AKTUALIZOVANÉ 26.2.2020
Ak zbožňuješ turistiku a neokukané cestičky, 5-dňový trek na Machu Picchu zvaný Inca Trail by Ťa mohol zaujať. Na ceste nebudeš narážať do davov turistov a na Machu Picchu prídeš skôr ako autobusy s turistami, takže ho budeš mať na chvíľu takmer pre seba. Keď ťa to láka, prečítaj si článok a zisti ako na to šikovne a lacno.
Pre koho je trek na Machu Picchu vhodný a kto ho nezvládne
Väčšina z tých, ktorí majú zlezené Tatry a Fatry, zmákne aj Inca Trail (čiže trek na Machu Picchu). Trek začína v nadmorskej výške 2600 m.n.m a aj samotné Machu Picchu sa nachádza v nám oveľa priateľskejšej nadmorskej výške 2430 m.n.m.
Úprimne, oveľa namáhavejšie ako samotný fyzický trek mi prišlo zdolať nadmorskú výšku po príchode do Cusco – skoro 4000 m.n.m.
Toto je mapa treku:
Inca Trail sa nedá zorganizovať na vlastnú päsť
Trek prechádza národným parkom, takže potrebuješ povolenia a sprievodcu. My sme prvýkrát na našich cestách museli využiť služby agentúry. Je viacero agentúr, ktoré Inca Trail organizujú. My sme sa rozhodli pre 5-dňovú túru (4+1) s agentúrou SAS Travel, ktorá mala veľmi dobré reviews na TripAdvisore a bola nám odporučená našou známou.
Býva sa v stanoch, ktoré nosia nosiči, vždy ti ich na noc pripravia a potom znovu zložia. Ty si nosíš len osobné veci v ruksaku (ak nechceš ani to, môžeš zaplatiť nosičom, nech ti ich vynesú). Všetky ďalšie náklady ako strava, sprievodcovia a vstupy do parkov (vrátane Machu Picchu) sú už zarátané v cene treku.
Koľko 5-denný Inca Trail stojí?
Celý balík all inclusive nás vyšiel na 740 USD na osobu (5x ubytko, 5x strava, autobus tam, vlak naspäť, povolenie na Inca Trail, sprievodcovia + nosiči + kuchári, vstup do Machu Picchu, výstup na Wayna Picchu, nocľah v Aguas Calientes v hosteli a noci predtým v campoch). Momentálne tento trek stojí 810 USD na osobu (pre študentov a deti 760 USD).
V porovnaní s denným vstupom na Machu Picchu na vlastnú päsť, ktorý výjde dospeláka s tipmi v článku na 267 USD, je 5-dňový trek drahší, treba si to zvážiť. Za mňa: 5-dňový trek rozhodne stojí za to a aj za tie peniaze.
Ako prebieha 5-dňový Inca Trail?
1. deň treku – aklimatizácia
Trek sa začína na 82. kilometri v mestečku Piskakucho. Hneď, ako prekročíš rozbúrenú rieku Urubamba, ocitneš sa v úplne inom svete.
Dĺžka trasy je 8 km a popri obdivovaní nádherných scenérií ochutnáš napr. plody z kaktusov, ktoré chutia asi ako oranžový melón, vynikajúci zelerový čaj na trávenie, quinou na všetky možné spôsoby atď.
Prvú noc sme strávili vo výške cca 3000 m.n.m a toto bolo naše ubytovanie a jedáleň:
Mimochodom, quinoa, ktorá zažíva v poslednom čase kvôli svojim vlastnostiam obrovský boom a v našich končinách je aj patrične predražená, tu rastie na každom kroku ako burina. Aj vďaka nej sú Peruánci v takej skvelej kondícii.
2. deň treku – výzva
Tento úsek má dĺžku 12 km a výzvou sa nazýva aj preto, že sa v ňom prekonáva najvyšší bod celého treku (Dead Woman’s Pass 4215 m.n.m.). Tu je už výška citeľná nielen v nohách, ale aj v hlave.
Pokojným tempom je to však v pohode zdolateľné. Po prejdení vrcholu nastupuje klesanie do kempu, ktorý je vo výške cca 3600 m.n.m. Tento výkon sa zvykne so sprievodcami aj patrične osláviť fajnovým čajom s ešte fajnovejším peruánskym rumom.
3. deň – kultúrne a nezabudnuteľné
Najdlhší úsek celého treku (16 km), ale s pohodovým stúpaním a následným klesaním. Kultúrnym a nezabudnuteľným je aj preto, že až 95 % z celej cesty sa stúpa po originálnych inkských schodoch a prechádza sa dažďovým pralesom s úžasnou faunou a flórou.
Všetky tie zvuky a obrazy z filmov o dažďových pralesoch tu naberajú reálne kontúry. Kvapky stekajúce po machom obrastených kameňoch, škriekajúce exotické vtáky a pestrofarebné orchidey sú tu na každom kroku.
Posledná noc v kempe vo výške asi 2700 m.n.m. tesne pred bránami Machu Picchu. Posledná večera vo veľkom štýle, dokonca aj s tortou.
4. deň treku – magické a mystické
Posledný deň absolvuješ najkratší úsek (7 km), ale vstávaš skoro ráno, aby ste so skupinou prišli ku vstupnej bráne Sun gate hneď, ako sa otvorí, a vyhli sa tak návalu turistov, ktorí prídu ranným vlakom z Cusca.
Hneď zrána nám husto pršalo, ale po chvíli sa mraky rozostúpili a vyšlo slnko, ktoré Machu Picchu odhalilo v plnej kráse.
Toto miesto je zaradené medzi novodobé divy sveta a dovolím si tvrdiť, že právom. Všetko, čo si doteraz o Machu Picchu počul/a, je pravda. To, že všetky kamene vďaka častým zemetraseniam držia na sebe bez akéhokoľvek spojiva, aj to, že väčšina z nich je opracovaná tak dôkladne, že sa medzi ne nevojde ani steblo trávy. Magické a mystické Machu Picchu.
Na druhý deň nás ešte čakal výstup na Wayna Picchu (kopec z obrázku), čo už bol strmší výšľap, ale keď zmákneš Inca Trail, budeš už dobre pripravený a hravo to dáš. Ver mi, že to bude stáť za to. Výhľad na Machu Picchu z opačnej strany je fakt nadupaný.
Prečítaj si aj ďalšie články:
Verím, že som Ti pomohol a inšpiroval k výletu na Machu Picchu, či už pôjdeš cez 5-dňový trek s agentúrou alebo na vlastnú päsť priamo a pohodlne. Ak Ti článok pomohol, budem rád, keď ho zdieľneš. Pomôžeš tak aj ostatným získať tipy, ako sa dostať na Machu Picchu do Peru šikovne a lacno.
Autor: Majo Vidra
Čaute, volám sa Majo a cestovanie je mojou vášňou. Spolu s mojou priateľkou sme už precestovali viac ako 40 krajín a obaja si myslíme, že investícia do cestovania je to najlepšie, čo môžeš urobiť. Keď chceš viac tipov a fotiek z našich ciest, sleduj náš Facebook a web.