Yucatán je plný aktivít. Od pláží až po mayské pamiatky, ružové soľné jazerá a mexické mestá. Môj predošlý blog sa venoval čisto plážam Yucatánu. Tento dnešný bude o všetkých ostatných miestach, ktoré sa na Yucatáne oplatia pozrieť. Okrem blogu ti poslúži aj mapka zaujímavých miest Yucatánu, v ktorej som zakreslila viac ako 100 miest.
Mayské pamiatky sú roztrúsené po celom Yucatáne (a nielen tam)
Na Yucatáne nájdeš jeden z novodobých divov sveta – mayské pyramídy Chichen Itza. Yucatán je však mayskými pamiatkami posiaty a nájdeš tu mnoho dychberúcich miest, v ktorých kedysi žili Mayovia. Chichen Itza je bezpochyby čarovná a keď niekto ide iba tam, nedá na ňu dopustiť pretože je to zážitok. Pre mňa je Chichen Itza príliš turistická a zážitok z nej bol trochu poznačený počtom turistov a všetkými predajcami tam.
Oveľa väčší zážitok som mala z neďalekého Ek Balam, kde bolo v celom areáli do 100 ľudí a dalo sa tiež ísť hore na pyramídu (to je vo väčšine mayských miest už zakázané). Ten pohľad zhora z pyramídy a pocit, že práve odtiaľ kedysi panovník vydávajúci sa za poloboha manipuloval poddaných napríklad aj vďaka poznatkom z astronómie, bol pre mňa neskutočne silný zážitok.
Toto sú najznámejšie mayské pamiatky na Yucatáne
- Uxmal – menej známe ako Chichen Itza, no veľmi veľký areál
- Calakmul – toto vyzerá brutálne
- Zona Arqueológica Xcambó – kúsok od ružového jazera
- Coba – malé mayské ruiny, vedľa nich sú tri krásne cenotes
- Ek Balam – tu sme boli aj my, fotka vyššie je odtiaľto
- Najviac ľudí je na pamiatkach cez víkend.
- Keď chceš málo ľudí a vyhnúť sa davom, príď hneď ráno (toto platí hlavne pre Chichen Itzu).
- Jedna vec je vidieť mayské mesto, druhá vec je chápať to, čo vidíš. Preto odporúčam zobrať si súkromného sprievodcu, ktorý ťa prevedie pamiatkami aj s vysvetlením. Sprievodcovia stoja pri vchode a ponúkajú svoje služby. Tie sa platia extra, popri vstupnom.
- Vstupné na pyramídy sa skladá z 2 častí – jedna časť sa platí Spojeným štátom mexickým a druhá časť sa platí priamo štátu, v ktorom sa pamiatka nachádza (Mexiko má 32 štátov).
- Pred výletom na mayské pamiatky mysli na to, že budeš väčšinu času na slnku. Vezmi si opaľovací krém a dostatok vody.
Cenotes – posvätné mayské jazierka s krásnou vodou
Pri mayských pamiatkach ešte zostaneme. Cenotes sú posvätné jazierka Mayov. Slúžili ako zásobníky pitnej vody, dnes slúžia ako turistické atrakcie, na kúpanie sa a robenie šialene krásnych instagramových fotiek. Cenotes majú krásnu modrú vodu a na Yucatáne ich nájdeme tisícky.
Niektoré cenotes sú v podzemí a svetlo do nich preniká iba cez dieru na povrchu zeme. Iné sú pod zemou úplne a nemajú denné svetlo. V týchto cenotes sa treba pripraviť na studenú vodu a chlad – čím hlbšie je cenote pod povrchom zeme a čím menej svetla a slnka má, tým chladnejšie. Síce je v nich krásne, studená voda a celkový chlad ťa vyženie naspäť na slniečko pomerne rýchlo.
Druhý typ cenotes je otvorený. Sú to akoby jazerá – a vďaka tomu je tam oveľa teplejšie. Tieto sú vhodné na dlhšie oddychovanie a kúpanie sa.
Do cenotes sa štandardne platí vstupné – zažila som ceny od príjemných 2-3€ až po 10-15€ na osobu. Tie najznámejšie cenotes majú vstup drahší ako tie menej známe. Často sa turistom ponúka viac typov vstupu – základný lístok, kde je v cene iba vstup alebo rozšírený, kde je napríklad v cene aj obed či lehátka.
Mnohé cenotes sa nachádzajú v okolí Tulumu a Playa del Carmen, takisto na ceste zvanej “Ruta de los cenotes” medzi Puerto Morelos a Leona Vicario (tu vedie 37km dlhá cesta, popri ktorej je mnoho cenotes – super článok k tomu je tento).
Tie najturistickejšie a najznámejšie cenotes na celom Yucatáne sú:
- Gran Cenote
- Cenote Dos Ojos
- Cenote Ponderosa
- Cenote Suytun
- Cenote Azul
- Cenote Ik Kil
Pri týchto treba rátať s veľa ľuďmi (ja stále rozmýšľam, ako to robia tí influenceri, že odtiaľ majú fotky bez ľudí – nie je to ale reálne). Ideálne je prísť čo najskôr alebo ku koncu dňa a hlavne sa vyhnúť víkendom.
V zásade – čím bližšie bude cenote k turistickému centru (Playa del Carmen, Valladolid, Tulum) a čím je krajšia, tým tam bude viac ľudí. Pekné cenotes som vyznačila na google mapke. Samozrejme, je ich oveľa viac, takže sa neriaď iba mapkou.
Ďalšie cenotes inšpirácie a informácie o tom, čo to vlastne je tiež nájdeš v tomto článku, ktorý mne osobne veľmi pomohol. Pri výbere odporúčam naplánovať si návštevu jednej podzemnej, uzatvorenej cenote a jednej otvorenej.
Prírodné rezervácie na Yucatáne
Kto má rád prírodu, tieto miesta budú pre teba. Známe sú Celestún, Rio Lagartos či Sian Kaan. Zažiť v nich môžeš rôzne výletiky loďkou, sledovať pelikány, krokodíly a mnohé iné zvery.
Ružové soľné jazerá
Na Yucatáne sa taží soľ a tamojšie soľné jazerá pri správnom svetle vrhajú neskutočne ružové farby. Keď sa k tomu pridá pohľad na plameniaky, je to perfektný zážitok. Väčšina turistov smeruje k turistickému Rio Lagartos. Toto miesto je jednoznačne krásne – a nielen soľné jazero, ale aj dedinka Rio Lagartos, ktorá je tak trochu prispatým rybárskym mestečkom. Okrem ružového jazera sa tu tiež dá ísť na výlety do neďalekej rezervácie a vidieť krokodíly, vtáctvo a kadečo, čo sa objaví. 🙂
Dočítala som sa, že najintenzívnejšia ružová býva počas hodín, kedy je slnko najkolmejšie k jazeru (čiže počas obedných hodín). Naopak, keď je zamračené, ružová farba nebude tak ružová.
Bacalar – najkrajšia lagúna
Bacalar je unikátna sladkovodná lagúna. Síce to nie je more, no jej farby vyzerajú počas slnečného dňa ako čarovný Karibik. Nájdeš tu veľa prírody, možností na prechádzky, výlety či oddych.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články z Mexika:
Farebné mexické mestá
Návšteva Yucatánu by nebola kompletná bez návštevy niektorého z yucatánskych miest. Tu sú moje tipy.
Valladolid
Väčšina turistov ide do Valladolidu, ktorý je neskutočne prakticky situovaný – kúsok od Chichen Itze, obklopený mnohými známymi cenotes a nie tak ďaleko od známeho pobrežia (Cancun, Playa del Carmen, Tulum). Ja som z Valladolidu mala trochu zmiešané pocity. Je to frekventovaná zastávka turistov a cítiť to.
Námestie vo Valladolide s katedrálou je krásne (ak si odmyslíme všetkých predavačov a bezdomovcov, ktorí sa tade potulujú) a tiež je pekné prejsť sa okolitými farebnými uličkami, smerom na Calzada de Los Frailes. Táto ulica je azda najturistickejšia a nájdeš tu kaviarničky, reštiky a butiky v krásnych farebných domoch.
Okrem toho však dané mesto veľa neponúka (alebo ma to iba nezaujalo). Tu si vieš pozrieť blog s miestami, ktoré sa oplatí vidieť. Za mňa: Valladolid je super na jednu noc ako miesto, kde zložíš hlavu po dni na mayských pamiatkach či kúpaní sa v cenote.
Merida
Mnohí ju označujú za chaotickú a špinavú. Mne sa Merida páčila veľmi (čo neznamená, že nie je špinavá alebo chaotická). Domnievam sa však, že je to jediné mesto na Yucatáne, ktoré sa môže aspoň trochu hrať na autentické.
Nájdeš tu veľa perfektných reštaurácií, kaviarní a nočných klubov a tiež krásne farebné uličky, ktorých je oveľa viac ako vo Valladolide (vo Valladolide je v zásade farebných pár uličiek, v Meride celé veľké centrum). Ceny sú tu oveľa nižšie ako vo Valladolide, či už sa bavíme o ubytovaní, reštauráciách alebo suveníroch.
V okolí Meridy je mnoho nádherných haciend, ktoré aktuálne slúžia ako hotely pre turistov. My sme nakoniec na žiadnej nezostali, no môže to byť zážitok. Pri Meride mi s plánovaním veľmi pomohol tento blog a tento + tu sú super spísané haciendy.
Campeche
Sem som sa nedostala, pretože sme to mali ďaleko od ruky, no kto plánuje väčší okruh Yucatánom, toto mesto som vyhodnotila ako jednoznačne najkrajšie široko-ďaleko, autentické a málo turistické.
Izamal
Žlté mesto. Z fotiek a blogov som si myslela, že to bude pasca a že žltá bude tak jedna ulička a námestie. V realite to bolo naozaj žlté mestečko. Celé centrum hralo tisíc odtieňmi žltej a ja som to tam milovala. Izamal je aj označený za jedno z „pueblos magicos“ – čarovných miest a oprávnene.
Mestečko je malé, na prechádzku ti stačí 1-2 hodiny. Na vychutnanie atmošky odporúčam dať si tu obed či kávu a potom sa pobrať napríklad do neďalekej Meridy či na pláže nad Meridou. O Pueblos Magicos si prečítaj viac tu.
Čo povieš na tieto miesta na Yucatáne? Aj tebe prídu také čarovné?

Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.


