Algarve je najjužnejší región Portugalska a hlavným mestom je Faro. Algarve som nehľadala, našlo si mňa. Zlákalo ma ako destinácia, kde je ešte neskôr na jeseň príjemne teplo, taktiež fotkami pobrežia či lacnými letenkami.
Moje obľúbené Portugalsko ma ani tentoraz nesklamalo. Za dlhší víkend som každý deň navštívila iný kút rozmanitého regiónu. A do Algarve som sa stihla zamilovať. Chystáš sa ho navštíviť tiež? V mojom sprievodcovi nájdeš tipy, vďaka ktorým si Algarve užiješ naplno.
Čo vidieť v Algarve?
Algarve je oblasť skrývajúca nádherné mestečká a pláže. Všetky sú na jednej línii, na juhu Portugalska. Môžeš si buď vybrať niektoré mestečko alebo vidieť všetky. Tu sú najznámejšie mestá a pláže
- Lagos – mestečko s nádhernými plážami, jaskyňami a útesmi. Ťahúňmi sú Ponta da Piedade, Praia dona Ana či Praia do Camilo. Okrem nich tu nájdeš nespočetné množstvo pláží s útesmi či skalami vo vode
- Albufeira – kedysi rybárska dedinka, dnes je tu veľa hotelov, bohatý nočný život a promenáda plná barov a reštaurácií. Pláž je široká a dlhá, ideálna na teplé letné mesiace.
- Portimao – prístavné mestečko s rušnou marínou, je známe plážou Rocha, ktorú určite poznáš z fotiek. V mestečku nájdeš aj gotický kostol či starovekú pevnosť Santa Catarina de Ribamar. Menej známe, no o to krajšie, je farebné mestečkoFerragudo
- Mimo miest nájdeš pláže ako Praia da Marinha, Benagil (známa aj jaskyňou nad morom – na fotke nižšie), ktoré sa nachádzajú medzi týmito mestečkami
Letenky do Algarve
Do Algarve sa vieš dostať z najbližšieho letiska Faro. Práve sem sa (nízkonákladovo) lieta z celej Európy. Z Budapešti lieta WizzAir. Ja som letela z Viedne, odkiaľ máme celoročné spojenie vďaka spoločnostiam Laudamotion, aj Eurowings.
Lety sa mi zdali fajn nastavené, letieť môžeš cez týždeň i na predlžený víkend. Väčšina má skorý odlet a neskorý návrat. Ak sa dokážeš tak skoro dostať na letisko (čo nám aspoň z Bratislavy poriešil Regiojet alebo Flixbus), využiješ všetky dni úplné na maximum.
Ak ti to nevyhovuje, odporúčam hľadať cez Azair. Mne sa tam podarilo objaviť kombo 2 spoločností – odlet s Laudamotion a návrat s Eurowings. Oba lety boli priame. Letenky s väčšou príručnou batožinou síce stáli 90 eur, ale boli v časoch, ktoré mi vyhovovali.
Ceny leteniek začínajú už od 15 eur. Kedy budú najnižšie sa predpovedá ťažko. Výpredaje a akcie sú už skoro celoročne. Ja som kupovala 10 dní pred odletom a o 2 dni cena klesla o 20 eur. To ale bolo na jeseň. Ak chceš cestovať v lete, odporúčam ti kúpiť si letenky čo najskôr.
Viac o tom ako hľadať letenky šikovne a lacno sa dozvieš v článku o hľadaní lacných leteniek.
Doprava po Algarve
-
Doprava z letiska
Keďže sme sa pred odletovou halou zbehli viacerí Slováci, idúci do Fara, rozhodli sme sa poskladať na taxík. Tie stáli hneď pred terminálom. Cena sa zjednať nedala, mali taxameter. Ani vyberať sme si nemohli. Nastúpili sme k prvému taxikárovi a za cca pol hodinu sme boli v meste. Jazda z letiska na vlakovú stanicu vo Fare stála 12 eur za auto.
Cestou z Fara na letisko som stavila na lokálny autobus. Má niekoľko zastávok, vrátane pláže a nádraží. Premáva obomi smermi pravidelne, už od skoršieho rána. Cestovný poriadok nájdeš na zastávke alebo na internete. Lístky sa kupujú u vodiča a stoja okolo 2.50 eur jednosmerne.
-
Doprava medzi mestami
V prvý deň som z letiska pokračovala až do mesta Lagos. Našťastie, verejná doprava v Algarve funguje veľmi dobre.
Vo Fare sú hneď vedľa seba a v centre vlaková a autobusová stanica (tu stojí autobus z letiska). Rozhodla som sa prepravovať vlakmi. Boli síce o niečo drahšie, ale i rýchlejšie. Občas pár minút meškali. Vlaky inak nevyzerali najvábnejšie (skoro ako naše).
Spojenia som si veľmi jednoducho vyhľadala na stránke Comboios de Portugal. Alfa Pendular, Intercidades sú zrýchlené spojenia. Sú drahšie no výhodnejšie je kúpiť si lístky v predstihu cez internet. Lístky na spojenia Regional, “klasické“, ktoré som využívala, kúpiš na stanici i tesne pred odchodom, za fixnú cenu.
Moje cesty vlakmi
- Faro – Lagos trvá cca 1.45 hod. Vlaky premávajú často (asi každé 2 hodiny). Jazda stojí jednosmerne 7.40 eur. Stanica v Lagose je pri prístave, asi 1.5 km od centra.
- Faro – Tavira trvá cca 40 minút. Lístok na vlak jednosmerne stojí 3.20 eur. Takisto je denne veľa spojení. Aj mimo sezóny a v nedeľu.
-
Doprava v mestách
Faro, Lagos i Tavira sú neveľké, ľahko schodné mestá. Vo všetkých mestách premáva lokálna MHD. Nie všetky spojenia, napríklad tie medzi centrom Lagosu a útesmi, premávajú celoročne. Alebo mimo sezóny chodia zriedkavejšie, ako to na pláž vo Fare. Ak sa pri nej chceš ubytovať a niečo aj vidieť, prenajmi si auto, inak sa nikam nedostaneš.
-
Lodná doprava
Jednou z obľúbených „atrakcií“, ktorá mi v Algarve padla do oka je park Ria Formosa. Niektoré jeho miesta sa dajú navštíviť jedine po mori. Môžeš vyraziť individuálne, z blízkych miest Tavira, Faro a Olhão premávajú tiež Hop On Hop Off lode. Premávajú aj medzi jednotlivými ostrovmi. Ja som ich nevyužila, no ak by si mal záujem tak viac informácii získaš v prístave alebo tu.
Ubytovanie v Algarve
V Algarve je niekoľko pobrežných miest so svojskou atmosférou. Jedno vyniká nočným životom, ďalšie polohou, iné históriou. Voľba závisí od toho, čo chceš robiť a kedy ideš. Byť v novembri pri pláži veľký zmysel nemá.
Ubytovanie ti odporúčam hľadať cez booking alebo airbnb. Tiež sa nezameraj len na Faro iba preto, že má letisko. Všeobecne mi bolo povedané, že východ je pokojnejší, stred a západ skôr rušnejší a lepšie vybavený.
- Faro som si najviac cenila pre blízkosť letiska a výborné spojenie so zvyškom Algarve. Jeho výhodou je turistická vybavenosť. Má veľa ubytovacích možností, nočný život, fajn reštaurácie a bohatú ponuku výletov. Nevýhodou je vzdialenosť od pláže, cca 15 minút autobusom. A možno fakt, že samotné mesto nie je až také zaujímavé.
- Lagos je najmä v lete rušnejší. Ponúka ideálnu kombináciu pláže, nočného života, krásnych scenérii a pamiatok. Má slušný výber ubytovania, barov a reštaurácií pre každú chuť a cenovú skupinu. Je krajší a príjemnejší ako Faro. A má svojim spôsobom dobrú polohu. Blízko je historické mesto Silves, útesy v Sagres. Trošku ďalej je letisko a Ria Formosa.
- Tavira je pre tých, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku v krásnom meste. Blízko je pláž, Ria Formosa a Faro. Ďalej je letisko, aquaparky a ostatné krásy Algarve. Tavira nie je veľmi vhodná pre party ľudí. Osobne sa mi zdala vhodnejšia na denný výlet, než na niekoľkodňový pobyt.
- Albufeira je počas leta plná turistov, je tu nočný život a ruch. Stále je to však krásne romantické mestečko kde nájdeš krásne miesta. Ak ideš v máji, na začiatku júna alebo v septembri či októbri, bude super miestom na prespanie.
Čo sa týka konkrétneho ubytovania, vo Fare som bývala v hosteli Hostellicious. Je to štýlový hostel, čistý, s výbornou atmosférou a fantastickým personálom. Ale v noci je tam poriadny hluk, čiže je ideálny, ak sa ideš zabávať, nie vyspať.
Ďalšie tipy na ubytko v oblasti Algarve:
Booking.com
Pozri si Jankin článok o Airbnb, v ktorom sumarizuje, ako cez Airbnb cestovať lacno a využiť všetky možné zľavy a kupóny.
Stravovanie v Algarve
Nájsť reštauráciu každej chuti som nemala problém nikde. Za pár večerov som v meste Faro objavila pár fajn podnikov, na ktoré ti dám aj tipy:
- Saudade em Português – malá reštaurácia s výborným tapas. Jednoznačne odporúčam.
- Grains Brewpub je taktiež super reštauráciu, na ktorú som narazila náhodou. Svoju ponuku prezentujú ako street food a pivo. Majú špecialitu, pivné mojito. Jediný nápoj s pivom, ktorý sa dá v Portugalsku piť. A je výborný.
V Tavire mi stávka na Tripadvisor nevyšla. Všetky reštaurácie, čo sa mi páčili, na zimu zavreli. Našťastie bolo v centre, jeho priľahlých uličkách a pri rieke niekoľko ok vyzerajúcich reštaurácii a najesť sa mi podarilo. O niečo málo lacnejšie ako vo Fare, ale nie na odporúčanie.
V Lagose už tiež niekoľko reštaurácií (najmä pri útesoch a plážach) pozatváralo. To sa našťastie nestalo v centre, kde som mala na výber z viacerých (tradičnejších) miest.
Najviac mi ale chutilo v parku Ria Formosa. V mestečku Culatra sme sa zastavili na rybu, jednu z vecí, ktorú musíš v Algarve ochutnať. Ako alternatíva ku Culatre mi boli odporúčané rybie reštaurácie v mestečku Olhão. Portugalské pivo ma síce nepresvedčilo, no vynahradila mi to káva a dezerty. Diétu si na Algarve určite neber.
Ak budeš hľadať dopredu na internete, skontroluj si aj otváracie hodiny reštaurácií, domáci jedia neskoro a veľa reštaurácií otvára typicky po južansky – okolo 6-7 večer.
Organizované výlety do parku Ria Farmosa
Do parku Ria Formosa sa mi zdalo pohodlnejšie vyraziť so skupinou. Výlety vyrážajú z niekoľkých miest (Faro, Olhão, Tavira). Všade ich má v ponuke viacero spoločností s podobnými programami a cenami. Ja som šla z Fara so spoločnosťou Estrela da Ria Formosa. S malou skupinou a výborným sprievodcom sme prešli niekoľko ostrovov. Výlet som si kupovala deň predtým v stánku v prístave, dá sa to ale aj v predstihu, cez stránku spoločnosti Estrela da Ria Formosa.
Ako sa dostať k útesom Lagos
Kvôli útesom som sa trepala nielen do Lagosu, ale do celého Algarve, takže som hľadala niečo špeciálne. Že som mala kusisko šťastia som si uvedomila až na mieste. Mimo sezóny sa totiž lodné výlety k útesom často rušia pre silný vietor.
V maríne Lagosu pôsobí niekoľko tour operátorov, ktoré majú rovnaké programy a inak sfarbené lode. V ponuke sú plavby okolo vysokých brál a jaskýň, plavba pobrežím, pozorovanie delfínov.
Ja som si vybrala „Grotto Tour“ od Blue Fleet. Mali veľmi dobré referencie a viac ako zaslúžene. Ich výlet a prístup sa mi páčil. Taktiež si môžete výlet zarezervovať v predstihu (v sezóne je to nutnosť).
Jaskyňa Benagil – áno či nie?
Počas tour som dostala aj tip, aby som sa vyhla jaskyni Benagil, ktorá leží asi 30 minút plavby od Lagosu. Minulú sezónu ju ale začali vo veľkom propagovať a ľudia sa chytili.Cena výletu je dvakrát drahšia ako všetky ostatné.
Počítaj s tým, že mimo sezóny je v Lagose všetko trochu spomalené, plavby nevyrážajú vôbec alebo o niečo neskôr. Vždy si najskôr skontrolujú podmienky na mori.
Závisí od toho, či chceš poznávať alebo plážovať. Hlavne čo najskôr. Portugalsko má byť čiernym koňom sezóny 2019 a aj Algarve rastie a láka čoraz viac turistov.
Algarve je ideálnou destináciou na jeseň aj v zime, ktorá býva mierna. Počasie je príjemné, ale býva nevyspytateľné. Za 3 dni, čo som tam strávila, som zažila snáď 3 ročné obdobia. Preto si pribaľ nepremokavý kabát, využiješ ho. Najmä ak sa chystáš na lodný výlet. Ale zídu sa ti i krátke nohavice, opaľovací krém a slnečné okuliare.
Koncom jesene a v zime Algarve funguje v dovolenkovom režime. Nezatvára úplne, v prevádzke ostáva viacero reštaurácií. Že sezóna skončila cítiť predovšetkým v menších lokalitách ako Tavira alebo ostrovy Ria Formosa. Celoročne sú v ponuke lodné výlety.
Aj po sezóne ostáva Algarve rajom aktívnejšej dovolenky. Nechýba mu klasika ako bicyklovanie a turistika, ale i surfing alebo kayak (pomedzi jaskyne alebo v parku Ria Formosa). Aktivity sú možnosťou v takmer každej lokalite.
Leto domáci opisovali ako rušné. Verím im to. Najmä Lagos býva ako jeden veľký surf kemp s krčmami na každom rohu. Neskoro na jeseň boli už o 9 večer ulice prázdne, v lete majú určite otvorené nonstop. Leto je tiež asi jediné obdobie, kedy sa dá kúpať. Portugalské vody sú totiž na náš vkus studené celý rok.
Taktiež ti odporúčam prečítať si na mojom blogu článok o najkrajších miestach Algarve, ktoré stihneš za víkend.
Zhrnutie najdôležitejších bodov na záver:
Letenky do Algarve: do Algarve sa vieš dostať z najbližšieho letiska Faro. Práve sem sa (nízkonákladovo) lieta z celej Európy. Z Budapešti lieta WizzAir. Ja som letela z Viedne, odkiaľ máme celoročné spojenie vďaka spoločnostiam Laudamotion, aj Eurowings.
Ubytovanie v Algarve: odporúčam ti, nezameriavaj sa len na Faro iba preto, že má letisko. Všeobecne mi bolo povedané, že východ je pokojnejší, stred a západ skôr rušnejší a lepšie vybavený.
Stravovanie v Algarve: nájsť reštauráciu každej chuti som nemala problém nikde. Za pár večerov som v meste Faro objavila pár fajn podnikov, na ktoré ti dám tipy: Saudade em Português či Grains Brewpub.
Kedy Algarve navštíviť: ideálnym obdobím je jeseň a zima, ktorá býva mierna. Počasie je príjemné, ale býva nevyspytateľné. Portugalské vody sú totiž na náš vkus studené celý rok.
Park Ria Farmosa: výlety vyrážajú z niekoľkých miest (Faro, Olhão, Tavira). Všade ich má v ponuke viacero spoločností s podobnými programami a cenami. Ja som šla z Fara so spoločnosťou Estrela da Ria Formosa. S malou skupinou a výborným sprievodcom sme prešli niekoľko ostrovov. Výlet som si kupovala deň predtým v stánku v prístave, dá sa to ale aj v predstihu, cez stránku spoločnosti Estrela da Ria Formosa.
Články, ktoré ťa budú zaujímať:
Do oblasti Algarve sa zaľúbiš ešte len prídeš. Mne sa to stalo. Verím, že moje tipy niekedy využiješ pri plánovaní dovolenky a poteším sa, ak budeš môj článok zdieľať.
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete