Malý štát na Arabskom polostrove, ktorý susedí so Saudskou Arábiou a Irakom. Mnohí ho nepoznajú a jeden z dôvodov je, že nemajú prečo. Kuvajt nie je zrovna typickou turistickou destináciou. Ja som tam napriek tomu zavítala, a to hlavne vďaka výhodným letenkám. Kuvajt je výbornou prestupnou stanicou pre lety naprieč Arabským polostrovom, napríklad pri letoch z Dubaja, či do Libanonu (čo bol môj prípad).
V Kuvajte som strávila 3 dni. Tí, ktorí ma sledujete dlhšie, viete, že z každej cesty spíšem článok s komplet tipmi a návodom. Aj na Kuvajt som plánovala.
No potom som zistila, že to už niekto spravil. Maťo Navrátil z Travelistanu spísal perfektný článok na Kuvajt, v ktorom je všetko, čo treba vedieť. Aj ja som z neho čerpala. Preto nejdem písať to isté, ale radšej odporučím všetkých na jeho článok o Kuvajte a ja len doplním moje tipy, ktoré som v Kuvajte pozbierala.
Extra tipy na výlet a dovolenku v Kuvajte
- Tu je môj tip na ubytko v Kuvajte – Aladdin je skvelý hostiteľ, nám ukázal celý Kuvajt, boli sme u neho v práci v novinách, prišiel nás vždy zobrať, aby sme nenosili taxík a na jeho terase bývajú spoločenské akcie. No proste odporúčam určite bývať u neho – má aj webku, aladdinrooms, mrkni.
- Na kuvajtské veže môžeš ísť zadarmo, ak povieš, že sa chceš najesť v reštaurácií hore alebo si tam dať kávu. Jedlo je pomerne drahé, no káva stojí menej ako vstup. Celá reštaurácia sa točí, takže postupne budeš vidieť na celý Kuvajt. Alternatívou je, že povieš, že sa chceš ísť najesť/na kávu, potom prídeš hore, rozhliadneš sa a povieš, že si si to rozmyslel/a a ideš naspäť dole. S nami to takto spravil náš kuvajtský hostiteľ – znie to ako úplne odveci spôsob ako ušetriť, no reálne to tam nikto neriešil, za 5min si nás ani nikto nevšimol, že sme tam boli a ani neoslovil, tak sme proste odišli.
- V Kuvajte nájdeš ,,zahraničné pláže“, kde väčšinou chodia Libanonci. Tu môžeš chodiť normál v plavkách (aj baby) a neriešiť žiadne kuvajtské zahaľovanie sa.
- Keď sme pri tom obliekaní, ženy by mali mať zahalené brucho, ramená, žiadne obtiahnuté veci na sebe. Netreba mať zahalené vlasy. Minimálne v Kuvajt city sa to ale bralo veľmi light, dokonca v obchodoch predávali módu podobnú tej u nás – krátke tričká do pol brucha, šortky zakrývajúce polovicu zadku (dala som aj fotku nižšie). Keď som sa opýtala, kam to tí Kuvajtčania nosia, odpovedali m, že na „secret underground parties“.
- V Kuvajte (ako aj v iných okolitých krajinách) platí, že pravidlá platia, pokiaľ nenájdeš spôsob, akým ich obísť. Príkladom je alkohol. Je zakázaný, no aj tak ho veľa ľudí pije. Rovnako to funguje v Iráne. A Saudi? Tí sa chodia opíjať cez hranice do Bahrajnu.
- Možno sa pýtaš že čo robiť v Kuvajte? Je to hlavne shopping – majú nízke dane v porovnaní s ostatnými štátmi, jesť, kempovať v púšti (ideal október-november alebo február-marec – nie je zima ani teplo). Môžeš sa tiež kúpať na plážach a veľa ľudí sa chodí pozerať do dedín pri hraniciach Iraku – vidno tam až za hranice (mňa toto osobne veľmi nezaujalo, takže sme nešli). Kuvajt city má pekné múzeum a veže, no je to na jeden deň – presne ako píše Maťo v jeho článku.
- Tu je jedno miesto, kde sa zadarmo môžeš ísť kúpať v bikinách (verejná pláž).
- A neďaleko od tohoto miesta je platená pláž, kde sa tiež môžeš kúpať v bikinách. Dostaneš lehátka a slnečník, sú tam wécka, dá sa objednať jedlo.
- Pozor na fitness centrá – niekedy sú len pre ženy alebo len pre mužov. Zisti si to vopred, predtým ako tam nacválaš s uterákom a chuťou riadne si zacvičiť.
- V reštike Le Pain nám veľmi chutilo jedlo. Je to v nákupnom centre Marina mall, ktoré je pri pláži a prístave, je odtiaľ krásny západ slnka – tieto fotky nižšie sú odtiaľ.
- Inak, jedlo v Kuvajte je veľmi medzinárodné – nájdeš tu veľa filipínskeho jedla, japonského, fast foody… Všeličo možné. Jedlo nie je ani trochu lacné, priprav sa na 5€ – 15€ za obed.
Tipy na ubytovanie v Kuvajte:
Neskutočne veľa dojmov, fotiek a tipov som dala do FB postov.
Arabská káva- už ste o nej počuli?
Hneď ako sme prišli do #Kuwaitu nám miestni poradili reštauráciu, kde podávajú ☕️♨️ arabskú kávu.Arabská káva…"hmm ešte sme o nej nepočuli", hovoríme si. Ochutnajme! ?A hodinu neskôr? Sedíe pri stole, v sebe 5 pohárikov arabskej kávy. Cítila som sa akoby som o 5min išla na ? Mount Everest behom ??Pri tejto arabskej káve je špeciálny spôsob nalievania ale aj jej zloženie. Je to tradičný nápoj Beduinov, nepijú ju všade po arabských krajinách ako to napovedá názov. Čo v nej je a ako nám ju pripravili v Kuwaite si pozri na videu ?
Uverejnil používateľ Travel Hacker Nedeľa 6. mája 2018
Druhou krajinou, ktorú na našej ✈️trase máme je #Kuwait!Bohatý? , púštny štát (ktorý má aj tieto dni vo vzduchu kúsky…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Nedeľa 6. mája 2018
V Kuvajte platí, že ? ženy tu majú byť zahalené ??. Tak aj ja som zapla všetky gombíky na ?košeli, ktorú väčšinou nosím…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Pondelok 7. mája 2018
Neviem či vieš, ale Kuvajte sa nepije alkohol ?. Je zakázané ✋ ho sem priniesť, piť, ak ťa nájdu opitého, máš problém…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Utorok 8. mája 2018
Kuvajt mi vo vela veciach príde veľmi #kontroverzný a často sa mi stáva, že si poviem ? "what the f…" A práve tieto…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Utorok 8. mája 2018
Predtým než odletím ✈️ z Libanonu, mám pre vás sľúbene pokračovanie Kuvajt reportu #4 ?Počasie v Kuvajte je šialené…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Streda 9. mája 2018
"Demokracia" a sloboda slova v Kuwaite…
Mám pre teba další náklad ? ( rozumej report) za Kuvajt ? časť #5Náš ubytovatel Aladin pracuje pre noviny ?. Prvá vec ktorá mi napadla… "Aladin a môžeš napísať čo chceš?" Až veľmi pohotovo a jednoznačne odpovedal, že nie?♂️. To je nepísané pravidlo, hovorí mi. Každý tak nejak vie čo môže napísať a čo nie. Jeho úlohou je zjednodušovať správy zo západného sveta, čo by sa dalo zjednodušene preložiť aj ako lightový brainwashing.?Noviny vedie člen royal family, ktorý má absolútne voľnú ruku nad akýmikoľvek personálnymi zmenami. Hovoril mi, že raz za čas príde ku nim do officu, vyhodí zopár ľudí a znovu sa ukáže o pár mesiacov. ??♀️Popravde, ja viem, že Kuvajt nie je žiadna demokracia, no ta info mi dala riadnu facku. Som rada, že som tu na výlete, no žiť tu by nebolo nič pre mňa.
Uverejnil používateľ Travel Hacker Štvrtok 10. mája 2018
Prečítaj si aj tieto články:
Dúfam, že sa ti článok páčil a pomohol ti v hľadaní tipov a rád o výlete do Kuvajtu. Určite ho neváhaj navštíviť a so svojimi skúsenosťami sa so mnou podeľ v komentári.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.