Nebavia ťa horúce dni, keď sa nemáš kde schladiť? Existuje miesto, kde je aj v lete chladno. Dokonca bez klimatizácie. Vitaj v Tatrách. Rozpálenú Bratislavu som na pár dní vymenila za čerstvý vzduch Nízkych Tatier. Dokonca som so sebou mala aj mikinu!
Nevieš si predstaviť, ako dobre mi padla letná turistika na tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok. V tomto článku ti dám tipy, ktoré som pozbierala počas výstupu na Chopok zo Srdiečka.
Na Chopok som vyrazila v rámci Salám Túry ’23 v spolupráci s MECOM. Spoločnosť mi robil tím zložený z mojich sledovateľov, ktorí sa na salámovú turistiku mohli prihlásiť cez salamovaturistika.sk. Z druhej strany Chopku, zo severnej, vyrazil Milan Bez Mapy so svojím tímom. Informácie o výstupe na Chopok z Jasnej preto nájdeš na blogu u neho.
Chopok – obľúbený vrchol Nízkych Tatier
Chopok je hora v Nízkych Tatrách, ktorá je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v strednej Európe. Väčšina turistov Chopku sa zameriava na severný svah, kde sa nachádza populárne lyžiarske stredisko.
Avšak pre tých, ktorí túžia po menej preplnených chodníkoch a autentickom spojení s prírodou, južná strana Chopku ponúka jedinečnú turistickú skúsenosť.
Túra na Chopok z južného svahu je za mňa príjemná, aj keď mierne náročná. Môžeš ísť cik-cak cestičkami alebo cez skaly. Je to úplne v pohode a v kľude zvládnuteľné, hlavne keď máš so sebou tak super partiu, akú som mala ja.
Na Chopok som išla v rámci salámovej turistiky so spoločnosťou Mecom salámovej turistiky so spoločnosťou Mecom a môj tím ste tvorili vy, moji čitatelia 🙂 Bola to super príležitosť stretnúť vás a pokecať s vami. Tí, ktorí by ste sa na ďalšie kolo salámovej turistiky chceli pridať, v auguste plánujeme pokračovanie!
A teraz poďme na tipy.
Turistika na Chopok z južnej strany
Túra zo Srdiečka na Chopok je jedinečným dobrodružstvom plným nádherných prírodných scenérií a fyzickej výzvy. Južná trasa na Chopok je za mňa perfektná!
Je jednoduchšia ako tá zo severu, trvá zhruba 3 hodiny. Jej vzdialenosť je vzdialenosť 3,8 km a prevýšenie 795 m. Táto strana Chopku je menej zastavaná, je tu menej hotelov a si súčasťou panenskej prírody, čo sa o Jasnej a okoliu nedá až tak tvrdiť.
Pozri na tento obrázok, vďaka ktorému pochopíš:
Nezabudni si pribaliť snack a vodu
Na cestu každý z tímu dostal štartovací balíček Mecom, ktorý obsahoval lepeňák s kvalitnou suchou salámou, fľašu minerálky a darček.
Suchá saláma Chopok od Mecom je ideálna nielen v prípade, že ideš na Chopok, ale aj kdekoľvek inde, pretože dlhšie vydrží v chlebíku. Takýto snack na túre naozaj oceníš. Ja som sa už v polovici túry nevedela dočkať, kedy si ho konečne na vrchu Chopku dám.
Je tiež dôležité mať vhodnú obuv (ja som to zvládla aj v klasických športových teniskách, no ak sa rozhodneš ísť trasou po skalách, oceníš aj pevnejšiu turistickú obuv), oblečenie a dostatočné množstvo vody.
Pred výstupom si skontroluj predpoveď počasia, nech ťa nič neprekvapí. Aj keď na horách nikdy nevieš. Nezabúdaj – neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. 🙂 Ja používam appku Aladin.
Sleduj označenie trasy a ak nemáš mapu alebo horského vodcu, radšej nechoď tam, kde to nepoznáš.
Poďme na to!
Začíname pri hoteli Srdiečko (1 225 m) a vydáme sa po žltej značke, popri medzistaniciach lanoviek. Táto trasa je z najobľúbenejších na južnej strane Chopku (2 024 m). Je fajn pre turistov, ktorí sa tešia z fyzickej výzvy (veď aj my sme boli súčasťou jednej z nich) a zároveň túžia po úchvatných panoramatických výhľadoch.
Po štarte zo Srdiečka sa vydáš hore strmým chodníkom. Celou cestou hore máš možnosť obdivovať krásne prírodné scenérie, ktoré sa menia čím vyššie stúpaš.
Posledná časť trasy je skalnatá. Tu som mala už celkom vysoké tepy, bolo to adrenalínovejšie a tie výhľady! No ten najkrajší príde až na vrchole Chopka. Je odtiaľ krásny výhľad na obidve strany – na lyžiarske stredisko Jasná na severe a na rozľahlú prírodu Nízkych Tatier na juhu. Za dobrého počasia vidno až na Kriváň.
Na vrchole Chopka sa nachádza najvyššie položený hotel s reštauráciou v strednej Európe Rotunda, prípadne ešte nižšie pod Chopkom aj Kamenná chata – tretia najvyššie položená horská chata po Chate pod Rysmi a Téryho chatou vo Vysokých Tatrách.
Kde sa ubytovať pred turistikou (a možno aj po nej)
Ak svoju púť na Chopok začínaš na južnej (horehronskej) strane, odporúčam ubytovať sa v hoteli Srdiečko. Ja som sa tam mala tak príjemne, že mi bolo ľúto odísť! A teda, toto nie je platená reklama, len chcem nezištne posunúť ďalej dobrú skúsenosť.
Ako prípravu pred túrou som si skočila do wellness. Poviem ti, nič lepšie som nemohla spraviť. 3 kolá fínskej sauny a vonkajšia vírivka spravili svoje a na Chopok som mala chuť ísť ešte v ten večer. Saunový rituál to zaklincoval. Veľká spokojnosť.
Mimochodom, pozri si, ako na Google mapách vyzerá cesta okolo hotela Srdiečko. Prekvapivo ako srdiečko. 🙂
Kam ďalej z Chopku
Po zaslúženom oddychu a doplnení energie v Kamennej chate alebo Rotunde sa môžeš rozhodnúť, či sa vrátiš rovnakou trasou späť na Srdiečko, alebo budeš pokračovať inými zaujímavými trasami, ktoré ponúka južná strana Chopku.
Ak chceš, vrátiť sa dole môžeš inou trasou a svoju túru zakončiť na severnej strane, ktorá je ťažšou verziou turistiky na Chopok. Touto trasou išiel kamarát a bloger Milan Bez Mapy, preto tipy na severnú trasu na Chopok nájdeš u neho na blogu.
Ďalšia možnosť je pokračovať na najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier. Z Chopku je to po hrebeni ešte nejaké 2 hodiny.
Lanovka na Chopok
Ak by si išiel/a na výlet s deťmi, chceš si ísť na Chopok pozrieť hlavne výhľad alebo len nechceš toľko kráčať, mám dobrú správu. Lanovka na Chopok vyrieši tvoje trápenie.
Zo zastávky Krupová alebo Kosodrevina premáva kabínková lanovka, ktorá tvoju cestu značne skráti a uľahčí. Je to všetko na tvojom uvážení. Lístky sú výrazne lacnejšie, keď si ich kúpiš vopred s GOPASS. My sme napríklad išli lanovkou len naspäť dole.
Dvojitý Chopok za jeden deň
Ako si sa už mohol/a dovtípiť, na Chopku sme boli v spolupráci s Mecom. Aj ja, aj Milan sme mali svoj tím, ktorého cieľom bolo prísť na Chopok skôr ako ten druhý. Náš tím si po ceste stihol vymyslieť 3 bojové pokriky a prešli sme si aj workshop k zníženiu cien leteniek. Takéto tipy výmenou za trochu pohybu chceš. 😀
Ak sa pýtaš, ako dopadla výzva a kto prišiel prvý, tak nastala remíza. Vyhral Milan s jeho tímom, no keďže na poslednej takejto túre v Malých Karpatoch som vyhrala ja, sme si kvit. Asi to bude chcieť finálny rozstrel. Uvidíme.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Čo robiť a kam ísť na južnej strane, keď si pozrieš Chopok
Ak na južných svahoch Nízkych Tatier ostávaš na dlhšie ako jednu noc, mám pre teba tipy, čo robiť v okolí. Nebudeme si klamať, keby si tu týždeň a každý deň chodíš na inú túru, tak stále máš čo robiť. Vybrať si môžeš napríklad:
- vodopád vo Vajskovskej doline
- Dereše
- Chata gen. M. R. Štefánika
- Dúbravská dolina
- Sedlo Poľany
Iné miesta, kde sa zastaviť:
- Čiernohronská železnica – trasa vedie cez les, okolo futbalového ihriska a cez dedinu
- Lesnícky skanzen – blízko je aj park miniatúr
- Chmarošský viadukt – ak máš dosť času pozri si Chmarošský viadukt v Telgárte, možno vystihneš aj vlak
- Sysľovisko – v NP Muránska planina je tzv. Sysľovisko, kde vieš kŕmiť zvedavé syslíky, nachystaj si mrkvu a slnečnicové semiačka – budú ti doslova zobať z ruky
- hrad Muráň – tip na turistiku, ak jej ešte nebolo dosť
- rozhľadňa Zbojská – a obed v rovnomennom salaši
- Demänovská jaskyňa slobody – na severnom svahu Chopku
- Demänovská ľadová jaskyňa
Ďakujem za môj skvelý tím! Boli ste super a teším sa, keď zopakujeme. 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.