčové pripravené na rôzne spôsoby. Niekoľko druhov mletého mäsa sa stretáva vo vynikajúcej pljeskavici (chorvátsky „burger“).
Na ostrove si tiež veľa dopestujú. Darí sa zelenine, bylinkám aj ovociu. Majú vynikajúce citróny, sladšie a silno citrusové. Najradšej by som si ich dala z ostrova dovážať. Dozrievajú celoročne a užili sme si ich i v zime. Okrem iného sú neoddeliteľnou súčasťou morských plodov, a tiež rabskej torty, dezertu z mandlí, citrónovej kôry a likéru Maraschino.
Chutné sú olivy (a olivové oleje) aj figy, ako ovocie či smokva, likér z nich, alebo hrozno, ktoré ide na víno. Síce chutí dobre, no ani to Chorvátov neodradí, aby doň liali sódu a vyrábali si obľúbený gemišt.
K dovolenke ochutnávanie lokálnych špecialít a jedenie v reštauráciách patrí, no to nebýva pre každého reálne, najmä nie po celý dlhší pobyt. Chorvátske zdražovanie sa nevyhlo ani ostrovu Rab. Hoci sú ceny prijateľnejšie než v už veľmi turistickom Hvare či Dubrovníku, stále dokážu prevetrať peňaženku.
Ušetriť ti pomôže ubytovanie v súkromí, kde môžeš využiť kuchyňu. Každé, aj menšie letovisko má nejaký obchod, supermarket. Najviac, a najlepšie vybavené sú v meste Rab. Určite sa v nich zastav po lososovú paštétu. Veľa z nej neuvaríš, no je výborná.
Tipy na reštaurácie
- Šanpjer – vyhlásená reštaurácia v starom meste Rab, kde si vychutnáš morské plody a ryby priamo na Rabskej rive s výhľadom na more.
- Banova Villa – príjemný plážový bar s malou plážičkou v starom meste, kde si na svoje prídu všežravci, vegetariáni i vegáni.
- Capo Fronte – vegetariánska a vegánska reštaurácia v srdci starého Rabu.
- Gožinka – reštaurácia v rovnomennej zalesnenej zátoke polostrova Kalifront s morskými plodmi s výhľadom na more.
- Trstika – plážový bar na konci Rajskej pláže v Lopare. Je to veľmi príjemné miesto s výbornými kokteilmi a skvelým vibom. Veronika odporúča long island tea.
- Kamenjak – reštaurácia tesne pod Kamenjakom, najvyšším vrcholom ostrova, s nádherným výhľadom na mesto Rab aj okolité ostrovy. Je nutná rezervácia vopred.
- Sveti Marin – reštaurácia v Lopare s vynikajúcou pljeskavicou.
Nočný život
Zábava je tam, kde je „dobro društvo“, teda dobrá spoločnosť. Občas budeš počuť miestnych žúrovať na lodiach v prístave. Niekto vezme harmoniku a gitaru, a je z toho atrakcia pre všetkých.
Klasický nočný život, ako ho poznáme z letovísk, však na Rabe veľmi nehľadaj. Skôr na susednom ostrove Pag, kde leží preslávené Zrće, kam si môžeš odskočiť katamaránom.
V starom meste Rab asi nájdeš najviac života, ale diskotéku nie. Sú to prevažne reštaurácie, bary, kde býva občas živá hudba, akým je napríklad Old Town Bar (otvorený aj v zime). Striedmy náznak života je v bare Forum. Nájdeš ho na peknom mieste, s príjemným vonkajším posedením, no úplne by sme nepovedali, že je to disco.
Čo vidieť a robiť na ostrove Rab
Najväčším lákadlom Rabu, a to najmä v lete, sú pláže, ostrovu však nechýba ani krásna príroda. Okrem cyklociest križuje ostrov asi 147 kilometrov ciest turistických. Aj pri tomto čísle sú miestni sprievodcovia skeptickí, no možností je stále dosť.
Ideálnym miestom na pešiu túru je Loparský geopark, v ktorom objavíš leknové jazierko či malú jaskyňu. Lokalita, kde ťa takmer za každým rohom prekvapí trochu iné prostredie, sa pýši aj krásnymi výhľadmi na Rab a ostrovy okolo.
Ak patríš medzi turistov v lepšej kondícii, môžeš sa vybrať na Kamenjak, najvyšší vrchol ostrova vo výške 408 metrov nad morom. Zhora je úžasný pohľad na azúrový Jadran a po ceste i na mesto Rab v diaľke. Na pohodovú prechádzku lesom vyrazíš na polostrovy Kalifront či Frkanj, na ktorého úplnom cípe sa ukážu veže starého Rabu.
Zelenú oázu má tiež mesto Rab. Je ňou park Komrčar. Najväčším lákadlom mesta je labyrint úzkych kamenných ulíc. Vedú k nejednej pamiatke, vyhliadke a miestam, odkiaľ sa ukážu tie najkrajšie západy slnka na ostrove.
Dovolenku na Rabe ti spestrí aj množstvo aktivít. Klasikou sú najrôznejšie vodné športy na plážach. Vyskúšať si môžeš i niečo menej bežné – akrojogu. Zoznámi ťa s ňou Veronika, ktorá na Rabe a v Chorvátsku organizuje netradičné pobyty v malých skupinách. Mrkni na to, ak nechceš cestovať s klasickou cestovkou, no ani na vlastnú päsť.
Pláže Rabu
Na rozdiel od mnohých iných lokalít Chorvátska sú na ostrove pláže piesočné. Vyhlásená je Rajska plaža v Lopare, najväčšia piesočná pláž na Rabe. Je skvelá pre rodiny s malými deťmi kvôli veľmi pozvoľnému vstupu do mora.
Veronika ju až tak nemusí, pretože tam býva najviac ľudí (hoci vždy nájdeš nejaké miesto). Oveľa radšej má ostatné z 22 loparských piesočných pláží, ktoré lemujú celý loparský polostrov. K nim sa najlepšie dostaneš pešo, a čím ďalej zájdeš, na tým menej ľudí narazíš.
Krásne sú aj divoké pláže Barbatu, taktiež piesočné. Kto má rád divokejšie pláže, kamenisté a skalnaté, odporúčame polostrov Frkanj. Tam nájdeš, rovnako ako aj na loparskom polostrove, i nudistické pláže. Medzi prírodnejšie patria tiež pláže polostrova Kalifront, napríklad sv. Mara, kam sa však dostaneš iba pešo alebo loďou.
Nádherné pláže sú z druhej strany ostrova, smerom k pevnine. Tiež sú prístupné len loďou. Kamienková „vajíčková“ pláž Njivice pod najvyšším vrcholom ostrova Kamenjak je jedna z naj.
Vyskúšaš na svojich potulkách Chorvátskom aj ostrov Rab?

Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete