Chorvátsko máme stále radi. Dovolenka v Chorvátsku už ale dávno neznamená nahádzať do auta zásoby na týždeň a vydať sa na dlhú cestu k vysnívanému moru. Dnes už máme mnoho možností, ako sa do Chorvátska dostať. S nimi objavujeme kúty krajiny a aktivity, o ktorých sme kedysi ani len neuvažovali.
Moja dovolenka v Chorvátsku bola iná, než na akú sme v krajine pri Jadranskom mori zvyknutí. Bola menej o mori a kúpaní, za to viac o mestách a najrôznejších zážitkoch. Chceš (netradičné) Chorvátsko zažiť tiež? V tomto článku ti poradím, ako šikovne a lacno navštíviť Záhreb, Rijeku, Krk i Plitvice.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku s tipmi.
Doprava do Chorvátska
Dostať sa do Chorvátska nie je vôbec zložité, máme na to veľa možností. Niektorí už roky chodia autom, iní stavili na žlté vlaky, ktoré majú v kombinácii s autobusmi v ponuke viac ako 56 destinácií. Posledné roky sa Chorvátsko dostalo aj na radar leteckých spoločností. Z Viedne sa lieta do Splitu, Puly, Dubrovníka či Zadaru, z Bratislavy na ostrov Brač a do metropoly Záhreb.
Nad chorvátskou metropolou mnoho ľudí ohrnie nosom, pretože je vo vnútrozemí a nie je taká atraktívna ako napríklad Rím či Barcelona. Môže však znamenať lacnú cestu k moru. Letenky do Záhrebu začínajú na jednocifernej sume, a ak sa zbalíš do príručnej batožiny a kúpiš ich v predstihu, poletíš za veľmi dobrú cenu.
Doprava po Chorvátsku
Do prílete do Záhrebu máš mnoho možností, ako a kam ďalej pokračovať. Ak ste viacerí, je dobrý nápad prenajať si auto či už v meste alebo priamo na letisku.
Verejná doprava
Z centra Záhrebu (Kolodvorski Park) premávajú vlaky. Nimi ale cesta trvá dlhšie. Napríklad do Rijeky je to až takmer 5 hodín. Autobusy to stíhajú už za 2 hodiny. Vo vlaku k tomu nebol ani jedálenský vozeň, ani bufet. Navyše, lístok sa mi nepodarilo kúpiť online, musela som na stanici.
Veľmi sa mi osvedčili autobusy. Niekoľkokrát som využila spoločnosti Flixbus a Arriva, ktoré v krajine pokrývajú veľké množstvo destinácií. U oboch som si lístky kúpila rýchlo a jednoducho online. Ich ceny závisia od toho, koľko miest v autobuse ešte ostáva.
Flixbus vs Arriva
S Arrivou sa mi cestovalo lepšie, keďže má moderné klimatizované autobusy s WiFi a dostatkom miesta na nohy. Takisto na lístku uvádza všetky dôležité informácie, akou je nástupište.
Pri ceste s Flixbusom sme museli na stanici hľadať, odkiaľ ten autobus vlastne ide. Cestou naspäť spoj meškal a do spoločnosti, ktorej spojenie Flixbus predával, sa nedalo dovolať, lebo číslo nefungovalo. Ocenila som ale možnosť za poplatok zmeniť čas odchodu.
V Rijeke a Záhrebe tiež premáva mestská doprava. Prepraví ťa v rámci miest, aj do cieľov v ich najbližšom okolí (z Rijeky to bola napríklad Opatija). Lístky sa dajú kúpiť v novinových stánkoch, automaty ani aplikáciu zatiaľ nemajú. Následne si ich označíš v dopravnom prostriedku. Predáva ich aj vodič, no vtedy sú drahšie.
Lode
Chorvátsko má viac ako 1000 ostrovov, preto niet divu, že jedným z najbežnejších dopravných prostriedkov sú tu trajekty či iné plavidlá.
Z Rijeky premávajú lode spoločnosti Jadrolinija, ktoré pokrývajú ostrovy Cres, Ilovik, Pag, Lošinj, Rab, Susak a Unije. Na ostrovy Silba, Krk a Rab, a do mesta Zadar zase chodí spoločnosť GV-Zadar.
Chcela som niektoré spojenie využiť, avšak obe spoločnosti vyrážajú z prístavu v Rijeke poobede a naspäť sa vracajú na druhý deň veľmi skoro ráno. Na ostrovoch by som tak musela 2-krát prespať, aby som z ich návštevy vôbec niečo mala.
Druhou možnosťou, typickou pre letoviská, sú (celodenné) lodné výlety. Ponúkajú ich tour operátori, ktorí majú rozložené pultíky na promenáde alebo kdekoľvek, kde býva dosť turistov. Veľa som si ich všimla v meste Krk na rovnomennom ostrove. Boli to hlavne plavby na Rab, Cres alebo Pag a za kúpaním.
Lodné výlety v Chorvátsku
Lodné výlety, najmä po pobreží a na ostrovy Krk a Cres, môžeš vyraziť aj z letoviska Opatija. Na týchto miestach som žiadny nevyskúšala, preto ti konkrétnu spoločnosť neporadím. Kamaráti, čo ich ale skúsili, odporúčajú zjednávať ceny.
V Rijeke, v jednom z najmenej navštevovaných miest Chorvátska, bola ponuka týchto výletov prakticky neexistujúca. Ešte sa nestihla vytvoriť, pretože po nej nie je dopyt. Je to priemyselné mesto a má škaredé pobrežie. Lodné výlety (pri západe slnka) tu tak neponúkajú aj preto, lebo plavba popri obrovských žeriavoch ľudí veľmi neláka. No jedna spoločnosť tu predsa je.
Volá sa ML Aquatics. Išla som s ňou na ostrov Cres (výlet sa volá Island Cres swimming). Napriek tomu, že som ju objavila náhodným googlením, a komunikovali sme len cez WhatsApp, všetko prebehlo rýchlo a hladko. Výlet samotný s niekoľkými zastávkami na kúpanie bol super.
Ubytovanie v Chorvátsku
V krajine som síce bola 12 dní, no mega tip, ktorý sa týka ubytovania, som neobjavila. Snáď len to, že treba rezervovať v predstihu, a to najmä na miestach ako Krk, ktoré sú turisticky atraktívnejšie. Nárast cien, napríklad v auguste oproti júnu, je však vidieť aj v Rijeke.
Všimla som si, že v Chorvátsku nad hotelmi výrazne dominujú apartmány, občas sa, hlavne v Záhrebe, objaví nejaký hostel. Veľmi som bola spokojná s ubytovaním v Rijeke – Apartments Fiorello. Bod by som strhla za zle upratanú podlahu, inak super. Bol to priestranný apartmán ako na obrázku, so slušne vybavenou kuchyňou a výbornou cenou.
V Záhrebe som vybrala hostel Rooms 63 so súkromnou izbou a kúpeľňou. V podstate som brala prvé, čo sa dalo bezplatne zrušiť, malo top hodnotenia a vyhovujúcu polohu v centre. Ubytovanie bolo až na matrace ok, lenže v uličke boli 2 bary, hostel mal vonkajšie sedenie, ale nemal v noci recepčného, ktorý by to trochu krotil. Takže tam bol každý večer až do rána balkánsky bašavel.
Lokalite by som teda na tvojom mieste venovala väčšiu pozornosť. Janka v samostatnom článku radí, ako si dobré ubytovanie nielen v Chorvátsku nájdeš.
Čo ochutnať v Chorvátsku
- Pivo. Najrozšírenejšie, Ožujsko či Karlovačko, nepatria k najlepším na svete, no príjemne osviežia v horúci deň. V krajine je veľa mikropivovarov, kde ho varia veľa a dobre.
- Börek je vyprážané pečivo z tenkého lístkového cesta, ktoré je plnené syrom, mäsom či zeleninou. Najlepší je, samozrejme, keď je ešte teplý.
- Ryby a morské „príšery“. Málokoho prekvapí, že sú v prímorskej krajine výborné. Ráno ich nalovia a na obed ich máš na tanieri. Najbežnejšie sa podáva morský vlk a tuniak. Okrem nich mi chutili čerstvo nalovené kalamáre, vypražené aj grilované.
- Tatarák. V Chorvátsku robia klasický tatarák z hovädziny, ale aj z rýb. I u nás je už celkom známy lososový, no odporúčam ochutnať tuniakový alebo z kalamárov.
- Pršut. Bravčové stehno naložia do soli a následne ho sušia, niekedy až 2 roky, buď prúdiacim vzduchom alebo dymom. V kombinácii so syrom a vínom je to skvelé predjedlo.
- Čierne rizoto. Kvôli „atramentu“ sépií je mierne slané a tmavé. Je krémové, s výraznou chuťou mora a veľmi lahodné.
Kde sa v Chorvátsku najesť
Ak si zarezervuješ apartmán, budeš mať kuchyňu, a zrejme aj občas variť. Nakúpiť si môžeš klasicky v potravinách a supermarketoch. Je tam z čoho vyberať, akurát ázijské oddelenie bolo trochu slabé. Predtým než vyrazíš na veľký nákup, sa ale mrkni, aké vybavenie v kuchyni je. Napríklad ryža sa bez sitka varí ťažko. Zo supermarketu tiež nemusíš ťahať vodu, tá z kohútika je pitná.
V Chorvátsku som veľmi rada chodila do pekární, kde mali okrem iného fantastický čerstvý börek. Pozor, je to veľa kalórií za málo kún. Štíhlu líniu nepodporí ani to, že sú úplne všade a otvorené tak do 10 večer.
Krajina má, bez ohľadu na to kam pôjdeš, kopec reštaurácií, barov a kaviarní. Povedala by som, že ceny jedla sú (v oblastiach, kde som bola) porovnateľné alebo mierne vyššie ako v Bratislave. Za hlavné jedlo s pivom som platievala od 10 od 20 eur. To nie je zlé na to, že som jedávala najmä v centre.
Tipy na reštaurácie a bary v Chorvátsku
Rijeka
- Konoba na kantunu je príjemná reštaurácia trochu mimo centra, pri vode, kde by sa aj čajky pohostili. Varia z čerstvých domácich surovín a špecializujú sa najmä na ryby a morské plody. Majú výborné čierne rizoto.
- Konobu Feral mi odporučili ako jednu z najlepších reštaurácií s morskými plodmi v Rijeke. Menu reštaurácie centre, dekorovanej v námorníckom štýle, má fixnú zložku, aj pohyblivú, podľa toho, čo v ten deň čerstvo nalovia. Jedlo tu bolo výborné, a to nielen grilovaná ryba, ale i vypražené kalamáre a tuniaková nátierka.
- Conca D’Oro v centre mi prišla ako skôr posh reštaurácia. Bola drahšia a v menu majú taký mix od rýb po pizzu či rizoto. Mali ale výborný tatarák z kalamárov.
- Konoba Papalina. Malinká taverna je pri pevnosti Trsat. Nemajú jedálny lístok, len tabuľu s asi 5 druhmi rýb a morských plodov. Všetko je úlovok z rána a čerstvé. Ak sa minú, máš smolu. Tú budeš mať aj v prípade, že si nedonesieš hotovosť, kartou sa platiť nedá.
- Flumen Pub je malý pivný bar blízko železničnej stanice. Na výčape majú vlastné remeselné pivá, okrem iného aj IPU reznutú čiernym pivom. Tiež sa tu nedá platiť kartou.
Záhreb
- Mali Medo patrí pod remeselný pivovar Pivovara Medvedgrad, ktorý má v Záhrebe viac podnikov. Jedným z nich je reštaurácia v centre, kam sme chodili hlavne kvôli niekoľkým výborným druhom piva. Majú všetko od ležiakov po tmavé. Dalo sa tam ale aj fajn najesť, domáce gnocchi so štyrmi druhmi syra boli výborné.
- Beertja je parádna pivná záhrada. Takisto je to sieť podnikov, ktoré nájdeš v Záhrebe, Rijeke aj inde v Chorvátsku. Chvália sa, že majú (v Záhrebe) 230 druhov (výborného) piva. Na jedenie ale nemajú ani len chrumky.
- Otto & Frank sa špecializuje na raňajky, a neskôr, od obeda, podáva aj burgre. Mali tu chutné typické záhrebské raňajky. Reštaurácia je v centre a je jedna z mála aj v nedeľu otvorená relatívne skoro, preto sa môže stať, že vtedy nenájdeš voľný stôl.
- Eggsspress je tiež raňajková a brunch reštaurácia, kde v menu dominujú vajíčka na všetky spôsoby so všetkými možnými prílohami. Jedlo bolo čerstvé, veľmi chutné a vo veľkých porciách.
Krk
- Restaurant Oliva je súčasťou kempu Ježevac Premium Camping Resort, do ktorého som vošla bočným, bežne zatvoreným vchodom, kde niečo opravovali. Neviem teda isto povedať, že sa tam dostaneš, ak bývaš mimo kempu. Menu tvoria stredomorské jedlá, najmä grilované. Vyskúšala som chobotnice. Jedlo bolo chutné, ale drahšie.
Čím v Chorvátsku platiť
V krajine sa kunami platí posledný rok, od budúceho roku zavádza euro. To už síce niekde akceptujú, no túto možnosť neodporúčam, lebo preplatíš. Stalo sa mi totiž jediný raz, v autobuse z letiska do Záhrebu, že by mi ponúkli férový kurz.
Peniaze si môžeš zameniť ešte na Slovensku, najlepšie v banke, kde si klientom. Ak meníš už v zahraničí, daj si pozor na kurz a poplatky. Vždy si najskôr zisti, za akých podmienok ti zamenia. V zmenárňach v turistických lokalitách je to väčšinou veľmi nevýhodné. Napríklad v Záhrebe som za 20 EUR dostala 150 HRK, v zmenárni v Opatiji mi ponúkali len 121 HRK (4 eurá rozdiel).
V Chorvátsku aj na zašitejších miestach bez problémov narazíš na bankomat. Pozor si ale opäť musíš dať na poplatky. Over si ich vo svojej banke a následne vyberaj v bankomatoch jej materskej banky. Rozšírená je aj možnosť platby kartou (stále ale nos nejakú hotovosť, nie je to pravidlo), s ktorou môžeš ušetriť za nevýhodné kurzy. Aj to ale občas znamená poplatky, ak nemáš v cene účtu zahrnuté platby u obchodníka (v cudzej mene). A tie sa ti rýchlo nazbierajú.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Čo vidieť v Chorvátsku – tipy na mestá Záhreb, Rijeka, Krk, Opatija, Plitvice
Ak ti nevadí sedieť 7 hodín v autobuse a potom ešte preskakovať na trajekt, môžeš ísť aj na Makarskú či na ktorýkoľvek ostrov. Ja som rozhodla okrem Záhrebu navštíviť aj Rijeku, Krk, Opatiju a Plitvice.
Záhreb
Je jasné, že chorvátska metropola leží v tieni kúzelného pobrežia, rajských ostrovov a panenskej prírody, no venovať jej aspoň 1 či 2 dni sa isto oplatí. Nemá veľké historické centrum ani výraznú pamiatku, akou je napríklad Bratislavský hrad. Stále ale má niekoľko príjemných a zaujímavých ulíc s peknou architektúrou. A hoci tu nebýva toľko turistov, Záhreb vo dne i v noci žije.
Čo môžeš robiť v Záhrebe
Strať sa v starom meste
Nemusíš chodiť od jednej krásnej budovy k druhej a odškrtávať si pamiatky. Zablúď v labyrinte ulíc, ktoré ťa skôr či neskôr dovedú k veľkému otvorenému trhovisku Dolac, Záhrebskej katedrále alebo k vyhliadke na Strossmayerovej promenáde v časti Gornji Grad.
Jedz, pi a ži
Hip kaviarenská kultúra, reštaurácie s chuťami z celého sveta, jedinečné pivo. Na čokoľvek máš chuť, v Záhrebe to nájdeš, najmä ak budeš hľadať na ulici Ivana Tkalčića či námestí Josipa Jelačića. Obe miesta sú plné života aj v noci, rovnako ako širšie centrum. No nie sú to len bary a diskotéky, kde sa môžeš zabaviť, nájdeš aj veľa umeleckých či hudobných podujatí pod holým nebom.
Choď do múzea
V Záhrebe je niekoľko desiatok múzeí od klasických po úplne absurdné. Typickým príkladom je Museum of Broken Relationships (Múzeum rozpadnutých vzťahov). Zbiera a vystavuje komické aj tragické predmety bežného života, ktoré po rozchode aj s príbehom poslali ľudia z celého sveta. Jedinečný zážitok môže byť aj Múzeum 80. rokov, zariadené ako autentický byt juhoslovanskej rodiny z tohto obdobia.
Choď sa kúpať
Záhreb síce nemá more, no má jazerá, kde sa môžeš v horúcom počasí osviežiť a vyvaliť na štrkovú pláž. Ani jedno nie je v centre, no k obom sa dá rýchlo a pohodlne dostať verejnou dopravou. To bližšie, menšie a tichšie je Bundek. Dá sa tu opaľovať či okúpať, no je bez vodných športov.
Aj barov a ruchu je tu výrazne menej ako na jazere Jarun, ktoré prezývajú aj Záhrebské more. V meste je centrom letnej zábavy. Cez deň sa o ňu stará pestrá paleta vodných športov, v noci diskotéky, hocikedy množstvo podujatí.
Rijeka
Rijeka je veľmi špecifické mesto. Ak čakáš, že všade v Chorvátsku nájdeš dovolenkovú atmosféru, promenádu, na ktorej predávajú zmrzlinu, cukrovú vatu či lodné výlety, Rijeka ťa presvedčí o opaku. Je pekná a výborná základňa na poznávanie okolia. Nie je to však plážová destinácia, kde vyjdeš z hotela na krásnu a výborne vybavenú pláž, na ktorej preležíš celý deň.
Čo môžeš robiť v Rijeke
Objav mesto
Hoci je to mesto plné žeriavov a hrdzavých tankerov, v uliciach ukrýva aj farebnú a starú architektúru. Svedčí najmä Korzu, hlavnej promenáde Rijeky, kde sa prejdeš či si posedíš pri káve. Korzo býva vždy veľmi živé. Teda až na nedeľu, keď domáci naskáču na svoje lode a vydajú sa za kúpaním. Vtedy je v centre veľa podnikov zatvorených. Pekný je aj prístav, kde sa na vode odrážajú staré budovy i jachty.
Z pamiatok sa mi páčil starý vojenský tunel (jeden je aj v Záhrebe). Tiež by si mal/a zdolať 561 schodov, ktoré vedú z centra k hradu Trsat. Vstup do zrúcaniny je bezplatný, výhľad z nej na nezaplatenie. Daj si ale pozor na otváracie hodiny, na Googli a webe majú jedny, na vchode druhé, a nakoniec ťa odtiaľ niekto vykopne, lebo tam bude platený koncert.
Okúp sa
Aj kvôli tomu priemyselnému pobrežiu nie je priamo v centre Rijeky žiadna pláž. Nejaké sú v jej okrajových častiach, kam sa dostaneš asi za 15 minút autobusom. Do vody tu pôjdeš z betónových terás. Niektoré sú v dobrom stave, inde to za nimi vyzerá ako stavenisko (a smetisko). Prístup k moru ešte sťažuje veľa oplotených súkromných rezidencií.
Napriek tomu som tu našla dve fajn pláže – Sablićevo, ktorá je nádherná najmä z hora, a Javna plaža Pećine. Obe sú štrkové, bez vybavenia (až na sprchy a WC) a s malým plážovým barom. Je to trochu nuda, no na pohodový poldeň pri vode to stačí. Lepšie vybavené sú pláže medzi Rijekou a Opatijou, napríklad sú to Ploce a Kantrida.
Navštív múzeum
V meste je naozaj veľa múzeí. Nechýbajú klasické – umelecké či historické. K tým zaujímavejším patria Peek & Poke – Múzeum starých počítačov a hier, alebo Múzeum mesta Rijeka a jeho výstava venovaná torpédam. Tie tu boli montované a testované v prvej továrni na torpéda na svete, ktorá sa dnes rozpadáva niekde uprostred priemyselnej časti prístavu.
Choď na výlet k historickým dedinám
Ja som síce dala prednosť oblasťami pri mori, no mnoho iných blogerov odporúča Kastav a Grobnik. Prvé je stredoveká dedina, ktorá je známa letnými tradičnými podujatiami, druhé sa pýši automotodromom a krásnym frankopanským hradom. Do oboch sa z Rijeky dostaneš aj autobusom.
Krk (ostrov i mesto)
Mesto Krk, kam sa dostaneš za 2 hodiny autobusom z Rijeky, je ideálne pre aktívneho plážového dovolenkára. Pláže sú tu parádne a zároveň máš čo robiť. Objavovať môžeš po vode alebo po súši. Autobusy premávajú i do iných mestečiek ostrova ako Omišalj, Punat, Malinska či Slovákmi obľúbeného letoviska Baška. Sú tu aj možnosti na turistiku v krásnej prírode.
Lokalita je výrazne turistickejšia než Rijeka. To znamená viac ľudí v uliciach aj na pláži. Kamarátka mi spomínala, že minulý rok v sezóne veľmi ťažko hľadali v čase obeda či večere stôl v reštaurácii, ak nemali rezerváciu.
Na Krku sú tiež vyššie ceny (niet divu, keď všade počuť nemčinu), ak by si napríklad teraz vyberal/a ubytovanie, v Rijeke ho cez Booking nájdeš o cca 80€ lacnejšie. Takéto dramatické rozdiely našťastie neboli v cenách jedla a nápojov.
Čo môžeš robiť v meste Krk
Prejdi uličkami historického centra
Mestečko sa mi naozaj páčilo. Jeho ulice sú typické prímorské – kopcovité, s kamennými domami, veľmi úzke a ešte viac fotogenické. Oplatí sa v nich len tak stratiť, nájsť v nich zapadnutú kaviareň. Pekný výhľad na ne, na celé mesto aj more budeš mať z frankopanského hradu. Krásne sú aj od mora, najmä v čase, keď sa múry a veže mesta spolu s loďami odrážajú na hladine. A keď tam sedíš so zmrzlinou v ruke.
Choď sa kúpať
Pláže Krku sú, podobne ako v mnohých iných častiach Chorvátska, štrkové. Mesto má veľmi pekné pobrežie. Bolo vidieť, že sa oň starajú a udržiavajú ho. Bližšie k múrom starého mesta si rozložíš uterák na betónovej ploche. Je tam nádherná voda a ešte krajší výhľad cez lode na hrad a kostol za ním. Ďalej po pobreží, pri ktorom vedie cesta, sú terasovité plochy so schodmi do mora.
Na niektorých miestach boli ležadlá, no veľa ľudí si našlo miesto aj na plochých skalách. Striedajú sa s kúskami štrku v ukrytých zátokách. Asi najlepší dojem na mňa spravila pláž Dražica s neskutočnou farbou vody.
Všetko sú to tichšie pláže, po mori som videla brázdiť len vodné bicykle, žiadne skútre. To ale neznamená, že sa niekde v meste či na ostrove prenajať nedajú. Dostatok je ale reštaurácií a barov, stačí vyliezť z vody a objednať si. Hladný/á neostaneš, ani keď sa vyberieš na druhú stranu, za autobusovú zastávku. Tam je o niečo menej malebná, no za to rozsiahlejšia pláž.
Preskúmaj loďou okolité ostrovy
V meste Krk je veľa možností na lodné výlety. Môžeš si prenajať súkromné plavidlo alebo ísť na skupinovú exkurziu. Na promenáde sú stánky s bohatou ponukou – vybrať sa dá na viacero ostrovov ako Rab, Pag či Cres. Krk a neďaleký ostrov Plavnik majú aj zaujímavé „podzemie“ aj v podobe jaskýň či zátok.
Do niektorých z nich sa dá len preplávať cez úzky priechod. Je to napríklad Blue Cave (volajú ju aj Love Cave). Výlety sem si treba rezervovať v predstihu, miesta sa rýchlo minú najmä v hlavnej sezóne. Ponúka ich napríklad spoločnosť Mare Tours (našiel ju Google).
Na Krku som bola krátko, takže som žiadny výlet nevyskúšala. Radím ti, vždy si dobre pozri program, či ťa nebudú hnať hore-dole s 15-minútovými zastávkami. Nájdi si recenzie, a to nielen spoločností, ale aj napríklad pláží, na ktoré turistov berú. Niekedy to totiž bývajú preplnené miesta, kde zastavujú úplne všetky lode. Určite odporúčam zjednávať, najmä ak kupuješ na poslednú chvíľu.
Opatija
Opatija je od Rijeky vzdialená asi 30 minút jazdy autobusom. Hovorí sa jej aj kolíska turizmu v Chorvátsku. Návštevníkov už v 19. storočí vítali najmä jej kúpele. Bola vtedy obľúbenou destináciou rakúsko-uhorskej aristokracie a šľachty. To vidieť na Opatiji ešte i dnes. Mne sa zdalo, akoby som prišla do Viedne, ktorá mala zrazu more. Všade sú krásne a elegantné vily, kde sa usídlili hotely, kasína či reštaurácie.
Opatija sa mi páčila, no zároveň sa mi zdala trochu nudná. Bola fajn ako krátky výlet z Rijeky. Z pár hodín som si posedela pri pive, najedla sa, preliezla prakticky celé pobrežie a niekoľko ulíc, ktoré ale nie sú také malebné ako na Krku. No za týždeň by ma tam asi kleplo.
Ak však chceš kvasiť na pláži, jesť, prejsť sa mestom či vybehnúť na výlet loďou, nie je zlý nápad niekoľko dní pobývať práve tu.
Čo môžeš robiť v meste Opatija
Choď na pláž
Aj Opatija má štrkové pláže, z ktorých sú pekné najmä Tomaševac, Črnikovica (ďalej od centra) či Kantrida (takmer pri Rijeke). V centre mesta je veľmi netradičná pláž Slatina. Je to betónovo-štrkové námestie, z ktorého zídeš do vody po schodoch. Je kompletne vybavené, teda ti tam nebudú chýbať toalety, prezliekarne, ležadlá ani slnečníky.
Deti sa zahrajú na ihrisku alebo vyskáču na gumených atrakciách vo vode. Z „pláže“ je to kúsok do baru či reštaurácie.
Prejdi sa do časti Volosko
Veľmi peknú časť Opatije som objavila úplne náhodou, keď som prechádzala popri pobreží. Len som nazrela do jednej z uličiek, ktorá ma úplne očarila. Labyrintom veľmi úzkych ulíc s kamennými domami som sa dostala až k moru. Je tam malebný malý prístav, promenáda a jedna reštaurácia vedľa druhej.
Akurát zapadalo slnko, takže som si proste musela sadnúť a z výšky sa kochať výhľadom. Hneď vedľa je dlhá pláž Črnikovica, takže práve tu by som si vedela predstaviť dovolenku viac než pri betónovej pláži v centre Opatije.
Preskúmaj loďou okolité ostrovy
Rovnako ako na Krku aj v Opatiji je veľa tour operátorov, ktorí ponúkajú výlety v stánkoch pri mori, a tiež v uliciach mestečka. Sú to predovšetkým plavby. Z Opatije je na výber menej lokalít, pretože ostrovy Pag a Rab sú už predsa ďalej. Veľa spoločností chodí na Cres a Krk, takisto majú plavby po pobreží, a to aj večerné či nočné. Môžeš tiež preskúmať morskú hladinu v ponorke či skúsiť parasailing.
Plitvice
Už legendárny a nádherný národný park sme navštívili zo Záhrebu. Z metropoly Chorvátska je vzdialený asi 140 kilometrov. Ak ste viacerí, oplatí sa prenajať si auto. Možnosťou je tiež nájsť si blízko parku ubytovanie. Cestou sme videli, že zariadení, ktoré ho ponúkajú, je tam veľa. Najmä v Záhrebe sme si všimli organizované výlety. Tým by som sa ale vyhla, pretože budeš mať v parku veľmi málo času.
My sme išli do Plitvíc autobusom, ktorý vyrážal o 6:45. Cesta trvá viac ako 2 hodiny, preto je najlepšie si privstať. Odvezú ťa tam spoločnosti Flixbus a Arriva. Možno aj ďalšie, no tieto sa mi zdali najspoľahlivejšie. Lístky radšej kúp v predstihu, rýchlo sa míňajú.
Podobne je to aj s lístkami do národného parku. Kúpiš ich priamo na stránke na konkrétny dátum a časový úsek, v ktorom môžeš vstúpiť, a vchod. Plitvice majú 2 vchody – Entrance 1 a Entrance 2, autobusy stoja pri oboch. Lístky predávajú aj v pokladni, na webe vidíš, koľko ich ešte ostáva na jednotlivé časy a vchody. Vstupné do parku je dosť drahé, v sezóne je to pre dospelého 40€. Mimo sezóny je o niečo lacnejšie.
Plitvické jazerá
Plitvice môžeš preskúmať jednou z ôsmych vytýčených trás. Rozdiel medzi nimi je vo vchode, odkiaľ vyrážajú, dĺžke, častiach parku, ktoré uvidíš, a čím sa budeš pohybovať. Parkom premáva autobus a loďka, oboje je v cene lístka. Ku každej trase je odhad, koľko asi bude trvať, popis cesty a mapa. Všetko nájdeš aj v aplikácii. V parku sú trasy označené.
My sme prešli program „H“, ktorý je dlhý takmer 9 kilometrov. Časový odhad je 4 až 6 hodín. Nám to trvalo asi 5 hodín, s tým, že sme tak hodinu a pol presedeli pri obede a pivách. Človek s priemernou kondíciou by musel ísť asi štvornožky, aby mu to trvalo 6 hodín. Predpokladám ale, že tam zarátali čakanie na dopravu. Ak je park plný, je zrejme možné, že sa nedostaneš hneď na prvú loď či autobus. Takisto vtedy dlhšie čakáš, kým sa odfotíš na najkrajších miestach.
V parku sa dá aj najesť, ponuka jedla však bola sklamaním. Veľa reštaurácií bolo zatvorených, navyše tie lepšie sú pri vchodoch a ich okolí. V samotnom parku sú len bistrá. Všetky boli s rovnakým polotovarovým menu – sendvič, hotdog, klobása, hranolky či burgre, ktorých mäso malo takú farbu, že ma preháňalo už pri pohľade naň.
Do Plitvíc si so sebou vezmi platobnú kartu, v stravovacích zariadeniach akceptujú len tú. Takisto nepodceň oblečenie. V Plitviciach je chladnejšie a často prší. Vezmi si radšej pevnejšie nepremokavé topánky a nejaký nepremokavý (hoci tenký) kabát.
Bude Chorvátsko tvoja dovolenková destinácia pre rok 2022?
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete