Ako riešiš poistenie na cestách? Máš ho na celý rok alebo si ho zaplatíš iba prípadne na konkrétne výlety? Alebo to vôbec neriešiš a cestuješ po svete bez poistenia? A kde sa poistiť? A ako? Krátkodobo, či na celý rok? Všetky moje rady nájdeš v tomto článku.
Čo odporúčam v rámci cestovného poistenia ja?
Ja osobne, keď sa ma niekto spýta, že: ,,Janka, ako na poistenie na cestách?“ odpovedám toto:
1. dlhodobé poistenie – celoročné – vychádza lacnejšie ako na konkrétny výlet na pár dní/ týždňov.
2. skoro vždy sú dostupné zľavy na poistenie cez operátorov alebo cez banky (napr O2 má teraz v rámci O2 extra výhod zľavu na poistenie od Union).
3. treba vedieť, čo v poistke chceš a potrebuješ mať – toto bola aj pre mňa neznáma, no našťastie som našla osôbku, ktorá sa vyznala a napísala mi na blog článok s vysvetlením základných vecí o poistení.
,,A, Janka, čo naša kartička poistenca? Tá má zo zadnej strany poistenie platné v celej EÚ.“
No, toooo isto. Vieš čo ti tá kartička pomôže? Keď sa zraníš niekde v EÚ, budú ti vďaka nej uhradené náklady na neodkladnú zdravotnú pomoc. Čiže napr. pri zlomenej nohe ti ju dajú do sádry. Alebo pri autonehode ti poskytnú neodkladnú pomoc – napr. ťa zoperujú.
Lenže všetko ostatné – čo sa týka prevozu, pobytu v nemocnici, ďalších ošetrení, liekov… Volá sa inak EHIC, resp. po slovensky európsky preukaz zdravotného poistenia.
Presná definícia toho čo EHIC je znie takto:
Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia?
Je to bezplatný preukaz, na základe ktorého máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 28 členských štátov EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, a to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu (v niektorých krajinách bezplatne) ako osoby poistené v danej krajine.
Asi toľko k EHIC…
A potom tu vzniká ešte jedna otázka, ktorú sa ma často pýtate – či sa poistiť alebo kašlať na to
…som zvedavá na vaše odpovede, no za mňa: keď je dobre a nemáme žiadny úraz, môžeme si povedať, že tá poistka nám bola na dve veci, no ak príde nejaký prúser, zranenie a potrebujeme pomoc, potom by sme ruky nohy bozkávali za to, že máme čo najvyššie krytie a čo najlepšiu asistenciu.
Za mňa: to poistenie nestojí u nás tak veľa, aby sa mi oplatilo nemať ho, myslím, že míňame oveľa viac za oveľa menej dôležité veci (haha aspoň ja teda), preto ja osobne odporúčam poistenie mať a mať pokoj.
Články, ktoré ti tiež môžu pomôcť:
Verím, že článok pomohol a máš v tom jasnejšie. Kľudne sa pýtaj nižšie v komentároch, keď budem vedieť, rada pomôžem.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.