Čoraz viac Slovákov tento rok rieši, kam na dovolenku za lacnejšie. Jedným z riešení je objaviť menej známe regióny Slovenska. Práve taký tip tu mám pre teba. Poznáš Región GRON alebo o ňom počuješ prvýkrát?
Toto sú moje tipy, čo vidieť a zažiť v Regióne GRON, resp. tipy na výlety na Strednom Pohroní, ktoré stihneš obehnúť za jeden intenzívny, no radšej zvoľ dva pohodové dni.
Región GRON – jedinečný zelený kút Slovenska
Ja Región GRON poznám dôverne, pretože práve v tomto regióne mám korene. Moja babka býva v Žiari nad Hronom a ako dieťa som tam trávila prázdniny. Túto návštevu babiny som spojila aj s objavovaním okolitých miest. Musím povedať, že Región GRON sa posledné roky veľmi zmenil – k lepšiemu – a dnes je plný zážitkov a zaujímavých miest.
ZETOR 25 CUP
Jedným z najobľúbenejších podujatí (a že ich je mnoho) v Regióne GRON je ZETOR 25 CUP. Ide o preteky traktorov v piatich rôznych disciplínach, napríklad cúvanie či jazda vpred. Nechýba ani bohatý sprievodný program.
Ver mi, je to tak netradičný zážitok, ako to znie. Aj ja som mala dosť a od údivu otvárala oči. Bola to pecka! Toto živé podujatie malo snáď lepšiu atmosféru ako Pohoda, výborne sme sa tu najedli a dali si dobrú kávu. Malo to poriadne grády a bolo vidno, že to návštevníkov bavilo.
Zetor 25 Cup sa koná každoročne v júli v obci Malá Lehota. Tento rok to bol už 7. ročník.
V Malej Lehote majú aj prírodné zaujímavosti, akým je napríklad andezitové kamenné more, ktoré nájdeš hneď pri ceste. Je súčasťou náučného chodníka Vojšín. Tiež sa tu dá ísť na prechádzku do voľne prístupnej malej Jazvínskej jaskyne.
Rekreačný areál Zvonička
V kopcoch Novej Bane sa ukrýva rekreačný areál Zvonička. Zaparkuješ na parkovisku a nejakých 400 metrov kráčaš jemným svahom.
Zvonička je špeciálna tým, že sa sem na ferraty chodia vyblázniť deti všetkých vekových kategórií. Rodičia sa pritom tiež zabavia, pretože niektoré úseky sú miestami náročné. Aj ja som mala čo robiť. O výstroj sa nemusíš strachovať, dá sa tu požičať.
Všetko je tu skvelo značené, pekne upravené a čisté. Fakt som sa tu cítila veľmi príjemne. A keď ti vyhladne, po ruke máš bufet.
V ňom sa mi najviac páčila veľmi milá obsluha, výborné pomerne netypické jedlo a fakt, že mali craft pivá. Od smädu som si dala nealko IPU (mali aj dosť lákavé limonády) a bolo to asi najlepšie nealko pivo, aké som kedy pila. Celkovo mi to na Zvoničke prišlo prispôsobené pre ľudí z mesta, a to je super.
V lete sa v areáli Zvoničky konajú koncerty, takže aj bezdetní dospeláci sú vítaní (ehm, ehm, tip na super rande).
Inak, ak deti nemáš a chceš vyskúšať ferratu, pozri si skôr tú na Skalke pri Kremnici. Ak si ale na ferrate nikdy nebol/a, radšej si to najprv vyskúšaj na tejto detskej, nech máš predstavu, do čoho ideš.
Zo Zvoničky môžeš ísť na rozhľadňu Háj alebo si dať ľahkú túru na Červenú či Havraniu skalu.
Ďalšie tipy na výlety v Novej Bani:
Rozšírená realita na hrade Revište
Ešte 12 rokov dozadu bolo Revište len kopa skál. Hrady v tejto oblasti stratili význam, akonáhle ich majitelia nemali nepriateľov a nemuseli bojovať. Keďže hrad zrazu stratil dôležitosť, prestalo sa doň investovať, a tak začal chátrať.
Našťastie si ho pod ochranné krídla si ho v roku 2011 zobrala skupina dobrovoľníkov zo Združenia na záchranu hradu Revište. Teraz je z hradu Revište krásne zrekonštruovaná zrúcanina hradu, na ktorej sa stále pracuje. Dobrovoľníci ho budujú do pôvodnej podoby podľa historických dokumentov, fotiek a archeologických nálezov.
Práce a brigády prebiehajú cez týždeň, no cez víkend od 9:00 do 17:00 sú hrad aj vyhliadkové veže (krásne výhľady!) otvorené verejnosti na prehliadku bez sprievodcu. K hradu Revište vedie krátka 10-minútová prechádzka a vnútri sú zaujímavé infotabule s fotkami, ako postupne prebiehali rekonštrukcie.
Dá sa priplatiť 2 € za prehliadku častí hradu, ktoré sa zrekonštruovali a stojí to za to. Minimálne tak podporíš dobrú vec.
Čarovná aplikácia Revište 3D
Hrad je ale niečím výnimočný. Má niečo, čo žiadny iný hrad na Slovensku. Ak si stiahneš voľne dostupnú mobilnú aplikáciu Revište 3D, otvorí sa pred tebou možnosť rozšírenej reality. Vďaka aplikácii tak môžeš ,,naživo” vidieť, ako hrad kedysi vyzeral a dokonca sretnúť aj jeho obyvateľov. Bolo to mega!
Hrnčiarsky workshop a múzeum
Toto bol pre mňa veľký zážitok! Vytvoriť si vlastnú šálku na kávu a vymodelovať si ju tak, aby bola ideálna pre mňa? Dá sa to! Musím povedať, že to je poriadna fuška. Ak si niekedy skúšal/a hrnčiarstvo, asi mi dáš za pravdu.
P. Fiala, u ktorého som workshop absolvovala, je usmievavý profík a zároveň posledný hrnčiarsky majster z obce Brehy, kedysi preslávenej týmto remeslom. Dokonca hrnčiarstvo priučil aj princeznú z rozprávky o kráľovi Drozdia brada. Jeho tel. číslo je +421948027986, ak by si si chcel/a booknuť workshop.
P. Fialu je možné stretnúť na rôznych podujatiach a obzvlášť takých, kde sú deti, lebo tie učí točiť na kruhu najradšej alebo sa zastaviť vo Fabkovie domčeku v dedinke Brehy, kde hrnčiarsky workshop v lete prebieha každú párnu sobotu (program nájdeš na webe obce Brehy – Dobroty vo Fabkovie dvore, Zober si z plota, Ukážky remesiel).
Fabkovie dom je také milé miesto. Je to vyše 200-ročný dom so slamenou strechou a hlinenými omietkami, najstarší v Brehoch. ,,Adoptovalo” si ho a tým ho zachránilo pred zbúraním 7 dôchodcov a s podporou obce tu zriadilo expozíciu, ktorá zobrazuje každodenný život miestnych v minulosti.
V Brehoch sa určite choď pozrieť aj do Hrnčiarskeho múzea. Býva otvorené počas podujatí, inak radšej vopred zavolaj a dohodni sa na čase.
Nočný Šášov a Lunalón
Špecialitou, ktorú môžeš v Regióne GRON v lete tiež zažiť, je komentovaná prehliadka Nočný Šášov. Tá je spojená s pozorovaním nočnej oblohy astronomickou technikou z Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom. Celú brutálnu atmosféru dotvára Lunalón – 6 m podsvietený model Mesiaca.
Zo Šášova je počas dňa krásny výhľad a výstup na hrad vôbec nie je náročný ani dlhotrvajúci. Šášov je inak súčasťou Pohronskej hradnej cesty, ktorá spája banské mestá popri Hrone.
Komentovaná prehliadka Nočný Šášov sa koná niekoľkokrát za leto a vstup si treba rezervovať vopred. My sme mali plno, cez 40 ľudí. Najbližšie termíny a rezerváciu spravíš na webe Za horami, za dolami. Rovnako tam nájdeš aj ďalšie komentované prehliadky hradov v Banskobystrickom kraji.
Arónia z Pajera
Poznáš aróniu? Arónia alebo jarabina čierna je superpotravina. Jej zázračné plody sú v surovom stave nepoužiteľné, no aj po spracovaní obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pozitívne vplývajú na ľudský organizmus.
Arónia posilňuje imunitu, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny a veľa ďalšieho. Je to asi najzdravšie ,,poldeci denne”, ktoré si môžeš dať. Ja aj Marek šťavu z arónie pravidelne pijeme.
Farmu, kde pestujú aróniu, nájdeš v obci Horné Hámre. V lone prírody sa tu nachádza aróniový sad s 2700 kermi arónie. Využívajú tu špeciálny zavlažovací systém a zbierajú ju ručne na konci augusta, čo z nej robí naozaj kvalitný produkt. Vyrábajú šťavu, likér alebo destilát a nájdeš ich pod menom Arónia z Pajera.
Ak sem chceš ísť na prehliadku alebo ochutnať výrobky, rezervuj si termín vopred. Produkty si vieš objednať aj online. Bratislavčanov poteší informácia, že by táto značka čoskoro mala začať predávať v Starej tržnici na víkendových trhoch.
Pre aktuálne informácie sleduj ich Instagram, do budúcna plánujú veľa noviniek.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Kúpele Sklené Teplice
Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice sú unikát. Nachádzajú sa v pokojnom, tichom prostredí a tvoria ich viaceré kúpeľné domy. Uprostred areálu (je tu recepcia) stojí romantický Kursalon.
Sklené Teplice patria k jedným z posledných kúpeľov na Slovensku, kde voda nie je riedená, ani chemicky upravovaná. Geotermálne pramene v kúpeľoch obsahujú veľké množstvo prospešných minerálov, ktoré priaznivo vplývajú na nervové ústrojenstvo a pohybový aparát. Neraz sa stane, že ľudia prídu o paličke či na vozíku a po pár týždňoch odchádzajú po vlastných.
Zaujímavosťou je, že vo všetkých kúpeľných domoch je rovnaká voda, odlišuje sa len teplotou. My sme sem prišli na poobedné kúpanie sa a vyskúšali sme tri rôzne kúpele:
- Banský termálny kúpeľ s replikou Botticeliho zrodenia Venuše,
- Kúpeľ Márie Terézie vystavaný v orientálnom štýle, prekrytý krásnou vitrážou,
- Jaskynný parný kúpeľ Parenica.
Postupne sme si tak prešli 33-stupňovou, 37-stupňovou a 42-stupňovou vodou. Bolo to super, pretože zrazu mi vôbec nepripadalo, že vonku je teplo. 🙂
Ďalšie na výlety v okolí Sklených Teplíc:
- komentovaná prehliadka zaniknutého hradu Teplica
- Kečka nad Bralcami – tip na turistiku
- vrch Bimbíz s dvojkrížom venovaný hokejistom
- hrad Marcus v Repišti
Pekný les
Región GRON je perfektná destinácia pre rodiny s deťmi. Dôkazom je aj agroturistický areál plný zábavy a oddychu Pekný les v Horných Hámroch. Pre verejnosť je otvorený cez víkendy, lebo počas týždňa tu prebiehajú detské tábory. Vezmi sem deti a ver mi, veľa sa toho priučia.
V sume 3 € dostaneš detský balík služieb – animátorku, ktorá sa postará o deti, ihrisko s preliezkami, jazdu na koni a iné zvieratká v lesoparku, maľovanie na tvár, dá sa absolvovať náučný chodník, ísť na rozhľadňu alebo na cyklotrasu či stretnúť maskota Hámroša na rôznych workshopoch.
Areál je super pre rodinné akcie v príjemnom prostredí prírody – spojenie rustikálneho Humna a vonkajších priestorov s ihriskom, no aj pre firmy na teambuldingy. Ponúkajú aj ubytovanie. Mrkni na ich Instagram.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Ak si doteraz váhal/a, či navštíviť Región GRON, verím, že po tomto článku je rozhodnuté!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.