AKTUALIZÁCIA K 2023: informácie v tomto článku už nemusia byť aktuálne. Odporúčam ti prečítať si aktuálne články z kategórie Práva pasažierov.
O tom, že cestujúcim vzniká nárok na kompenzáciu za zrušený alebo omeškaný let, sa toho už na internete napísalo veľa. Áno, máš právo dostať peniaze, ak tvoj let mešká alebo je zrušený.
Práva cestovateľov sú do veľkej miery schvaľované na úrovni Európskej únie, nájdeš ich hlavne v Nariadení EÚ 261/2004. Jedna vec sú však práva, druhá vec je postup, ako si nároky v praxi uplatniť čo najjednoduchšou cestou.
Takéto situácie nepotešia nikoho, ale pokúsim sa Ti v nasledujúcich bodoch objasniť konkrétne kroky, ako by si mal postupovať, aby si ich prežil bez väčšej ujmy.
1. Mešká ti let alebo ti ho zrušili? Hlavne nepanikár.
Najdôležitejšie je na začiatku zachovať chladnú hlavu, nezačať nadávať tej slečne na informáciách alebo na check-in pulte, ktorá za to aj tak nemôže, a možno Ti ani neporadí čo s tým.
Najlepšia rada je poznať svoje práva a vedieť sa spoľahnúť sám na seba. Tvoje prvé kroky by mali smerovať k zákazníckemu centru tvojej leteckej spoločnosti, kde si vyžiadaš písomné potvrdenie o tejto udalosti. Neskôr sa Ti určite bude hodiť.
Ak si už za security control, zrejme sa stane, že nikoho z tvojej leteckej spoločnosti nenájdeš. Pri veľkom meškaní ťa niekedy letecké spoločnosti vrátia pred Gate. Ak je meškanie pár hodín a nikoho z leteckej spoločnosti nevidíš, veľa toho nevyriešiš. No akonáhle príde k Boardingu, niekto sa objaviť musí a vtedy príde tvoja príležitosť.
2. Dostanem náhradný let?
V prípade, že Tvoj let bol zrušený, letecká spoločnosť je povinná poskytnúť Ti bezplatne náhradný let pri najbližšom možnom termíne, v krajnom prípade aj prostredníctvom inej aerolinky.
Môže sa ale stať, že si mal naplánovaný len krátky víkendový trip a zrušením letu celá táto cesta stratí svoj zmysel. Samozrejme, v takomto prípade sa môžeš rozhodnúť pre zrušenie celej rezervácie a dostaneš späť plnú sumu za obe letenky.
3. Nenechaj sa odbiť bagetou!
V prípade zrušených letov alebo dlhých meškaní je letecká spoločnosť povinná poskytnúť Ti starostlivosť, najmä čo sa týka stravy a občerstvenia. Väčšina leteckých spoločností Ti ponúkne stravenky (čo je ešte ten lepší prípad).
Letecké spoločnosti sa ale niekedy môžu ulakomiť a jediné čo ponúknu čakajúcim cestujúcim je bageta. V takomto prípade si môžeš s čistým svedomím povedať: „Nie, ďakujem!“, namieriť si to do letiskovej reštaurácie a dopriať si plnohodnotný obed. Nezabudni si odložiť bloček (potom ho doložíš k formuláru – bod č.6) a sumu Ti letecká spoločnosť preplatí.
4. A čo ubytovanie?
Pokiaľ si náhradný let dostal až na nasledujúci deň alebo dokonca až o niekoľko dní, máš nárok na hotelové ubytovanie. Pokiaľ Ti ho nezabezpečí letecká spoločnosť s ktorou letíš, môžeš si ubytovanie nájsť aj sám. Toto právo máš dokonca aj v prípade, ak bol let zrušený kvôli mimoriadnym okolnostiam, akými sú napr. počasie, štrajk, atď.
Určite si pamätáš na výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull v roku 2010, po ktorom bol vzdušný priestor nad Európou uzatvorený na niekoľko dní. Táto situácia postihla aj istú pani McDonagh z Írska, ktorá takto neplánovane uviazla na niekoľko dní na dovolenke v Portugalsku.
Spoločnosť Ryanair bola podľa platných európskych predpisov a na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ nútená preplatiť náklady za ubytovanie a stravu počas celej dĺžky čakania na náhradný let.
5. Kedy mám nárok na finančnú kompenzáciu?
Kompenzácie sa pohybujú v závislosti od vzdialenosti letu od 125 do 600 eur. Európske Nariadenie 261/2004 sa však vzťahuje iba na spoločnosti so sídlom v EÚ a taktiež na všetky tie, ktoré odlietajú z letiska v EÚ.
Právo na kompenzáciu však nevzniká, keď boli problémy spôsobené mimoriadnymi okolnosťami, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšom článku. (peniaze síce v tomto prípade nedostaneš, no nárok na preplatené ubytovanie a stravu máš – pozri bod č.4).
6. Jeden formulár na uplatnenie všetkých nárokov
Väčšinu ľudí odrádza od uplatňovania svojich práv najmä fakt, že si nevedia dať rady, koho vlastne majú osloviť. Priamo leteckú spoločnosť? A čo im mám vlastne napísať?
Odpoveď je jednoduchá, a vôbec sa nemusíš namáhať s formulovaním dlhých e-mailov so zložitým popisom všetkých okolností. Európska Komisia totiž zverejnila formulár (link), v ktorom vyplníš všetky relevantné informácie a pošleš ho na zákaznícke oddelenie danej leteckej spoločnosti.
V prípade ak od nich nedostaneš žiadnu odpoveď, môžeš sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá je oprávnená riešiť všetky podobné prípady, a to aj v prípade keď sa jedná o zahraničnú leteckú spoločnosť.
Prečítaj si aj ďalšie články:
Ak máš skúsenosti s uplatňovaním odškodného za zmeškaný alebo zrušený let, napíš o tom v komentári. Takisto napíš komentár, ak máš niečo, čo by si chcel/a, aby sme zahrnuli do ďalšieho článku.
Autorom článku je Marcel Geče, mladý podnikový právnik v Prahe. Cestovný ruch a cestovanie sú jeho koníčkom a pre všetkých travel hackerov píše články o cestovaní a jeho právnych aspektoch.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.