ČASŤ I: Letenky na letnú dovolenku 2019
Základom sú letenky. Kým ich nemáš, nevieš kedy presne budeš na dovolenke, takže nemôžeš bookovať ubytko či auto.
Toto si potrebuješ ujasniť pred kúpou letenky:
- Kedy môžeš ísť (čím viac flexibility máš, tým lepšie).
- Kam chceš ísť (máš konkrétne miesto či ich je viacero?). Ktoré sú to?
Keď máš ujasnené dátumy a destinácie, môžeme ísť na vyhľadávanie.
Kde vyhľadávať letenky na letnú dovolenku 2019?
Odporúčam využiť kombináciu vyhľadávača Kiwi na prvotný research leteniek + Google flights na kontrolu, či neexistuje lacnejšia varianta. Kiwi je totiž super hlavne na nízkonákladovky, google flights hľadá aj letenky klasických leteckých spoločností.
Niekedy sa totiž stane, že lety s nízkonákladovkou cenovo vystrelia do neskutočných cien – takých, že letenky s klasickými leteckými spoločnosťami sú pomaly lacnejšie.
Kiwi.com
Ako odletové a príletové miesta si môžeš nastaviť buď 10 konkrétnych miest/letísk alebo 3 krajiny/rádiusy. Dĺžku pobytu si môžeš nastaviť fixne alebo flexibilne – napríklad odlet medzi 20. – 25. júlom a dĺžka pobytu 7 dní.
Príkladné vyhľadávanie teda môže vyzerať takto:
Možné odletové letiská: Bratislava, Viedeň, Budapešť, Praha.
Možné príletové destinácie: Španielsko, Portugalsko, Taliansko (Porto, Fuerteventura, Ponta Delgada, Lanzarote, Barcelona) kamkoľvek.
Dátum odletu: medzi 20.7. – 28.7., prílet medzi 5.8. – 10.8. / Dátum odletu: medzi 20.7. – 28.7., dĺžka pobytu v destinácií 7-10 dní.
TU je príkladný link na vyhľadávanie.
Extra filtre, ktoré sa ti budú hodiť:
- Možnosť priletieť a odletieť na iné letisko – keď letíš na pevninu a nechce sa ti vracať na to isté miesto, na ktoré si prilietal/a. Napríklad – ak letíš smerom TAM z Viedne do Barcelony, naspäť vďaka tomuto nastaveniu môžeš letieť z Malagy do Bratislavy.
- Možnosť zvoliť si priame lety – dostupných je toľko priamych letov, že ak to nie je extra veľká úspora, neoplatí sa ti prestupovať. Navyše, ak si berieš podpalubnú batožinu alebo väčšiu príručnú, pripláca sa za každý let.
- Nezabudni, že môžeš prepínať medzi zoradením podľa “popular” a zoradením podľa ceny.
- Price alert – ak je momentálne cena letenky, ktorú chceš booknuť vysoká, môžeš si nastaviť price alert – akonáhle pôjde cena dole, príde ti mail. Ak stihneš zareagovať a letenku kúpiť včas, ušetríš. Price alert si nastavíš po vyhľadaní leteniek tu:
Google Flights
Google Flights odporúčam, ako sekundárny vyhľadávač – skontrolovať si, či nevieš nájsť cez neho nižšiu cenu než na Kiwi.
Nemá totiž tak flexibilné vyhľadávanie: vyhľadávať môžeš odlety z viacerých letísk a prílety na viaceré letiská s dátumami +-3 dni. Alternatívou je vyhľadávať letenky s príletmi do konkrétnej krajiny alebo do celej Európy. Tu je však háčik – dátumy si môžeš vybrať buď 100% fixné alebo extrémne flexibilné:
ČASŤ II – Ako nájsť lacné ubytovanie na letnú dovolenku 2019?
Hneď, ako budeš mať booknuté letenky, začni s ubytovaním. Pretože to sa na letnú sezónu vždy vypredá, ako teplé rožky. Keď to začneš riešiť v júni či na poslednú chvíľu pred odletom, zostanú ti už iba tie najdrahšie alebo najhoršie ponuky.
Na booknutie ubytka si však aspoň približne potrebuješ naplánovať itinerár – nech vieš kde booknuť ubytovanie.
Ako si v rýchlosti naplánovať itinerár
Efektívne je využiť službu Google Trips. Tá ti dá za pár minút prehľad o NAJ miestach v okolí, ktoré sa dajú vidieť. Zahviezdičkuj si tie, ktoré sa ti páčili a následne si ich pozri v google mapách cez tvoj účet.
Moja Google mapa vyzerá takto:
Následne odporúčam prečítať si 1-2 blogy (pozor, blogy, nie články z novín, turistických agentúr daných krajín a pod – tie bývajú často zaplatené ako promo pre danú krajinu a nie sú v nich info, ktoré potrebuješ).
Ja si väčšinou pozerám anglické blogy – do googlu dám “názov destinácie blog travel tips”. Pozriem si 1-3 články na základný prehľad. Ja z každej dovolenky, na ktorú idem, spíšem článok, ktorý by som si sama chcela prečítať predtým, ako som tam išla, takže využiť môžeš aj moje tipy (ak som už stihla v danej destinácií byť).
V rámci Európy a okolia u mňa nájdeš články na:
- Kanárske ostrovy všeobecne
- Fuerteventura
- Santorini – zatiaľ tipy kam ísť, komplet článok príde čoskoro
- Korfu
- Korfu + Albánsko
- Benátky
- Sardínia
- Cyprus
- Balkán
- Mallorka
- Madeira
- Sicília
- Lisabon
- Neapol + amalfské pobrežie
- Barcelona
- Boloňa
- Maroko
- Chorvátsko – tipy na miesta kam ísť
- Island
- Oxford, Cambridge
- Brusel, Gent, Bruggy
- Pobaltie
- Ženeva
- Stockholm, Riga
- Petrohrad
Ako booknuť ubytovanie počas letnej sezóny šikovne a lacno?
Alfa omega je skontrolovať viacero portálov:
- Booking: tu odporúčam spraviť si research, nájsť si ubytovania, ktoré sa ti páčia (booking má super spravený systém vyhľadávania, stránka je user friendly).
- Akonáhle si vytipuješ pekné ubytká, pozri si ich ešte cez www.hotelscombined.com. Toto sú porovnávače cien hotelov na rôznych stránkach. Booking býva často drahší než napríklad Agoda.
- Airbnb: tu je iná ponuka ubytovaní než na Bookingu, preto odporúčam pozerať aj Airbnb, aj Booking.
- Kupóny: použi ich! Takmer nikto nekupuje ubytovanie za plnú sumu. Tu ich máš milión a tu jeden špeci na Booking a jeden na Airbnb.
- Bookni si ubytovanie, ktoré má free storno do 24/48 hodín – stať sa môže čokoľvek – aj zlé (zrušia ti let, ochorieš), ale aj dobré (nájdeš niečo lepšie, lacnejšie, zmeníte itinerár).
- Pozeraj si hodnotenia ubytovaní, no pozor, pozeraj si tie, ktoré pribudli posledné mesiace. Hotely totiž často menia personál či majiteľa a to, čo bolo pred 2 rokmi top hotel môže byť teraz nočná mora. O tom, ako vybrať dobré ubytko cez Airbnb som spísala do článku: Ako vybrať dobré ubytovanie.
ČASŤ III: Doprava počas letnej dovolenky 2019
Ako si požičať auto šikovne a lacno?
Niektoré destinácie si priam vyžadujú požičať si auto. Platí to pre väčšinu ostrovov a vo väčšine prípadov kedy idete viacerí a chcete pobehať viacero miest.
Tu je stručný návod, ako na to:
-
Prenajatie auta vopred verzus na mieste
Prenajať si auto vopred je takmer vždy lacnejšie (hlavne keď si ho prenajmeš výhodne). Na mieste je to však tiež možné – a dokonca vhodné pre tých, ktorí nevedia vopred kedy a na ako dlho budú potrebovať auto.
V lete však treba rátať s tým, že autá môžu mať autopožičovne vybookované – hlavne tie najlacnejšie, ktoré si chce takmer každý prenajať.
-
Kde prenajať auto online?
Používam Billiger – Mietwagen. Nevýhodou je, že stránka je po nemecky čo odradí kopec ľudí. Na druhú stranu cez nich vždy nájdem najvýhodnejšiu cenu auta aj poistku. Pozor však, prenájom auta pre “young drivers” – ľudí pod 25 rokov treba riešiť telefonicky a chcú nadiktovať číslo platobnej karty – preto cez nich neodporúčam bookovať auto mladým.
Alternatívou k Billiger Mietwagen je porovnávač cien Kayak (rovnako, ako na letenky funguje už aj na autá). Stránka je po anglicky a tiež na nej nájdeš dobré ceny. Väčšinou je však drahšia poistka.
Celkovo odporúčam skôr booknuť auto cez web, ktorý porovnáva ceny viacerých autopožičovní (napr. Kayak či Billigermietwagen) a od nich zobrať aj plnú poistku. Tu to píšem tak zhurta, no ak tomu nerozumieš alebo chceš pochopiť, ako funguje prenájom auta, poistky, spoluúčasť a podobne, prečítaj si druhú časť tohoto článku, tam to vysvetľujem.
-
Ako hľadať autobusové a vlakové spoje?
Ak si nechceš na dovolenke prenajať auto, no nechceš ležať iba pri hotelovom bazéne, budeš si potrebovať zistiť, ako chodia autobusy či vlaky.
Nie je v tom žiadna veda, používam dva weby, ktoré mi vždy nájdu super spojenia.
Prvým sú Google Mapy. Jednoducho zadám bod A z ktorého sa chcem dostať do bodu B a mapy mi nájdu možné spojenia. Niekedy však google mapy spojenia nenájdu. Preto si ich pre istotu pozerám aj cez rome2rio. Ak ide o tipy na vlaky, veľmi rada mám túto stránku, kde si pozerám tipy na cestovanie vlakmi. Nájdem tam prehľad, ako fungujú vlaky v danej krajine.
Praktické tipy + cestovateľské appky
Praktické mi príde spomenúť ešte appky, ktoré sú super na dovolenky.
Tie NAJ sú pre mňa:
- Google Translate (vie načítať text v cudzom jazyku a preložiť do slovenčiny či angličtiny).
- Splitwise – ak idete ako skupina, v Splitwise si môžete rozrátať náklady – čo kto kedy platil.
- Wallet na všetky Boarding passy a lístky na autobus či vlak, ktoré si kupuješ online.
- Appka na taxík – podľa toho, ktorá spoločnosť funguje v meste kam ideš (vygoogli si taxi app názov mesta).
- Shazam – keď niekde počuješ TÚ pesničku pri západe slnka či pri drinku v bare a chceš zistiť čo to je.
Tu som sa rozpísala trošku viac. Pozri si:
Cestovanie a mojich 90 (?)appiek v telefóne – ktoré sú to? Kebyže si doma zabudnem telefón, asi mám na cestách riadny…
Uverejnil používateľ Travel Hacker Štvrtok 14. marca 2019
Podobné tipy riešime dennodenne vo VIP skupine Priority Club a komplet know-how ako cestovať šikovne a lacno som spísala v knihe Cestuj bez miliónov. Keď ťa zaujal tento článok, pokojne ho zdieľaj.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.