Najbežnejšia otázka začínajúceho cestovateľa. Čo všetko si môžem zobrať do príručnej batožiny? Do príručnej batožiny si môžeš zbaliť všetko legálne. 😀 Nižšie som ti spísala, čo znamená všetko legálne.
Do príručnej batožiny si môžeš zbaliť:
- tekutiny (POZOR do 100 ml) – mám aj tip na 100 ml fľaštičky, ktoré používam na cestovanie – ako vyzerajú, nájdeš v článku,
- konzervy (napríklad s tuniakom alebo niečím, čo sa nedá rozotrieť) – ak je to napr. paštéta, tá by prejsť nemala, pretože sa dá rozotrieť, takže tá sa dá preniesť max 100 ml,
- proteín a iné fitnes doplnky,
- tvrdé syry – mäkké sú problém,
- olivy vákuovo balené (vnútri so šťavou).
- ovocie a zelenina.
Z potravín mi naopak neprešli arašidové maslo, nutela, maslo, paštéta. Spreje a deodoranty sú takisto tekutiny, čiže max 100 ml! Termoska môže prejsť niekedy plná alebo vždy prázdna. Nikdy neprejde poloplná, pretože kontrolóri vidia na monitore zmenené farby.
Ak sme už pri príručnej batožine, treba myslieť aj na podpalubnú batožinu. Tam si tiež nemôžeš zbaliť hocičo. Napr. také CD prehrávače, fotoaparáty, výbušniny ti neprejdú vôbec. Tých vecí, čo ti neprejdú, je kopec a tu som ti spísala konkrétne, o čo všetko ide.
Čo, ak sa ti stane, že ty si v pohode pripravený odletieť, no tvoja podpalubná batožina sa niekde zapatrošila a je s ňou problém? Čo máš robiť v takomto prípade?
Po tom, ako tvoju veľkú batožinu odovzdáš na check-ine, ide cez viacero úrovní. Najprv ju automaticky zoskenuje skener, ktorý vyhodnotí počítač, či je batožina v poriadku alebo tam niečo nesedí. Ak áno, s batožinou sa nič nerobí.
Pokiaľ sa počítaču niečo nezdá, batožina ide na vyššiu úroveň – prezerá ju pracovník, skenuje sa, pozerá sa z iných uhlov. Ak aj z tejto kontroly niečo nesedí, pracovník kontaktuje leteckú spoločnosť, s ktorou letíš a vyzvú ťa rozhlasom, nech sa dostavíš na kontrolu. Tam spolu s pracovníkom a policajtom batožinu otvoríte.
Problém nastane, keď kvôli tejto kontrole nestihneš odlet. Keď je tvoja batožina na letisku a aj ty si na letisku, letecká spoločnosť na teba čakať nebude, každá minúta na letisku stojí leteckú spoločnosť peniaze. Keď máš aspoň jednu veľkú batožinu už v lietadle, tvoje šance na to, že lietadlo na teba počká, sú vyššie. V tomto článku si prečítaj viac o tom, čo máš robiť v takejto situácii a ako sa zachovať.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.