Belgicko je malá krajina pri Severnom mori, ktorá je súčasťou Beneluxu. Nájdeš tu krásne miesta, dobré jedlo, no hlavne veľa piva a čokolády. Hovorí sa tu po holandsky (flámsky) na severe v regióne Flámsko a francúzsky v regióne Valónsko.
Belgicko je presne také ako ho opisujú tí, ktorí ho už navštívili. Pochádza odtiaľto Audrey Hepburn, Tintin, Šmolkovia, no pôvod tu má aj samotný komiks či nátierka zo škoricových keksíkov Lotus Speculoos, ale tiež festival Tomorrowland.
Belgicko sa hodí na výlety s deťmi, no je super aj pre partie kamarátov, dvojice a sólo cestovateľov. Poď sa s nami pozrieť, ako nám tu bolo, čo všetko sme videli, ochutnali a zažili. Dám ti tipy, ako to môžeš zažiť aj ty.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku s tipmi na Belgicko a Majkovi za fotky.
Ako a kedy ísť do Belgicka
Do Belgicka sa vieme dostať tromi spôsobmi:
- Autom – cesta z Bratislavy do Bruselu ti bude trvať okolo 11,5 hodiny.
- Lietadlom – za hodinu a pol priletíš z Viedne na letisko Charleroi s Ryanairom. Ceny spiatočných leteniek bývajú často po 30 €. Tu je návod, ako sa z letiska Charleroi (Brussels South) vieš dostať napríklad do Bruselu (niečo cez hodinu cesty). Môžeš letieť aj priamo do Bruselu, no tu treba rátať s oveľa vyššou cenou.
- Autobusom – so spoločnosťou Flixbus s prestupom v Mníchove alebo Prahe. Cesta však trvá celý deň a cena jedným smerom je vyššia ako za spiatočnú letenku s Ryanairom.
Belgicko je fajn destinácia počas celého roka, záleží však, čo od výletu očakávaš. Či chceš len spoznávať mestá, alebo sa aj okúpať v mori, prípadne nasávať vianočnú atmosféru na trhoch… Podľa toho si prispôsob itinerár a vyber spôsob dopravy. Inak, keď si pozrieš Belgicko, potom je to odtiaľ na skok na výlet do Luxemburska, Holandska (Rotterdam) či Francúzska (Lille).
Doprava v Belgicku
Belgicko je pomerne malá krajina a mestá aj z tohto článku si vieš pozrieť verejnou dopravou – vlakmi či autobusmi. Vzdialenosti nie sú veľké, a tak toho vieš vidieť celkom dosť za pomerne krátky čas a dobrú cenu.
Premávajú tu vlaky Intercity či autobusy Flixbus, na základe ktorých sa dá vyskladať pekný okruh. Ak si neplánuješ požičať auto, využi na naplánovanie cesty web či aplikáciu OMIO, kde si môžeš lístky rovno aj zakúpiť alebo Rome2Rio.
Belgicko požičaným autom
Ďalšia možnosť prepravy po krajine je autom, či už vlastným alebo tým požičaným. Na letisku Charleroi, kam prilieta Ryanair, je niekoľko medzinárodných požičovní. Vyber si tú svoju.
My sme mali auto z Europcar, na ktoré sme dostali upgrade. Kanceláriu mali na letisku a auto sme našli na blízkom parkovisku, ktoré zdieľajú viaceré požičovne. Pri vracaní si treba dávať pozor na značenie pruhov, pretože sa často stáva, že ľudia netrafia správny pruh a zídu na platené parkovisko.
Super správou je, že diaľnice (mnohé úseky sú osvetlené) sú pre osobné autá a bicykle zadarmo. Ceny pohonných hmôt sa rovnajú tým našim. Isto si počas jazdy všimneš, že semafory pri prechode z červenej na zelenú vynechajú oranžovú. Pri prechode zo zelenej na červenú oranžová sieti.
Čo sa týka šoférovania v Belgicku, je to zaujímavé, hlavne keď prídeš napríklad do Bruselu. Križovatky sú malé, semaforov je tam veľa, a tak sa často stane, že skončí zelená, no autá ostávajú v križovatke, pretože sa nestihli zaradiť a autá idú už z iného pruhu.
Preto tu treba myslieť päť krokov dopredu, sledovať každú stranu, odkiaľ idú autá a dávať pozor aj na chodcov či cyklistov, ktorí sa ani nepozrú a skočia do cesty.
Treba počítať aj so zápchami, hlavne pri schádzaní z diaľnice. Belgičania trávia v zápchach oveľa viac času ako je bežné. Tiež treba mať pri šoférovaní ostré lakte – musíš sa doslova strkať, aby ťa pustili, aj keď máš prednosť. Ak si požičiaš auto, zažiješ to zrejme už aj pri východe z letiska.
Mimo väčších miest je to úplne v pohode rovnako aj vtedy, keď už prídeš na diaľnicu. Diaľnice sú také rovné, že budeš mať pocit, že ideš hodinu na tom istom mieste.
Ubytovanie v Belgicku
Belgicko ponúka širokú paletu ubytovania – od celých domov, cez apartmány, hotely až po hostely. Predpokladám, že v Belgicku budeš chcieť navštíviť viacero miest. V prípade, že sa budeš presúvať verejnou dopravou, zvoľ viacero ubytovaní v rôznych mestách, aby si nemusel/a platiť za cestu naspäť a následne nasledujúci deň zase ísť aj tak inam.
Ak máš auto, môžeš zvoliť aj možnosť bývať po celý čas na jednom mieste a každý deň vyrážať na výlety na iné miesto. Tak sme to robili aj my. Bývali sme v tomto dome v dedinke Ichtegem, ktorý bol dobre vybavený, mal dostatok parkovacieho miesta, každý mal svoje súkromie a lokalita bola tiež super (10 km od pobrežia).
Belgicko je super v tom, že si výlet vieš prispôsobiť podľa seba a svojich preferencií a nezávisle na tom, aký štýl ubytovania zvolíš, určite to bude fajn.
Belgická kuchyňa
Belgickú kuchyňu tvoria ryby, mušle, mäso, hranolčeky, čokoláda, wafle a pivo. Práve toto bude zrejme tvoriť jedálniček počas tvojho výletu.
Na každom kroku nájdeš tzv. Frituur, kde prevažne robia belgické hranolky, prípadne nejaké ďalšie často vyprážané snacky do ruky. Ponuku má každý frituur rôznu. Je to niečo ako rýchle občerstvenie. V Belgicku si teda pýtaj frites, nie pommes ani fries. Už aj tie najmenšie hranolčeky sú fakt veľká porcia.
Ďalšou pochúťkou, ktorú odporúčam vyskúšať, sú belgické wafle. K tomu nejdem ani písať viac. Mňam! V mestách nájdeš aj čokoládovne s belgickými pralinkami a či reštaurácie s morskými plodmi. Tipy na konkrétne reštaurácie a krčmičky uvádzam pre prehľad ďalej v článku, nech ich máš priradené k danému mestu.
K potravinám – supermarkety majú širokú ponuku čerstvých potravín, ceny sú +- podobné našim, ale tá ponuka pív býva taká pestrá, že asi budeš vyberať len podľa obalu. 😀 Alebo vyskúšaj pivá, ktoré spomínam nižšie.
Pivná kultúra v Belgicku
Ak si milovník piva, niet lepšej krajiny, kde si ho môžeš dopriať toľko ako v Belgicku.
Vybrať si môžeš medzi čapovanými, no hlavne medzi fľaškovými. Každá značka piva v Belgicku má svoj vlastný pohár, ktorý je pre pivo ideálny. Je ich tu cez tisíc. Ak budeš v Bruggách, tu sa nachádza obchod a bar s mega beer wall, kde sú vystavené pivá a ich poháre. Super správa je, že k pivu väčšinou dostaneš aj malý snack.
Aj náš výlet pozostával hlavne z degustácie desiatok druhov piva. Pivo bolo vždy minimálne dvakrát za deň zastávkou na potulkách mestami. Avšak, ani keby si každý deň dáme 10 pív, tak by sme za rok neochutnali všetky, ktoré Belgicko ponúka.
Tieto pivá určite ochutnaj:
- Ypra,
- Karmeliet Tripel,
- Omer,
- Hoegaarden,
- Affligem,
- Kwak,
- St Bernardus,
- Chimay,
- Kriek (višňové),
- Leffe,
- Duvel,
- Hapkin,
- Victoria,
- Charles Quint,
- La Chouffe,
- Lupulus,
- Gulden Draak,
- Postel,
- Delirium Tremens,
- Westmalle,
- Barbar,
- Tongerlo,
- Mort-Subite,
- Floris.
História piva v Belgicku
Pivo sa v Belgicku začalo variť už v stredoveku, kedy boli opátstva centrami poľnohospodárstva, chovu dobytka a niektorých remesiel, vrátane varenia piva. Varili ho mnísi, preto majú často lokality, kde sídlili pivovary a značky, v názve slovo abbey.
Čo vidieť v Belgicku
Najobľúbenejšími cieľmi Belgicka sú mestá Bruggy, Gent, Antverpy, hlavné mesto Brusel, prímorské mestečko Oostende či rozprávkový Dinant na juhu krajiny. Každé mesto je niečím špeciálne a ponúka niečo iné, preto ti poviem, čo tam čakať, kam ísť a čomu sa nevyhnúť. Navštívili sme ich v tomto poradí.
Bruggy
Bruggy dýchajú stredovekou romantickou atmosférou, ktorú cítiť v spleti uličiek plných krčmičiek a čokolády. Nazývajú ich aj Benátky severu a ich meno má pôvod v slove bryggja, čo znamená prístavné mólo (už od skorého stredoveku boli námorným prístavom). Sú kompaktné a komornejšie ako zvyšné mestá z článku.
Bruggy sú tiež známe výrobou jedných z najluxusnejších čipiek na svete. Všimneš si ju aj vo výkladoch obdchodov.
Bruggy sú neraz zastávkou exkurzii z výletných lodí a keďže uličky sú malé, treba rátať s davmi. Parkovali sme tu. Do podzemného parkoviska sa vchádza cez tunel.
Čo vidieť v Bruggách
- Grote Markt – milé námestíčko s farebnými budovami a stredovekou zvonicou Belfort, z ktorej je výhľad na mesto,
- Tintin Shop Brugge – obchod s obrovským množstvom suvenírov, je pri 2be bare,
- Rosary Quay – romantický pohľad na Bruggy, nesmieš vynechať a začínajú tu aj plavby kanálmi, ktoré tiež odporúčam, pretože sú čarovné a ideš popod mosty,
- Basilica of the Holy Blood – bazilika, kde sa nachádza kvapka Kristovej krvi,
- De Djiver park – chutný park s vŕbami skláňajúcimi sa nad kanálom,
- Church of Our Lady – kostol s Michelangelovou sochou Madony s Ježiškom, veža je najvyššia v meste,
- Saint John’s Hospital – najstaršia nemocnica v Európe,
- Sint-Janshuismolen – veterný mlyn 1770, kde sa dodnes melie obilie,
- nesmierne fotogenické všetky uličky. 🙂
Tipy na pivo a jedlo v Bruggách
- 2be bar – bar s mega atmoškou, má sedenie aj pri vode a bohatý výber pív, daj si tu degustačné vzorky, ku ktorým dostaneš aj čosi pod zub,
- Brasserie Rozenhoedkaai – tu vieš ochutnať z každého rožku belgickej kuchyne trošku, pretože tu ponúkajú A taste of Bruges – na jednom veľkom tanieri dostaneš ochutnávku rôznych jedál pripravených so surovinou menom pivo a je to vhodné pre dve osoby. Navyše sa reštaurácia nachádza na perfektnom mieste.
Gent
Gent bol za mňa najväčším prekvapením. Čakala som, že práve tu bude ,,najväčšia nuda”, no opak bol pravdou. Gent bol dokonalý a práve tu sa mi páčilo úplne najviac. Má krásne uličky, je tu živo, farebne a doslova na každom kroku je čo obzerať.
Gent patril v stredoveku vďaka výrobe súkna k najbohatším mestám Európy. To sa odrazilo aj na nesmierne obdivuhodnej architektúre. Terajší Gent je univerzitným mestom s prístavom a kanálmi, po ktorých odporúčam absolvovať plavbu. Prostredníctvom kanálov má prístav spojenie s morom či Bruggami.
Parkovali sme tu, pretože do centra nemôžu autá, čo veľmi oceníš.
Čo vidieť v Gente
- Kostol sv. Mikuláša – dychberúca katedrála z každej strany,
- Katedrála St-Baafskathedraal – jedna z najvýznamnejších mestských pamiatok, nazri aj dnu,
- Hrad Gravensteen – hrad z 12. storočia uprostred mesta, ak sa budeš plaviť kanálmi, pôjdeš aj okolo neho,
- Graffiti street – zašitá farebná ulička s graffitmi,
- Saint Michael’s Bridge – je odtiaľto neuveriteľný výhľad na dominanty mesta a ich veže ako aj na Graslei, vedela by som tu stáť hodiny
- Saint Michael’s Church – ďalšia z krásnych katedrál s tŕňom z tŕňovej koruny Ježiša Krista,
- Graslei – významný prístav v centre mesta s úchvatnou architektúrou a krásnymi pohľadmi, pripomínalo mi to tu kodanský Nyhavn,
- Stadhuis – krásna radnica v krásnom prostredí.
Tipy na pivo a jedlo v Gente
- Barazza café – toto je chutný zašitý podnik, kde majú super pivo či snack, kúsok od Graffiti Street a dá sa sedieť vonku pri vode alebo vnútri v krásnom interiéri,
- Di Massimo – tip na taliansku reštauráciu,
- Dulle Griet – tento pub je špeciálny, pretože si tu vieš objednať pivo Kwak v mega pohári, ktorý je pred ukradnutím poistený tým, že svoje topánky dáš do koša zaveseného nad barom. Keď budeš odchádzať a vrátiš pohár, dostaneš topánky naspäť. Pozor na to, že toto pivo sa dá objednať len vtedy, ak sedíš dnu, kde najprv musí byť miesto, von ti ho nedonesú.
Brusel
A ako som čakala, že Brusel bude naopak super, nestalo sa. Toto nadmieru multikultúrne mesto ma nejako špeciálne ničím neoslovilo. Hovorí sa, že v Paríži je smrad, no po Bruseli už neviem. 😀
Doprava je tu veľmi chaotická a peší sa nepozerajú, keď idú cez cestu. Treba myslieť päť krokov dopredu, sledovať všetky cesty na križovatkách a dávať pozor na cyklistov. Nie je na škodu ani rátať s kolónami pri príchode či odchode z mesta. Parkovali sme tu.
Čo vidieť v Bruseli
Zaujímavé a pekné bolo námestie Grand Place (Grote Markt), must see je aj maličký Manneken Pis (Cikajúci chlapček) a Atomium s Mini-Europe. Turisti tu navštevujú aj Európsky Parlament či Kráľovský palác. Ja ťa rovno odporučím na článok Čo vidieť v Bruseli za jeden deň. Toľko času ti tam úplne stačí pobudnúť, za mňa dokonca aj menej.
Čo pod zub v Bruseli
- Cafe Liegeois – tu majú super pivo priamo na hlavnom námestí a určite si k nemu daj aj frites s čedarom,
- wafla – super wafle do ruky na ďalšie potulky mestom majú ,,za rohom“ od Cikajúceho chlapca, nájdeš ich podľa výkladu s wafľami na fotke,
- Taverne Dyllie’s – cestou späť na ubytovanie nám vyhladlo, no chceli sme sa vyhnúť doprave v Belgicku, preto sme sa radšej zastavili v dedinke Affligem (áno, tá značka piva) v tejto reštaurácii. Porcie sú tu obrovské a jedlo veľmi chutné.
Antverpy
Antverpy sú rozlohou najväčšie mesto Belgicka a majú druhý najväčší prístav v Európe. Prezývajú sa aj mestom diamantov či Jeruzalem západu pre početnú komunitu Židov. Najlepšie je prejsť si Antverpy pešo, pretože uličky skrývajú svoje čaro a krásnu architektúru.
Zaujímavosťou je, že kvôli námornej doprave sa tu nenachádzajú žiadne mosty (len jeden, ktorý je súčasťou obchvatu) a ak chceš ísť na druhú stranu rieky Šelda, vieš ísť podchodom pre peších a cyklistov. Po meste sa dá pohodlne prepravovať aj ,,metrom“ (podzemné tunely, kadiaľ chodia električky), no tiež bicyklami. Parkovali sme tu.
Čo vidieť v Antverpách
- vlaková stanica – sem musíš ísť, lebo toto je za mňa najkrajšia vlaková stanica, akú som kedy videla, je neuveriteľná, vedľa nej je vyhliadkové koleso, odkiaľ je výhľad na mesto či zoo a múzeum belgickej čokolády,
- China Town – štvrť pri vlakovej stanici, je jedinou oficiálnou v Belgicku, zaujme hlavne vstupnou bránou
- námestie Grote Markt – centrum Antverp s radnicou, tradičnou architektúrou a fontánou so sochou Braba, ktorý je národným hrdinom, pretože sa podľa legendy postavil a pomstil obrovi, pričom mu odťal ruku a hodil do vody – tak dostali Antverpy svoje meno, pretože z holandčiny je voľný preklad ich názvu zahodiť ruku,
- Cathedral of Our Lady – veža tejto katedrály je dominantou panorámy mesta, no pôvodne mala mať veže dve, vnútri si môžeš prezrieť obrazy rodáka z Antverp Petera Paula Rubensa,
- Chocolate Nation – najväčšie múzeum belgickej čokolády na svete, vyzerá to tam zaujímavo a tu si kúpiš lístky
- Rubensov dom s jeho pár dielami
- múzeá MAS (výstavy venované Antverpám + výhľad na mesto) a DIVA (múzeum diamantov)
- pivovar De Koninck – najstarší v Antverpách
- Antwerp Port House – historická budova so zaujímavou modernou nadstavbou v tvare lode od Zaha Hadid
Tipy na pivo a jedlo v Antverpách
- Cafe Jozef – fajn miesto na pivo kúsok od Hlavnej stanice,
- Da Giovanni Groenplaats – tip na taliansku reštauráciu s mega pizzou a cestovinami kúsok od historického centra,
- super pivo a kávu majú aj v kaviarni na hlavnom námestí, no nepamätám si názov.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Oostende
Oostende je obľúbené a najväčšie belgické prímorské letovisko. Čo tak v lete vymeniť Jadranské more a vyskúšať si letnú dovolenku pri Severnom mori? Oostende je hlavne o pláži a tá je prekrásna. Tiahne sa šírkou celého mesta, je obrovská, čistá a s jemným pieskom.
V lete sa zaplní dovolenkármi, no svoje miesto určite stále nájdeš. Kaviarne na promenáde rozširujú svoje sedenia a služby bližšie k moru, nech to dovolenkári nemajú na snack z vody ďaleko. Takmer celučičké pobrežie Belgicka tvorí pláž, takže na výber sú pokojne aj ďalšie mestá.
Na promenáde v Oostende sa dá tiež požičať bicykel (aj pre 6 osôb) a prejsť si ju tak celú v spoločnosti endorfínov. Je tu prístav, letisko veľký park a mnoho možností na nákupy. Tá pláž však všetko zatieni, pretože je neuveriteľná. Parkovať sa dá tu.
Tipy na pivo a jedlo v Oostende
- La Touquet – tu majú super pivo a horúcu čokoládu,
- LIDO SOLE – talianska reštaurácia, no daj si tu rybu alebo morské plody, napríklad rybaciu polievku Bouillabaisse (Bujabéza) pochádzajúcu z Francúzska,
- Lilly’s – tu sme si dali wafle do ruky, no prišli mi suché.
Dinant
Dinan je chutné mestečko s citadelou na skale, pod ktorou stojí katedrála a farebné domčeky. K hradu vieš ísť na výhľad pešo alebo lanovkou. Bližšie info hľadaj na tomto webe. Minimálne krátka prechádzka s výhľadom na tieto dominanty však stojí za to.
Z podnikov tu mám len jeden tip, pretože sme tu nemali veľa času a aj ten jeden podnik, kde sme pár minút pobudli, je škoda reči. Minimálne teda, ak si tam dáš kávu; pivo je klasika, to bolo super. Daj si Leffe, to vzniklo práve v Dinante.
Parkovali sme tu. Platí sa vopred, keď zaparkuješ a pôjdeš si zobrať lístok. Dalo sa platiť len hotovosťou, ideálne mincami. Zastav sa tu napríklad cestou na letisko či rovno z letiska. Dinant je super vidieť, no nemusíš tu ostávať dlhšiu dobu.
Ďalšie pekné miesta v Belgicku, ktoré sa oplatí vidieť
- Tervuren – mesto s pekným parkom
- Knokke-Heist – mestečko neďaleko Oostende na pobreží
- Blankenberge – ďalšie mesto na pobreží
- Namur – sídli tu valónsky parlament
- Paterberg – stúpanie preslávené cyklistickými pretekmi Okolo Flámska
- Leuven – študentské mesto s Groot Begijnhof
- Mechelen – mesto čipky neďaleko Antwerp
- Lier – tip na veľmi pekné mestečko
- Maredsou – mesto známe vďaka výrobe piva
- výlety do pohoria Ardeny – lacnejšia je francúzska časť Ardennes, napr. mesto Givet, odkiaľ je to blízko do: Dinant
Grotte de Dinant La Merveilleuse, Rochefort , Vêves Castle, Castle of Freÿr, Walzin, Château de Lavaux-Sainte-Anne, Le Tombeau du Géant à Botassart, Bouillon, Sedan Castle - prechádzka 7 trollov
- Dunkirk a Lille – francúzske mestá kúsok za hranicami
ŤAHÁK s tipmi, čo ochutnať v Belgicku
Janka pre teba spravila ťahák tipov, čo ochutnať v Belgicku. Je to ťahák, ktorý ti rada zazdieľa, stačí, keď nižšie napíšeš, kam ti ho má poslať a príde ti behom pár minút.
Výlet v Belgicku bol pre mňa super zážitkom. Vďačím za to, samozrejme, aj skvelej spoločnosti. 🙂
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_