Bezpečnosť na cestách je u mňa na prvom mieste. V Európe možno nie sme takí dôslední, no napríklad v krajinách Južnej Ameriky, kde je kriminalita vyššia, je dôležité byť obozretný/á. Pozor si ale treba dávať vždy a všade.
V článku nájdeš niekoľko tipov, ako minimalizovať riziko okradnutia na cestách a čo robiť, ak sa ti niečo také stane. Nebudem písať o všeobecných radách typu „nechoď do tmavých uličiek” či „nemaj peňaženku v zadnom vrecku”. Verím, že toto ovláda každý cestovateľ.
Kde nosiť cennosti počas dňa na cestách?
Drahé veci určite nenos v kabelke cez jedno plece a určite nie v ruksaku na chrbte. Najlepšie je nemať ich vôbec, no ak sa inak nedá, najideálnejšie je mať ľadvinku alebo tzv. “money belt”. Takáto neviditeľná peňaženka sa zapína okolo pása a dáva sa pod oblečenie (daj do Google “invisible money belt”).
Takto znížiš šancu, že ti niekto ukradne peniaze či pas na minimum. Fajn je aj šatka s neviditeľným vreckom na cennosti. Vhodná je do krajín, kde sa kradne a kde je tak chladno, že aj mať šál dáva zmysel.
Zohnať sa dá aj cestovateľský opasok na doklady a peniaze (daj do Google “belt with hidden pocket“ a uvidíš).
A čo telefón?
Nikdy ho nemaj len tak v ruke, pretože ti ho z nej zlodeji vytrhnú a ty s tým nič nespravíš. Telefón odporúčam mať na šnúrke, ktorú máš crossbody cez prsia alebo pripevnenú o opasok ľadvinky.
Rovnako to platí na fotoaparáty. Nedaj zlodejom šancu tým, že nosíš kabelku či fotoaparát na jednom pleci. Strhnúť ti ich z pleca je veľmi jednoduché. Kabelku nos cez prsia, fotoaparát minimálne okolo krku, ideálne v ruksaku. Ak fotíš, omotaj si šnúrku z foťáku okolo ruky.
Platobné karty sú špeciálny prípad
Väčšinou so sebou nosím základnú hotovosť a platobnú kartu. Ak chceš mať so sebou cash, tak si so sebou vždy vezmi len časť a ak kartu, tak len jednu, no takú, ktorú máš vyskúšanú, že v danej krajine v pohode funguje a na ktorú si pamätáš PIN kód.
Ďalej je pri karte dôležité, aby si na nej nemal/a veľa peňazí. Ideálne je mať na nej pár stoviek eur a zvyšok na podúčte a radšej si presúvať peniažky podľa potreby.
Vieš, že môžeš mať dva pasy?
Je dobré vedieť sa v prípade potreby identifikovať kdekoľvek na svete. Ja mám 2 cestovné pasy (na Slovensku sa to dá), a tak jeden nosím so sebou a druhý si nechávam v ubytovaní. Ak máš cestovný pas iba jeden, nos so sebou jeho kópiu, no maj so sebou nejaký doklad o totožnosti. Tu si o možnosti mať dva pasy prečítaj viac.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Hromadná doprava je raj pre vreckárov
Extrémny pozor si dávaj v autobusoch či vlakoch, a to hlavne v noci. Často sú to raje pre zlodejov a zaspať znamená byť okradnutý. V takýchto prípadoch pomáha, keď máš cennosti pri sebe i na sebe (peňaženka pripevnená pásom okolo tela či opasok s vreckom na peniaze, o ktorých píšem vyššie).
Pomáha tiež nedať si tašku s cennosťami pod nohy. Tam sa totiž vedia zlodeji dostať zo sedadiel pred aj za tebou. Riešením je tiež kúpiť si malý ľahký zámok a batoh si počas cesty k sebe priviazať. Keď zlodej bude chcieť batoh zobrať, zobudí ťa to.
Ukradnutá či stratená batožina nikoho nepoteší
O tom, čo robiť, ak ti na letisku stratia batožinu, poškodí ju živel alebo tvoj taxík niekto prepadne a vytrhne ti batoh z náručia, som nedávno písala v samostatnom článku. Rovno ťa naň odkážem, pretože obsahuje veľa praktických tipov, ako si na cestách ochrániť batožinu alebo čo robiť, keď stratíš telefón.
Vždy je hlavne dobré mať uzatvorené cestovné poistenie, pretože bez neho si nahratý/á.
Čo robiť, ak ti ukradnú doklady či batožinu
Veľmi, ale naozaj veľmi, ti pomôže cestovné poistenie, resp. asistenčná služba. Dôležité je im rovno pri poistnej udalosti zavolať a oni ťa usmernia a povedia ti špecifický postup, čo robiť v tvojom prípade.
Zľava na cestovné poistenie
Bez cestovného poistenia sa preto neoplatí ísť nikde – ani na lyžovačku do Rakúska, nie ešte na dovolenku do Južnej Ameriky. Ja mám moje poistenie od AXA už tretí rok, mala som s nimi aj poistné plnenie a všetko u nich šlape ako hodinky.
V cestovnom poistení vo variante Excelent majú zahrnuté aj poistenie batožiny, po ktoré spadá aj strata osobných dokladov. Preplatia ti tak náklady, ktoré ti vzniknú pri vybavovaní nových dokladov a nasmerujú ťa správnou cestou.
A pre teba mám aj zľavový kód na akékoľvek krátkodobé AXA cestovné poistenie. S kódom ,,JANKATRAVELHACKER55” máš 55 % zľavu. Ušetríš na cestovnom poistení a peniažky môžeš minúť na zážitky.
Nikto zrejme nechce byť okradnutý alebo niečo stratiť. Využi výhody cestovného poistenia a cestuj bez starostí.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.