Exotické choroby strašia Slovákov pri návšteve takmer každej mimoeurópskej krajiny. Treba sa zaočkovať? Aké očkovania treba? A čo lieky, treba nejaké? Kedy ich treba začať brať? Majú nejaké negatíva na zdravie?
Téma očkovaní je veľká vec a keďže sa v tom takmer nikto nevyzná, na internete kolujú popri pravdivých informáciách aj kopec blbostí. práve preto Ti dám v článku pevný základ informácií ešte predtým ako začneš zbesilo googliť tipy od výmyslu sveta.
AKTUALIZOVANÉ 18.03.2020.
Kde začať & ako nájsť informácie o liekoch a očkovaniach do exotiky
Prvým krokom je pozrieť si spoľahlivé informácie. Namiesto náhodného googlenia výrazne odporúčam jeden z týchto webov: vakciny alebo ockovacicentrum. Sú tam overené informácie v stručnej forme, no postačujúce, čo sa týka očkovaní aj liekov. Nájdeš tu odpovede na všetky nielen exotické choroby.
Dôležité je pozrieť si tieto informácie dostatočne skoro. Zatiaľ, čo niektoré očkovania alebo tabletky získaš behom dňa, iné sa očkujú vo viacerých dávkach (napríklad hepatitída).
Tipy k malárii
Častým strašiakom Európanov je práve malária. Keďže k nej neexistuje očkovanie, voľbou sú buď antimalariká alebo dôsledné používanie repelentu a chránenie sa pred komármi. Odborníci vo svete sa líšia v názore či si zobrať antimalariká alebo nie. Sǔ totiž veľkou záťažou pre organizmus. Na druhú stranu, ak sa však maláriou nakazíš, bude to veľká záťaž pre tvoje telo tiež. Rozhodnutie či si vezmeš antimalariká alebo nie je na tebe. Tu sú informácie, ktoré ti pomôžu k rozhodovaniu.
Nachádza sa malária v krajine kam sa chystáš?
Sú tri možnosti:
- Malária sa tu nenachádza (tam logicky lieky netreba, tie máme radi).
- Malária sa tu nachádza vo veľkej miere (tam ich treba).
- Malária tu má nízky alebo takmer nulový výskyt alebo sa komáre vyskytujú len v niektorých oblastiach alebo častiach krajiny.
Mapa maláriou ohrozených krajín
V tejto mapke si vieš pozrieť, do ktorej z troch vyššie uvedených kategórií spadá krajina, kam sa chystáš. Po rozkliknutí konkrétnej krajiny vidíš naozaj detailné informácie. Ja som si rozklikla Brazíliu:
Podľa čoho sa rozhodnúť pre alebo proti antimalarikám?
Ak v krajine malária je, potrebuješ lieky. Ak nie je, nepotrebuješ. Ale čo v prípade, ak sa vyskytuje len minimálne. Brať, či nebrať? Treba sa na to pozrieť individuálne. Rozhodujú tieto kritéria:
- Kde sa budem zdržiavať? Navštívim prales, vnútrozemie či budem celý deň na pláži?
- Mám naplánované niečo extrémne? Ráta sa sem napríklad safari, či pobyt v džungli. Ak áno, ako dlho sa v týchto oblastiach budem zdržovať?
- Som tehotná? Ak áno, v ktorom štádiu tehotenstva som? V prvom trimestri, kedy sa dieťaťu vyvíjajú orgány, nie je šťastným riešením antimalariká užívať. Po 20.týždni gravidity sa môžu užívať tiež len niektoré./
V praxi, keď viem, že idem do krajiny, kde sa vyskytujú malarické komáre a budem týždeň v pralese, tak určite antimalariká budem brať.
Ak viem, že idem napr. na okruh Sri Lankou, antimalariká asi nebudú možno nutné. Určite si vždy pred cestou zisti info z internetu (radím vyššie uvedené stránky resp. články, ktoré napísal odborník), a rovnako aj mapy výskytu malárie vo svete a v danej oblasti.
Už viem, že potrebujem antimalarikum. Čo je to zač?
Antimalariká všeobecne povedané, sú lieky proti malárii. Ich použitie je buď
- profylaktické – na predídenie vzniku malárie alebo
- terapeutické – čo zahŕňa samotnú liečbu malárie
Na profylaktické použitie sa užívajú rôzne druhy antimalarík, v závislosti od toho, kam sa cestuje. Neexistuje teda jedno antimalarikum vhodné na celý svet. Ak chceš vedieť, ktoré je vhodné pre teba, pozri si tento článok alebo pokračuj v čítaní.
Pokiaľ nechceš robiť research ale chceš dostať „hotové informácie“, zbehni do jedného z centier pre cudzokrajné choroby (ak si z Bratislavy a okolia, tak to je ZAMA alebo INOCEM). Tam ti poradia, ktoré antimalarikum je na danú oblasť postačujúce, kde to brať netreba a kde je to viac-menej nutné.
Kde získať antimalariká?
Práve na spomínaných centrách pre cudzokrajné choroby – v Bratislave sú to ZAMA alebo INOCEM.
Obe poskytujú rovnaké služby a obe fungujú na poplatkoch. Riešia očkovania, lieky a iné ochranné opatrenia voči cudzokrajným chorobám. Práve od nich dostávaš aj očkovací preukaz = taký malý zošit , asi veľkosť A5 približne, žltej farby s čiernym pásom, kde máš zapísané všetky očkovania aj s podpisom a pečiatkou príslušného lekára/zdravotníckeho zariadenia.
Ak nie si z Bratislavy, skús si vygoogliť bližšie centrum, do vyhľadávania môžeš dať napríklad “centrum pre cudzokrajne choroby”+ tvoje mesto. Videla som centrum aj v Košiciach a Martine a verím, že ich bude viac.
Aké antimalariká sú dostupné na Slovensku?
Na Slovensku sú momentálne dostupné len 2 druhy antimalarík, a to Malarone a Plaquenil 200g. U našich susedov v Čechách ich majú k dispozícii oveľa viac, každá krajina má v tomto iné pravidlá.
Malarone:
- má sa začať 24 alebo 48 hodín pred vstupom do endemickej oblasti malárie,
- má pokračovať počas doby pobytu,
- má pokračovať počas 7 dní po odchode z oblasti.
Užíva sa 1 tableta denne. Denná dávka sa má užiť s jedlom alebo mliečnym nápojom (aby sa zabezpečila maximálna absorpcia) každý deň v rovnakom čase.
Plaquenil
- má sa začať 2 týždne pred plánovanou návštevou endemickej oblasti malárie,.
- má pokračovať počas doby pobytu,
- má pokračovať 8 týždňov po odchode z oblasti.
Užíva sa jedenkrát týždenne po 2 tablety vždy v rovnaký deň, čiže napríklad každý pondelok.
A ešte nesmiem zabudnúť na liek s názvom Doxycykline. Ten určite poznáme z ambulancií našich „obvoďákov“. Je to bežne dostupné širokospektrálne antibiotikum, tetracyklínového rádu.
Najnovším liekom – antimalarikom – je Artemisin. Ten sa zatiaľ používa výlučne na liečbu malárie, nie na prevenciu.
Hepatitída – kde začať ako na očkovanie
Veľa ľudí to nevie, no očkovanie na hepatitídu A & B (žltačku) preplácajú sčasti poisťovne. U každej je to inak:
- Najlepšie vychádza poisťovňa Dôvera, ktorá prepláca polovicu nákladov na všetky tri dávky očkovania proti hepatitíde A & B (čiže očkovacia látka TWINRIX).
- Union prepláca 30% z každej dávky očkovania tiež na hepatitídu A & B.
- Všeobecná zdravotná prepláca 100% tretej očkovacej dávky na hepatitídu B (očkovacia latka HAVRIX), či už sa dáš zaočkovať len proti hepatitíde B (HAVRIX) alebo A & B (TWINRIX).
Viac informácií si o tom môžeš pozrieť priamo na weboch poisťovní:
Poisťovne uhrádzajú poistencom do určitého veku časť peňazí aj na očkovania proti kliešťovej encefalitíde (Encepur, Fsme), treba pozrieť na ich weboch. Očkovania proti hepatitíde môžeš absolvovať aj na ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast/pre dospelých. Rovnako to platí aj pri encefalitíde, tetane, či diftérii.
Iné exotické choroby – ako začať & kde hľadať info
Vo svete samozrejme existuje viac chorôb, ktoré sme tu nespomenuli, napr. brušný týfus. Základ je ale vždy podobný:
- Zistiť, či je v krajine, kam cestuješ, potrebné nejaké očkovanie a či hrozí nejaká choroba. Urobíš tak napríklad na webe vakciny.net alebo na ockovacicentrum.cz.
- Ak nič netreba, tvoj „boj“ s očkovaniami končí.
- Ak treba očkovanie/lieky, zisti, či treba ísť na ZAMA/INOCEM alebo ti pomôže aj obvoďák. Takisto si na stránke tvojej poisťovne zisti, či je dané očkovanie hradené z poistenia alebo nie (alebo im zavolaj).
- Potom si už len užívaj dovolenku a zbieraj zážitky.
Odporúčané očkovanie – podľa čoho sa rozhodnúť, či je potrebné
Očkovania môžu byť označené ako povinné a odporúčané. Ak je očkovanie označené ako povinné, bez neho sa do krajiny nedostaneš, tam nie je čo diskutovať. Ak je očkovanie označené ako odporúčané, je to na tebe. Treba brať do úvahy tieto kritériá:
- Ideš do endemickej oblasti? (endemická oblasť je taká, kde hrozí nákaza chorobou).
- Ak ideš do endemickej oblasti, aké veľké je riziko ochorenia?
- Čo budeš v danej krajine robiť? Ak budeš ležať na pláži, zrejme si v pohode. Ak ideš na týždeň do džungle, zváž to.
Na jednej strane tu hrá prím prevencia a bezpečnosť, no na strane druhej ide o zbytočné dopovanie sa liekmi, ktoré telu ani trochu neprospievajú.
Ja mám zaočkovanú hepatitídu a žltačku, iné odporúčané očkovania som si nikdy nedávala. Pred vojnou je ale každý hrdina, a tak je toto výhradne na tebe a na tvojej zodpovednosti.
Preplácanie očkovaní na Slovensku
Už vieš, ktoré očkovania potrebuješ. Na Slovensku sú očkovania povinné a nepovinné. Nepovinné sa očkujú na požiadavku jednotlivca, a väčšinou si to jednotlivec hradí sám. Povinné očkovania v SR sú hradené aj z verejného zdravotného poistenia a nájdeš ich v tejto tabuľke, dokonca pre celú Európu (všimla som si zaujímavú vec: veľa krajín v Európe, hlavne severské štáty nemajú žiadne povinné očkovania).
Ďalšie články s praktickými tipmi:
Z článku som sa snažila spraviť návod, ktorý by som si sama chcela prečítať predtým ako pôjdem do exotiky. Ak ti článok pomohol, prosím, zdieľaj ho, nech ho nájde viac ľudí.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.