Tikal je jedno z najkrajších zachovaných mayských miest na svete a síce sa nachádza na úplne opačnej strane Guatemaly ako jazero Atitlán a Antigua Guatemala, jednoznačne sa sem oplatí ísť. Flores je zas mestečko hodinu od mayských pamiatok v Tikale a je obľúbenou bázou pre turistov, ktorí objavujú Tikal a ďalšie mayské pamiatky v tejto oblasti.
Ako sa dostať do Tikalu a Floresu
Do tejto časti Guatemaly sa vieš dostať buď autobusom (no je to dlhá cesta) alebo vieš letieť priamym krátkym letom (letisko Mundo Maya International Airport). My sme sa rozhodli letieť, pretože je to oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. Medzi Guatemala City a Flores premáva priamy let leteckej spoločnosti Avianca a TAG airlines.
Výhodou Aviancy je, že si môžeš bezplatne zobrať väčšiu batožinu (45 x 35 x 25 cm), TAG zas býva lacnejší, no príručná batožina môže mať max 4 kg (a vážia to) s rozmermi 42 x 24 x 24 cm. Cestujem minimalisticky, no toto nedávam ani ja. Našli sme však riešenie.
Naše batožiny sme nechali v hoteli v Guatemala City a leteli sme naozaj iba s mini batôžtekom s vecami, ktoré sme potrebovali na náš 1 deň a noc v Tikale.
Čo všetko sa dá vidieť v okolí Tikalu a Flores?
My sme plánovali vidieť vyslovene mayské ruiny Tikal, ktoré sú TOP 1 atrakciou v tejto časti Guatemaly. A popravde, viac by sme toho s našim nabitým itinerárom ani nestíhali. Tebe však poradím, že ak máš na túto časť Guatemaly viac času, je tu čo robiť aj 4-5 dní.
Mayské ruiny Tikal
Začnime hneď hlavnou atrakciou. V Tikale žili ľudia už od roku 800 pred Kristom. Dnes ho poznáme ako najväčšie objavené mayské mesto v centrálnej Amerike. Kedysi tu žilo niečo medzi 250-500 tisíc ľudí. Nachádzajú sa tu mayské pyramídy, chrámy, palác a stavby, ktoré Mayom slúžili na astrológiu.
O tom, že tu kedysi tu bolo mayské mesto, sa však vo všeobecnosti vedelo a veľa artefaktov sa vykradlo. Dnes ich nájdeš napríklad v múzeu vo Švajčiarsku. Tikal bol vyhlásený ako národný park až v 1955, čím získali mayské pamiatky ochranu pred zlodejmi.
Mayské mesto je obrovské a objavená len malá časť. Čo spraví príroda za 1000 rokov s mayským mestom? Kompletne ho zahalí. Keď v Tikale žili Mayovia, neboli tam stromy, všetky boli vysekané. To, čo pred 1000 rokmi boli pyramídy, sú dnes zelené kopce na nerozoznanie od takých, na ktorých sa bobujeme na Slovensku.
To, čo vieme o mayskej kultúre, je vďaka tomu, čo sa našlo v hroboch. 1000 rokov tu bola iba džungľa. Mesto Tikal zaniklo okolo roku 900. Úplný zánik Mayov je spájaný s príchodom Španielov do Ameriky v 16. storočí. Vykopávky začali až v roku 1956.
Tikal je považovaný za jedno z najkrajších objavených mayských miest na svete. Dá sa vyjsť nie na jednu pyramídu, ale na 5 z nich. Ľudí tu bolo málo, väčšinou sme chodili po džungli iba v našej 6-člennej skupine so sprievodcom. Sprievodcu fakt odporúčam, lebo bez neho nechápeš, čo vidíš.
Volá sa Jose Luis a ak ste väčšia skupina, respektíve by ste chceli súkromného sprievodcu iba pre vás, a nie byť súčasťou väčšej skupiny s neznámymi ľuďmi, kľudne mu napíšte na Whatsapp, že chcete sprievodcu. Hovoril plynule anglicky. Jeho číslo je +50231926817.
Do Tikalu sa dá ísť na 3 typy tours:
- Sunrise tour – toto je najrýchlejšia tour, kde je síce sprievodca povinný, no veľa ti toho nepovie. Ideš iba na jednu z pyramíd, kde si pozrieš východ slnka a potom naspäť.
- Day tour – respektíve bežná tour kedykoľvek počas dňa. Tu sprievodcu mať môžeš, ale nemusíš. Ja jednoznačne odporúčam mať ho, pretože bez sprievodcu ani nevieš, čo vidíš a jeho služby nie sú až tak drahé. Nás sprievodca vyšiel, myslím, 20 USD na osobu. Ak máš sprievodcu na tejto tour, vezme ťa po celom areáli, na všetkých 5 pyramíd, na ktoré sa dá ísť hore. Na rozdiel od Sunrise tour, tu dostaneš oveľa viac informácií. Ja osobne by som poradila ísť na Day tour, no skoro ráno (okolo 8:00), aby si sa vyhol/a veľkému teplu. Alternatívne by som išla na Sunset tour, kde je síce na začiatku teplo, no potom sa teploty znižujú.
- Sunset tour – táto tour začína okolo 15:00 a je povinné mať sprievodcu. Na rozdiel od Sunrise tour, tu dostaneš veľa informácií, ideš na viacero pyramíd. Obsahovo je to rovnaké ako Day tour.
Najväčší rozmach Tikalu bol okolo 700 rokov po Kristovi. V tejto časti Guatemaly používali Mayovia ako platidlo jadeity, zrnká kakaa, jaguariu kožu a perie Quetzala, ich národného vtáka. Jadeit bol pre Mayov okrem platidla aj magický kameň. Verili, že keď zomrú a budú pochovaní s maskou z jadeitu na tvári, budú znovuzrodení.
Jadeity nájdeš v rôznych farbách, všetky sú žiarivé a Mayovia verili, že sú z kukurice. Keď prišli kresťania, do kukurice dávali fotky Krista, aby ich konvertovali. Kompletne zničili celú ich kultúru, ich bohov, kňazov, symboly, predmety, len aby prijali kresťanského Boha. Kto neveril v kríž, dali pred neho kríž a prebodli ho. Pred očami ostatných ľudí…
Zaujímavosťou ešte je, že sa tu natáčal prvý Star Wars z roku 1977.
Bývať môžeš buď priamo v areáli Tikalu alebo v mestečku či na polostrove Flores, ktoré sú od Tikalu vzdialené 1,5 hodiny autobusom. My sme si zvolili možnosť spať priamo v areáli Tikalu, pretože sme sa chceli vyhnúť skorému rannému vstávaniu a bol to perfektný výber.
V areáli sú iba 4 hotely, z toho jeden je dosť drahý. V tých zvyšných troch sú ceny primerané – okolo 50-70 USD na osobu na noc.
My sme spali v tomto, ale iba preto, lebo to bolo najlacnejšie. Bol to super hotel so základnými izbami bez WC, no všetko bolo veľmi čisté. A mali skvelé jedlo, čo je jednoznačne bonusový bod naviac. Ponúkali aj súkromný a zdieľaný shuttle bus priamo z letiska vo Florese, cesta trvala 1,5 hodinky.
Čo sa týka vstupu do Tikalu, platí sa vstup cca 20 USD. Čo sa týka kúpy lístkov, dajú sa kúpiť vopred v hoteloch či v tour agencies vo Florese aj priamo v Tikale (v tých 4 hoteloch). Sprievodcu si treba bookovať aspoň deň vopred, priamo na mieste sa to nedá.
Lístky sa dajú kúpiť aj priamo pri vchode do parku, no napríklad keď ideš na Sunrise alebo Sunset tour, kde musíš mať sprievodcu, si ich musíš kúpiť vopred. Ak chceš ísť len tak počas dňa a bez sprievodcu, zrejme si môžeš kúpiť lístky aj priamo na bráne.
Najlepšie info ti ale dá tvoj hotel, ktorý lístky určite predáva. Nás tlačili do toho, že im musíme dať vedieť vopred, aké lístky chceme a aj ich vopred zaplatiť, nakoniec stačilo, keď sme si lístky bookli na recepcii po príchode.
Mne pri plánovaní veľmi pomohol tento článok (po anglicky), kde je naozaj podrobne popísaný celý Tikal a veľa praktických tipov.
Ďalšie mayské pamiatky v Guatemale okrem Tikalu
Tikal sú najznámejšie mayské pamiatky v Guatemale, no zďaleka nie jediné! V okolí je ich naozaj veľa a sú oveľa menej známe. Pozri si tento článok, je síce 10 rokov starý, no nájdeš tam prehľad ďalších mayských pamiatok, na ktorých možno budeš aj úplne sám/a. 🙂 Mne sa napríklad veľmi páči toto ubytovanie, ktoré je priamo pri vstupe do mayského mesta Yaxhá.
Polostrov Flores
Samotný polostrov Flores je veľmi pekný a farebný a je skvelým miestom na ležanie na mólach pri jazere s knižkou či drinkom v ruke, či na výlet loďou po jazere. Sú tu krásne západy slnka a je to skvelé miesto na oddych a načerpanie síl po dlhej ceste.
Na polostrove Flores sú aj super reštiky a bary:
- Maracuyá – neskutočná reštaurácia so skvelým jedlom,
- Tacos los Peces – skvelé mexické tacos,
- Bistro Puertas del Cielo – super lokálne jedlo,
- Sky Bar – odtialto sme mali krásny výhľad na západ slnka, treba ale prísť s predstihom, pretože tie najlepšie miesta sa zaplnia rýchlo,
- Raices – posledný tip na ďalšiu skvelú reštauráciu.
V meste sa môžeš prechádzať (sú tam krásne uličky a výhľady), môžeš ísť na SUP paddle, na kanoe či výlet loďou po jazere – pri vode nájdeš kopec ľudí, ktorí majú lode či prenajímajú kanoe a SUP paddle.
Polostrov Flores je len jedna časť Floresu a jazera Peten Itza, na ktorom sa nachádza. Sú tu ďalšie zaujímavé veci, o ktorých sme sa však dozvedeli až príliš neskoro a nestihli sme tam ísť. Ty však vedieť budeš a môžeš sa rozhodnúť, či sem ísť:
- Reštaurácia na jazere s hojdačkami – príjemné miesto na oddych, plávanie či vybláznenie sa na lanách.
- Výhľad na jazero Peten Itza s krátkym trekom.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Počasie v Tikale a Florese
V tejto časti Guatemaly je väčšinou teplejšie a vlhkejšie ako na Atitláne či v Antigua Guatemala. Všade naokolo je príroda a lesy a ty sa cítiš naozaj ako v džungli.
Z Tikalu a Floresu do Belize či Hondurasu
Keď si si pozeral/a na mape, kde sa Tikal a Flores nachádzajú, zistil si, že je to relatívne blízko do Belize či do Hondurasu. Z Belize majú do Tikalu dokonca balíky jednodňových výletov, v rámci ktorých ťa ráno vezmú z Belize, ideš do Tikalu a večer ideš autobusom naspäť. Cesta jednosmerne trvá asi 4-5 hodín.
Toto existujúce dopravné spojenie sa však dá využiť tak, že z Tikalu jednoducho prejdeš do Belize a pridáš si ďalšiu krajinku na zoznam navštívených miest. Z Belize môžeš preletieť ďalej alebo prejsť hranice do Mexika. Tu je fajn článok s tipmi na tento výlet.
Druhou možnosťou je ísť z Floresu do Hondurasu. Tento shuttle premáva medzi Floresom a La Ceiba v Hondurase. Je to 2-denná cesta s prespaním v Rio Dulce. Z La Ceiba môžeš ísť jednoducho na ostrov Roatán v Hondurase.
My sme namiesto tejto dlhej autobusovej cesty zvolili odletieť z Floresu naspäť do Guatemala City (50 USD za jednosmerný let). Z Guatemala City premáva priamy let priamo na Roatán. Táto možnosť je dokonca lacnejšia ako ísť vanom a potom loďou.
Verím, že ti tento článok dal mnoho praktických tipov. Guatemala je super a určite sa oplatí ísť aj sem do Tikalu a Floresu.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.