Cestovatelia telom aj dušou. Nevzdali to aj keď sa im narodili deti. Reč je o mladej rodinke z Trenčína, ktorí cestujú so svojimi deťmi.
Ich cieľom je pomôcť rodinám s cestovaním na vlastnú päsť. Snažia sa inšpirovať a dodávať odvahu rodičom v cestovaní s deťmi aj do krajín mimo Európy.
Čo robia s deťmi na letisku? Ako vymýšľajú itinerár pre deti na cestách? To všetko a ešte viac sa dozvieš v článku.
Tento článok je rozdelený na dve časti. Toto je druhá časť. Prvú časť si môžeš prečítať TU.
Kde všade už Miško a Maťko boli?
V EÚ už videli asi všetko okrem Islandu, Fínska, Lichtenštajnska a Luxemburska. Fínsko máme v hľadáčiku. Minulý rok sme sa chceli vydať do Rovaniemi, ísť pozrieť Santa Clausa za polárny kruh, no nevyšlo nám to, nakoľko sme leteli na Srí Lanku. Máme kopec plánov, peniaze a čas idú proti nám.
Z Ázie majú za sebou Thajsko, Kambodžu, Srí Lanku, Filipíny, Arabské Emiráty, boli s nami aj v karibskej Dominikánskej Republike a teraz naposledy v africkom Zanzibare. Rozplánovaných máme viac krajín, kam sa v blízkej dobe radi vyberieme. Všetko závisí od leteniek, na ktoré striehneme.
Najbližšie odlietame v októbri opäť do zbožňovanej Ázie, kde nás čaká zaujímavá a adrenalínová plavba na rybárskej lodi po rôznych ostrovoch.
V druhej časti som sa pýtala:
- Čo s deťmi na letisku
- Itinerár pre deti na cestách, škola a cestovanie
- Deti ako obtiaž vs. radosť na cestách
1. Čo s deťmi na letisku
Máte nejaké overené triky, ako deti počas cesty zabaviť?
Naše deti majú jednu veľkú výhodu. Povahami si sadli na 100% a vekový rozdiel majú 20 mesiacov, takže si vyhovujú aj záujmami. To, že sú obaja chlapci je už iba čerešničkou na torte. Skrátka sú to úžasní parťáci na cestovanie.
Vždy radím rodičom, aby cca mesiac pred cestou nepúšťali deťom rozprávky a na cestu zadovážili zopár nových animovaných filmov. Naši chlapci si počas dlhých letov radi čítajú, hráme karty, kreslíme a keď si potrebujeme aj my rodičia trošku oddýchnuť, pustíme im „zabudnuté“ rozprávky, ktoré dlhšie nevideli.
Veľkou radou pre rodičov je, nekŕmiť deti počas letu sladkosťami. Po dojedenom balíku cukríkov dieťa sedieť nebude a to si akosi rodičia neuvedomujú.
Myslíte, že záleží aj od povahy dieťaťa, či zvládne lietať a cestovať?
Určite a bezpochyby. Vieme, že máme šťastie, že máme takéto pohodové deti. Nikdy sme sa za nich na cestách nemuseli hanbiť. Sú deti, ktoré neobsedia ani 10 minút, s tými je cestovanie náročné. Dôležité je, začať cestovať čo najskôr, pretože dieťa začne cestovanie brať ako samozrejmosť.
Cesty autom, vlakom, … takéto výlety nezruinujú rodinný rozpočet a deti sa naučia trpezlivosti. Ak ide rodina na výlet po okolí 5x do roka a na dlhšiu cestu prvýkrát, keď má dieťa 5 rokov, nemôžu od neho očakávať, že bude v lietadle 10 hodín spať a sedieť. Takéto deti veľmi znepríjemňujú cestovanie ostatným cestujúcim a hádžu zlé svetlo aj na iné deti, ktoré cestovať vedia, pretože boli naučené cestovať.
A čo robíte s deckami na letisku počas prestupov? Máte nejaké tipy?
Nebudeme sa tváriť, že deťom zakazujeme tablety, či MP3 prehrávače. Ak máte na cestách viachodinový prestup, oddych s tabletom dobre padne aj deťom. Okrem toho, som toho názoru, že tablet je veľmi užitočný pomocník. Záleží, ako rodič namieša jeho obsah.
Náš Matej sa vďaka nemu naučil v troch rokoch čítať a písať. Už tiež veľmi vyskakovať nemôžeme, Michael má predsa o chvíľu 9 rokov a vyhľadať, stiahnuť, či preinštalovať vie čokoľvek, takže u nás je to už o pravidlách a dôvere. Chalani sú tiež maniaci na parfémy.
Vieme stráviť trištvrte hodinu v parfumérii, kde pozbierajú 20 papierikov s rôznymi vôňami a potom nám referujú, ktorá sa im najviac páči. Možno dobrý tip pre rodiny. Tiež je fajn, nechať deti hľadať gate podľa letenky. Čas na letisku ujde rýchlejšie a deti sa zabavia.
2. Itinerár pre deti na cestách, škola a cestovanie
Ako vymýšľate itinerár na cestách? Prispôsobujete ho nejak deťom?
Jednoznačne. Deťom prispôsobujeme všetko. Výborné však je vidieť, ako sa ich vekom posúvajú aj hranice našich ciest. Kedysi plánovať plavbu loďou, kde budeme spávať na palube nebolo ani na mysli. Dnes je to realita. Nakoľko od augusta 2016 blogujeme, snažíme sa na našich cestách myslieť aj na rodiny, ktoré nás čítajú a inšpirujú sa našimi cestami.
Snažíme sa nájsť ubytovanie vhodné aj pre nich a cestovať tak, aby sme im vedeli dať čo najviac rád a tipov ohľadom danej krajiny. Prípravy na každú cestu zaberú množstvo času. Často sú to týždne, aj mesiace napozeraných dokumentov, prečítaných zahraničných stránok, či bedekrov od Lonely Planet.
Ak človek píše o svojich cestách a dostáva veľa pozitívnych ohlasov za svoju prácu, posúva ho to vpred a podvedome pri cestovaní myslí na rodiny, s ktorými si písal, či sa stretol. Žijeme našim blogom, úplne nás to vcuclo. Pred rokom sme nevedeli čo, alebo kto je to bloger a dnes?
Spomínate si na váš najdlhší let?
Z Duselldorfu sme leteli do Punta Cana približne 11 hodín, no keď sa pýtaš na najdlhšiu cestu bez prestávky, kým sme sa dostali z bodu A do bodu B, to bolo 40 hodín, a z toho 23 hodín v Moskve bez víz, „uväznení“ na letisku. Šialené, Matej mal 4roky.
Vtedy sme mali šťastie, pretože maximálna doba pobytu v Rusku bez víz je 24 hodín, čo sme sa dozvedeli až doma. Tiež sme cestovali na Filipíny 28 hodín z ostrova na ostrov, postupne loďou, lietadlom, loďou, člnom a autobusom a zaklincovali sme to 30 minútovou jazdou v tuktuku, čo naše zadky veľmi pocítili.
A čo škola? Ide to dokopy s cestovaním?
Chlapci sú obidvaja školopovinní, takže si musíme strážiť vymeškané hodiny. Cesty prispôsobujeme aj prázdninám, aj keď nie vždy sa to na 100% podarí. V škole stačí pár týždňov pred odletom poslať písomnú žiadosť o uvoľnenie riaditeľovi.
Ak dieťa nebýva choré a má výborný prospech, určite nie je dôvod, nepustiť ho. Na Slovensku, väčšinou na prvých stupňoch problémy nerobia. Predsa len je to učivo, ktoré zvládne aj rodič s dieťaťom. Horšie je, prinútiť sa k učeniu na cestách, keď je vonku 30 stupňov, more šumí a vy sa vidíte v ňom, miesto toho musíte dávať diktát.
Ťažké je to aj pre nás, nie len pre deti. Dobehnúť zameškané musíme a učitelia im po návrate rozhodne nič neprepáčia.
3. Deti ako obtiaž vs. radosť na cestách
Myslíte si, že deti na cestách sú skôr na obtiaž alebo na radosť?
V živote sme nebrali deti ako záťaž na cestách. Na to neprišlo ani pomyslenie. Práve naopak. Z nášho pohľadu je veľkou výhodou cestovať s deťmi. S domácimi nemáme žiadne bariéry. Oni sú zvedaví na nás, my na nich, a pozvanie k nim domov si nemusíme vynucovať ako cestovatelia bez detí.
Nie raz sa nám stalo, že po nás domáci vykrikovali a bežali za nami. Taktiež pozvania do škôl, či škôlok sú na našich cestách bežným javom. Často musíme aj odmietať, aby sme si vôbec užili krajinu. Mladé dvojice cestovateľov sa domáci často obávajú. Boja sa a je im nepríjemné, keď si fotia ich deti.
Keď cestujete s deťmi, domáci si fotia vás. Všetko je vtedy naopak. Naši chlapci hrajú bežne s lokálnymi deťmi futbal, rozdávajú cukríky. Vidíme miesta, ktoré sú často tabu pre cestovateľov bez detí.
Na Srí Lanke sme boli denne pozývaní ku miestnym na večeru. Nakoniec sme s nimi išli aj na safari a žili s nimi na dvore niekoľko dní ich srílanský život, aj keď sme na noc odišli do hotela, ktorý sa nedal stornovať. Pri lúčení sme mali všetci slzy v očiach. Tieto priateľstvá sú veľmi silné, pomáhame si navzájom a veríme, že rovnako ako my, ani oni na nás nezabúdajú. Takéto rodiny odporúčame zažiť aj ostatným, preto kontakty posúvame ďalej a stretnutia cestovateľov s našimi priateľmi sledujeme veľmi radi.
Čo by ste odkázali rodinám, ktoré majú pocit, že s deťmi je cestovanie príliš komplikované, namáhavé a náročné na logistiku a každoročne sa uspokoja s nejakým tradičným dovolenkovým rezortom, z ktorého nevystrčia päty?
Na jednu stranu rozumieme rodičom, ktorí majú hektický pracovný život a aspoň ten jeden týždeň z roka potrebujú vypnúť s drinkom v ruke, so službou allinclusive a neriešiť krajinu, v ktorej sú, skrátka iba ležať. Vypustia deti na tobogány a oddychujú.
Na takejto dovolenke nie je nič zlé. Každý máme iné predstavy dovolenkovania – cestovania. My by sme však odkázali týmto rodinám, aby aspoň na jednu cestu vyskúšali vymeniť rezort za spoznávanie krajiny.
Aby si vedeli porovnať dovolenku s cestovaním a možno nakoniec zistia rovnako ako my, že v tom rezorte s allinclusive svoje peniaze spláchli, no pri ozajstnom cestovaní z nich ich vlastné financie urobia bohatších ľudí. Bohatších o skúsenosti a zážitky, ktoré im nikto nevezme.
A čo by sme odkázali rodinám, pre ktoré je cestovanie s deťmi príliš komplikované a náročné na logistiku ? Skúste nás kontaktovať a s vašou cestou vám radi pomôžeme.
Verím, že Ťa Marika s Michalom natoľko inšpirovali, že cestovanie s deťmi už nebude pre Teba nočnou morou. Ak sa ti článok páčil, poteším sa, ak mi ho ohodnotíš hviezdičkami vľavo dole.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.